Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας, να πω οτι δεν εχετε δικαιο? εχετε! Προσπαθω παντως καλως ή κακως , ζω μονιμως με αγχος, τελοσπαντων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

bettykal

Νεοφερμένος

Η bettykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας...εχω τελειωσει φυσικοθεραπεια και ενδιαφερομαι να παω καπου στην ευρωπη για μεταπτυχιακο.δεν με ενδιαφερει καποιο συγκεκριμενο κρατος απλα να ειναι αγγλοφωνο το πανεπιστημιο.μηπως γνωριζεται καποιο συγκεκριμενο???και ξερετε αν εχω δικαιωμα να παω μεσω erasmus???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
καλησπερα,για erasmus μπορεις να πας εαν δεν εχεις ολοκληρωσει την πρακτικη και να πας για πρακτικη,για μεταπτυχιακο δεν ξερω σιγουρα,παντως θα σου προτεινα να ψαξεις στο ηνωμενο βασιλειο που εχει αρκετα προγραμματα για σπουδες υγειας.Ρωτησα την προηγουμενη εβδομαδα σε μια εκδηλωση που εκανα το βρεττανικο συμβουλιο,θελουν σε αποφοιτους απο τει,να εχουμε ενα βαθμο πτυχιου 7 και πανω και να δωσεις και για ielts για να πιστοποιησεις οτι ξερεις αγγλικα,απο κει και περα σου προτεινω να μπεις στο britishcouncil.gr και να ψαξεις πιο αναλυτικα(περιοχη,διδακτρα κτλ) για Ηνωμενο βασιλειο συγκεκριμενα,παντως σε φυσικοθεραπεια,εχω ακουσει καλα λογια για τη σκωτια,αυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
καλησπερα σας...εχω τελειωσει φυσικοθεραπεια και ενδιαφερομαι να παω καπου στην ευρωπη για μεταπτυχιακο.δεν με ενδιαφερει καποιο συγκεκριμενο κρατος απλα να ειναι αγγλοφωνο το πανεπιστημιο.μηπως γνωριζεται καποιο συγκεκριμενο???και ξερετε αν εχω δικαιωμα να παω μεσω erasmus???

ψάξε και ολλανδία, είναι στα αγγλικά και πιο οικονομικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artistico

Νεοφερμένος

Η artistico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ψάξε και ολλανδία, είναι στα αγγλικά και πιο οικονομικά ;)

Όντως κοίταζα για μεταπτυχιακό στο University of Amsterdam με 1600 ευρώ αγγλόφωνο. Νομίζω αξίζουν τα λεφτά τους. Σε σύγκριση με κάτι άλλα δηλαδή. Αγγλία πολύ καλά αλλά αρκετά ακριβά ενώ Αμερική απλά απλησίαστη. Δεν ξέρω για το κύρος τους βέβαια στην Ολλανδία. Ξέρει κανείς να μας πεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettykal

Νεοφερμένος

Η bettykal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μαλλον δεν γινεται με erasmus γιατι εχω παρει πτυχιο αλλα μου ειπαν να κοιταξω και ενα προγραμμα da vinci, θα το δω σε λιγο.αγγλια δεν θελω να παω....εχω μια αντιπαθεια...ευχαριστω για την ολλανδια δεν την ειχα σκεφτει θα ψαξω το πανεπιστημιο που μου ειπατε.αλλη σκεψη μου ειναι το βελγιο...αλλα πρεπει να ψαξω πολυ ακομα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sentro

Νεοφερμένος

Ο Sentro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι φοιτητης στο πανεπιστημιο πελλοπονησου, τμημα επιστημης και τεχνολογιας τηλεπικοινωνιων. Οταν με το καλο τελειωσω σκεφτομαι για ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο πανω στους υπολογιστες. Το καλο με αυτη τη σχολη ειναι οτι ειναι τηλεπικοινωνιων αλλα οταν τελειωσεις μπορεις να ακολουθησεις μεταπτυχιακο σε οποιονδηποτε κλαδο εχει σχεση με υπολογιστες.

Οποτε σκεφτομαι να ακολουθησω κατι σε Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω και σε ποιο πανεπιστημιο μπορω να το κανω το μεταπτυχιακο, λογικα θα ειναι αγγλια αλλα υπαρχει στην Αμερικη μηπως??

Επισης αν δεν ακολουθησω αυτο σκεφτομαι και για προγραμματιστης.
Γενικα θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες και ιδεες για το τι κλαδο μπορω να ακολουθησω μετα και καποιες καλες σχολες στην Αμερικη ομως παντα γιατι Αγγλια....δεν θα ηθελα και τοσο να παω.

Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sani_boy

Νεοφερμένος

Ο sani_boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι φοιτητης στο πανεπιστημιο πελλοπονησου, τμημα επιστημης και τεχνολογιας τηλεπικοινωνιων. Οταν με το καλο τελειωσω σκεφτομαι για ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο πανω στους υπολογιστες. Το καλο με αυτη τη σχολη ειναι οτι ειναι τηλεπικοινωνιων αλλα οταν τελειωσεις μπορεις να ακολουθησεις μεταπτυχιακο σε οποιονδηποτε κλαδο εχει σχεση με υπολογιστες.

Οποτε σκεφτομαι να ακολουθησω κατι σε Διωξη Ηλεκτρονικου Εγκληματος και θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω και σε ποιο πανεπιστημιο μπορω να το κανω το μεταπτυχιακο, λογικα θα ειναι αγγλια αλλα υπαρχει στην Αμερικη μηπως??

Επισης αν δεν ακολουθησω αυτο σκεφτομαι και για προγραμματιστης.
Γενικα θα ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες και ιδεες για το τι κλαδο μπορω να ακολουθησω μετα και καποιες καλες σχολες στην Αμερικη ομως παντα γιατι Αγγλια....δεν θα ηθελα και τοσο να παω.

Ευχαριστω πολυ
πολλα και διαφορα μπορεις να κανεις αλλα το θεμα ειναι τι θες.σιγουρα η αγγλια που αναφερεις ειναι καλη λυση αλλα αν θες κατι στην αμερικη σιγουρα υπαρχει.η σχολη σου αν δεν κανω λαθος εχει δικο της μεταπτυχιακο οποτε σκεψου και αυτην τη λυση...
και κατι ακομα...
Καταρχην δεν περνας τη σχολη(ειναι δυσκολη)...πρωτον
δευτερον...εισαι σε σχολη τηλεπικοινωνιων και οχι πληροφορικης
τριτον...μαθε ταβλι
καταλαβες λευτερη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sentro

Νεοφερμένος

Ο Sentro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πολλα και διαφορα μπορεις να κανεις αλλα το θεμα ειναι τι θες.σιγουρα η αγγλια που αναφερεις ειναι καλη λυση αλλα αν θες κατι στην αμερικη σιγουρα υπαρχει.η σχολη σου αν δεν κανω λαθος εχει δικο της μεταπτυχιακο οποτε σκεψου και αυτην τη λυση...
και κατι ακομα...
Καταρχην δεν περνας τη σχολη(ειναι δυσκολη)...πρωτον
δευτερον...εισαι σε σχολη τηλεπικοινωνιων και οχι πληροφορικης
τριτον...μαθε ταβλι
καταλαβες λευτερη?

Αγαπητε κυριε sani boy, ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση σας και το ενδιαφερον σας
Στο θεμα μας τωρα: Το μεταπτυχιακο της σχολης μας με λιγα λογια ειναι....makekatso :P οπως και η σχολη :P
Τωρα το πως θα την βγαλουμε ουτε ο ιδιος ο θεος ξερει, παντα με 5 και το πολυ πολυ σουξου μουξου σε κανα καθηγητη, ξερεις πειναω και μα μου, πρεπει να φυγω να τελειωνω με τα εξοδα νοικια και αλλες αηδιες, ε τι στο !@#$% στο τελος θα μας βαρεθουν και δρομοοοο!!
Οσο για το ταβλι, οταν μαθεις...ελα να με βρεις ΓΑΤΑΚΙ (χιχιχιχι) Θα περιμενω Central ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
μαλλον δεν γινεται με erasmus γιατι εχω παρει πτυχιο αλλα μου ειπαν να κοιταξω και ενα προγραμμα da vinci, θα το δω σε λιγο.
Το davinci ειναι ενα προγραμμα οπως το erasmus αλλά για πρακτική εξάσκηση στο εξωτερικο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thdim

Νεοφερμένος

Ο thdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
μαλλον δεν γινεται με erasmus γιατι εχω παρει πτυχιο αλλα μου ειπαν να κοιταξω και ενα προγραμμα da vinci, θα το δω σε λιγο.αγγλια δεν θελω να παω....εχω μια αντιπαθεια...ευχαριστω για την ολλανδια δεν την ειχα σκεφτει θα ψαξω το πανεπιστημιο που μου ειπατε.αλλη σκεψη μου ειναι το βελγιο...αλλα πρεπει να ψαξω πολυ ακομα.....

αναζήτησε μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, δες το παρακάτω σίτε, έχει και Αγγλία αλλά και πανεπιστήμια που προσφέρουν Αγγλόφωνα προγράμματα στην Ολλανδία
https://www.unibook.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Και Σουηδία έχει αγγλόφωνα και παίζει να είναι και free κάποια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
τα περισσοτερα αν οχι ολα ειναι δωρεαν στη σουηδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αγαπητε κυριε sani boy, ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση σας και το ενδιαφερον σας
Στο θεμα μας τωρα: Το μεταπτυχιακο της σχολης μας με λιγα λογια ειναι....makekatso :P οπως και η σχολη :P
Τωρα το πως θα την βγαλουμε ουτε ο ιδιος ο θεος ξερει, παντα με 5 και το πολυ πολυ σουξου μουξου σε κανα καθηγητη, ξερεις πειναω και μα μου, πρεπει να φυγω να τελειωνω με τα εξοδα νοικια και αλλες αηδιες, ε τι στο !@#$% στο τελος θα μας βαρεθουν και δρομοοοο!!
Οσο για το ταβλι, οταν μαθεις...ελα να με βρεις ΓΑΤΑΚΙ (χιχιχιχι) Θα περιμενω Central ;)

Λευτέρη, αν τελείωσεις με 5, δεν θα 'χεις και πολλές πιθανότητες για μεταπτυχιακό και μάλιστα στην Αμερική.:)
Λοιπόν, σοβαρα τώρα :P μπες εδώ όπου θα βρεις μια λίστα με όλα τα αμερικανικά πανεπιστήμια. https://www.clas.ufl.edu/au/
Ψάξε και βρες τι θες και σου ταιριάζει....

Καλή σταδιοδρομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το 5 είναι σχετικό...:) Όλα είναι σχετικά στην Ελλάδα.
Γνωρίζουν στο εξωτερικό ότι στις σοβαρές σχολές των θετικών επιστημών στην Ελλάδα, οι βαθμοί μπαίνουν με το σταγονόμετρο, ότι υπάρχει αρνητική* βαθμολόγηση, ότι υπάρχουν βαθμολογικά πλαφόν, ότι το επίπεδο "γνώσεων" για undergraduate επίπεδο είναι πολύ υψηλό (ισοδύναμο με μεταπτυχιακό επίπεδο σε πολλές περιπτώσεις), οι προσφερόμενες "κατευθύνσεις" είναι πολύ προχωρημένες και σύγχρονες,...κ.α. Οι "χαμηλοί" βαθμοί μπορούν να αντισταθμιστούν με "σοβαρά" και "δύσκολα" μαθήματα επιλογής που δεν τα επιλέγει η μπάζα φοιτητών η οποία ενδιαφέρεται για πτυχίο της κακιάς ώρας..

Sentro και στο Τμήμα σου λέτε τέτοια πράγματα για τα ενοίκια, προκειμένου να περαστεί το μάθημα; Εδώ μέχρι και εικονικές ανίατες ασθένειες ή και κηδείες δικών τους ανθρώπων, επικαλούνται κάποιοι φοιτητές για να μπει ένα 5 δηλ., ο βαθμός 3 ----> βαθμό 5. :laugh: :laugh: :laugh: Ελλάς το μεγαλείο σου...:P

* Αρνητική βαθμολόγηση σημαίνει να μετράει αρνητικά ο βαθμός σε περίπτωση λαθών ανάλογα με το μέγεθός τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VakocNE

Νεοφερμένος

Ο Κωστάκης ;) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νεάπολης (Λασιθίου). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το 5 είναι σχετικό...:) Όλα είναι σχετικά στην Ελλάδα.
Γνωρίζουν στο εξωτερικό ότι στις σοβαρές σχολές των θετικών επιστημών στην Ελλάδα, οι βαθμοί μπαίνουν με το σταγονόμετρο, ότι υπάρχει αρνητική* βαθμολόγηση, ότι υπάρχουν βαθμολογικά πλαφόν, ότι το επίπεδο "γνώσεων" για undergraduate επίπεδο είναι πολύ υψηλό (ισοδύναμο με μεταπτυχιακό επίπεδο σε πολλές περιπτώσεις), οι προσφερόμενες "κατευθύνσεις" είναι πολύ προχωρημένες και σύγχρονες,...κ.α. Οι "χαμηλοί" βαθμοί μπορούν να αντισταθμιστούν με "σοβαρά" και "δύσκολα" μαθήματα επιλογής που δεν τα επιλέγει η μπάζα φοιτητών η οποία ενδιαφέρεται για πτυχίο της κακιάς ώρας..

Sentro και στο Τμήμα σου λέτε τέτοια πράγματα για τα ενοίκια, προκειμένου να περαστεί το μάθημα; Εδώ μέχρι και εικονικές ανίατες ασθένειες ή και κηδείες δικών τους ανθρώπων, επικαλούνται κάποιοι φοιτητές για να μπει ένα 5 δηλ., ο βαθμός 3 ----> βαθμό 5. :laugh: :laugh: :laugh: Ελλάς το μεγαλείο σου...:P

* Αρνητική βαθμολόγηση σημαίνει να μετράει αρνητικά ο βαθμός σε περίπτωση λαθών ανάλογα με το μέγεθός τους.

Νομίζω συνήθως ισχύει στα πολλαπλής επιλογής αυτό. Τουλάχιστον έχω ακούσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ikra

Νεοφερμένος

Ο ikra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
το μεταπτυχιακο ειναι απαραιτητο να το κανουμε κατευθειαν αφου παρουμε το πτυχιο ή μπορει να παρει παραταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όποτε θες μπορείς να το κάνεις!
Εσύ το προγραμματίζεις, ανάλογα του πώς και πότε σε συμφέρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ikra

Νεοφερμένος

Ο ikra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ευχαριστω,μηπως ξερεις τι σχεση εχει με το βαθμο πτυχιου(ποιος ο ελαχιστος) και αν διαφερει απο σχολη σε σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το είδα που το ρώτησες και αλλού. Κοίτα, συνήθως ζητάνε πάνω από 7 αλλά διαφέρει πολύ από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Επίσης, σημασία έχει και η ζήτηση του μεταπτυχιακού, γιατί μπορεί να θέλει πάνω από 7 αλλά αν έχουν κάνει αίτηση 100 με βαθμό πτυχίου 8, δεν υπάρχει ελπίδα για το 7.1 (εκτός πλέον και αν έχεις καταπληκτικό βιογραφικό...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top