Μαθαίνετε ξένες γλώσσες από αγάπη ή από υποχρέωση;

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Τα αγγλικά από υποχρέωση, δε μου άρεσουν και πολύ.
Θέλω όμως να μάθω ισπανικά,ιταλικά και ρώσικα επειδή μου αρέσουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Η Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χαχαχαχα! Τι μου θυμησες! Προπερσι ειχα ξεκινησει γερμανικα απο υποχρεωση επειδη η μαμα μου ηθελε να ξερω και μια δευτερη ξενη γλωσσα, και για ενα μηνα μαλωναμε! XD Φωνες, τσιριδες, βροντιγματα στις πορτες, ο,τι μπορεις να φαναστεις!! XD Η ειρωνια ειναι οτι μολις ξεκινησα αρχισαν να μου αρεσουν. Ο μονος λογος που δεν ηθελα να μαθω γερμανικα ηταν επειδη ειχα αυτο το μισος για τους γερμανους (ξερεις, χιτλερ, ναζι και τα λοιπα) αλλα μετα μου αρεσε η γερμανικη γλωσσα! Φαση εχει!
Τα αγγλικα τα μαθαινα επισης απο υποχρεωση αλλα και απο αγαπη ταυτοχρονα, και τα ρωσικα παλια απο υποχρεωση, τωρα μονο απο αγαπη!<3
Γενικως, αν ηταν στο χερι μου και δεν υπηρχε προβλημα χρηματων, χρονου και οτιδηποτε αλλου, θα μαθαινα αρκετες γλωσσες γιατι μου αρεσει να ξερω να τμιλαω ξενες διαλεκτους. Αγαπημενες μου ειναι: Ρωσσικα, Ισπανικα, Ιαπωνικα, Ιταλικα, Αραβικα... Ουχουυυ~ εχει πραμα! Α! Και κατι αλλες περιεργες γλωσσες οπως Theban(δε ξερω πως λεγονται στα ελληνικα -_-")
Αυτααα~, σας εφαγα το κεφαλι ε; XD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Τα αγγλικα στην αρχη τα εκανα υποχρεωτηκα. Αλλα ανοιγουν πορτες τα ατιμα και ειναι πολυ χρησιμα στο ιντερνετ, οποτε μ αρεσουν τωρα.
Τα γαλλικα ωραια ειναι, αν και δεν εχουν οσες εφαρμογες οσες τα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Αγγλικά σίγουρα από υποχρέωση (δν μου αρέσουν καθόλου!!!:mad:) Γαλλικά από αγάπη (μεγάλη αγάπη!!!:P) και θέλω πολύ πολύ πολύ να μάθω ιταλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariagezz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 239 μηνύματα.
και τα αγγλικά και τα γερμανικά απο υποχρέωση. θέλω πολύ να μάθω ισπανικά και ιταλικά! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aurea

Νεοφερμένος

Η Aurea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Η μόνη γλώσσα που είχα μάθει (λέω είχα, γιατί τώρα δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα) από υποχρέωση ήταν τα γαλλικά όταν πήγαινα σχολείο. Και προφανώς γι'αυτό δεν θυμάμαι τίποτα! Όλες τις άλλες γλώσσες που μιλώ τις έμαθα επειδή μου αρέσουν.

Όταν κάποιος μαθαίνει μία γλώσσα από υποχρέωση, συνήθως δυσκολεύεται περισσότερο. Το ίδιο ισχύει και από την πλευρά του καθηγητή. Όσες φορές έτυχε να διδάξω σε άτομα που έπρεπε π.χ. να μάθουν την γλώσσα για την δουλειά τους, ενώ δεν τρελαίνονταν, ήταν δύσκολο και για μένα ως καθηγήτρια, γιατί έπρεπε να καταβάλλω ακόμη περισσότερη προσπάθεια να τους κρατάω το ενδιαφέρον, να δίνω κίνητρα και να είναι το μάθημα ευχάριστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Καλά τα αγγλικά τα ξεκινήσαμε όλοι από υποχρέωση. Εγώ ακόμα και τώρα που τα έχω τελειώσει δεν τα συμπαθώ όσο τα γαλλικά ή τα ιταλικά. Νομίζω ότι στη 2η ή 3η γλώσσα που θα μάθεις το κάνεις πιο πολύ από αγάπη γιατί είναι ομολογουμένως επιλογή σου.
Αγαπώ πολύ τις γλώσσες. Θέλω στο μέλλον να μάθω ρώσικα ή κινέζικα. Γερμανικά ίσως μάθω από υποχρέωση κάποια στιγμή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
να πω την αληθεια και τα αγγλικα και τα γερμανικα απο αγγαρεια τα μαθα (οπως και τα ελληνικα):redface:

αν ηταν ισπανικα θα ταν πολυ πιο ευχαριστο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τα Αγγλικά με τα χίλια ζόρια, αν και ήμουν αρκετά καλή.
Τα Γαλλικά από μεγάλη αγάπη, δεν ήθελα να τα σταματήσω αλλά αναγκάστηκα λόγω Β'-Γ' λυκείου! Τώρα θα επανέλθω δριμύτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα αγγλικά όλοι μας τα μαθαίνουμε με το ζόρι καθώς είναι απαραίτητο πια.
Αν ήταν κάποια άλλη γλώσσα πιο απαραίτητη,τα αγγλικά ίσως μας φαίνονταν εξίσου ενδιαφέροντα.
Εγώ τα αγγλικά τα ξεκίνησα αναγκαστικά αλλά στην πορεία τα αγάπησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Τα Αγγλικα ταρχισα γιατι ετσι επρεπε. "Που πας ρε Καραμητρο χωρις Αγγλικα ?",στη συνεχεια μου αρεσαν. Τα Γαλλικα ταρχισα γιατι εκανε κ η αδελφη μου ,μετα αγαπησα τρελα την καθηγητρια (λεω να τα συνεχισω φετος,ομως με την ιδια καθηγητρια). Τα Ιταλικα μου αρεσαν πολυ αν κ δεν ειχα χρονο ,θα τα συνεχισω κ αυτα. Κ τωρα θα παω για Γερμανικα ,εντελως δικη μου αποφαση.Αργοτερα θελω να μαθω Ρωσικα κ Ισπανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Και τα αγγλικά και τα γαλλικά τα ξεκίνησα από υποχρέωση, στην πορεία όμως διαπίστωσα πως μου αρέσουν. (περισσότερο τα γαλλικά) :P

Είμαι της άποψης, πως αν δεν σου αρέσει μια ξένη γλώσσα και την μαθαίνεις από υποχρέωση ή επειδή σε εξαναγκάζουν οι γονείς σου, δεν πρόκειται να την μάθεις ποτέ. Αν δεν αγαπήσεις τα γράμματα ούτε αυτά θα σε αγαπήσουν.

Δυστυχώς, όμως στην σημερινή εποχή, πρέπει να ξέρεις τουλάχιστον 2 ξένες γλώσσες, είτε σου αρέσει, είτε όχι γιατί θα σου είναι χρήσιμες στο μέλλον και για την επαγγελματική σου αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Πιστεύω πως οι περισσότεροι από μας άρχισαν μία ξένη γλώσσα (συνήθως τα Αγγλικά) όταν ήμασταν μικρούλια στο Δημοτικό, επειδή μας έγραψαν οι γονείς μας, γιατί ήταν -και είναι- απαραίτητο να γνωρίζουμε ξένες γλώσσες. Επομένως, όλοι, αρχικά τουλάχιστον, μαθαίναμε τα Αγγλικά από υποχρέωση. Εγώ μετά από 2 χρόνια, στην Δ' Δημοτικού ξεκίνησα σιγά σιγά και Γαλλικά, "για να τα ξέρω στο Γυμνάσιο", είχε πει η μαμά μου, επομένως και αυτά ήταν από υποχρέωση. Στην πορεία όμως τα μάθαινα από ενδιαφέρον και ήθελα να συνεχίσω. Τη μια χρονιά μου φαίνονταν εύκολα, έπειτα δύσκολα, μετά πάλι εύκολα. Γαλλικά έκανα μέχρι την Γ' Γυμνασίου (Β1), μετά σταμάτησα λόγω πίεσης χρόνου, και Αγγλικά πήρα το proficiency στην Α' Λυκείου. Πλέον τα Αγγλικά είναι μια γλώσσα που την θεωρώ αναγκαία στη ζωή μου και μου αρέσει πάρα πολύ. Τα Γαλλικά τα έχω ψιλοξεχάσει, θα ήθελα να τα συνεχίσω όμως, γιατί μου άρεσαν, αν και στη φάση που τα άφησα με δυσκόλευαν κάπως. Ακόμα, εδώ και χρόνια θέλω πάρα πολύ να αρχίσω Ισπανικά!! Μου αρέσει πάρα πολύ σαν γλώσσα, και μου φαίνεται ιδιαίτερα εύκολη, γιατί μοιάζει αρκετά με τα Γαλλικά και τα Λατινικά, και μάλλον θα αρχίσω φέτος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Έκανες 6 χρόνια για να πάρεις Β1 στα γαλλικά ? Εγώ το πήρα μέσα σε 3 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Έκανες 6 χρόνια για να πάρεις Β1 στα γαλλικά ? Εγώ το πήρα μέσα σε 3 χρόνια.
Χαχα, ναι, γιατί αρχικά, ο 1ος χρόνος ήταν δωρεάν αν γραφόμουν προκαταβολικά για 3 χρόνια στα Αγγλικά, και αποτελούσε τον μισό χρόνο Α Junior. Την επόμενη χρονιά έκανα την άλλη μισή Α Junior και την 3η χρονιά έκαν B Junior. Μετά τα άλλα 3 χρόνια έδινα από ένα πτυχίο. Ξέρω, πήρε πολύ καιρό και φαίνεται άδικος χρόνος, αλλά τα γαλλικά με δυσκόλευαν αρκετά στην αρχή και πιστεύω τα ξεκαθάρισα την τρίτη χρονιά (Β Junior). Αν είχα πάει κατευθείαν τον 2ο ή 3ο χρόνο για το Α1 θα είχα πολλές απορίες άλυτες.
Εσύ σε ποια τάξη άρχισες και πότε σταμάτησες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γερμανικα απο αγαπη!:)
Αγγλικα για τον γνωστο λογο.Δεν την πολυγουσταρω σαν γλωσσα:confused::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Χαχα, ναι, γιατί αρχικά, ο 1ος χρόνος ήταν δωρεάν αν γραφόμουν προκαταβολικά για 3 χρόνια στα Αγγλικά, και αποτελούσε τον μισό χρόνο Α Junior. Την επόμενη χρονιά έκανα την άλλη μισή Α Junior και την 3η χρονιά έκαν B Junior. Μετά τα άλλα 3 χρόνια έδινα από ένα πτυχίο. Ξέρω, πήρε πολύ καιρό και φαίνεται άδικος χρόνος, αλλά τα γαλλικά με δυσκόλευαν αρκετά στην αρχή και πιστεύω τα ξεκαθάρισα την τρίτη χρονιά (Β Junior). Αν είχα πάει κατευθείαν τον 2ο ή 3ο χρόνο για το Α1 θα είχα πολλές απορίες άλυτες.
Εσύ σε ποια τάξη άρχισες και πότε σταμάτησες;

Άρχισα έκτη δημοτικού. Μέχρι τώρα έχω πάρει το Β1 και θα πάω φέτος γ' γυμνασίου. Δεν τα σταμάτησα, θα συνεχίσω μέχρι το C2. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε μάλλον από υποχρέωση.
Τα Γαλλικά μου αρέσουν σαν γλώσσα, τα Αγγλικά μου αρέσουν γενικά επειδή είναι πανεύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kιkή

Νεοφερμένος

Η kιkή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Αγγλικα αρχισα απο υποχρεωση (οπως ολοι μας φανταζομαι) αλλα στην πορεια μου αρεσαν πολυ αλλα βαριομουν απιστευτα να πηγαινω φροντιστηριο! Το C2 το πηρα χωρις μαθηματα, μονη μου διαβαζα στο σπιτι. Πηγα κι ενα χρονο γερμανικα αλλα σταματησα γιατι κουραστηκα το πρωι να τα μαθαινω στο σχολειο και το βραδυ στο φροντιστηριο. Τωρα θελω να μαθω ιταλικα και ισπανικα, ισως και γαλλικα:) Μου αρεσουν πολυ αυτες οι γλωσσες, της θεωρω ερωτικες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Άρχισα έκτη δημοτικού. Μέχρι τώρα έχω πάρει το Β1 και θα πάω φέτος γ' γυμνασίου. Δεν τα σταμάτησα, θα συνεχίσω μέχρι το C2. :P
Εγώ τα σταμάτησα γιατί στην Α' Λυκείου έδινα Proficiency (και άρχισα φροντ για το σχολείο). Στην Β' και ειδικά στην Γ' Λυκείου θα έχεις χρόνο για τα γαλλικά; Εκτός κι αν εννοείς να τα συνεχίσεις μετά το Λύκειο. (αλλά βγήκαμε λίγο off topic :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top