Γενικό - Μαθηματικός διαγωνισμός "Θαλής"

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εννοείς του 2008, γιατί ο 2009 θα γίνει 5 μέρες.

Λοιπόν για το 2008: (από ό,τι θυμάμαι με τις απαντήσεις μου όταν είχα δώσει)

1) 1000
2) α) 59, 62, 59 β) Ιδιότητα παραλληλογράμμου
3) α = 9
4) 540 συνολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σκοπός είναι να της λύνετε μόνοι σας. Τι και αν σας δώσω τις λύσεις θα καταλαβετε τίποτα?

Βασικα εγω εκανα λαθος...Εννοουσα τα θεματα μονο, χωρις τις λυσεις, δε με ενδιαφερουν...
-----------------------------------------
Εννοείς του 2008, γιατί ο 2009 θα γίνει 5 μέρες.

Λοιπόν για το 2008: (από ό,τι θυμάμαι με τις απαντήσεις μου όταν είχα δώσει)

1) 1000
2) α) 59, 62, 59 β) Ιδιότητα παραλληλογράμμου
3) α = 9
4) 540 συνολικά.

Μα εγω βρηκα τις λυσεις του Ευκλειδη (Ιανουαριος 2009), και ειχε και Β Γυμνασιου...:what:
-----------------------------------------
Εγώ Πάντως για επαλήθευση τα θέλω
-----------------------------------------
Κι εσύ Αλέξη δώσε μου αν μπορείς τις λύσεις του 2009

Μπες στη σελιδα της ΕΜΕ και θα τις βρεις(www.hms.gr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisthebest

Νεοφερμένος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ πάρα πολύ
Να ξέρεις τα πρώτα 3 θέματα τα έχω σωστά
Θέλω επίσης να προσθέσω στο 2β) πως οι διαγώνιες το παραλληλογράμμου διχοτομούν τις γωνίες
και στο 3 πως ζητάει και την λύση της παράστασης της οποίας το αποτέλεσμα δεν θα πω για ευνόητους λόγους
Στο 4 βρήκα 450 μαθητές
Έλεγξε μήπως έκανες κανένα λάθος γιατί είμαι σίγουρος
Και πάλι ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Βασικά και εγω είμαι σιγουρος οτι θες.
Οι διαγωνίες του παραλληλογραμμου διχοτομούνται. Δεν διχοτομούν καμιά γωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisthebest

Νεοφερμένος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
τες πα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Βασικά και εγω είμαι σιγουρος οτι θες.
Οι διαγωνίες του παραλληλογραμμου διχοτομούνται. Δεν διχοτομούν καμιά γωνία.


Ναι, ναι, μην με πυροβολήσετε που δεν θυμόμουν την ακριβή εκφώνηση, κάτι με διχοτόμους είχε να κάνει. -.-

Με ιδιότητες παραλληλίας (συν το ότι είναι ισοσκελές το ένα τρίγωνο)...

τώρα που το ξαναβλέπω το ΑΒΓΔ μάλλον δεν είναι παραλληλόγραμμο. :what: Όχι ότι χαλάει κάτι στη λύση, απλά παρατήρηση.

(Απλά, αν ήταν παραλληλόγραμμο, τότε με ισότητα τριγώνων ή όπως αλλιώς θέλει κανείς θα καταλήγαμε σε ρόβμο, δηλαδή οι διαγώνιοι θα διχοτομούσαν τις γωνίες, με αποτέλεσμα 59 = 62, κάτι που προφανώς δεν ισχύει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ρε παιδια ποτε ειναι ο <<ΘΑΛΗΣ>> εμας νομιζω οτι μας ειπαν Την ΔΕΥΤΕΡΑ Που Ερχεται.... Θα ειστε και εσεις εκει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ο Θαλής είναι το Σάββατο, 9:00-12:00.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
δλδ μεθαυριο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι (καλά δεν είναι και η μέρα της κρίσης). Αν θες να πας πήγαινε, έχει τη φάση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoCo0o0:-):-P:-0

Νεοφερμένος

Ο LoCo0o0:-):-P:-0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
εχεισ παει???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ναι και περάσαμε καλά με φίλους. :P

Πάντως να το βλέπεις κάπως έτσι: πας γιατί σ' αρέσει και για να περάσεις καλά, αν κάτσει και μια πρόκριση στην επόμενη φάση τόσο το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ναι και περάσαμε καλά με φίλους. :P

Πάντως να το βλέπεις κάπως έτσι: πας γιατί σ' αρέσει και για να περάσεις καλά, αν κάτσει και μια πρόκριση στην επόμενη φάση τόσο το καλύτερο.

:iagree:
Ετσι πρεπει να το βλεπουμε... Εγω ας πουμε εχω λυσει 1-2 ασκησεις ετσι για πλακα και τιποτα αλλο.. Θα παω για να δω πως ειναι... Σιγα τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ θα πάω αύριο και τώρα κάνω επανάληψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Τι επανάληψη ρε :P Διαγωνισμός είναι, όχι διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σιγα μην κανουμε και επαναληψη...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anastasisthebest

Νεοφερμένος

Ο Αναστάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγώ πάντως στην πέμπτη και έκτη δημοτικού που είχα πάει , πήρα το πρώτο βραβείο
μακάρι να γίνει αυτό και φέτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros11

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Παιδιά έδωσα κι εγώ φέτος (χθες δηλαδή) και τα θέματα μου φάνηκαν πολύ εύκολα... Και να φανταστήτε ότι εγώ συνηθώς σε εξοσχολικά θέματα δυσκολευόμουν, αν και στο σχολείο πάω πάρα πολύ καλά.
Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί μόλις είπαν ότι μπορείτε να βγήτε αν θέλετε, έφυγαν όλοι από την αίθουσα χωρίς να γράψουν τίποτα...
Βρήκα και τις λύσεις σε ένα site και τα 3 τα έχω πιάσει ολόκληρα. (Το 1ο, το 2ο και το 4ο).
Το 3ο με δυσκόλεψε επειδή ήταν με y=αx και τέτοια, που ήταν το μόνο που δεν είχα πολυπιάσει από πέρσυ. Νομίζω όμως ότι το ένα ερώτημα το έπιασα.

Με 3/4 περνάω πάντως έτσι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Ο χτεσινός Θαλής όντως κατ' εμέ ήταν πολύ πιο εύκολος από ότι περιμέναμε, ίσως ο ευκολότερος εδώ και πολύ καιρό, πλην όμως ανώτερος από επίπεδο σχολικού διαγωνίσματος και υπάρχει ειδικό θέμα για να συζητήσεις τις λύσεις σου.

Πάντως περνάς λογικά, εκτός κι αν εκτοξευθούν οι βάσεις πρόκρισης και πάει πχ. στα 3,5 θέματα (που ίσως ανεβούν αλλά όχι απαραίτητα τόσο, αφού τα θέματα ήταν εύκολα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
το Σάββατο δίνω εξετάσεισ στον μαθηματικό διαγωνισμό "θαλήσ 2010"!!!θα ήθελα να μου πούν οι παλαιότεροι για τα θέματα,πώσ να προετοιμαστώ,αν υπάρχουν θέματα προηγούμενων χρονιών καθώσ επίσησ και τισ λύπσεισ τουσ!πώσ μπορώ να προετοιμαστώ??
ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top