Βιολογία - Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
:D:DΛοιπόν όποιος θέλει να του πω για τι περίπου μπορεί να σας βάλει:D:D
-----------------------------------------
Πέστε μου και θα σας πω

ακου με πρωτον δεν ενωνουμε μυνηματα και δευτερον μας εβαλε να γραψουμε πως τρωνε τα φυτα και πως τα ζωα,να συμπληρωσουμε κατι κενα,ναγραψουμε τι ειναι οι χλωροπλαστες και σε τι χρησιμευουν και επισης σωστο λαθος ενταξει? καλη επιτυχια:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sdrakopo

Νεοφερμένος

Η sdrakopo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 64 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω αυριο εργασια στη Βιολογια(τετραδιο εργασιων)σελιδα 20, την ασκηση 1και 2.
οποιος μπορει ας με βοηθησει...
HELP!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
μια λυση ειναι να βρεις βοηθηματα βιολογιας και η δευτερη ειναι να διαβασεις το μαθημα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Μπορει (μπορει, δεν ειμαι και σιγουρος) να σου την απαντουσα ΑΝ ηξερα την εκφωνηση(το εχω χασει το περσινο τετραδιο εργασιων)!
(Την ακριβη εκφωνηση εννοω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Ρε παιδια ελεος δεν μπορειτε να διαβασετε τη θεωρια; Στις πανελληνιες τι θα κανετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Καλά, άστο, μην το φτάνεις εκεί.... Άμα δε μπορούν της Α Γυμνασίου τη Βιολογία, καλά κρασιά(που λέει και ο πατέρας μου) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αμάν!! Τι ετερόφωτους βρε;! Ετερότροφοι λέγονται, ετερότροφοι. :P

Όσον αφορά τη σημασία της φωτοσύνθεσης γι' αυτούς τώρα, είναι φανερή και μόνο από την αντίδραση αυτή καθ' αυτή, σε πρώτο στάδιο τουλάχιστον (θα τη γράψω με λέξεις και όχι με σύμβολα για να μην υπάρξουν τυχόν απορίες που δεν είναι για την τάξη σας).

Νερό + Διοξείδιο του Άνθρακα (χλωροφύλλη, ηλιακή ενέργεια) -> Γλυκόζη + Οξυγόνο

Ύστερα, σκεφτείτε το εξής απλό: Στην αντίδραση φωτοσύνθεσης οφείλουν την ύπαρξη και την ανάπτυξή τους πολλοί (όχι όλοι βέβαια) φυτικοί οργανισμοί. Από τη στιγμή λοιπόν που τα φυτά αποτελούν τον πρώτο κρίκο των τροφικών αλυσίδων σε πολλά, αν όχι όλα τα οικοσυστήματα, η φωτοσύνθεση επηρεάζει άμεσα όλους τους οργανισμούς που ανήκουν στο σ΄αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Αμάν!! Τι ετερόφωτους βρε;! Ετερότροφοι λέγονται, ετερότροφοι. :P

Είπα κι εγώ, υπάρχουν αυτόφωτα φυτά :what: τουλάχιστον στα πλαίσια σχολικού επιπέδου γιατί αλλού δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γενικά υπάρχουν ζωικοί οργανισμοί που, πάντα μέσω αντιδράσεων, παράγουν ''φως'' είτε για κυνήγι είτε για άλλους σκοπούς (βλ. ζευγάρωμα). Δεν ξέρω αν το ίδιο συμβαίνει και με κάποια φυτά, όμως η κατηγοριοποίηση σε αυτόφωτους και ετερόφωτους οργανισμούς ξέρω (κατά 99.2%) πως είναι ανεδαφική. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν αυτόφωτα και ετερόφωτα ουράνια σώματα.... Πώς και δεν παρατήρησε κανείς ότι ήταν λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
H Αληθεια ειναι οτι πολλες φορες βλεπουμε με τα ματια και οχι με το μυαλο...Και τωρα που το ξανακοιταω τοσο πιο πολυ παραξενευομαι... Τουλαχιστον αλλαξτε τον τιτλο βρε παιδια...:jumpy::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑνΘη!!!

Νεοφερμένος

Η ΑνΘη!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αμα μου ελεγες τον τιτλο του μαθηματος θα σου απαντουσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δεν το πιάνω αυτό...δηλαδή αν πει τον τίτλο από εκεί που δεν ξέρεις θα μάθεις μαγικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina.maria

Δραστήριο μέλος

Η Χριστινα-Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 532 μηνύματα.
Οχι θα ανατρεξει στη θεωρια και θα την αντιγραψει εδω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε παιδιά αυτή ερώτηση δημοτικού (δεν κάνω πλάκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν το πιάνω αυτό...δηλαδή αν πει τον τίτλο από εκεί που δεν ξέρεις θα μάθεις μαγικά?

Ναι, είναι η διάδοχος του Γιούρι Γκέλλερ.... :lol::lol::lol::lol:
Ωραίος ρε ξαροπ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
σε 'μας ειχε βαλει το πρωτο κεφαλαιο για τα κυτταρα:τι ειναι μονοκυτταρος οργανισμος,τι ειναι ειδος,ενα σταυρολεξο,ποιος ειναι ο σκοπος αναπαραγωγης των οργανισμων,πως αναπαραγονται οι οργανισμοι,ενα κυτταρο(ζωικο)ποια ειναι τα μερη του κυτταρου κ τι κανει το καθενα,αν ειναι ζωικο ή φυτικο, να ξεχωρισουμε τους ζωντανους οργανσμους,τους νεκρους-νεκρα τμηματα οργανισμων κ τα αβια αντικειμενα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
εμας περσι στ τεστ μας ειχε βαλει στ β' τριμηνο εβαζε κατι παλουκια:s ηταν απιστευτο δλδ ειχα διαβασει κ μετα μολις ειδα το τεστ...:stars:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamy girl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dreamy girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 140 μηνύματα.
γιατι?τι σας εβαλε δηλαδη:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefobserver

Νεοφερμένος

Ο lefobserver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μηπως μπορεί καποιος να μου δώσει τα θέματα SOS από όλο το βιβλίο....? Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά μήπως κάποιος μπορεί να μου τα γράψει?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top