Μαθηματικά - Διαγώνισμα: Τι να διαβάσω; Τι λέτε να πέσει;

sissy_k

Νεοφερμένος

Η Σίσσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
παιδακια....δυστυχως την τριτη γραφουμε μα8ηματικα...μπλιαχ!!
ναι...οπως καταλαβατε τα μισω!!χι..χι!
τι λετε να μας βαλει?εχουμε απο σελ. 25-62!
παραγοντοποιηση στανταρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Tι ύλη έχουν αυτές οι σελίδες γιατί δε θυμάμαι; Πάντως όπως είπες και εσύ παραγοντοποίηση στανταρ. Εξάλλου αυτή θα σε ακολουθεί παντού:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikoulini25887

Νεοφερμένος

Η vikoulini25887 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δε θέλω να σε στενοχωρήσω, αλλά θα βάλει λίγο από όλα.Έτσι έκανε και σε εμάς.Βέβαια περισσότερο παραγοντοποίηση και ταυτότητες αλλά έβαλε και πολυώνυμα!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ΔΕΝ ΘΕΛΩ Ν Σ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Σ ΕΜΑΣ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΒΑΛΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥΩΝΥΜΑ!!!:(

Και εμάς λίγο από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά γράφω και εγώ Άλγεβρα τη Δευτέρα(παρατάθηκε το τρίμηνο) και ευτυχώς γράφουμε μόνο Παραγοντοποίηση(που ενωείται εμπεριέχει ταυτότητες και κάτι τεχνάσματα). Άν και έγραψα 20 στο προηγούμενο διαγώνισμα, δυσκολεύομαι αφάνταστα να παραγοντοποιήσω την παρακάτω παράσταση:
(x²+9)(α²+4) - (αx+6)² Μήπως γίνεται να μου τη λύσετε εσείς και να μου πέιτε πώς γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Παιδιά γράφω και εγώ Άλγεβρα τη Δευτέρα(παρατάθηκε το τρίμηνο) και ευτυχώς γράφουμε μόνο Παραγοντοποίηση(που ενωείται εμπεριέχει ταυτότητες και κάτι τεχνάσματα). Άν και έγραψα 20 στο προηγούμενο διαγώνισμα, δυσκολεύομαι αφάνταστα να παραγοντοποιήσω την παρακάτω παράσταση:
(x²+9)(α²+4) - (αx+6)² Μήπως γίνεται να μου τη λύσετε εσείς και να μου πέιτε πώς γίνεται;

(...) = x^2*a^2+4x^2+9a^2+36 - [(ax)^2+2*ax+6+6^2] =
= x^2*a^2+4x^2+9a^2+36 - (a^2*x^2+12ax + 36) =
= x^2*a^2 + 4x^2 + 9a^2 +36 - a^2*x^2 - 12ax -36 =
= 4x^2 + 9a^2 - 12ax

* επιμεριστική ιδιότητα , ανάπτυγμα τετραγώνου.

Δε νομίζω ότι γίνεται τίποτα παραπάνω.
Ακόμα και την ταυτότητα (που δεν έχετε μάθει) α^2 + β^2 = (α+β)^2 - 2αβ [δηλ. το (χ^2+9) να γίνει (χ^2 + 3^2) και το (α^2 + 4) να γίνει (α^2 + 2^2)] να πάρεις - ασφαλώς - στο ίδιο αποτέλεσμα θα καταλήξεις... :)


Υ.Γ. : Και αυτό επειδή είσαι "Αεκάρα" αλλιώς... :P :no1:
-----------------------------------------
παιδακια....δυστυχως την τριτη γραφουμε μα8ηματικα...μπλιαχ!!
ναι...οπως καταλαβατε τα μισω!!χι..χι!
τι λετε να μας βαλει?εχουμε απο σελ. 25-62!
παραγοντοποιηση στανταρ...

Πρόσεξε τα παρακάτω :

1. Την έννοια της αλγεβρικής παράστασης.
2. Να καταλάβεις την έννοια του μονώνυμου πολύ καλά και να μπορείς να ξεχωρίζεις ποιές αλγεβρικές παραστάσεις είναι ή δεν είναι μονώνυμα. * Επίσης να ξεχωρίζεις συντελεστή, κύριο μέρος, βαθμός ως προς x,y,z,ω,...
3. Ισα, σταθερά, αντίθετα, όμοια και μηδενικά μονώνυμα (λακωνικά).
4. Πράξεις με μονώνυμα **
5. Πολυώνυμα (όροι, βαθμός, μηδενικό, αναγωγή ομοίων όρων) και πράξεις ***
6. Ταυτότητες ****
7. Μετατροπή κλάσματος με άρρητο παρανομαστή σε ισοδύναμο με ρητό παρανομαστή και τέλος
8. Παραγοντοποίηση (πολύ καλά γιατί πέρα απ' το διαγώνισμά σου, θα σε "κυνηγάει" παντού !)

* Η παράσταση π.χ. (2 + 1/3) χ^3 είναι μονώνυμο γιατί ενώ έχει πρόσθεση γράφεται 2,333χ^3, ενώ η 5χ^-2 δεν είναι γιατί ενώ είναι πολλαπλασιασμός έχει αρνητικό εκθέτη (5χ^-2 = 5*1/χ^2 = 5/χ^2)
** Μην προσθέσεις ποτέ π.χ. 3χ^2 + 5χ^3 και βγάλεις οποιοδήποτε αποτέλεσμα !
*** Εδώ στην αφαίρεση να μην ξεχνάς ν'αλλάζεις τα πρόσημα σε όλους τους αριθμούς μέσα στην παρένθεση !
**** Αποδείξεις κυρίως στις (α+-β)^2 και α^2 - β^2. Μην ξεχνάς όταν σου δίνει η άσκηση δύο αριθμούς να τους βάζεις σε παρένθεση γιατί θα καταλήξεις σε σίγουρο λάνθασμένο αποτέλεσμα. (2χ - 3z)^2 = (2χ)^2 - 2*(2χ)(3z) + (3z)^2 = 4χ^2 - 12χz + 9z^2. Πρόσεξε γιατί πολλά παιδιά κάνουν το λάθος και γράφουν 2χ^2...
----
5 / τετρ. ρίζα 2 : Εδώ για να κάνουμε το κλάσμα με ρητό παρανομαστή πολλαπλασιάζουμε αριθμητή και παρανομαστή με την υπόρριζη ποσότητα (εδώ ρίζα 2).

Για την παραγοντοποίηση μην ανησυχήσεις πολύ. Πιστεύω ότι θα σας βάλει κάτι απλό γιατί χρειάζεται αρκετή εξάσκηση και εμπειρία. Πρόσεξε τον κοινό παράγοντα, ανάπτυγμα και διαφορά τετραγώνων.
Αν θέλει να σας βοηθήσει δε θα προχωρήσει σε κάτι άλλο.

Καλή δύναμη στη μελέτη σου και καλή επιτυχία... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sissy_k

Νεοφερμένος

Η Σίσσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
σας ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
αν καποιος εχει γραψει διαγωνισμα στα μαθηματικα στο 2 κεφαλαιο(εκτως απο το 2.3 που ειναι οι κλασματικες εξεισωσεις 2 βαθμου) να μου πει περιπου τι επεσε απο θεωρια και ασκησεις.μεχρι την πεμπτη 19/2/2009 γιατι στης 20/2/2002 γραφω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Ιδιότητα: Πτυχιούχος

Είσαι σίγουρα πτυχιούχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΟΦΙΑ-ΦΑΙΗ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Λεχαινά (Ηλεία). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Είσαι σίγουρα πτυχιούχος;
οντως.............δν υπαρχουν sos.......ολα ειναι σημαντικα.....σ εμας επεσαν ανισωσεις, παραγοντοποιηση τριωνυμων και σωστο λαθος στη θεωρια........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Είσαι σίγουρα πτυχιούχος;

Πρόσεξε επίσης ότι έγραψε αυτό το τεστ πριν από περίπου 7 χρόνια...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
αχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
:P:P:P:P:P:P:P:P:P:jumpy::jumpy:η πτυχιουχος ειναι ειναι η καθηγητρια μου στα ιδιαιτερα και εγω ειμαι η μαθητρια της.εγω τα εχω γραψει αυτα π.χ. για το διαγωνισμα στα μαθηματικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki boo

Νεοφερμένος

Η olympia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Παραγοντοποιησεις και ταυτοτητες...βοηθειαααααααα...δεν καταλαβαινω τιποτα...και την τεταρτη γραφω...!!!!!!


Ευχαριστω..
.:thanks::thanks::thanks::thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις ?
Πες μου συγκεκριμένα για να μπορέσω να σου απαντήσω κατάλληλα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki boo

Νεοφερμένος

Η olympia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Οι ταυτοτητες οκ...αλλα οι παραγοντοποιησεις αστα να πανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Τις ταυτότητες πρέπει να τις θυμάσαι απαραίτητα !
Δεν είναι δύσκολες !
Να προσέξεις πολύ την εφαρμογή τους σε ασκήσεις και να κάνεις πολύ εξάσκηση!

Τώρα όσο αναφορά για τις παραγοντοποιήσεις !
Υπάρχουν πολλές μέθοδοι που παραγοντοποιείς !

Θες να σου εξηγήσω την κάθε μέθοδο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki boo

Νεοφερμένος

Η olympia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
οχι οκ...μην σε βαζω σε κοπο...ας στροθω κ λιγο στο διαβασμα δεν θα παθω και τιποτα...
μονο να μην γραψω κατω απο τη βαση...:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ο βασικότερος τρόπος παραγοντοποίησης είναι που λέμε βγάζουμε κοινό παράγοντα !

πχ όταν έχεις A= 5x^2 + 4x

Βλέπεις ότι έχεις παντού (σε κάθε όρο) x , έτσι το βγάζεις απ'έξω!
Δηλαδή A = x ( 5x + 4 ) !

Μια δεύτερη μέθοδος είναι η παραγοντοποίηση κατ'ομάδα !
Κατα αυτόν τον τρόπο χωρίζουμε την αλγεβρική παράσταση σε ομάδες με τρόπο ώστε απο κάθε ομάδα να βγαίνει κοινός παράγοντας και οι υπόλοιπες παραστάσεις απο κάθε ομάδα να είναι κοινές. Επίσης στη συνέχεια βγάζουμε κοινό παράγοντα τις κοινές αλγεβρικές παραστάσεις.

πχ A = αx + βx + αy + βy = (αx + βx) + (αy + βy) = x (α + β) + y (α+β) = (x + y)(α + β) :D

Μετά οι άλλοι είναι άθροισμα-διαφορά κύβων που πας με τις αντίστοιχες ταυτότητες που έχεις μάθει !
Επίσης το ίδιο ισχύει και με άθροισμα-διαφορά τετραγώνων !
Και τέλος είναι το άθροισμα κύβων τριών όρων (Euler) , που και πάλι χρησιμοποιείς την αντίστοιχη ταυτότητα : α^3 + β^3 + γ^3 = 3αβγ ... Που είναι και SOS !
Αλλά δεν ξέρω αν τον έχετε αυτον τον τρόπο (τον έκανα στην Α'Λυκείου και δε θυμάμαι αν τον έχει η Γ'Γυμνασίου) !

Οπότε σου προτείνω να μάθεις αρχικά καλά τις ταυτότητες (και του Euler) ! Μετα να κάνεις ασκήσεις με την εφαρμογή τους !
Και σιγα-σιγα με βάση το βιβλίο να μαθαίνεις σχετικά με τους τρόπους παραγοντοποίησης που δεν είναι δύσκολοι και στη συνέχεια να κάνεις πολλές ασκήσεις μέχρι να εμπεδώσεις την "μεθοδολογία"!
Τίποτα άλλο δε θέλει :D
Πιστεύω με ένα καλό 3ωρο διάβασμα-εξάσκηση θα είσαι μια χαρά ! Θα γράψεις μη σου πω και 20 :D

Ελπίζω να σε βοήθησα και καλή σου επιτυχία ! Ο,τι άλλο χρειαστείς , να γράψεις εδώ :D
Τώρα πάω και εγώ να διαβάσω Μαθηματικά Κατεύθυνσης γιατί έχω φροντιστήριο σε 35 λεπτά και έχω να κάνω 4-5 ασκήσεις ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top