Βιβλία εκμάθησης της γερμανικής

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ ήμουν fan του Ping pong 1,2.Στο 3ο χάλασε το πράμα.Πάντως το themen δεν με βοήθησε ιδιαίτερα στο Β1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εγώ ήμουν fan του Ping pong 1,2.Στο 3ο χάλασε το πράμα.Πάντως το themen δεν με βοήθησε ιδιαίτερα στο Β1.

Από τα τραγουδάκια του πρώτου στη δύσκολη ύλη του δευτέρου και στη χαλαρότητα του τρίτου.

Αν συγκρίνουμε τα βιβλία Αγγλικών και Γερμανικών η διαφορά είναι τεράαααααααααστια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Απο οτι ξερω το Ping pong ειναι πολυυυυυ πιο ευκολο απο Themen Aktuell, και πιο ευχαριστο για τα μικρα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι αλλά πιο ουσιαστικό.Για μένα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ήταν επειδή τα χα φορτώσει εγώ στο κόκορα τελευταίες χρονιές αλλά έχω την ιδέα ότι ότι έμαθα το έμαθα από το pp 2 και την προηγούμενη καθηγήτρια μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Προσωπικα για σενα ναι μπορει, δεκτον. :)
Γενικα ομως συνεχιζω να πιστευω οτι το themen κανει εξισου καλη-ουσιαστικη δουλεια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Nαι για αυτό μίλησα και για μένα.Πάντως αυτό που βοηθάει περισσότερο είναι η εξικοίωση.Πχ
εγώ από τις αρχές της β γυμνασίου ως το νοέμβρη της γ τα γερμανικά τα χα χεσμένα.Από 19/12(σα τώρα το θυμάμαι είχα φάει γκούντις μετά το μάθημα:P) που άρχισα να κάνω συστηματικά τεστ μέχρι και 15/1 2 μέρες πριν δώσω έκανα ότι μας έβαζε(εκτός από τις εκθέσεις) και έτσι πιστεύω ότι τα κατάφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εμενα δεν με ξετρελενει σαν βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μου φαίνεται περίεργο που κάνεις το Themen 2....Αυτά συνήθως τα διδάσκουμε σε ενήλικες που θέλουν να φτάσουν στο Β1 πολύ σύντομα. Προσωπικά εγώ δεν το προτιμώ, συνηθίζω να διδάσκω κάποιο άλλο του ίδιου εκδοτικού οίκου.

Δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό βιβλίο, απλά όπως και το Themen 1 είναι θα 'λεγα "πυκνογραμμένα" οπότε πιστεύω πως ενδείκνυται πιο πολύ για ενήλικες ή μαθητές άνω των 16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
κυρια jenny ποιος πιστευετε οτι ειναι ο ιδανικος τροπος καποιος να διαβαζει το λεξιλογιο ωστε να μαθαινει και γενη και πληθυντικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
εννοω ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να διαβαζει καποιος το λεξιλογιο δλδ να τις γραφει κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arzt

Νεοφερμένος

Ο Arzt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Jenny θα ήθελα να μου προτείνεις ένα έγκυρο γερμανοελληνικό-ελληνογερμανικό λεξικό κι ένα αξιόπιστο βιβλίο γραμματικής-συντακτικού. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Προσπάθησα να στείλω ένα αναλυτικότερο και πιο κατατοπιστικό pm, αλλά δεν τα κατάφερα:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Jenny θα ήθελα να μου προτείνεις ένα έγκυρο γερμανοελληνικό-ελληνογερμανικό λεξικό κι ένα αξιόπιστο βιβλίο γραμματικής-συντακτικού. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ΥΓ: Προσπάθησα να στείλω ένα αναλυτικότερο και πιο κατατοπιστικό pm, αλλά δεν τα κατάφερα:'(

Γεια σου! Ναι, έχω απενεργοποιήσει για ένα διάστημα τα πμ μου. :)

Λοιπόν, για λεξικό προτείνω το PONS. (είναι πράσινο)

Για Γραμματική-Συντακτικό προτείνω του Κουκίδη (εκδόσεις Praxis -Κουκίδη). Είναι πλήρες αυτό το βιβλίο και είναι στα ελληνικά οπότε θα είναι πολύ κατανοητό. Ξεχωριστά πουλιέται το βιβλίο ασκήσεων αυτής της Γραμματικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
ναι και εγω το ιδιο....Jenny ηθελα να σε ρωτησω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ενηλίκων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Jenny ηθελα να σε ρωτησω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο ενηλίκων..

Εννοείς όμως να ξεκινάει για 1η φορά γερμανικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εννοείς όμως να ξεκινάει για 1η φορά γερμανικά;

ναι αρχη αρχη απο το αλφαβητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Arzt

Νεοφερμένος

Ο Arzt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σου! Ναι, έχω απενεργοποιήσει για ένα διάστημα τα πμ μου. :)

Λοιπόν, για λεξικό προτείνω το PONS. (είναι πράσινο)

Για Γραμματική-Συντακτικό προτείνω του Κουκίδη (εκδόσεις Praxis -Κουκίδη). Είναι πλήρες αυτό το βιβλίο και είναι στα ελληνικά οπότε θα είναι πολύ κατανοητό. Ξεχωριστά πουλιέται το βιβλίο ασκήσεων αυτής της Γραμματικής.

Vielen Dank!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
ναι αρχη αρχη απο το αλφαβητο

Μια πολύ καλή σειρά είναι το Lagune (εκδόσεις Hueber). Έχει 3 τόμους, αλλά ο τελευταίος μπορεί να γίνει πιο συνοπτικά, τουλάχιστον εγώ έτσι το έχω διδάξει! Εννοείται πως συνοδεύεται κι από το βιβλίο ασκήσεων.

Μια άλλη καλή σειρά είναι το Themen aktuell (εκδόσεις Hueber). Είναι κι αυτή 3 τόμοι, είναι όμως πιο πυκνογραμμένο βιβλίο και δεν το προτιμώ, αν και πολλοί συνάδελφοι το διδάσκουν. Κι αυτό συνοδεύεται από βιβλίο ασκήσεων.

Υπάρχει κι άλλη μια σειρά, η Delfin των ίδιων συγγραφέων με τα απο πάνω. Αλλά επειδή δεν την έχω διδάξει και δεν υπάρχει στη βιβλιοθήκη μου αυτή τη στιγμή δε γνωρίζω να σου πω.

Πάντως και τα 3 που σου ανέφερα, κάποιοι από τους συγγραφείς τους είναι κοινοί. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top