Μουσείο Ακρόπολης

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για το νέο Μουσείο Ακρόπολης? Το επισκεφτήκατε? Έχω ακούσει πολλές διαφορετικές γνώμες, και νομίζω θα ήταν ενδιαφέρον να ακουστούν και οι δικές μας εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εμεις θα παμε με το σχολειο το Μαρτιο, αργει ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Εγώ πήγα και το επισκέφτηκα το καλοκαίρι. Ήταν πολύ ωραίο και μοντέρνο. Είχε κυλιώμενες σκάλες και εντύπωση μου έκανε το πάτωμα που μπορούσες να δεις από κάτω. Επίσης μου άρεσαν τα μεγάλα παράθυρα από τα οποία έμπαινε άπλετο φως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Εγώ πήγα και το επισκέφτηκα το καλοκαίρι. Ήταν πολύ ωραίο και μοντέρνο. Είχε κυλιώμενες σκάλες και εντύπωση μου έκανε το πάτωμα που μπορούσες να δεις από κάτω. Επίσης μου άρεσαν τα μεγάλα παράθυρα από τα οποία έμπαινε άπλετο φως.
:iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αχ κι εδώ θέλω να πάω πάρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω πάει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Θα παω.
Στις 22 του μηνα νομιζω.
Οταν παω θα σας πω.
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Εγώ δεν σου λέω αναλυτικά, ξέρεις την άποψή μου.

Έχει συν και πλην, ωραία χρήση φωτός, διαφάνεια, βλέπεις με ιδιαίτερο τρόπο τα εκθέματα, όμως είναι ογκώδες, σε αρκετά σημεία εκτός κλίμακας, φαίνεται να έχει πέσει από τον αστεροειδή Μ78 στην αρχή της Διονυσίου Αρεοπαγίτου και έχει χρώμα γκρι ποντικί.

Τι νομίζετε ότι είμαστε κύριε, αρχιτεκτονικό φόρουμ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εγώ δεν σου λέω αναλυτικά, ξέρεις την άποψή μου.

Έχει συν και πλην, ωραία χρήση φωτός, διαφάνεια, βλέπεις με ιδιαίτερο τρόπο τα εκθέματα, όμως είναι ογκώδες, σε αρκετά σημεία εκτός κλίμακας, φαίνεται να έχει πέσει από τον αστεροειδή Μ78 στην αρχή της Διονυσίου Αρεοπαγίτου και έχει χρώμα γκρι ποντικί.

Τι νομίζετε ότι είμαστε κύριε, αρχιτεκτονικό φόρουμ; :D

:D:D:lol::lol::lol:

ΥΓ. Προσπαθώ να αφουγκραστώ την κοινωνία αγαπητή μου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχω παει αλλα δεν εχω ακουσει καλα λογια για το μουσειο απο αρχιτεκτονικης αποψης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αμ πως, πήγαμε και αρκετές φορές. :xixi:

Λοιπόν, την όψη του μουσείου που φαίνεται από τον πεζόδρομο της Αρεοπαγίτου την αγαπάω. Ειδικά το βράδυ που από εκείνη την πλευρά δεν ανάβουν πάντα τις λάμπες και ο φωτισμός έρχεται από μέσα είναι πανέμορφα. Οι άλλες πλευρές του, που φαίνονται από του Μακρυγιάννη ή λίγο πιο κάτω από την Ισπανική πρεσβεία βλέπονται (με μισόκλειστα μάτια). Αυτή στου Μακρυγιάννη μάλλον μόνο με κλειστά.

Τώρα πάμε μέσα. Μου άρεσε απίστευτα το ότι είχε τόοοσα τζάμια και έμπαινε πραγματικά άπλετο φως (όσες φορές έχω πάει ήταν ηλιόλουστες μέρες) και μπορούσαμε και σαν χαζά να εντοπίζουμε ένα σωρό μέρη του τύπου "ΡΕΡΕ! Η καντίνα του δημοτικού είναι εκεί." Αχεμ. Ξέφυγα.

Δεν είμαι λάτρης των αρχαίων, δηλαδή κάτι αγγεία και πλάκες και τα ρέστα τα βλέπω λίγο βερεσέ, προτιμώ τους πίνακες, αλλά μερικά εκθέματα με εντυπωσίασαν. Τα αγάλματα κυρίως, είχαν τόσες λεπτομέριες πωω. Ψήνουμε την καθηγήτρια από το ελεύθερο σχέδιο να πάμε να ζωγραφίσουμε κανένα. :D

Γενικά να υπογραμμίσω πως είναι καλή φάση που μπαίνουμε τζάμπα εμείς τα ανήλικα (νομίζω και οι φοιτητές) μέχρι το τέλος του χρόνου και φαντάζομαι πως όσοι δεν έχουν πάει σε αυτές τις μουσειάρες του εξωτερικού θα εντυπωσιαστούν και από τον χώρο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Το περίμενα καλύτερο, ομολογώ... Μου άφησε μία αίσθηση αναιτιολόγητα ογκώδους κτίσματος, ιδίως οι χοντρές κολώνες, δεν ταίριαξε με την αισθητική μου. Σε κάποια σημεία το φως ήταν εκτυφλωτικό, μάλιστα. Το πλέξιγκλας που χρησιμοποιήθηκε στο ισόγειο τοποθετήθηκε και στον όροφο, χωρίς να έχει κάποια χρηστική αξία, νομίζω (εκτός αν θεωρείται χρηστικό να βλέπεις τους επισκέπτες που βηματίζουν κάτω σου:P).
Όσον αφορά τα εκθέματα, με δυσαρέστησε η σύνδεση κεφαλιού-σώματος σε αγάλματα με μεταλλικό σωλήνα(ναι, συνηθέστατη πρακτική, αλλά δεν παύει να είναι ακαλαίσθητη, κατά τη γνώμη μου). Και βέβαια, η τρομερή επιγραφή κάτω από ένα κενό χώρο στον τοίχο "αυτές οι μετώπες δε σώζονται".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
ακουσα οτι βαλαν ωραία καντίνα οι τυρόπιτες αξίζουν λέγετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Αξίζουν :D αλλά όχι όσο δύο νεοκλασσικά κτήρια και ένα art deco... :mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Ειναι πολυ ομορφο.Να πατε.

Απλα τα κοριτσοπουλα να μην φορεσουν φουστα.Εκτος αν θελουν να φανει τιποτα.:who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Μ****α καλγιεά που μου το θύμησες αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
ειχα παει στην εκτη δημοτικου με το σχολειο

χμμ αυτο που μου εμεινε ηταν το ποσες φορες κοντεψα να γλυστρισω απο τα μαρμαρα που γυαλιζαν και τον ηλιο που φαγαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Μ****α καλά που μου το θύμησες αυτό. :P
Γιατι?Θα φοραγες φουστα?:P
ειχα παει στην εκτη δημοτικου με το σχολειο

χμμ αυτο που μου εμεινε ηταν το ποσες φορες κοντεψα να γλυστρισω απο τα μαρμαρα που γυαλιζαν και τον ηλιο που φαγαμε
Εμ.
Μου φαινεται πως εχεις μεινει λιγο πισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Πάντα φούστα φοράω όταν βγαίνω ρε.:P Και δεν το θυμόμουν ότι είναι τα πατώματα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ειχα παει στην εκτη δημοτικου με το σχολειο

χμμ αυτο που μου εμεινε ηταν το ποσες φορες κοντεψα να γλυστρισω απο τα μαρμαρα που γυαλιζαν και τον ηλιο που φαγαμε

βρε συ μιλανε για το ΝΕΟ μουσειο της ακροπολης (πεζοδρομος Διονυσιου Αρεοπαγιτου):D:lol: οχι γι'αυτη την παλια "τρουπα" π παρουσιαζαν ως μουσειο..
παντως περα απο το "υπερβολικο" φως,τις τυροπιτες,τις "τεραστιες" κολωνες κλπ. ειναι ενα πολυ σημαντικο κτηριο κ πιο κοντα στα ευρωπα'ι'κα προτυπα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top