Δεύτερο Πτυχίο-Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

solo

Νεοφερμένος

Ο solo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας.

Είμαι πτυχιούχος σχολής Πληροφορικής και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω εξετάσεις ή κατατακτήριες, στοχεύοντας για κάποια "κλασσική" σχολή που μου φαίνεται ενδιαφέρουσα (όπως φιλοσοφική, νομική ή ψυχολογία), όχι για επαγγελματική αποκατάσταση, καθώς το πρώτο μου πτυχίο είναι αρκετό για αυτό το λόγο, αλλά για προσωπική τέρψη, hobby ρε παιδί μου :p

Παρόλα αυτά, λόγω του άπλετου χρόνου που έχω να αναλογιστώ το θέμα, σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή κάποιας άλλης πιο "δυνατής" σχολής (όχι απαραίτητα επιστημονικά συναφής με την πληροφορική).

Ζητώ τη συμβουλή σας λοιπόν. Τι πιστεύετε ότι θα ήταν μια καλή επιλογή, εάν είσασταν στη θέση μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Σου συστήνω ανεπιφύλακτα το Μ.Ι.Θ.Ε μεθοδολογίας και ιστοριας και θεωριας της επιστήμης!
Το Τμήμα Μ.Ι.Θ.Ε. έχει ως αντικείμενο τη φιλοσοφία και ιστορία των επιστημών. Ειδικότερα μελετά τις επιστήμες από όλες τις δυνατές πλευρές: τα φιλοσοφικά τους προβλήματα, τη μεθοδολογία τους, τη διαχρονική-ιστορική τους διάσταση και τη σχέση τους με άλλα πολιτιστικά και κοινωνικά φαινόμενα. Ένα σημαντικό αντικείμενο μελέτης του Τμήματος Μ.Ι.Θ.Ε. είναι το ίδιο το Πανεπιστήμιο, η ιστορική του πορεία, οι ακαδημαϊκές του παραδόσεις, ο τρόπος οργάνωσης και διοίκησής του. Το Τμήμα Μ.Ι.Θ.Ε. είναι το πρώτο του είδους του που ιδρύεται στην Ελλάδα (παρόμοια Τμήματα υπάρχουν στα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια του εξωτερικού).
https://www.phs.uoa.gr
Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον τμήμα και μαθαίνεις απ΄στευτα πράγματα και εγώ αμα πήγαινα για 2 πτυχίο ή αυτό θα επέλεγα ή το τμήμα κινηματογράφου, αλλά είναι πιο ζορικο και ειναι κ 5 χρονια. Αυτό είναι πιο χαλαρό και βγαίνεις επιστημολόγος με γνώσεις σε πολλά πράγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eδω εμεις δεν προλαβαινουμε να κ......με και εσυ μας λες οτι εχεις απλετο χρονο;:P
Μια χαρα ειναι το πτυχιο σου τι θελεις τωρα να μπλεξεις με νομικες και φιλοσοφικες.....Παρολα αυτα αν οπωσδηποτε θες κατι παραπανω σου προτεινω να πας σε καποια σχολη που να μπορεις μελλοντικα να την συνδιασεις με την πληροφορικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solo

Νεοφερμένος

Ο solo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Σου συστήνω ανεπιφύλακτα το Μ.Ι.Θ.Ε μεθοδολογίας και ιστοριας και θεωριας της επιστήμης!
Το Τμήμα Μ.Ι.Θ.Ε. έχει ως αντικείμενο τη φιλοσοφία και ιστορία των επιστημών. Ειδικότερα μελετά τις επιστήμες από όλες τις δυνατές πλευρές: τα φιλοσοφικά τους προβλήματα, τη μεθοδολογία τους, τη διαχρονική-ιστορική τους διάσταση και τη σχέση τους με άλλα πολιτιστικά και κοινωνικά φαινόμενα. Ένα σημαντικό αντικείμενο μελέτης του Τμήματος Μ.Ι.Θ.Ε. είναι το ίδιο το Πανεπιστήμιο, η ιστορική του πορεία, οι ακαδημαϊκές του παραδόσεις, ο τρόπος οργάνωσης και διοίκησής του. Το Τμήμα Μ.Ι.Θ.Ε. είναι το πρώτο του είδους του που ιδρύεται στην Ελλάδα (παρόμοια Τμήματα υπάρχουν στα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια του εξωτερικού).
https://www.phs.uoa.gr
Είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον τμήμα και μαθαίνεις απ΄στευτα πράγματα και εγώ αμα πήγαινα για 2 πτυχίο ή αυτό θα επέλεγα ή το τμήμα κινηματογράφου, αλλά είναι πιο ζορικο και ειναι κ 5 χρονια. Αυτό είναι πιο χαλαρό και βγαίνεις επιστημολόγος με γνώσεις σε πολλά πράγματα

Είδα το πρόγραμμα σπουδών και ομολογώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον! Μήπως επιπλέον ξέρεις εάν το τμήμα δίνει την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια (ή κατάρτιση, πως το λένε?).

Eδω εμεις δεν προλαβαινουμε να κ......με και εσυ μας λες οτι εχεις απλετο χρονο;:P
Μια χαρα ειναι το πτυχιο σου τι θελεις τωρα να μπλεξεις με νομικες και φιλοσοφικες.....Παρολα αυτα αν οπωσδηποτε θες κατι παραπανω σου προτεινω να πας σε καποια σχολη που να μπορεις μελλοντικα να την συνδιασεις με την πληροφορικη....

Συγγνώμη, δε θέλω να φανώ υπερόπτης. Φυσικά και πνίγομαι καθημερινά για να τα βγάλω πέρα, απλά έλεγα ότι μέχρι τις εξετάσεις (ή τις κατατακτήριες) μεσολαβεί ένα μεγάλο χρονικό διάστημα και όπως είναι φυσικό, η σκέψη οριμάζει.
Επίσης, ξαναλέω ότι ψάχνω κάτι ενδιαφέρον, όχι για επάγγελμα. Εργάζομαι ήδη χάρη στο πτυχίο μου :)
Το κακό που έχει η πληροφορική (ή καλό?) είναι ότι μπορεί να συνδυαστεί με τα πάντα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομικη δε θα στο προτεινα αν δε θες να ασχοληθεις επαγγελματικα, τι να το κανεις να μαθαινεις τοσα δικαια κτλ κτλ, καλυτερα ψυχολογια ή φιλοσοφικη ή ισως κανα ιστορικο αρχαιολογικο αν σου αρεσει η ιστορια, εγω ή το πρωτο ή το τριτο θα διαλεγα απο αυτα που σου ειπα παντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν έχεις το κουράγιο να περάσεις το γολγοθά απαιτητικών κατατακτηρίων τότε ασυζητητί νομική. Οι καθεαυτό εξετάσεις δεν είναι δύσκολες όμως είναι λίγες οι θέσεις και πολλοί οι ενδιαφερόμενοι. Ως απόφοιτος πληροφορικής μπορείς να ασχοληθείς με τη νομική πληροφορική. Συναφής με Νομική αλλά πολύ ευκολότερο να εισαχθείς είναι το Πολιτικών Επιστημών.

Εναλλακτικά Φιλσοφία, Παιδαγωγικά, Ψυχολογία (ΦΠΨ) ή Ιστορικό- Αρχαιολογικό. Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες σχολές και με περιορισμένο αριθμό αρχαίων ελληνικών και λατινικών οπότε δε θα δυσκολευτείς να τις βγάλεις. Με καλό διάβασμα περνάς άνετα είτε μέσω πανελλαδικών είτε μέσω κατατακτηρίων.

Αν αποφασίσεις να δώσεις κατατακτήριες σε συγκεκριμένη σχολή που έχει τμήματα σε περισσότερες πόλεις ψάξε την ύλη όλων των πόλεων γιατί η κάθε σχολή έχει τη δική της ύλη ώστε να κατασταλάξεις ποια σε ενδιαφέρει. Επισης να επισημάνω ότι οι σχολές που προτείνω δεν έχουν εργαστήρια ή υποχρεωτικές παραδόσεις οπότε η δουλειά σου δεν θα παρεμποδίσει τη φοίτησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είδα το πρόγραμμα σπουδών και ομολογώ ότι είναι πολύ ενδιαφέρον! Μήπως επιπλέον ξέρεις εάν το τμήμα δίνει την πολυπόθητη παιδαγωγική επάρκεια (ή κατάρτιση, πως το λένε? :p

Απ ότι γνωρίζω ο απόφοιτος μπορεί να συμμετάσχει στις εξετάσεις του ΑΣΕΠ στο κλάδο Π33 !Αλλά γενικά για γενικές γνώσεις σου προσφέρει πάρα πολλά και δεν είναι τόσο κουραστική όσο η νομική που σχεδόν δεν θα έχεις χρόνο για τίποτα άλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας.

Είμαι πτυχιούχος σχολής Πληροφορικής και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω εξετάσεις ή κατατακτήριες, στοχεύοντας για κάποια "κλασσική" σχολή που μου φαίνεται ενδιαφέρουσα (όπως φιλοσοφική, νομική ή ψυχολογία), όχι για επαγγελματική αποκατάσταση, καθώς το πρώτο μου πτυχίο είναι αρκετό για αυτό το λόγο, αλλά για προσωπική τέρψη, hobby ρε παιδί μου :p

Παρόλα αυτά, λόγω του άπλετου χρόνου που έχω να αναλογιστώ το θέμα, σκέφτομαι μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή κάποιας άλλης πιο "δυνατής" σχολής (όχι απαραίτητα επιστημονικά συναφής με την πληροφορική).

Ζητώ τη συμβουλή σας λοιπόν. Τι πιστεύετε ότι θα ήταν μια καλή επιλογή, εάν είσασταν στη θέση μου?

Κάποιο πτυχίο στα οικονομικά θα ήταν πολύ χρήσιμο π.χ. οικονομικής επιστήμης, λογιστικής και χρηματοοικονομικής, οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων κλπ. Συνδυάζεται και με το πρώτο σου πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αν έχεις το κουράγιο να περάσεις το γολγοθά απαιτητικών κατατακτηρίων τότε ασυζητητί νομική. Οι καθεαυτό εξετάσεις δεν είναι δύσκολες όμως είναι λίγες οι θέσεις και πολλοί οι ενδιαφερόμενοι. Ως απόφοιτος πληροφορικής μπορείς να ασχοληθείς με τη νομική πληροφορική. Συναφής με Νομική αλλά πολύ ευκολότερο να εισαχθείς είναι το Πολιτικών Επιστημών.

Εναλλακτικά Φιλσοφία, Παιδαγωγικά, Ψυχολογία (ΦΠΨ) ή Ιστορικό- Αρχαιολογικό. Είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες σχολές και με περιορισμένο αριθμό αρχαίων ελληνικών και λατινικών οπότε δε θα δυσκολευτείς να τις βγάλεις. Με καλό διάβασμα περνάς άνετα είτε μέσω πανελλαδικών είτε μέσω κατατακτηρίων.

Αν αποφασίσεις να δώσεις κατατακτήριες σε συγκεκριμένη σχολή που έχει τμήματα σε περισσότερες πόλεις ψάξε την ύλη όλων των πόλεων γιατί η κάθε σχολή έχει τη δική της ύλη ώστε να κατασταλάξεις ποια σε ενδιαφέρει. Επισης να επισημάνω ότι οι σχολές που προτείνω δεν έχουν εργαστήρια ή υποχρεωτικές παραδόσεις οπότε η δουλειά σου δεν θα παρεμποδίσει τη φοίτησή σου.
:jumpy::jumpy::lol::lol::D:xixi:
Μην λες τετοια στον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Προφανώς το ΦΠΨ είναι ευκολότερο από το Ιστορικό- Αρχαιολογικό εξ ου και η σχετική σειρά όμως παρόλα αυτά είναι σχολή που βγαίνει, ειδικά η Ιστορική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Σε τμημα φιλολογιας εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Γινεται να τελειωσεις μια σχολη να παρεις το πτυχιο και μετα να πας σε αλλη σχολη...??? Πως γινεται αυτο ρε παιδια,για να καταλαβω και εγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δινεις εξετασεις που οργανωνει η καθε σχολη, αλλα ειναι δυσκολο να μπεις γιατι παιρνουν πολυ λιγα ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Το δυσκολο ειναι σχετικο, το μονο που χρειαζεται ειναι θεληση και καλη προετοιμασια!! Ο θειος μου για παραδειγμα εχει τελειωσει το Ιστορικο Αρχαιολογικο Θεσσαλονικης (και με τις δεσμες παρακαλω, οταν η βαση του ηταν στο Θεο), μετα εδωσε κατατακτηριες και μπηκε στο ΤΕΙ Ιατρικων Εργαστηριων Λαρισας, το τελειωσε και τωρα εδωσε κατατακτηριες και σπουδαζει στην Ψυχολογια Θεσσαλονικης... Οποτε ολα ειναι πιθανα, μην κολλατε πουθενα:no1:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και ποια ειναι η λογική στο επαγγελματικό επίπεδο να σπουδάσεις σε 3 σχολές που εχουν εντελως ασυμβίβαστα αντικείμενα μεταξύ τους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Και ποια ειναι η λογική στο επαγγελματικό επίπεδο να σπουδάσεις σε 3 σχολές που εχουν εντελως ασυμβίβαστα αντικείμενα μεταξύ τους;
δεν υπαρχει υπαρχει καποιο πρακτικο κερδος πχ ευκολη ευρεση εργασιας.το κανεις απλα για να αποκτησεις γνωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Και ποια ειναι η λογική στο επαγγελματικό επίπεδο να σπουδάσεις σε 3 σχολές που εχουν εντελως ασυμβίβαστα αντικείμενα μεταξύ τους;

δεν υπαρχει υπαρχει καποιο πρακτικο κερδος πχ ευκολη ευρεση εργασιας.το κανεις απλα για να αποκτησεις γνωσεις..
Ακριβως ρε Μιχαλη, γιατι πρεπει να συσχετιζονται ολα με το επαγγελματικο επιπεδο?? Απλως ο συγκεκριμενος ανθρωπος λατρευει το διαβασμα και με αυτον τον τροπο κερδιζει παραπανω γνωσεις!! Ειναι τοσο κακο?? Α, και το παραπανω ποστ μου ηταν απαντηση στπο μηνυμα της Krou που ελεγε πως ειναι πολυ δυσκολο να περασεις τις κατατακτηριες εξετασεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καθόλου κακό δεν ειναι, απλώς εγώ το θεωρώ πολυτέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Καθόλου κακό δεν ειναι, απλώς εγώ το θεωρώ πολυτέλεια.
Α, οκ τοτε:no1:!! Απλα μπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις οταν λες πολυτελεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Καθόλου κακό δεν ειναι, απλώς εγώ το θεωρώ πολυτέλεια.
ναι ειναι οντως πολυτελεια.προυποθετει να χεις πολυ ελευθερο χρονο, ενα καλο εισοδημα, δουλεια χωρις απαιτητικο ωραριο κλπ κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top