ΣΣΑΣ τμήμα Στρατολογικού και Ψυχολόγων

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ψυχολόγων σσασ.
μπορείτε να αναφέρετε τα πλεονεκτήματα ή τα μειονεκτήματα της σχολής?
ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
τι θα ηθελες συγκεκριμενα..?

σαν σχολη στρατιωτικη τα πλεονεκτηματα ειναι οτι οταν αποφοιτησεις εχεις σιγουρη δουλεια και με εναν πολύ καλό μισθό..
ακόμα παίρνεις ενα ποσο χρηματων για οσο βρισκεσαι μεσα στη σχολη..
κοιμασαι μεσα στη σχολη οποτε δεν εχεις και εξοδα..αλλα επιτρεπεται να βγαινεις μονο τα σαβ/κα και μια εργασιμη μερα..αυτο οπως το παρει κανεις..πολλοί λενε οτι δεν χαιρεσαι τη φοιτητικη σου ζωη..
θα υπαρχουν μεταθεσεις και και θα στελνεσαι σε ειρηνευτικες αποστολες..και παλι αυτα ειναι υποκειμενικα στο αν ειναι καλο ή οχι..

οπως βλεπεις λεω γενικα για το τι ειναι στρατιωτικη σχολη και τι προσφερει αυτο..δεν πιστευω προσωπικα οτι ειναι καλυτερα να εισαι απλη ψυχολογος..

θα ηθελες κατι πιο συγκεκριμενο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ. άλλη μια ερώτηση: στα πόσα χρόνια μπορείς να πάρεις σύνταξη και πόσο συχνά παίρνεις μετάθεση???:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Όταν λέτε πολύ καλό μισθό μπορείτε να αναφέρετε ένα γενικό ποσό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Μεσα στη σχολή ή όταν βγεις? Μεσα ο μισθος είναι κάπου 100 γιουρο

(https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
συνηθως ο βασικος ειναι μισθος 700 euro περιπου (στο στρατο πρεπει να εισαι σαφης οπου και να πας)

η σωστη ερωτηση δεν ειναι ο μισθος αλλα ποσα τελικα παιρνουν - επειδη εχουν πολλα επιδοματα- που ειναι γενικα για αξιωματικους πρωτος μισθος 1200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ο μισθος παντα εξαρταται..μπορει καποιος που εχει τον ιδιο βαθμο να παιρνει περισσοτερα χρηματα γτ δεν εχει παιδια..

ο μισθος ο πρωτος οταν εισαι αξιωματικος και βγαινεις απο τη σχολή πρεπει να ειναι παραπανω απο 1200 ευρω..επισης γνωριζω, τουλαχιστον για το πολεμικο ναυτικο, ότι δεν εχει σημασια ο βαθμός..αν απο ανθυποπλοιαρχος πας υποπλοιαρχος δεν παιρνεις παραπανω χρηματα..μονο βαθμό αλλάζεις και αυτό εντελώς τυπικά..ενα χαρτί σ ερχεται μονο π το λεει..ρολο πρεπει να παιζει που ακριβως εισαι..και οταν παιρνεις μεταθεση σ αλλη πολή και ειδικά σ αλλη χωρα παιρνεις περισσοτερα χρηματα..

τωρα για το τοτε αποστρατευεσαι μολις 3υπνησει ο μπαμπας θα τον ρωτησω..!:)
και οι μεταθεσεις οταν βγαινεις απο ΣΣΑΣ δεν ειναι τοσες συχνες(εννοω για αλλη χωρα)..αλλα κ παλι ακριβως τωρα δεν γνωριζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
και κάτι άλλο...πρόσφατα άκουσα ότι οι γυναίκες έχουν κάποια πλεονεκτήματα οπώς π.χ όταν κάνουν οικογένεια σταματάνε οι μεταθέσεις...ισχύει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanesa

Νεοφερμένος

Η Vanesa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
αυτό δεν το γνωρίζω αλλά μάλλον όχι γιάτί γνωρ΄΄ιχω πολλές π\οι οποίες συνεχίζουν τις ματεθέσεις..]

σχετικά με το βαθμό και τα λεφτά τελικά παίζουν διάφορα ρόλο και ειναι πολλοί παράγοντες για το πόσα λεφτά θα πάρεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marwan

Νεοφερμένος

Ο marwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
[FONT=&quot]αν και ειναι σχετικα νωρις για μενα, θελω να ξερω για να βαλω ενα στοχο. ειμαι τριτη λυκειου και εδω κ πολυ καιρο εχω κατασταλαξει πως θα δωσω για ψυχολογια καθως το αντικειμενο της με ενδιαφερει πολυ. το τελευταιο διαστημα εψαξα λιγο καλυτερα το θεμα για σσασ ψυχολογια. ο στατος κ ολα αυτα που ακουγονται για τις εξετασεις που απαιτουνται κ για τη φοιτητικη-στρατιωτικη ζωη δε με τρομαζουν καθολου κ γενικοτερα δε κολησα πουθενα. τις τελευταιες μερες ομως με απασχολει το θεμα αμα θα εχω προοπτικες εξελιξεις στο επαγγελμα, ξερω για την αμεση επαγγελματικη αποκατασταση, ξερω για τη χορηγηση χρηματων για μεταπτυχιακες σπουδες αλλα αυτο που με κανει να το σκεφτομαι ακομα ειναι το εξής: πχ πηγαινω σε μια αλλη χωρα για μεταπτυχιακες σπουδες με το προγραμμα της σσασ κ μου παρουσιαζονται ευκαιριες πολυ καλυτερες απ το να γυρισω κ να καθιλωθω για 8 χρονια σε μια θεση που μεν θα μου προσφερει σιγουρια αλλα απ την αλλη δε θα μου επιτρεπει να κινηθω σε αλλους τομεις ωστε να προοδεύσω περισσοτερο κ ισως να μεγαλωσω το εισοδημα μου αλλα κ τη φημη μου. η ερωτηση μου λοιπον είναι: να επιλέξω σσασ ψυχολογια κ να αρκεστω σε μια περιορισμενη αλλα σιγουρη στρατιωτικη καριερα ή να επιλεξω τη ''συμβατικη'' ψυχολογια που θα εχω ανοιχτα δεσμα για οτι θελησω στο μελλον αλλα με το συνεχη φοβο της αποτυχιας?[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Και 'γω την ίδια σχολή θέλω. Απ' ότι ξέρω μπορείς μετά την αποφοίτησή σου μπορείς να δουλεύεις παράλληλα ως ιδιώτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αμα δεν οπως λες δεν εχεις προβλημα με τις ιδιαιτεροτητες του στρατου πανε με τα 1000.κανεις δεν σου εξασφαλιζει οτι θα σου παρουσιαστουν καλυτερες ευκαιριες.Αντιθετα το να εχεις καβατζα την μονιμοτητα του στρατου ειναι πολυ σημαντικο.Για αυτο λοιπον πανε και αμα θες να βρεις κατι καλυτερο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα μπορεις να αποστρατευτεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikodim14

Νεοφερμένος

Ο nikodim14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Επειδη ενδιαφερομαι για αυτες τις σχολες και θα ηθελα οποιος γνωριζει να με κατατοπησει σχετικα με αυτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Εδώ θα τα βρεις όλα: www.ssas.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikodim14

Νεοφερμένος

Ο nikodim14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Θα ηθελα να μιλησει καποιος που ειναι ηδη στη σχολη. Πως του φιανεται το προγραμμα, τα μαθηματα κτλ

Yπαρχει κανεις που να ειναι σε καποια απο αυτες τις δυο σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ilias_naxos

Νεοφερμένος

Ο Ηλίασ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Να ρωτησω το καλοκαιρι και γενικωσ τα εξαμηνα θα μπορουμε να φευγουμε ή θα μενουμε και τοτε μεσα...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Θα ηθελα να μιλησει καποιος που ειναι ηδη στη σχολη. Πως του φιανεται το προγραμμα, τα μαθηματα κτλ

Yπαρχει κανεις που να ειναι σε καποια απο αυτες τις δυο σχολες?

εγώ είμαι σσασ ψυχολογικό. Λοιπόν, οσον αφορά στο στρατιωτικό κομμάτι η σσασ είναι η πιο χαλαρή στρατιωτική σχολή. Είναι μύθος το ότι είμαστε έξω μόνο παρασκευοσαββατοκύριακα κ Τετάρτες. Είμαστε έξω κάθε μέρα, σχεδόν απ' το πρωί ως το βράδυ. Αυτό βέβαια δεν ισχύει απ' τους πρώτους μήνες, αλλά σιγά σιγά αυξάνονται οι ώρες που περνά κάποιος έξω απ' τη σχολή. Βέβαια, η σχολή δεν ευνοεί πάντα την παρακολούθηση των μαθημάτων στο πανεπιστήμιο. Και στην εξεταστική δεν είναι κ τόσο εύκολα τα πράγματα γιατί μερικές φορές υπάρχει πρήξιμο κ πίεση. Το να νοικιάσει σπίτι κάποιος είναι απαραίτητο. Όποιος θέλει να με ρωτήσει κάτι άλλο, ας μου πει...

Να ρωτησω το καλοκαιρι και γενικωσ τα εξαμηνα θα μπορουμε να φευγουμε ή θα μενουμε και τοτε μεσα...?

Τον Ιούλιο οι τρεις πρώτες τάξεις κάνουν θερινή διαβίωση για τρεις βδομάδες στο Ποσείδι. Τον Αύγουστο αρχίζει η καλοκαιρινή άδεια. Στις εξεταστικές είσαι μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katerinaki__!!

Νεοφερμένος

Η katerinaki__!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σκεφτομαι για σσασ ψυχολογικο η στρατολογικο.. Επειδη ομως μου αρεσει παρα πολυ και η μουσικη θελω να συνεχισω τα μαθηματα πιανου και ως φοιτητρια σε ωδειο και γενικα να κανω αρκετες δραστηριοτητες (χορο,γυμναστικη κτλ) εκτος σχολης..Αυτο που θα ηθελα να γνωριζω ειναι αν ενας φοιτητης των σσασ εχει χρονο για τετοιου ειδους δραστηριοτητες καθως απο ο,τι ξερω καποιες μερες δεν επιτρεπεται η εξοδος απο τη σχολη..και γενικα πως ειναι τα πραγματα στα σσασ;;; παρακαλω καποιον που γνωριζει να μου απαντησει. Ιδιαιτερα χρησιμη η συμβουλη οσων φοιτουν στη σχολη. ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikodim14

Νεοφερμένος

Ο nikodim14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Και εγω εχω την ιδια απορια. Γινεται καποιος ταυτοχρονα με τις σπουδες του στη ΣΣΑΣ να κανει και αλλες δραστηριοτητες εξω απο τη σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannita :)

Νεοφερμένος

Η Ioannita :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
στο στρατολογικο ειναι και η στρατιωτικη νομικη ετσι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top