Εμπορευματοποίηση των εορτών

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Απορώ γιατί ο κόσμος περιμένει τα Χριστούγεννα για να χαρεί...

Γιατί περιμένουν τα Χριστούγεννα για να πάρουν δωράκια , για να στολίσουν τα σπίτια τους , για να καταναλώσουν το οτιδήποτε ("τι θα πάρετε τα χριστούγεννα").

Προγραμματισμένη χαρά.

ΓΕΛΟΙΟ. Θα μαζευτώ τα χριστούγεννα με την οικογένεια μου για να γιορτάσουμε , να πάμε σε κανένα κλαμπάκι , να τα σπάσουμε, ΜΠΛΙΑΧ , ΑΗΔΙΑ. και μόνο που το σκέφτομαι.

Εκείνες τις μέρες όλοι είναι χαρούμενοι , στήνονται στην κάμερα χαμογελαστοί με το στολισμένο δέντρο και το γεμάτο κρέατα τραπέζι.

Και οι φτωχοί , χειρότερα , τότε παίρνουν κανα δώρο στους γνωστούς τους , κοιμισμένα έρμαια...


Απορώ τί είναι μαλακία , εν τέλει , η στημένη ψευτοχαρά του μέσου αστού ή το κάψιμο των δέντρων...

Ο αη βασίλης , ο καραγκιόζης της κόκα κόλα , τα 20 cents που θυμούνται όλοι ξαφνικά να δώσουν στις κάρτες unicef ενώ τη στιγμή που μιλάμε πεθαίνουν παιδάκια απο aids και πείνα στην Αφρική....


Είναι όλα τόσο ψεύτικα που φέρνουν αηδία τελικά...


Ελευθερία σε όλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν είναι προγραμματισμένη χαρά,δεν χαίρονται όλοι για τα στολίσματα κλπ όπως νομίζεις,κάποιοι θυμούνται και το νόημα των Χριστουγέννων,που δεν είναι στολίζω,τρώω κουραμπιέδες κλπ.

Εγώ προσωπικά χαίρομαι για το όλο κλίμα και για τη θρησκευτική πλευρά,όχι την εμπορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δεν είναι προγραμματισμένη χαρά,δεν χαίρονται όλοι για τα στολίσματα κλπ όπως νομίζεις,κάποιοι θυμούνται και το νόημα των Χριστουγέννων,που δεν είναι στολίζω,τρώω κουραμπιέδες κλπ.

Εγώ προσωπικά χαίρομαι για το όλο κλίμα και για τη θρησκευτική πλευρά,όχι την εμπορική.

Duh. -.-
Ποιος σκέφτεται νομίζεις το Θεό και όλα τ' άλλα αυτές τις μέρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Δεν είναι προγραμματισμένη χαρά,δεν χαίρονται όλοι για τα στολίσματα κλπ όπως νομίζεις,κάποιοι θυμούνται και το νόημα των Χριστουγέννων,που δεν είναι στολίζω,τρώω κουραμπιέδες κλπ.

Εγώ προσωπικά χαίρομαι για το όλο κλίμα και για τη θρησκευτική πλευρά,όχι την εμπορική.


δε διαφωνώ , γιατί να περιμένεις τα Χριστούγεννα όμως για να δεις του δικούς σου πχ , για να συζητήσεις σαν άνθρωπος , για να νιώσεις "το κλίμα"
όπως λες...

(δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σενα , ούτε λέω , ότι το κάνεις , για όσους το κάνουν έστω , τότε το λέω)

και ω ναι , είναι προγραμματισμένη χαρά , δε δέχομαι ότι είναι αυθόρμητη ευτυχία της στιγμής...ό,τι και να μου πείτε , δεν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Duh. -.-
Ποιος σκέφτεται νομίζεις το Θεό και όλα τ' άλλα αυτές τις μέρες;


Πολλοί.Αλλά απολαμβάνουν και το όλο κλίμα.

δε διαφωνώ , γιατί να περιμένεις τα Χριστούγεννα όμως για να δεις του δικούς σου πχ , για να συζητήσεις σαν άνθρωπος , για να νιώσεις "το κλίμα"
όπως λες...

(δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σενα , ούτε λέω , ότι το κάνεις , για όσους το κάνουν έστω , τότε το λέω)

και ω ναι , είναι προγραμματισμένη χαρά , δε δέχομαι ότι είναι αυθόρμητη ευτυχία της στιγμής...ό,τι και να μου πείτε , δεν...

Όσοι το κάνουν,απλά,έχουν χάσει τα αυγά και τα καλάθια.

Το κλίμα το νιώθεις τότε γιατί τότε είναι η γέννηση του Χριστού,πότε θα το νιώσεις,το καλοκαίρι;

Απλά τότε γιορτάζουμε τη γέννηση του Χριστού,εν μέρει έχεις δίκιο,διότι έιναι μία η ημερομηνία και δεν αλλάζει,όπως είναι προγραμματισμένη χαρά,εν μέρη, και στα δικά σου γενέθλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Εγω πάλι μια φορα που έχω την ευκαιρια να μαζευτω με την οικογένεια μου, να περάσω καλά η ίδια, να απολαυσω κάτι που στερήθηκα και να κάνω μερικους ανθρωπους ευτιχισμένους θα την αδράξω. Σίγουρα η γιορτή αυτη είναι πλεον εμπορική αλλα αντι να θυμώνεις και να νιώθεις δυστιχισμένος κατακρίνοντας την ψευτικη ευτιχισμένη εικόνα της μεγάλης οικογένειας που κόβει μαζι τη γαλοπούλα και τραγουδά τα κάλαντα καλύτερα να κάνεις ότι μπορεις για να νιώσεις αυτη την ευτυχία και να τη μεταδόσεις στους άλλους και πιστεψε με δεν θέλει πολύ κοπο, μόνο λίγη καλή διαθεση. Τουλαχιστον αυτο ισχυει στην περιπτωση μου. Οντως είναι κι αυτο μέσα στο πρόγραμμα αλλα στη ζωή μας και τι δεν είναι πλέον
(Αυτη η αισιοδοξία δεν είναι η συνηθισμένη στάση μου, η καλη διαθεση που λέγαμε παραπάνω ευθύνεται.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Όσοι το κάνουν,απλά,έχουν χάσει τα αυγά και τα καλάθια.

Το κλίμα το νιώθεις τότε γιατί τότε είναι η γέννηση του Χριστού,πότε θα το νιώσεις,το καλοκαίρι;

Απλά τότε γιορτάζουμε τη γέννηση του Χριστού,εν μέρει έχεις δίκιο,διότι έιναι μία η ημερομηνία και δεν αλλάζει,όπως είναι προγραμματισμένη χαρά,εν μέρη, και στα δικά σου γενέθλια.


πραγματικά σου μιλάω , τα δικά μου γενέθλια δεν θέλω να τα θυμούνται καν...

θεωρώ πολύ κλισέ και ψεύτικο το "χρόνια πολλά"

"καλή χρονιά"

"χαρούμενη χρυσή πρωτοχρονιά"

η χαρά συνδέεται με το "χρυσό" με το "λαμπερό" , λες και αλλάζει κάτι...μαλακίες..


δεν ξέρω αν θα πρεπε να γιορτάζουμε τη γέννησή μας , πραγματικά δε με νοιάζει , ούτε τα χριστούγεννα...

...σημασία είναι να το κάνουμε τρόπο ζωής , όχι απλά πανηγύρι της ημέρας...

δε σημαίνουν τίποτα για μένα τούτες οι μέρες...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
δεν ξέρω αν θα πρεπε να γιορτάζουμε τη γέννησή μας , πραγματικά δε με νοιάζει , ούτε τα χριστούγεννα...

...σημασία είναι να το κάνουμε τρόπο ζωής , όχι απλά πανηγύρι της ημέρας...
αυτο ναι αλλα αρχισε με το να το εφαρμόζεις στη δικη σου ζωη πρώτα (γενικα μιλάω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Εγω πάλι μια φορα που έχω την ευκαιρια να μαζευτω με την οικογένεια μου, να περάσω καλά η ίδια, να απολαυσω κάτι που στερήθηκα και να κάνω μερικους ανθρωπους ευτιχισμένους θα την αδράξω. Σίγουρα η γιορτή αυτη είναι πλεον εμπορική αλλα αντι να θυμώνεις και να νιώθεις δυστιχισμένος κατακρίνοντας την ψευτικη ευτιχισμένη εικόνα της μεγάλης οικογένειας που κόβει μαζι τη γαλοπούλα και τραγουδά τα κάλαντα καλύτερα να κάνεις ότι μπορεις για να νιώσεις αυτη την ευτυχία και να τη μεταδόσεις στους άλλους και πιστεψε με δεν θέλει πολύ κοπο, μόνο λίγη καλή διαθεση. Τουλαχιστον αυτο ισχυει στην περιπτωση μου. Οντως είναι κι αυτο μέσα στο πρόγραμμα αλλα στη ζωή μας και τι δεν είναι πλέον
(Αυτη η αισιοδοξία δεν είναι η συνηθισμένη στάση μου, η καλη διαθεση που λέγαμε παραπάνω ευθύνεται.)

στη ζωή , μέχρι τώρα έχω συναντήσει κάποιες κοσμοθεωρίες...

το να περνάς καλά , για την διάθεση της στιγμής , για την..."παρέα" για το γαμώτο της όμορφης στιγμής , είναι δικιά σου κοσμοθεωρία..

εγώ δεν είναι ότι τη μισώ αυτή την τακτική , απλά είναι κρίμα κάπως...

μου τη σπάει η θεοποίηση των ημερών , λες και αλλάζει κάτι ας πούμε...
όλοι καλά και εντάξει και την επόμενη μέρα όλοι στις δουλίτσες μας , στις ζωές μας , στη ρουτίνα...

όχι , διαφωνώ κάπως με αυτό..

:(
-----------------------------------------
αυτο ναι αλλα αρχισε με το να το εφαρμόζεις στη δικη σου ζωη πρώτα (γενικα μιλάω)


ναι πρώτα απο τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά πρέπει να εφαρμοστεί , συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
πραγματικά σου μιλάω , τα δικά μου γενέθλια δεν θέλω να τα θυμούνται καν...

θεωρώ πολύ κλισέ και ψεύτικο το "χρόνια πολλά"

"καλή χρονιά"

"χαρούμενη χρυσή πρωτοχρονιά"

η χαρά συνδέεται με το "χρυσό" με το "λαμπερό" , λες και αλλάζει κάτι...μαλακίες..


δεν ξέρω αν θα πρεπε να γιορτάζουμε τη γέννησή μας , πραγματικά δε με νοιάζει , ούτε τα χριστούγεννα...

...σημασία είναι να το κάνουμε τρόπο ζωής , όχι απλά πανηγύρι της ημέρας...

δε σημαίνουν τίποτα για μένα τούτες οι μέρες...:(

Σκέψου όμως λίγο,αν η μέρα των γενεθλίων σου σήμαινε κάτι για εσένα και τη γιόρταζες,ας υποθέσουμε ότι γεννήθηκες Δεκέμβρη,τον Μάιο θα τα γιόρταζες;Δεν νομίζω.

Οπότε είναι φυσικό αυτό το κλίμα να επικρατεί αυτές τις μέρες και όχι άλλες.

Επίσης το ότι δεν σημαίνουν κάτι σε εσένα δεν σημαίνει πως δεν σημαίνουν κάτι σε κάποιον άλλον(πολλά σημαίνει μάζεψα που σημαίνει ότι επανέλαβα πολλές φορές τη λέξη σημαίνει :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Σκέψου όμως λίγο,αν η μέρα των γενεθλίων σου σήμαινε κάτι για εσένα και τη γιόρταζες,ας υποθέσουμε ότι γεννήθηκες Δεκέμβρη,τον Μάιο θα τα γιόρταζες;Δεν νομίζω.

Οπότε είναι φυσικό αυτό το κλίμα να επικρατεί αυτές τις μέρες και όχι άλλες.

Επίσης το ότι δεν σημαίνουν κάτι σε εσένα δεν σημαίνει πως δεν σημαίνουν κάτι σε κάποιον άλλον(πολλά σημαίνει μάζεψα που σημαίνει ότι επανέλαβα πολλές φορές τη λέξη σημαίνει :P)

προσωπικά εκτιμώ τις μικρές χαρές που μου προσφέρει αυτή η κακόμοιρη ζωή , και για αυτές αξίζει να ζω , για τίποτα άλλο , γιορτάζω κάθε μέρα γιατί κάθε μέρα έχω γενέθλια : είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μου...

οι ημερομηνίες δε σημαίνουν τίποτα...:(

ναι σίγουρα , δεν είναι το ίδιο για όλους...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
προσωπικά εκτιμώ τις μικρές χαρές που μου προσφέρει αυτή η κακόμοιρη ζωή , και για αυτές αξίζει να ζω , για τίποτα άλλο , γιορτάζω κάθε μέρα γιατί κάθε μέρα έχω γενέθλια : είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής μου...

οι ημερομηνίες δε σημαίνουν τίποτα...:(

ναι σίγουρα , δεν είναι το ίδιο για όλους...:(

Αν το κάνεις τότε καλά κάνεις.

Απλά καταλαβαίνεις τώρα γιατί υπάρχει αυτό το κλίμα αυτές τις μέρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Οσο χαζη θεωρω την προγραμματισμενη ευτυχια και οικογενειακη συναξη των Χριστουγεννων, αλλο τοσο χαζη θεωρω και τη σταση του ''ΠΩΠΩ ΑΠΑΙΣΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΟΡΤΑΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΙΜΩΣ''.
Απο το ενα ακρο στο αλλο δηλαδη.
Γιατι να ΜΗΝ γιορτασεις τα Χριστουγεννα; Κατ'αρχας το πιο πιθανο ειναι να εχεις αδεια,να μην εχεις σχολειο/σχολη/κλπ. Κατα δευτερον με ολους τους αλλους συγγενεις σου(οι οποιοι εχουν παρει την παραπανω αδεια), μπορεις να μαζευτεις για μια φορα και να συζητησεις, αχ πως μεγαλωσες, αχ τι καλο παιδι. Για αλλους ειναι εμετικα, και για μενα ηταν μεχρι καποια ηλικια. Μετα αρχισα να χωνομαι και γω στις διαφορες κοινωνικοπολιτικες συζητησεις και να αποκτα ενδιαφερον η βραδια.
Κατα τριτον, μπορει οντως καποιος βαθια θρησκευομενος(ας παρουμε για παραδειγμα τη γιαγια μου), να νιωθει συγκινηση και ανελπιστη χαρα εκεινες τις μερες. Μην ρωτησει κανεις γιατι. Γενικα ειναι χαρουμενη, αλλα αφου ειναι ενταγμενη στη συγκεκριμενη θρησκεια, ειναι συγκινητικο να ξερεις οτι ο ανθρωπος που κατα τη γνωμη σου υπηρξε σωτηρας του κοσμου, γεννηθηκε πριν 2010 χρονια τετοια μερα. Μερικοι δεν το καταλαβινουν. Τι να κανουμε.
Μπορω να συνεχισω κι αλλο, αλλα ψιλοβαριεμαι

Επίσης το ότι δεν σημαίνουν κάτι σε εσένα δεν σημαίνει πως δεν σημαίνουν κάτι σε κάποιον άλλον

Yup
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Οσο χαζη θεωρω την προγραμματισμενη ευτυχια και οικογενειακη συναξη των Χριστουγεννων, αλλο τοσο χαζη θεωρω και τη σταση του ''ΠΩΠΩ ΑΠΑΙΣΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΙΟΡΤΑΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΙΜΩΣ''.
Απο το ενα ακρο στο αλλο δηλαδη.
Γιατι να ΜΗΝ γιορτασεις τα Χριστουγεννα; Κατ'αρχας το πιο πιθανο ειναι να εχεις αδεια,να μην εχεις σχολειο/σχολη/κλπ. Κατα δευτερον με ολους τους αλλους συγγενεις σου(οι οποιοι εχουν παρει την παραπανω αδεια), μπορεις να μαζευτεις για μια φορα και να συζητησεις, αχ πως μεγαλωσες, αχ τι καλο παιδι. Για αλλους ειναι εμετικα, και για μενα ηταν μεχρι καποια ηλικια. Μετα αρχισα να χωνομαι και γω στις διαφορες κοινωνικοπολιτικες συζητησεις και να αποκτα ενδιαφερον η βραδια.
Κατα τριτον, μπορει οντως καποιος βαθια θρησκευομενος(ας παρουμε για παραδειγμα τη γιαγια μου), να νιωθει συγκινηση και ανελπιστη χαρα εκεινες τις μερες. Μην ρωτησει κανεις γιατι. Γενικα ειναι χαρουμενη, αλλα αφου ειναι ενταγμενη στη συγκεκριμενη θρησκεια, ειναι συγκινητικο να ξερεις οτι ο ανθρωπος που κατα τη γνωμη σου υπηρξε σωτηρας του κοσμου, γεννηθηκε πριν 2010 χρονια τετοια μερα. Μερικοι δεν το καταλαβινουν. Τι να κανουμε.
Μπορω να συνεχισω κι αλλο, αλλα ψιλοβαριεμαι



Yup

όπως δεν καταλαβαίνουν και αυτό που εξηγώ εγώ.:(

μα γιατί ρε συ να έχεις ελεύθερο χρόνο για να δεις αγαπημένα πρόσωπα εκείνες τις μέρες , δεν καταλαβαίνω , όχι διαφωνώ...

αυτό θα πρεπε να γίνεται και σε άλλες φάσεις της ζωής , μη στοχευμένα, αυθόρμητα , και να το νιώθεις στον ίδιο βαθμό...

δεν είναι ακραίο αυτό που περιγράφω , για μένα θα έπρεπε να θεωρείται νορμαλ..

και παρακαλώ , δεν θέλω να ακούσω το κλισέ "οι συνθήκες ζωής δεν ευνοούν και οι σύγχρονες καταστάσεις δε βολεύουν" και "προσγειώσου στην πραγματικότητα επιτέλους" .


για μένα αυτό που λέτε τα χριστούγεννα είναι φευγαλέα χαρά της στιγμής.
και μάλιστα μπορεί όντως να χαίρεστε αλλά υποσυνείδητα να αγχώνεστε μην περάσει η στιγμή και..."ποιός πάει αύριο δουλειά" μετά το γιορτινό δείπνο...

άλλο χαρά άλλο ευτυχία...και η αληθινή ευτυχία , αν υπάρχει , ίσως είναι ιδανική , όπως και η ελευθερία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Τυχαινει να εχω συγγενεις που δουλευουν ολη μερα και γυρνουν σπιτια τους τα βραδια. Ε με αυτους συναντιομαστε τα Χριστουγεννα. Δεν νομιζω να τραπεζωνει κανεις ΜΟΝΟ τα Χριστουγεννα τη γιαγια της οικογενειας που μενει 2 τετραγωνα πιο περα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Τυχαινει να εχω συγγενεις που δουλευουν ολη μερα και γυρνουν σπιτια τους τα βραδια. Ε με αυτους συναντιομαστε τα Χριστουγεννα. Δεν νομιζω να τραπεζωνει κανεις ΜΟΝΟ τα Χριστουγεννα τη γιαγια της οικογενειας που μενει 2 τετραγωνα πιο περα. :)


"τραπεζώνει"...και πάλι δηλαδή παρανάλωμα της στιγμής...το τραπέζι..υλικός ευδαιμονισμός δηλαδή.

όχι είμαι κατά , και θεώρησέ με ακραίο ή οτιδήποτε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κατ'αρχας αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις.
Και τελος παντων υπαρχουν ανθρωποι που περιμενουν μια γαμημενη μερα να βρεθουν μαζι με την οικογενεια τους μαζεμενη. Τα Χριστουγεννα αντε κι αλλη μια την Πρωτοχρονια. Εχω γονεις που δουλευουν συστηματικα απο το πρωι μεχρι το απογευμα/βραδυ και ξερω πως βλεπουν τα Χριστουγεννα. Τι να κανουν δηλαδη. Να σταματησουν να δουλευουν για να ειναι χαρουμενοι διαρκως που θα περνουν περισσοτερο χρονο μαζι μας; Ε τοτε δεν θα ειμαστε χαρουμενοι οικογενειακως αφου θα ζουμε κατα πασα πιθανοτητα στο δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
η ευτυχία είναι στις μικρες καλες στιγμες-κλισε αλλα το πιστευω
δεν είναι κάτι που το κατακτας και σου ανήκει για πάντα- στο χω ξαναπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε φίλε in flames gn εντάξει, είπαμε κι εμένα δεν μ' αρέσει όλο αυτό το θέμα με τα χριστούγεννα, αλλά εσύ το παρακάνεις. Είπαμε. 'Ντάξει, είναι πολύ φτιαχτό, και πολύ σιχαμένο ώρες ώρες, αλλά είναι μια κοινωνική σύμβαση ότι αυτή την περίοδο έχουμε standard διακοπές. Κάτσε να το χαρείς λίγο!
Ok, δημιουργείται ένα κλίμα υπερκαταναλωτισμού και λατρείας των υλικών αγαθών ενώ δεν θα 'πρεπε, και ωραία να γκρινιάζουμε γι αυτό, αλλά αυτό που κάνεις είναι υπερβολή...
Και στην τελική, δεν έχω δει κανέναν να γκρινιάζει για τις διακοπές του καλοκαιριού όπου όλοι ξοδεύουν και ξοδεύουν-και μόνο τώρα τελευταία έχουν μαζευτεί. Όλοι στις παραλίες τρέχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ολες τις υπολοιπες μερες του χρονου ας πουμε δεν ειμαστε μεχρι αηδιας υπερκαταναλωτες :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top