Είστε ευτυχισμένοι;

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Γενικά είμαι ικανοποιημένη από τη ζωή μου...:) Αλλά οχι ευτυχισμένη, είναι μεγάλη κουβέντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ειμαι ευτυχισμενος...πολυ! και καθολου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άντι

Νεοφερμένος

Η Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ελεος πια όλοι με τους βαθμους...
Πες τα, χρυσόστομη...
Ρε παιδιά, θα κριθεί η ευτυχία σας απο 10 νούμερα που δείχνουν πόσο σε συμπαθεί ο κάθε καθηγητής? Ακόμα και τους γονείς να νοιαζουν... για γυρίστε να τους πείτε "τι σας ενδιαφέρει το 20 ή ψυχική μου υγεία?" να δούμε τι απάντηση θα πάρετε... φυσικά δεν λέω να είστε όλη μέρα ξάπλα ενώ εκείνοι σας πληρώνουν φροντηστήρια... αλλά δεν θα πεθάνουμε κιόλας γιατί θα βγάλουμε 15 κι όχι 17... σιγά το πράγμα, και το 15 μια χαρά είναι στο κάτω κάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
κανοντας μια συντομη ανασκοπιση νομιζω πως ναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
θα πρεπε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Θα δείξει μετά τις πανελλήνιες αν είμαι... Τώρα δεν είμαι καν άνθρωπος !!! Έχω αποχαυνωθεί από τα διαβάσματα και έχω γίνει zombie !!!:stars:

δυστυχώς βλέπω τέτοιες απαντήσεις και απογοητεύομαι.

έλεος ρε παιδιά αυτή η θεοποίηση των πάντων απο τον κόσμο(ένα μεγάλο ποσοστό του.).

Μου λες δηλαδή ότι οι πανελλήνιες , το που πέρασες , και η φοιτητική ζωή σου είναι η απαρχή της ευτυχίας σου.

Τι να πω , κρίμα που φτάσαμε να διψάμε για αυτό.

Το ότι δεν είμαστε καν άνθρωποι απο τα μαθήματα , το αφήνω ασχολίαστο ως γενικότερη κατάντια του εκπαιδευτικού. (άλλο θέμα).


:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δυστυχώς βλέπω τέτοιες απαντήσεις και απογοητεύομαι.

έλεος ρε παιδιά αυτή η θεοποίηση των πάντων απο τον κόσμο(ένα μεγάλο ποσοστό του.).

Μου λες δηλαδή ότι οι πανελλήνιες , το που πέρασες , και η φοιτητική ζωή σου είναι η απαρχή της ευτυχίας σου.

Τι να πω , κρίμα που φτάσαμε να διψάμε για αυτό.

Το ότι δεν είμαστε καν άνθρωποι απο τα μαθήματα , το αφήνω ασχολίαστο ως γενικότερη κατάντια του εκπαιδευτικού. (άλλο θέμα).


:(:(:(
Η πραγματοποίηση των στόχων σου όπως και να το κάνεις σου προσφέρει μια ηθική ικανοποίηση, που σε αυτή την φάση είναι η απαρχή της ευτυχίας.
Άλλωστε η λέξη ''ευτυχία'' είναι πολύ ουδέτερη και αποκτά άλλη σημασία από άνθρωπο σε άνθρωπο, σύμφωνα με τα βιώματά του, την ηλικία του κτλ.

Ωστόσο, όπως έλεγαν και οι αρχαίοι, κανεναν δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ευτιχισμένο παρά μόνο μετά τον θάνατό του! Δεν νομίζω όσοι μίλησαν,ακόμα και εγώ, να έχουμε γνωρίσει την ευτυχία παρά μόνο την χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Η πραγματοποίηση των στόχων σου όπως και να το κάνεις σου προσφέρει μια ηθική ικανοποίηση, που σε αυτή την φάση είναι η απαρχή της ευτυχίας.
Άλλωστε η λέξη ''ευτυχία'' είναι πολύ ουδέτερη και αποκτά άλλη σημασία από άνθρωπο σε άνθρωπο, σύμφωνα με τα βιώματά του, την ηλικία του κτλ.

Ωστόσο, όπως έλεγαν και οι αρχαίοι, κανεναν δεν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ευτιχισμένο παρά μόνο μετά τον θάνατό του! Δεν νομίζω όσοι μίλησαν,ακόμα και εγώ, να έχουμε γνωρίσει την ευτυχία παρά μόνο την χαρά!


είναι σίγουρα μία ηθική ικανοποίηση , δε διαφωνώ.

αλλά το "ηθική ικανοποίηση" με το "απαρχή της ευτυχίας" έχει τεράστια διαφορά για μένα.

και αν η πραγματοποίηση όλων των στόχων σου σε φέρει στην παρακμή , στην μη ύπαρξη νοήματος ζωής?

θέλω να πω ότι ούτε η πραγματοποίηση όλων σου των στόχων μπορεί να σημάνει την ευτυχία σου. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να τους κυνηγάς , αλλά ούτε να τους θεοποιείς , γιατί αν δεν τους πετύχεις , θα είσαι λυπημένος.

και στην τελική , προσωπική γνώμη πάντα , ούτε το που πέρασες είναι ευτυχία , ούτε η φοιτητική ζωή , ούτε η οικογένειά σου και τα παιδιά σου.

Ευτυχία , για μένα , είναι να σέβεσαι μικρές χαρές ζωής και να μην ανέχεσαι να συμβιβάζεσαι και να σε συμβιβάζουν σε καλούπια.
Είναι στενά συνυφασμένη η ευτυχία με την ελευθερία και την αλήθεια.

Ευτυχία δεν είναι να βλέπεις την ζωή ένα παιχνίδι ή "κάτι όμορφο"
ούτε δυστυχία είναι να βλέπεις την ζωή "κάτι άσχημο".

Η ασχήμια της ζωής έγκειται στο ότι πρέπει να τη δούμε όμορφη.


όμορφη θα είναι μόνο όταν δεν το στοχεύσεις , μόνο όταν θα το καταλαβαίνεις εκεί που δεν το περιμένεις με πράματα μικρά κι όμως αληθινά και πολύτιμα..

προσωπικές σκέψεις πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά πιστεύω πως και πάλι δεν μιλάμε για ευτυχία αλλά για χαρά!

Μου είναι δύσκολο να χαρακτηρίσω την ζωή μου ως ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη καθώς περνάω από διάφορα στάδια χαρμολύπης.Μπορεί κάτι πολύ απλό, και ισως γελοίο για τους άλλους, να μου φτιάξει ή να μου χαλάσει την διάθεση.

Νομίζω πως τέτοιοι χαρακτηρισμοί απαιτούν μια ''ανασκόπηση'' της επίγειας ζωής του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά πιστεύω πως και πάλι δεν μιλάμε για ευτυχία αλλά για χαρά!

Μου είναι δύσκολο να χαρακτηρίσω την ζωή μου ως ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη καθώς περνάω από διάφορα στάδια χαρμολύπης.Μπορεί κάτι πολύ απλό, και ισως γελοίο για τους άλλους, να μου φτιάξει ή να μου χαλάσει την διάθεση.

Νομίζω πως τέτοιοι χαρακτηρισμοί απαιτούν μια ''ανασκόπηση'' της επίγειας ζωής του ανθρώπου.
Μπορείς να θέσεις το στάδιο που είσαι αυτή την στιγμή με έναν μέσω όρο ανάλογα με το πως έχει ζήσει έως τώρα. Έτσι κι αλλιώς αύριο μπορεί να συμβεί κάτι που απλά θα εξαφανίσει οτιδήποτε σε έκανε ευτυχισμένη/δυστυχισμένη όλο αυτόν τον καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
δεν έχω ιδέα τι είμαι... δεν νομίζω να μπορώ να κρίνω...
μπορεί να νομίζω ότι είμαι αλλά μετά να συνειδητοποιήσω ότι δεν ήμουν πραγματικά...
κ από την άλλη ότι είμαι χάλια αλλά μετά να δω ότι τότε ήμουν καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς να θέσεις το στάδιο που είσαι αυτή την στιγμή με έναν μέσω όρο ανάλογα με το πως έχει ζήσει έως τώρα. Έτσι κι αλλιώς αύριο μπορεί να συμβεί κάτι που απλά θα εξαφανίσει οτιδήποτε σε έκανε ευτυχισμένη/δυστυχισμένη όλο αυτόν τον καιρό.
Σωστό και αυτό!
Επομένως μιλάμε για παρωδικές καταστάσεις. Σήμερα εισαι,αύριο δεν είσαι.
Αλλά για να μιλήσουμε για μη παρωδική κατάσταση θα πρέπει να λάβουμε υπόψη όλη την πορεία της ζωής του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pemptousia

Διάσημο μέλος

Η Pemptousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Μπορείς να θέσεις το στάδιο που είσαι αυτή την στιγμή με έναν μέσω όρο ανάλογα με το πως έχει ζήσει έως τώρα. Έτσι κι αλλιώς αύριο μπορεί να συμβεί κάτι που απλά θα εξαφανίσει οτιδήποτε σε έκανε ευτυχισμένη/δυστυχισμένη όλο αυτόν τον καιρό.

:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Συμφωνώ με αυτά που λες, αλλά πιστεύω πως και πάλι δεν μιλάμε για ευτυχία αλλά για χαρά!

Μου είναι δύσκολο να χαρακτηρίσω την ζωή μου ως ευτυχισμένη ή δυστυχισμένη καθώς περνάω από διάφορα στάδια χαρμολύπης.Μπορεί κάτι πολύ απλό, και ισως γελοίο για τους άλλους, να μου φτιάξει ή να μου χαλάσει την διάθεση.

Νομίζω πως τέτοιοι χαρακτηρισμοί απαιτούν μια ''ανασκόπηση'' της επίγειας ζωής του ανθρώπου.

ναι συμφωνώ , άλλο χαρά άλλο ευτυχία.

Μιλώντας για ευτυχία στα παραπάνω , δεν εννοούσα ότι αν τα κάνεις θα είσαι ευτυχισμένος-η , αλλά πιστεύω ότι κάπου εκεί φωλιάζει η ευτυχία. Με την έννοια ότι πρέπει να δίνουμε βάση σε αυτά ώστε να φτάσουμε πιο κοντά σε αυτό που λέμε: "ευτυχία".

Απο κει και πέρα , όπως και η ελευθερία και η αλήθεια , η ευτυχία είναι ιδανική κατάσταση , στην οποία δεν έχει φτάσει κανείς απο τους ανθρώπους που έχω συναντήσει στην ζωή μου.

Αυτήν την χαρμολύπη την νιώθω και γω , όχι τόσο με περιστατικά αλλά με σκέψεις και μάλιστα σκέψεις για τον κόσμο , για τις ζωές και τις προθέσεις , για τις τάσεις , τις επιδιώξεις , τους λόγους ύπαρξης.

Η χαρά , η λύπη , η θλίψη, η μελαγχολία. όλα αυτά είναι συναισθήματα.

Η ευτυχία , η ευμάρεια , η ευημερία , η δυστυχία , η παρακμή και η εξαθλίωση είναι καταστάσεις.

Κατ ' εμε , ευτυχισμένος δεν είμαι. Αλλά η "μη ευτυχία" δεν συνεπάγεται την "δυστυχία".

Είναι καταστάσεις άγνωστες για μένα , και πιστεύω κινούμαι ανάμεσα. Ευελπιστώ τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Σωστό και αυτό!
Επομένως μιλάμε για παρωδικές καταστάσεις. Σήμερα εισαι,αύριο δεν είσαι.
Αλλά για να μιλήσουμε για μη παρωδική κατάσταση θα πρέπει να λάβουμε υπόψη όλη την πορεία της ζωής του.

Μπορείς με μέσο όρο, αλλά αυτό είναι στο ανθρώπινο μυαλό του καθένα μας. Είναι εύκολο να καταλάβεις γρήγορα άμα είσαι ευτυχισμένος, αλλά συνεχώς θες κι άλλο, κι άλλο και τόσο πιο μακριά φεύγει η ευτυχία μέχρι που χάνεις εντελώς το νόημα της. Ίσως άμα χαμηλώναμε λίγο τον πήχη που έχουμε θέση θα νιώθαμε πραγματικά ευτυχισμένοι αλλά θα νιώσουμε ότι πέφτουμε σαν άνθρωποι χαμηλές φιλοδοξίες, χαμηλότερος άνθρωπος, γενικός κανόνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αλλά η "μη ευτυχία" δεν συνεπάγεται την "δυστυχία".
Ε ναι η ζωή δεν είναι μονο μαύρο ή μόνο άσπρο αλλά έχει και άλλες αποχρώσεις.Έτσι και αυτές οι δυο ένοιες/καταστάσεις θεωρω πως ειναι τα ακρα ενος ''σχοινιου''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ε ναι η ζωή δεν είναι μονο μαύρο ή μόνο άσπρο αλλά έχει και άλλες αποχρώσεις.Έτσι και αυτές οι δυο ένοιες/καταστάσεις θεωρω πως ειναι τα ακρα ενος ''σχοινιου''.



στο οποίο καλείσαι να ακροβατήσεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ε ναι η ζωή δεν είναι μονο μαύρο ή μόνο άσπρο αλλά έχει και άλλες αποχρώσεις.Έτσι και αυτές οι δυο ένοιες/καταστάσεις θεωρω πως ειναι τα ακρα ενος ''σχοινιου''.

Δεν είναι ακριβώς σκοινί αλλά είναι κάτι άπειρο, πάντα θα μπορείς να είσαι πιο ευτυχισμένος από αυτό που είσαι τώρα και vice versa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μπορείς με μέσο όρο, αλλά αυτό είναι στο ανθρώπινο μυαλό του καθένα μας. Είναι εύκολο να καταλάβεις γρήγορα άμα είσαι ευτυχισμένος, αλλά συνεχώς θες κι άλλο, κι άλλο και τόσο πιο μακριά φεύγει η ευτυχία μέχρι που χάνεις εντελώς το νόημα της. Ίσως άμα χαμηλώναμε λίγο τον πήχη που έχουμε θέση θα νιώθαμε πραγματικά ευτυχισμένοι αλλά θα νιώσουμε ότι πέφτουμε σαν άνθρωποι χαμηλές φιλοδοξίες, χαμηλότερος άνθρωπος, γενικός κανόνας.
Είναι και η ταση που εχουμε να επιθυμουμε συνεχεια κατι παραπανω απο αυτο που εχουμε την δεδομενη στιγμη..Γινομαστε γκρινιαριδες, τρεχουμε συνεχως ωσπου τελικα δεν μας ευχαριστει τιποτα. Νομιζουμε οτι η ευτυχια πηγαζει απο τα υλικα αγαθα:(
-----------------------------------------
στο οποίο καλείσαι να ακροβατήσεις...:P
Αμε:P

Δεν είναι ακριβώς σκοινί αλλά είναι κάτι άπειρο, πάντα θα μπορείς να είσαι πιο ευτυχισμένος από αυτό που είσαι τώρα και vice versa.
Ε ναι, αφου μιλαμε για παρωδικες καταστασεις συμβαινει και αυτο,το να υπαρχουν επιπεδα ευτυχιας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top