Γενικό -  Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

georgia2

Νεοφερμένος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω εχω τ τραγανιτη εκδοσεις σαββαλας κ ειναι αρκετα καλο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πάρε για αρχή Μπάρλα, που είναι τυπικού επιπέδου και για πιο ανεβασμένο, αν έχει βγάλει για Β', πάρε Στεργίου. Απλώς ο Μπάρλας είναι για να γράψεις έναν α' βαθμό. Ο Στεργίου απαιτεί να το πας το άθλημα κιόλας, δεν είναι για όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosclick

Νεοφερμένος

Ο nikosclick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πάρε για αρχή Μπάρλα, που είναι τυπικού επιπέδου και για πιο ανεβασμένο, αν έχει βγάλει για Β', πάρε Στεργίου. Απλώς ο Μπάρλας είναι για να γράψεις έναν α' βαθμό. Ο Στεργίου απαιτεί να το πας το άθλημα κιόλας, δεν είναι για όλους...
Πληροφοριακά, το βοήθημα του Μπάρλα έχει μερικές πολύ εξεζητημένες ασκήσεις, που δύσκολα λύνονται από το μέσο μαθητή. Αλλά οκ, των Στεργίου-Νάκη είναι πιο ολοκληρωμένο βοήθημα, αν και παλαιότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σίγουρα, αλλά στην πλειοψηφία τους είναι πιο πεπατημένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
του Μπαρλα,αυτο μ εχει προτεινει ο καθηγητησ μου...:D
πολυ καλο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

darrisha-terrina

Νεοφερμένος

Η darrisha-terrina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εγω προσωπικα προτεινω του θ.ξενου παιδια.τελειο!!:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
λοιπον...στα μαθηματικα ο καθηγητησ μ μ εχει προτεινει ν αγορασω τ Μπαρλα στν κατευθυνση(1 τευχοσ),τ Μπαρλα στην αλγεβρα(2 τευχη) κ τ Γκατζουλη στν γεωμετρια(1 τευχοσ)...κ πραγματικα ειναι πολυ καλα...
στην φυσικη κατευθυνσησ,ο καθηγητησ μ μασ ειπε ν παρουμε τ Κοσμοπουλου(1 τευχοσ),τ οποιο ειχαμε κ περισυ(Α' λυκειου) κ ειν φοβερο...καταπληκτικη θεωρια κ πολυ καλεσ ασκησεισ λυμενεσ κ προσ λυση.Σ τ προτεινω.
ολα αυτα ειναι εκδοσεισ "ΕΛΛΗΝΟΕΚΔΟΤΙΚΗ"
στν φυσικη γενικησ δν εχουμε παρει βοηθημα,κανουμε απ τ σχολ. βιβλιο αλλα μασ δινει φωτοτυπιεσ μ ασκησεισ απο διαφορα βοηθητικα,οποτε δν εχω ν σ προτεινω καποιο...
στν χημεια κατευθυνσησ δν εχουμε παρει βοηθητικο,κανουμε απ τ σχολ. βιβλιο αλλα μασ δινει φωτοτυπιεσ μ ασκησεισ απο το βοηθημα τ Σαλτερη π οπωσ ξερεισ ειναι κορυφαιο...στ προτεινω κ σκεφτομαι ν τ παρω κ εγω...

ελπιζω ν βοηθησα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Πηγαίνω φροντιστήριο στα μαθήματα της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης και δεν έχω πάρει βοηθήματα, γιατί δεν μου χρειάζονται εκεί! Ούτε στα μαθήματα Γενικής Παιδείας θα πάρω! Επειδή όμως σκοπεύω φέτος να αλλάξω Κατεύθυνση και να πάω Θετική, χωρίς φροντιστήριο, ένα βοήθημα θα μου είναι απαραίτητο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλικού

Νεοφερμένος

Η Alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εμάς στο φροντιστήριο στο ΟΡΟΣΗΜΟ μας έχουνε δώσει
- Μαθηματικά Κ.
- Χημεία Κ.
- Φυσική Γ.Π.
- Φυσική Κ.
- Έκθεση (γενικά κι αόριστα, σημαντικές υποδείξεις)

Τα βοηθήματα όμως δεν έχουν λύσεις των ασκήσεων του βιβλίου.
Έτσι για ΦΥΣΙΚΗ Γ.Π. καλύτερα να πάρεις βοήθημα, επειδή το λυσάρι δεν έχει απαντήσεις στις ερωτήσεις, μόνο στις ασκήσεις, και οι ερωτήσει είναι πολύ-πολύ σημαντικές για κατανόηση θεωρίας. Πρόσεχε όμως γιατί τα περισσότερα βοηθήματα δεν έχουν απαντήσεις στις ερωτήσεις!!!

Πήρα και Άλγεβρα και Χημεια Γ.Π. και Βιολογία.
Καλό είναι να πάρεις και Αρχαία (με αναλυτική σύνταξη και αναλυτικές χρονικές/εγκλιτικές αντικατ. κτλ) για να μη χάνεις χρόνο, τα αντιγράφεις και τελείωσε.

Πάντως τα βοηθήματα του ΟΡΟΣΗΜΟ είναι κορυφή, κι ο μαθ/κος μου στο σχολείο που του τα έδειξα το παραδέχθηκε. Δεν είναι μόνο φροντιστηριακά, κυκλοφορούν και στα βιβλιοπωλεία είναι ΤΕΛΕΙΑ γιατί έχει μέθοδολογία ασκήσεων πολύ κατατοπιστική και πολύ καλές ασκήσεις για να τα καλάβεις όλα. :no1:

Έχει επίσης και ένα τρίπτυχο Φυσική-Μαθηματικά-ΈΚθεση για να αριστεύσεις που συνδυάζει γνώσεις από τις τρεις τάξεις του λυκείου, όσα χρειάζεσαι για Πανελλήνιες. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
εμάς στο φροντιστήριο στο ΟΡΟΣΗΜΟ μας έχουνε δώσει
- Μαθηματικά Κ.
- Χημεία Κ.
- Φυσική Γ.Π.
- Φυσική Κ.
- Έκθεση (γενικά κι αόριστα, σημαντικές υποδείξεις)

Τα βοηθήματα όμως δεν έχουν λύσεις των ασκήσεων του βιβλίου.
Έτσι για ΦΥΣΙΚΗ Γ.Π. καλύτερα να πάρεις βοήθημα, επειδή το λυσάρι δεν έχει απαντήσεις στις ερωτήσεις, μόνο στις ασκήσεις, και οι ερωτήσει είναι πολύ-πολύ σημαντικές για κατανόηση θεωρίας. Πρόσεχε όμως γιατί τα περισσότερα βοηθήματα δεν έχουν απαντήσεις στις ερωτήσεις!!!

Πήρα και Άλγεβρα και Χημεια Γ.Π. και Βιολογία.
Καλό είναι να πάρεις και Αρχαία (με αναλυτική σύνταξη και αναλυτικές χρονικές/εγκλιτικές αντικατ. κτλ) για να μη χάνεις χρόνο, τα αντιγράφεις και τελείωσε.

Πάντως τα βοηθήματα του ΟΡΟΣΗΜΟ είναι κορυφή, κι ο μαθ/κος μου στο σχολείο που του τα έδειξα το παραδέχθηκε. Δεν είναι μόνο φροντιστηριακά, κυκλοφορούν και στα βιβλιοπωλεία είναι ΤΕΛΕΙΑ γιατί έχει μέθοδολογία ασκήσεων πολύ κατατοπιστική και πολύ καλές ασκήσεις για να τα καλάβεις όλα. :no1:

Έχει επίσης και ένα τρίπτυχο Φυσική-Μαθηματικά-ΈΚθεση για να αριστεύσεις που συνδυάζει γνώσεις από τις τρεις τάξεις του λυκείου, όσα χρειάζεσαι για Πανελλήνιες. :no1:


ναι,εμενα μ εδωσε μια φιλη μ τ βοηθημα τ ΟΡΟΣΗΜΟ τησ χημειασ κατευθ κ ειναι πολυ καλο,τ ειπε κ ο καθηγητησ μ στ φροντ.αλλα δν παυω να συνιστω κ τ παραπανω...ειδικα κοσμοπουλο...πραγματικα ολα τ λεφτα:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickolas13

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μαθηματικά Κατεύθυνσης και Γενικής πάιρνω Μπάρλα...πολυ δυνατές ασκήσεις για γερούς λύτες,ζορίζομαι άγρια...
Χημεία Κατέυθυνσης πήρα Σαλτερή...
Φυσική Κατεύθυνσης δεν έχω βοήθημα και δεν χρείαζομαι απ'οτι μου λέει και ο καθηγητή...του χρόνου όμως Δημόπουλος...θα πίξουμε...

Μπάρλας και ξερό ψωμί με μια προυπόθεση...εαν κάνεις κάπου μάθημα(φροντηστήριο ή ιδιαίτερα) γιατί χωρίς να σου έχουν εξηγήσει πολύ καλά την θεωρία τότε μην το επιχειρήσεις..μιλάμε για μεγάλα ζοριλίκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Μπάρλας και ξερό ψωμί με μια προυπόθεση...εαν κάνεις κάπου μάθημα(φροντηστήριο ή ιδιαίτερα) γιατί χωρίς να σου έχουν εξηγήσει πολύ καλά την θεωρία τότε μην το επιχειρήσεις..μιλάμε για μεγάλα ζοριλίκια...


Μπα δεν ειναι τοσο δυσκολο.Νομιζω οτι την παρουσιαζει αρκετα καλα τη θεωρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pap

Νεοφερμένος

Ο pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Του Μπάρλα κυκλοφορεί πιο πολύ..αυτό έχουν σε όλα τα φροντιστήρια, είναι πολύ καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Συγνωμη που ρωταω..αλλα του μπαρλα ή του στεργιου νακη μηπως ειναι καλο και για παιδια που δεν πανε φροντιστηριο {αφου ειπατε πως τα εξηγει καλα} και δεν καταλαβαινουν τοσο καλα την θεωρια και τις ακησεις στην ταξη? (νομιζω πως γι'αυτο φταιει ο καθηγητης στην ταξη μου..τα περναει ετσι ολα στα γρηγορα και μετα εποτιθεται πως ολοι πρεπει να τα ξερουμε επιδει οι πιο πολλοι πανε φροντιστηριο.Πχ σημερα μας εβαλε να λυσουμε ολες τις ασκησεις της σελ. 39-40 για αυριο και δεν ξερω την τυφλα μου και δεν μπορω να κανω κατι παρα να τις αντιγραψω απο καποιον και να ευχηθω να μην με σηκωσει.Εχω προσπαθησει να τον ρωτησω στην ταξη αλλα ολο μου λεει στο διαλημμα και μετα το ξεχναει.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helder

Νεοφερμένος

Ο ____________ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συγνωμη που ρωταω..αλλα του μπαρλα ή του στεργιου νακη μηπως ειναι καλο και για παιδια που δεν πανε φροντιστηριο {αφου ειπατε πως τα εξηγει καλα} και δεν καταλαβαινουν τοσο καλα την θεωρια και τις ακησεις στην ταξη? (νομιζω πως γι'αυτο φταιει ο καθηγητης στην ταξη μου..τα περναει ετσι ολα στα γρηγορα και μετα εποτιθεται πως ολοι πρεπει να τα ξερουμε επιδει οι πιο πολλοι πανε φροντιστηριο.Πχ σημερα μας εβαλε να λυσουμε ολες τις ασκησεις της σελ. 39-40 για αυριο και δεν ξερω την τυφλα μου και δεν μπορω να κανω κατι παρα να τις αντιγραψω απο καποιον και να ευχηθω να μην με σηκωσει.Εχω προσπαθησει να τον ρωτησω στην ταξη αλλα ολο μου λεει στο διαλημμα και μετα το ξεχναει.)
τι περιμένεις αγαπητή¨?????ελληνικά σχολεία σου λέει μετά!στις μέρες μας το να πας φροντιστηριο θεωρείται δεδομένο πράγμα που δίχνει το πόσο μεριμνά το κράτος για τον μέσο πολίτη!!!πάντως αν θέλει λύσεις για ασκήσεις σελ 39-40 πες μου να σου πω!!οκ????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etrygeom

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συγνωμη που ρωταω..αλλα του μπαρλα ή του στεργιου νακη ...

Το βοήθημα του Στεργίου-Νάκη (2 τόμοι) είναι πολύ καλό :no1:. Περιέχει ανάπτυξη της θεωρίας, λυμένες ασκήσεις, προτεινόμενες για λύση ασκήσεις, διαγωνίσματα, θέματα από προαγωγικές εξετάσεις κ.ά.
Δυστυχώς, δε γνωρίζω για το βοήθημα του Μπαρλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

melon

Νεοφερμένος

Ο melon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ενα καλο βοηθημα ειναι του μπαρλα, αυτο εχω και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά τώρα σκέφτομαι πιο απ'τα δύο να πάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
γενικως η συζητηση για τα βοηθηματα ειναι πολυ μεγαλη.επειδη τα εχω σχεδον ολα απο ολες τις ταξεις εχω να πω πως ολα ειναι ιδια.δεν βοηθουν τη φαντασια του μαθητη παρα μονο του παρουσιαζουν ολες τις περιπτωσεις με τις αντιστοιχες μεθοδολογιες.επιπλεον ολα τα βοηθηματα εχουν απο πισω τις λυσεις των ασκησεων πραγμα που αφαιρει το δικαιωμα απο τον μαθητη να βαλει ολες του τις δυναμεις σε μια ασκηση.

το ζητουμενο ειναι να εισαι σιγουρος οτι ελυσες σωστα μια ασκηση επειδη το νιωθεις και επειδη το παλεψες οχι επειδη στο επιβεβαιωνουν οι πισω σελιδες ενος βοηθηματος.και οταν κανεις λαθος να το ξαναπροσπαθεις οχι να στραβοκοιτας αυτες τις σελιδες.αυτο δε σε βοηθαει καθολου.

αν αγοραζετε βοηθηματα λοιπον το πρωτο που πρεπει να κανετε ειναι να σκισετε τις λυσεις.καλυτερα να συζητατε τις λυσεις με τους καθηγητες σας η με αλλους μαθητες.
ασε που οι περισσοτερες ασκησεις ειναι ανιαρες και τυφλοσουρτικες.οι ωραιες ασκησεις σπανιζουν δυστηχως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στο δικο μου βοηθημα τουλαχιστον (του Μπαρλα) δεν υπαρχουν αναλυτικα οι λυσεις των ασκησεων παρα μονο ετοιμες οι απαντησεις. Κι αυτο ειναι πολυ καλο γιατι μπορει να νομιζουμε οτι λυσαμε σωστα μια ασκηση και οταν βλεπουμε το αποτελεσμα να μην εχει καμια σχεση (οποτε τζαμπα η χαρα :P). Βεβαια μετα τη θεωρια και πριν τις ασκησεις καθε μαθηματος υπαρχουν και καποια λυμενα παραδειγματα...

Δυστυχως στις πανελληνιες δεν υπαρχει η πολυτελεια να αναπτυχθει η μαθηματικη σκεψη κλπ (για μενα κακως, θα το προτιμουσα και πιστευω οτι ετσι θα μου κινουσε περισσοτερο το ενδιαφερον το μαθημα)... Εξετασεις ειναι, αρα πρεπει να υπαρχει και μια τυποποιηση για να ξερεις και που βαδιζεις.


Τωρα ειδα οτι το θεμα ειναι στη Β Λυκειου! :P Εγω μιλαω για πανελληνιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top