Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για βρετανικά πανεπιστήμια δες και https://www.britishcouncil.org/gr/greece-educationuk.htm?mtklink=educationuk-link. Αυτό το link χρησιμοποίησα όταν έψαχνα ποιό μάστερ θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Καλησπερα.Εγω θελω να ρωτησω το εξης.Σπουδαζω Ιστορια στην φιλοσοφικη...Μπορω να κανω μεταπτυχιακο σε αλλο τομεα;;Πχ διεθνεις σχεσεις η πολιτικες επιστημες;Σκεφτομαι καποιο μεταπτυχιακο ακομα και σε αλλη κατευθυνση για να εχω περισσοτερες επιλογες....Το εχει κανει κανεις δηλ να αλλαξει κατευθυνση με μεταπτυχιακο;Αν αξιζει τον κοπο με αλλα λογια.Ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Kανεις δεν ξερει;;;Πειτε βρε παιδια:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γενικά μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση.
Ωστόσο εξαρτάται πολύ από το μεταπτυχιακό που θα διαλέξεις, το πανεπιστήμιο, κλπ. Μπορείς να κοιτάξεις ποιες σχολές σε ενδιαφέρουν και να δεις αν δέχονται απόφοιτους ιστορίας ή αν έχουν άλλη προσέγγιση, ωστόσο δε μου μοιάζει να έχεις κάποιο εμπόδιο. :)

Σπανιότερα ίσως πρέπει να πάρει κανείς, αν προέρχεται από άλλο κλάδο, επιπλέον μαθήματα, αλλά δε νομίζω ότι σε αφορά αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Σε ευχαριστω!Απλα εχω ακουσει οτι μετραει το κυριο πτυχιο και οχι το μεταπτυχιακο....Οποτε δεν ξερω αν εχει νοημα στην Ελλαδα να αλλαξεις κατευθυνση με ενα μεταπτυχιακο....Οποιος γνωριζει τι ισχυει ας πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Στον τομέα μου μετράει πολύ το μεταπτυχιακό. Είναι άλλωστε ειδίκευση, δε λέγεται τυχαία έτσι.
Ξέρω κι άλλους που σπούδασαν ιστορία και έκαναν πολιτικές επιστήμες, πρακτική στην UNESCO κλπ, και πλέον έχουν αλλάξει τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just Veronica

Νεοφερμένος

Η Just Veronica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ηθελα να περασω στο τμημα Μηχανολογων- Μηχανικων, χωρις ομως να απορριπτω το Μαθηματικο (ειναι τρομερα ευελικτος κλαδος).
Το θεμα εινα πως ο,τι κι αν ακολουθησω, θεωρω οτι ειναι απαραιτητο να κανω ενα μεταπτυχιακο στο εξωτερικο. Οι χωρες που εχω στο μυαλο μου ειναι η Αγγλια και η Γερμανια.

Τονιζω πως ενδιαφερομαι τοσο για ποιοτητα σπουδων οσο και για ποιοτητα ζωης (καλοπεραση...)

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας. Ισως να εχετε και εμπειρια ειτε απο τη μια ειτε απο την αλλη χωρα. Θα με βοηθουσατε παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Νομιζω πως είναι πολύ νωρίς να ψάχνεις το αντικείμενο του μεταπτυχιακού σου ενώ είσαι ακόμα β λυκειου, μεχρι τότε πολλά νεα θα βγουν και πολλά θα αλλάξουν. Ακομα και για τις χώρες που λες κάτι που θα σου πουμε τωρα μπορει σε 7 χρόνια που θα τελειώσεις να μην ισχύει.
Ακομα, δεν ξέρω κατά ποσο συμβιβάζεται ενα καλό μεταπτυχιακό με καλοπέραση

Παντως και οι δυο κλαδοι που σκεφτεσαι (μηχανολογία και μαθηματικό) ειναι εξαιρετικά ενδιαφέροντες και σου ανοιγουν δινουν πολλες επαγγελματικές προοπτικες, καλό θα ήταν να τους γνωρίσεις "από μέσα" πρώτα και μετά αποφσίζεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Κοίτα,ακόμα είσαι σχολείο και είναι νωρίς να τα σκέφτεσαι αυτά.Πάντως αυτή τη στιγμή(γιατί μετά από μερικά χρόνια πολλά μπορεί να έχουν αλλάξει) οι περισσότεροι πάνε αγγλία.Η αλήθεια είναι ότι στην αγγλία υπάρχουν πολλά καλά πανεπιστήμια για μεταπτυχιακές σπουδές σε όλα τα αντικείμενα.Από την άλλη στη γερμανία μπορείς να βρεις πολύ καλά πολυτεχνεία(ίσως από τα καλύτερα στο κόσμο) που προσφέρονται μάλλον για συγκεκριμένα αντικείμενα(κυρίως για μηχανικούς όπως στη περίπτωσή σου).Στην αγγλία για μηχανικούς τα καλύτερα είναι Cranfield και Imperial και μερικά άλλα.Καλή ποιότητα ζωής θα έχεις και στις 2 χώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

regginaki

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας παιδιαα!Ειμαι καινουργια εδω και μαλλον απο τις αρκετα μικρες της παρεας!ωστοσο ομως θελω και προσπαθω να βρω απο τωρα τι επαγγελμα θα εχω στο μελλον..!αυτο π θελω να σπουδασω ειναι αναμεσα σε φιλολογια και ψυχολογια..με επικρατεστερο το δευτερο!θ ηθελα να μ πειτε αν εχετε καποια γνωμη γι'αυτα ως προς τα μεταπτυχιακα τους στο εξωτερικο κοκ..!ξερω πως ειδικα ψυχολογια ειναι πολυ δυσκολο να αποκτησεις μια παγεια 8εση στο χωρο..υπαρχει κανεις π μπορει να με διαφωτισειιι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια!
Γράφω και εγω,γιατι εχω πολλες αποριες με τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο,και αν και ειμαι ακομα δευτερο εξαμηνο στην σχολη μου,εχω αρχισει και ψαχνομαι απο τωρα.
Σπουδαζω στο τει πυργου πληροφορικης και μεσων μαζικης επικοινωνιας,κανω και μαθηματα πληροφορικης(που κυριως εχουν εφαρμογη στα μμε) και μαθηματα μμε.Μπορω να εισαχθω σε καποιο μεταπτυχιακο καθαρα μμε,δημοσιογραφιας η κατι συναφες,οταν παρω το πτυχιο μου,γιατι δεν θελω να ασχοληθω καθολου με την πληροφορικη :P

Ρωταω γιατι το τει μου υπαγεται σε σχολες διοικησης και οικονομιας και τα μμε σε σχολες κοινωνικων σπουδων,και δεν ξερω πως γινεσαι δεκτος σε ενα μεταπτυχιακο εξω,γιαυτο ρωταω.Βασικα εχω ψιλοαπογοητευτει με την κατασταση του ιδρυματος,που ενω εχει τοσο ωραια μαθηματα,πασχει απο ανοργανωσια,γιαυτο θελω να επιδιωξω μια οσο το δυνατον καλυτερη καταρτηση απτο μεταπτυχιακο μου,περιμενω τις απαντησεις σας και ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
γιατί δεν κοιτάς στα μεαπτυχιακά του παντειου + του καποδιτρικου για ΜΜΕ. νομίζω εκεί δίνεις εξετάσεις, οπότε δεν εχεις να χάσεις κάτι αν δώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
σιγουρα θα κοιταξω και για Παντειο και Καποδιστριακο, μπορει και Αριστοτελειο, αλλα το ποσοστο μεταπτυχιακων φοιτητων που δεχονται απο ΤΕΙ , ειναι πολυ μικρο , χωρια οτι θελω να παω και εχω για σπουδες και δουλεια.
Ευχαριστω για την προταση παντως.:)
Τιποτα για μεταπτυχιακα εχω, για την περιπτωση μου? :)
Προτεινετε τιποτα ρε παιδια.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια!
Γράφω και εγω,γιατι εχω πολλες αποριες με τα μεταπτυχιακα στο εξωτερικο,και αν και ειμαι ακομα δευτερο εξαμηνο στην σχολη μου,εχω αρχισει και ψαχνομαι απο τωρα.
Σπουδαζω στο τει πυργου πληροφορικης και μεσων μαζικης επικοινωνιας,κανω και μαθηματα πληροφορικης(που κυριως εχουν εφαρμογη στα μμε) και μαθηματα μμε.Μπορω να εισαχθω σε καποιο μεταπτυχιακο καθαρα μμε,δημοσιογραφιας η κατι συναφες,οταν παρω το πτυχιο μου,γιατι δεν θελω να ασχοληθω καθολου με την πληροφορικη :P

Ρωταω γιατι το τει μου υπαγεται σε σχολες διοικησης και οικονομιας και τα μμε σε σχολες κοινωνικων σπουδων,και δεν ξερω πως γινεσαι δεκτος σε ενα μεταπτυχιακο εξω,γιαυτο ρωταω.Βασικα εχω ψιλοαπογοητευτει με την κατασταση του ιδρυματος,που ενω εχει τοσο ωραια μαθηματα,πασχει απο ανοργανωσια,γιαυτο θελω να επιδιωξω μια οσο το δυνατον καλυτερη καταρτηση απτο μεταπτυχιακο μου,περιμενω τις απαντησεις σας και ευχαριστω εκ των προτερων :)


καλησπερα:) τι εχεις να προτεινεις για την περιπτωση μου? γιατι βλεπω οτι ειναι ειδημων επι του θεματος μεταπτυχιακο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Καλησπερα.Ενδιαφερομαι να κανω καποιο μεταπτυχιακο μολις τελειωσω την σχολη μου πανω στην Ιστορια της Τεχνης-Αρχιτεκτονικης.Ποια χωρα εχει τα καλυτερα μεταπτυχιακα σε αυτο τον τομεα;Και ποιες ειναι οι διαφορες γιατι λιγο που το εψαξα ειναι αρκετα μπλεγμενη η κατασταση....Ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
βασικά μην γβιάζεσαι για απαντήσεις... είναι κυριακή και πολλά παιδια δεν μπαίνουν μέσα... εξάλλου είσαι ακόμα στο 2 έτος.... απόλαυσέ το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν ευχαριστιεμαι και ιδιαιτερα, να σου πω την αληθεια, με εχουν πιασει παρα πολλα αγχη για το μετα (μεταπτυχιακο για παραδειγμα) και θελω τουλαχιστον σε αυτο το θεμα, να βρω μερικες απαντησεις :)
Eυχαριστω παντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι... αυτό που σου προτείνω είναι να βγάλεις πολύ καλό βαθμό πτυχίου γιατί αυτό μετρά πάρα πολύ...
είναι αρκετά σημαντικό για ένα μεταπτυχιακό... άλλο να έχεις βαθμό 8+ και άλλο 7,5

πραγματικά ανοίγουν περισσότεροι δρόμοι όταν έχεις καλό βαθμό πτυχίου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dadaist1989

Νεοφερμένος

Ο dadaist1989 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Nαι,το εχω υποψη, προς το παρον απο το πρωτο εξαμηνο εχω ενα μεσο ορο 7 που ευελπιστω να καλυτερεψω:redface: Προς το παρον παντως θελω να ξεκαθαρισω λιγο το θεμα των μεταπτυχιακων γιατι δεν θελω να βγω απο μια σχολη που δεν θα ξερω μετα τι να κανω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Den to efxaristiemai kai idiaitera,na sou pw thn alitheia,me exoun poiasei para polla aghi gia to meta(metaptyxiako gia paradeigma) kai thelw toulaxiston se afto to thema,na vrw merikes apadhseis :)
Efxaristw padws :)


ειναι πολυ νωρις για σενα να το σκεφτεσαι, φορτωνεις το κεφαλι σου πριν την ωρα που πρεπει.
οι στοχοι σου να ειναι αμεσοι και κοντινοι,ο βαθμος σου και τα μαθηματα της σχολης, τα ονειρα σου να πετουν λιγο πιο μακρια εχοντας στο πισω μερος του μαυλου σου την πιθανοτητα να μην πραγματοποιηθουν οπως τα θελεις ακριβως.
το μεταπτυχιακο σου θα το σκεφτεις στα τελευταια ετη της σχολης σου, ισως και το τελευταιο μη σου πω.

δε φανταζεσαι πως αλλαζουν τα μυαλα μεσα σε μια χρονια.
ενα κινητρο που θα σου αλλαξει αντιληψη περι ζωης, μια φλογιτσα μικρη και σε εκτοξευει εκει που δε φανταζοταν κανεις αλλα κι εσυ ο ιδιος...

δε θα χαθεις μετα γιατι.. το ταλεντο ειναι ζωντανος οργανισμος, σε τρωει μεχρι να το βγαλεις προς τα εξω.

η ζανιν εχει δικιο.
μην προσπαθεις να μπουκωσεις με κατι αλλο αυτο που ηδη εχεις και δε σου αρεσει. θα πω κατι αηδιαστικο αλλα ετσι ειναι κι ετσι σκεφτονται πολλοι, ειναι σα να βαζεις κολωνια και κρεμες σε βρωμικο σωμα.
αλλαξε αυτο που δε σου αρεσει, αντιμετωπισε τη σχολη που δε σου αρεσει σαν κατασταση, ολοι μας ως φοιτητες και χρονιοι στο καθησιο στα αμφιθετρα εχουμε περασει απο το σταδιο που περνας- γκρινια κι απογοητευση- κι εχω να πω πως αυτο επιβαλλεται να κρατα λιγο και να μην καταντα χρονια μιρλα ειναι ο,τι χειροτερο κι οχι για κανεναν αλλο αλλα για σενα τον ιδιο.
αποβαλε το αγχος και ζησε αυτο που σου δινεται σημερα, τα χρονια πισω δε γυρνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top