Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαστε στην πρώτη παράγωγο. Αν α>2 τότε f' θα τείνει στο μείον άπειρο. Άτοπο, αφού θέλουμε f'>0.
Άρα α<=2 και ο εκθετικός όρος είναι πάντα >=0, τείνει όμως στο μηδέν για x να τείνει στο μείον άπειρο, οπότε η σταθερά α δεν πρέπει να είναι αρνητική, αφού τότε θα μετατόπιζε τη συνάρτηση σε αρνητικές τιμές.
Καταλήγουμε στο α να ανήκει στο [0,2], με την επιφύλαξη να υπάρχει πιο ορθολογική επίλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιαννηςΤσ.

Νεοφερμένος

Ο ΓιαννηςΤσ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Είμαστε στην πρώτη παράγωγο. Αν α>2 τότε f' θα τείνει στο μείον άπειρο. Άτοπο, αφού θέλουμε f'>0.
Άρα α<=2 και ο εκθετικός όρος είναι πάντα >=0, τείνει όμως στο μηδέν για x να τείνει στο μείον άπειρο, οπότε η σταθερά α δεν πρέπει να είναι αρνητική, αφού τότε θα μετατόπιζε τη συνάρτηση σε αρνητικές τιμές.
Καταλήγουμε στο α να ανήκει στο [0,2], με την επιφύλαξη να υπάρχει πιο ορθολογική επίλυση.

Αααα ευχαριστω τωρα ειμαι ενταξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παίδες χρειάζομαι βοήθεια. Είχα παρατήσει για 2 χρόνια τα μαθηματικα και έχω ξανααρχισει να ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο για τις πανελλήνιες. Είμαι ακόμα πισω οπότε παρακαλώ όχι εξυπνάδες τύπου "Πρέπει να το ήξερες αυτο" (παρόλο που αυτό στο οποίο έχω κολλήσει είναι γελοιο). Λοιπόν, έχουμε F(x)=Α + β•χ^2 Και β•χ^2 + (α-3)•χ όπου ισχύουν F(-4)=-7 και f(5)=9. Το συγκεκριμένο ερώτημα ζητάει να αποδειχθεί ότι α=9 και β=-1. Έχω δοκιμάσει σύστημα, επίλυση προς έναν άγνωστο και αντικατάσταση και διακρινουσα Αλλά κανένα δεν βοηθάει. Τι να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
F(x)=Α + β•χ^2 Και β•χ^2 + (α-3)•χ
Τι εννοεις εδω? F(x)=α+βχ^2+βχ^2+(α-3)χ? Με μπερδευει το "και"
Μηπως εχεις μπερδεψει το Α με το α? Ειναι σιγουρα διαφορετικες μεταβλητες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παίδες χρειάζομαι βοήθεια. Είχα παρατήσει για 2 χρόνια τα μαθηματικα και έχω ξανααρχισει να ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο για τις πανελλήνιες. Είμαι ακόμα πισω οπότε παρακαλώ όχι εξυπνάδες τύπου "Πρέπει να το ήξερες αυτο" (παρόλο που αυτό στο οποίο έχω κολλήσει είναι γελοιο). Λοιπόν, έχουμε F(x)=Α + β•χ^2 Και β•χ^2 + (α-3)•χ όπου ισχύουν F(-4)=-7 και f(5)=9. Το συγκεκριμένο ερώτημα ζητάει να αποδειχθεί ότι α=9 και β=-1. Έχω δοκιμάσει σύστημα, επίλυση προς έναν άγνωστο και αντικατάσταση και διακρινουσα Αλλά κανένα δεν βοηθάει. Τι να κάνω?

Aν μπορείς γράψε μία τις εξισώσεις σε χαρτί και ανέβασέ το μας γιατί έτσι όπως τα έχεις περάσει στον υπολογιστή δεν καταλαβαίνουμε και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Παίδες χρειάζομαι βοήθεια. Είχα παρατήσει για 2 χρόνια τα μαθηματικα και έχω ξανααρχισει να ασχολούμαι αποκλειστικά και μόνο για τις πανελλήνιες. Είμαι ακόμα πισω οπότε παρακαλώ όχι εξυπνάδες τύπου "Πρέπει να το ήξερες αυτο" (παρόλο που αυτό στο οποίο έχω κολλήσει είναι γελοιο). Λοιπόν, έχουμε F(x)=Α + β•χ^2 Και β•χ^2 + (α-3)•χ όπου ισχύουν F(-4)=-7 και f(5)=9. Το συγκεκριμένο ερώτημα ζητάει να αποδειχθεί ότι α=9 και β=-1. Έχω δοκιμάσει σύστημα, επίλυση προς έναν άγνωστο και αντικατάσταση και διακρινουσα Αλλά κανένα δεν βοηθάει. Τι να κάνω?

Αντικατασταση των τιμων στην καθε εξισωση συμφωνα με τα δεδομενα και προκυπτουν δυο εξισωσεις με δυο αγνωστους.Λυνεις το συστημα :

-7 = α+16β
24=25β+5α

α=559/55
β= -59/55
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Τι εννοεις εδω? F(x)=α+βχ^2+βχ^2+(α-3)χ? Με μπερδευει το "και"
Μηπως εχεις μπερδεψει το Α με το α? Ειναι σιγουρα διαφορετικες μεταβλητες?


Α και α είναι η ίδια μεταβλητή, απλώς έτυχε autocorrect

Aν μπορείς γράψε μία τις εξισώσεις σε χαρτί και ανέβασέ το μας γιατί έτσι όπως τα έχεις περάσει στον υπολογιστή δεν καταλαβαίνουμε και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε. Φιλικά.




Αντικατασταση των τιμων στην καθε εξισωση συμφωνα με τα δεδομενα και προκυπτουν δυο εξισωσεις με δυο αγνωστους.Λυνεις το συστημα :

-7 = α+16β
24=25β+5α

α=559/55
β= -59/55


Πρέπει να δείξω ότι α=9 και β=-1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου βγαίνει :P
Αλήθεια στις δικλαδες δεν πρέπει να μπουν περιορισμοί / Df; :hmm:

Επίσης αυτός ο τόνος στο (α - 3) έχει κάποιο νόημα;

Sorry εγώ έχω να πιάσω μαθηματικά 10 χρόνια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Για ποια χ ορίζεται ο καθε κλαδος της συνάρτησης; Γιατι αλλιως δεν βγαινει α=9 και β= -1 αν αντικαταστησεις τις τιμες και λυσεις το σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Α και α είναι η ίδια μεταβλητή, απλώς έτυχε autocorrect









Πρέπει να δείξω ότι α=9 και β=-1

Με τετοιο συστημα δεν προκειται να βγαλεις ποτε λυσεις α =9
και β =-1 οτι περιορισμους και να σου δωσει...

Επομενως κανω rephrase την ασκηση :

Θετω αυθαιρετα πεδιο ορισμου Df = [-4,5] διοτι δεν μας εδωσες πεδιο ορισμου και το παραπανω βολευει στον σκοπο μας καθως μας ενδιαφερουν μονο τα ακρα :

f(x) = βx²+α , -4<=x<0
f(x) = βx²+(α-3)x , 0<x<=5

Το συστημα γινεται οπως αυτο που ελυσα συμφωνα με τα παραπανω :

-7 = α+16β
24=25β+5α

α=559/55= 10,16 = ~ 10
β= -59/55 =-1,07 = ~ -1

Επομενως αυτη ειναι η λυση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.

not_james_bond

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ναι πρεπει να εχει καποιο λαθος η ασκηση δεν εξηγείται αλλιώς

Εν τω μεταξύ αν θεσεις χ= 5 στο δευτερο κλαδο (οπου χ>2) με α = 9 και β= -1 το f(5) δεν ισουται με 9 αλλα με 5 . Μαλλον υπαρχει λαθος στην εκφώνηση

Υπαρχει λάθος στο f(5) το f(5) ισουται με 5 οχι με 9. Αν θέσεις χ= -4 στον πρώτο κλαδο θα σου βγει η σχεση α+16β = -7 (1) και αν θεσεις χ= 5 στον δεύτερο κλάδο θα σου βγει 25β + 5α -15 = 5 (=) 25β+5α = 20 δηλαδη 5β+α=4 (2) .
Λύνεις το συστημα των (1) κ (2) και βγαίνει α=9 και β= -1 .
Λογικα αυτο είναι το λαθος στην εκφώνηση και δεν εβγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top