Λογοτεχνία - Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tην πατρίδα δε θα την έθιγα γιατί και αυτοί που ήταν στη χούντα με γνώμονα την πατρίδα προχωρούσαν (νομίζαν).Δεν ήταν πόλεμος σα το '40.Κρίνε εσύ τι θα κάνεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πςςςς, αυτό παίζει να το είχα διαβασει στο δημοτικό ή κάτι τέτοιο. Τί μου θυμήσατε :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Πςςςς, αυτό παίζει να το είχα διαβασει στο δημοτικό ή κάτι τέτοιο. Τί μου θυμήσατε :'(

Γιατί καλέ κλαις;Τόσο δραματική εμπειρία ήταν;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Tην πατρίδα δε θα την έθιγα γιατί και αυτοί που ήταν στη χούντα με γνώμονα την πατρίδα προχωρούσαν (νομίζαν).
Όχι δα!!! Προδότες ήταν συνηδειτά και εγκληματίες που το μονο που σκέφτονταν ήταν η εξουσια και να ωφεληθούν οι ίδιοι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι δα!!! Προδότες ήταν συνηδειτά και εγκληματίες που το μονο που σκέφτονταν ήταν η εξουσια και να ωφεληθούν οι ίδιοι.


Ναι αλλά λέγαν ότι προχωρούσαν με γνώμονα το καλό του έθνους και της χώρας για αυτό εγώ θα το απέκλεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Πατρίδα δεν είναι μόνο "αυτοί που κυβερνούν" οπότε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πατρίδα δεν είναι μόνο "αυτοί που κυβερνούν" οπότε........

Η κουβέντα πάει να ξεφύγει από το θέμα οπότε θα κλείσω εδώ.Συμφωνώ με αυτό που λες αλλά στη Χούντα δεν απειλούταν η Ελλάδα ως χώρα αλλά οι θεσμοί της.Για αυτό εγώ διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με βοηθησει να βρω τα συναισθηματα του Λεωνη; (κειμενα α γυμανασιου σελ.132) :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefobserver

Νεοφερμένος

Ο lefobserver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σελ. 152 μπορεί καποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση 2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Γιατί , εσύ δεν μπορείς; Δεν έχεις άποψη για το θέμα; Σταματήστε πια να τα περιμένετε όλα έτοιμα. Κι αν θες πραγματικά βοήθεια ακολούθησε τη συμβουλή μου. Στρώσου και διάβασε. Αν η ίδια ερώτηση πέσει στις εξετάσεις πώς περιμένεις να την απαντήσεις;
Α και να ξέρεις ότι εδώ απ'έξω είναι ένας κόκκορας φορτωμένος. Μας πιάνει το χώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefobserver

Νεοφερμένος

Ο lefobserver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λοιπόν έχω σκεφτεί μόνο ένα και σίγουρα δεν είναι μόνο αυτο. Επίσης στο μαθημα δεν βρήσκετε η απάντηση. Αν θες να με βοηθήσεις και να μου απαντήσεις, απαντησε μου, αν δεν θές.... δεν χρειάζεται να μου γραψεις απάντηση που ειναι spam και ανούσια. Βαρέθηκα να έχουν όλα τα φόρουμ spammers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
σελ. 152 μπορεί καποιος να μου απαντήσει στην ερώτηση 2?
Εδω ειναι η απαντηση:
Ο αφηγητης μεσα απο την ενασχοληση του με τον αθλητισμο αποκτα εμπιστοσυνη στον εαυτο του . Η πρωτη του νικη τον κανει να ασχοληθει περισσοτερο με το στιβο, να εξοικειωθει με το περιβαλλον τους ανθρωπους και να νιωσει τη δυναμικη του ενταξη σε ενα χωρο που τον κανει να ξεχωριζει. Όποιος κι αν ειναι στην καθημερινη του ζωη ,<< κακοντυμενος, συνηθισμενος ,ασημαντος>> κι αν νιωθει , μεσα απο τον αθλητισμο αποκτα δυναμικη οντοτητα. Η εμπιστοσυνη στον εαυτο του, η προσπαθεια να εντινει τις δυναμεις του και να τις υπερβει ειναι αποτελεσμα της καθημερινης εξασκησης του.
Επιπλεον , η αισθηση της συντροφικοτητας μεταξυ των τριων συμμαθητων , η ανταλαγη αποψεων και προβληματισμων , ο οραματισμος του μελλοντος των τριων φιλων , ο συλλογικος ενθουσιασμος , ακομα και οι διαφωνιες τους συσφιγγουν τη φιλια τους .
Η διαδικασια των τελικων αγωνων του μαθαινει να δαμαζει τον φοβο του , να κυριαρχει πανω στο θυμικο του και να δημιουργει το αισθημα της ευθυνης για την κατακτηση ολοενα και δυσκολοτερων στοχων .Με τον τροπο αυτο συνειδητοποιει οτι η επιτυχια, η νικη, δεν ειναι μονο μια στιγμη , αλλα ατελειωτες ωρες προσπαθειας .Αντιλαμβανεται επισης οτι η δεν μπορει να ειναι το τερμα , ειναι η αρχη , η αφορμη για νεα στοχοθεσια που θα φερει επιπλεον προσπαθεια σε εναν ατερμονο κυκλο προσωπικης βελτιωσης , ανελιξης σε ολους τους τομεις της ανθρωπινης ζωης . Τελος , η ενασχοληση του αθλητη με τον αθλητισμο και η νικη τον ωριμαζουν. Αντιμετωπιζει την πρωτια με συγκρατημενη χαρα και μοιραζεται τη στιγμη με τους συναθλητες του οχι προκλητικα αλλα με συγκινηση για οσα περασαν ωστε να βρεθουν στη θεση αυτη.

Ελπιζω να βοηθησα!!!!
P.S: Συγνωμη που δεν εβαλα τονους εχω παρει '' διαζυγιο '' με αυτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fanouria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fanouria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 261 μηνύματα.
ρε παιδιά ξέρετε που θα βρω επώνυμα νανουρίσματα
:(
μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο όλο και κάτι θα βρεις

ρε παιδιά ξέρετε που θα βρω επώνυμα νανουρίσματα
:(
μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο. όλο και κάτι θα βρεις ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lefobserver

Νεοφερμένος

Ο lefobserver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, betoni
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

betoni

Νεοφερμένος

Η Bέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, betoni
Παρακαλώ.Αν θες καποια αλλη στιγμη βοηθεια μπορεις να μου το πεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
και εγω το εχω διαβασει αλλα πανε καπου 4 χρονια και απο τοτε εχω διαβασει πολλα αλλα οποτε... δεν θυμαμαι τιποτα σχεδον...
ουτε εγω μπορω να σε βοηθησω

Υ.Γ...παντως ωραιο ηταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
καταπληκτικο βιβλιο!!!απο το καλυτερα!κρυβει πολλα νοηματα βεβαια!!! για το καπλανι και τα 2 ματια του συμφωνω....
επισης πιστευω οτι θελει να αποτυπωσει την καθημερινοτητα των ανθρωπων στην χουντα!τι συναισθηματα προκαλουσε,ποσο αλλαξε τις σχεσεις τους...εχω ειχα ανατριχιασει την στιγμη που περιεγραφε το καψιμο των βιβλιων απο την ''κυβερνηση''...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pahyman

Νεοφερμένος

Ο Pahyman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σας παρακαλω εχουν βαλει στον αδερφο μου την 2 ερωτηση απο το κειμενο Ταξιδι χωρις επιστροφη.Μπορει να βοηθησει κανεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
τα συναισθηματα που νιωθει η ερμιονη ,η ηρωιδα δηλαδη ειναι τοσο η οργη αλλα και ο φοβος....αναρωτιεται γιατι πρεει να τσακωνονται οι τουρκοι και οι ελληνες αλλα φοβαται ταυτοχρονα για την ιδια της την ζωη....προσπαθει να κατανοησει τον κοσμο των μεγαλων ωστοσο μεσα της βαθια γνωριζει πως κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο.....φοβαται για την ζωη αλλα αλλα νιωθει και μισος με οργη διοτι θα χρειαστει να εγκαταλειψει ολα εκεινα που αγαπα.....

αυτα ειναι τα βασικα και μετα μπορεις να το αναπτυξεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top