• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Πόσο φοβάστε την ακτινοβολία που εκμπέμπουν τα κινητά;

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Το παραξενο που του φανηκε ειναι οτι καθεσαι και ψηνεις τα μυαλα σου επι συνεχομενη βαση και απαγορευεται ρητα απο τους επιστημονες να το εχεις ιδιως οταν κοιμασαι διπλα στο κεφαλι σου γιατι δεν παυει να σου ψηνει το μυαλο σαν αρνακι στην σουβλα το πασχα.

Πρεπει να ειναι το λιγοτερο 1.5 μετρο μακρια απο σενα και ΟΧΙ στο ιδιο υψος με το κεφαλι σου.

Βεβαια εσυ δεν το σκεφτηκες για το καλο σου,παρα μονο για το καλο των φιλων σου (να σε βρισκουν) και το καλο του κινητου σου (μην στο κλεψουν)

Να ηξερες ποσο κακο κανεις στον πολυτιμο εγκεφαλο σου...το ιδιο πραγμα που ειδα (οχι διαβασα οπως την δικια σου συνηθεια) χτες στο δρομο μια μανα να δινει στο 2 χρονο αγορακι να μιλησει με τον μπαμπα...ανατριχιασα μονο που το ειδα,οχι να ημουν εγω το μωρακι...

Αγορασε ρολοι με φωτισμο (καρπου) να βλεπεις την ωρα το βραδι οταν ξυπνας και ξυπνητηρι να σε ξυπναει.Του κινητου θα το εχεις backup στην περιπτωση που εχεις αποκοιμηθει ξανα με το κανονικο.Αν το εχεις 1.5 μετρο μακρια σου θα πρεπει να σηκωθεις να το κλεισεις οταν χτυπαει και να χαρεις βλεποντας τις αναπαντητες.Το υπνος ειναι ιερο πραγμα οπως και η υγεια μας.Το καθετι εχει και την ωρα του.
Με ολη την καλοσυνη που εχω,γιατι με στεναχωρησε που ψηνεις το μυαλουδακι σου :(

Η επεξεργασία που έκανες στο μνμ σου έσωσε τα πράγματα γιατί το αρχικό ήταν κάπως..........
Δεν πήγε το μυαλό μου(το ψημένο;) ) ότι μου το έγραφε γι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αν δεν το επεξεργαζομουν τοτε τι θα ηταν;Προσβλητικο ή επιθετικο;Πως το εννοεις;

Ναι ειναι κριμα να σκοτωνεις τα καημενα τα κυτταρακια που δεν θα ξαναβγουν ποτε..το hands free ειναι μια πολυ καλη λυση αν το χρησιμοποιεις πολλες ωρες.Κανονικα απαγορευται πανω απο 1 λεπτο ομιλια καθε μερα,καθως ειναι το πιο ασφαλες χωρις να αρχιζει να "ψηνει" κανονικα τα κυτταρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Covenant:
Αν δεν το επεξεργαζομουν τοτε τι θα ηταν;Προσβλητικο ή επιθετικο;Πως το εννοεις;

Ναι ειναι κριμα να σκοτωνεις τα καημενα τα κυτταρακια που δεν θα ξαναβγουν ποτε..το hands free ειναι μια πολυ καλη λυση αν το χρησιμοποιεις πολλες ωρες.Κανονικα απαγορευται πανω απο 1 λεπτο ομιλια καθε μερα,καθως ειναι το πιο ασφαλες χωρις να αρχιζει να "ψηνει" κανονικα τα κυτταρα...

Βγάλε την παράγραφο που πρόσθεσες και ξαναδιάβασε το,επιθετικό ήταν φυσικά.:|
Όμως δεδομένου ότι σου έκανε εντύπωση πως δεν κατάλαβα γιατί μου το γράφει(για σένα ήταν αυτονόητο για μενα όχι) ήταν λογικό να γράψεις όπως έγραψες.
Δεν υπήρχε λόγος να σχολιάσω τα υπόλοιπα είναι ηλίου φαεινότερο ότι έχεις δίκιο σε όσα γράφεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Eιλικρινα δεν ειχα καμια τετοια διαθεση να φανω επιθετικος σε καμια περιπτωση,μαλλον παραημουν σοβαρος αναλυοντας το σφαλμα που κανεις στον ευατο σου.

Η τελευταια παραγραφος ειναι απλα οι προτασεις μου για να το αλλαξεις,δεν ειχα αλλη συμπεριφορα,με την ιδια σοβαροτητα τα εννοω,καθως για μενα η υγεια ειναι πολυ σοβαρο ζητημα.

Συγνωμη παντως αν φανηκα ψυχρος/κακος/αγενης :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Eνας ςνηλικας μορει να μιλησει πολυ περισσοτερο απο 1 λεπτο την μερα.;)
Τα κινητα πλεον εχουν χαλημο sar και RF και το σωμα μας μετατρεπει την ακτινοβολια σε θερμοτητα χωρις να καταστρεψει τα κυτταρα.:)
Στο θεμα υπνου ομως ειναι καλο να μην το εχουμε κοντα μας.
Αυτα που ειπε ο covenant ειναι σωστα.
(Και μην ξεχναμε οτι πειραματα που εχουν γινει κατα καιρους σε ποντικια κτλ κτλ, δεν ειναι και οτι πιο εμπιστο λογο διαφορετικης δομης-μαζας του ποντικου και λογο του οτι το ποντικι δεχεται ολη την ακτινοβολια που εμεις π.χ. δεχομαστε σε ενα ετος μεσα σε μερικες ωρες.Αρα λογικο ειναι να "ψηθει".)
Παντως καλο ειναι το κινητο να χρησιμοποιειτε με μετρο.
Οτισηποτε εχει ακτινοβολια καλο ειναι να προσεχουμε ποσο το χρησιμοποιουμε.
Και για τις κοπελες και πολλα αγορια π.χ. μην σας ανησυχει τοσο το κινητο οσο το πιστολακι για τα μαλλια.
Στις πρωτες θεσεις ειναι στο πινακα με τις ακτινοβολιες.:confused:

Εγω δεν το εχω ιδιαιτερα κοντα μου αλλα δεν το κλεινω και ποτε γιατι δεν ξερω τι μπορει να γινει.Ανασφαλεια πες το.
Αλλα ποσες φορες το ατιμο με εχει κοψει στο καλλιτερο ονειρο για να χτυπησει...:( :(
Κι αντε μετα να ξαναδω εγω την Nicole να μου ζηται να την ταιζω φραουλες.....:whistle: :P


Κυρα αντιμνιστρατορ μετεφερε και το δικο μου!:P
Παραστρατησα το ξερω....:bye: :beating:
δεν θα το ξανακανω....:no: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Μαριε,δεν θα συμφωνησω σε ενα πραγμα οτι ακομα και πλεον εχει μειωθει πολυ ο κινδυνος...μπορει μεν να μειωθηκε το SAR αλλα σκεψου ποσες νεες τεχνολογιες εχουν ενσωματωθει στο απλο κινητο τηλεφωνο (gprs,edge,3g,wireless internet) τα οποια απο μονα τους ειναι αρκετα για να δεις οτι η μειωση εφερε ταυτοχρονα και προσθηκη νεων πονοκεφαλων.

Οσο αυτο για τις τιμες SAR,εχω ενα απο τα χαμηλοτερα σε αριθμο,αλλα παλι ξερω ποσο κακο κανει στον εγκεφαλο μου γιατι το νιωθω.

Προτιμω περιορισμενη χρηση και προφυλαξη παρα να πιπιλιζω καραμελα οτι το κινητο μου ειναι μια χαρα με μικρο SAR.

Οσο για το πιστολακι Μαριε,πιστευω οτι δεν πρεπει κανεις να ανησυχει γιατι κανεις δεν το χρησιμοποιει σαν το κινητο και επισης δεν εχει καμια σχεση η εκπεμπομενη ακτινοβολια του κινητου με το πιστολακι...εκει υπαρχουν πεδια κ ακτινοβολιες οπως σε καθε ηλεκτρικη συσκευη.

Εγω μιλαω ομως για ηλεκτρομαγνητικες συσκευες που δεν εχει πολλα χρονια που εξαπλωθηκαν τοσο ραγδαια.
Θελω να προσεχω το μυαλο μου γιατι ξερω ποσο πολυτιμο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εγω παλι δεν το νιωθω το "κακο" που μου κανει, ειλικρινα.
Βεβαια δεν μιλω και πολυ.
Ο χαμηλος δεικτης SAR aπο μονος του δεν σημαινει οτι ενα κινητο ειναι ασφαλες.
Πρεπει να κοιταξουμε και το RF του κινητου (Radiofrequency) για να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.;)
Για το sar τωρα.
Το οριο κινδυνου για το ανθρωπινο σωμα ειναι στην Αμερικη 1.6 watts per kilogram (W/kg).(Federal Communications Commission (FCC))
Στην Ευρωπη το οριο ειναι 2.0 watts per kilogram (W/kg)(International Commission on Non-Ionising Radiation Protection (ICNIRP Guidelines 1998))
Μετα παιζει ρολο και η μπαντα που χρησιμοποιει το κινητο για να λειτουργησει.
GSM 900 MHz ,1800ΜHz, UMTS
Εμενα το κεφλι μου ξερεις ποτε θα με πονεσει.
Με την πολυ τηλεοραση, πολλες ωρες στο pc.
Οσο για το πιστολακι μια κοπελα που λουζεται καθε μερα ή μερα παρα μερα (και ξερω παααααααααααααρα πολλες και μετα κανουν παντα πιστολακι, ξερεις με ποσες ωρες συνεχομενης κλησεις ισουτε....πολλες!)
Οταν εχεις ενα αεροθερμο τον χειμωνα και σε χτυπαει, ξερεις τι ακτινοβολια εχει;Πολυ μεγαλη.

Οπως και να εχει μην νομιζεις οτι λεω οτι το κινητο ειναι αθωο.
Καθε αλλο.
Απλως εαν θελουμε να προστατευτουμε, βαζοντας στην ακρη το κινητο και αλλαξουμε τα φωτα στα αλλα, δεν κερδιζουμε τιποτα!
Οτιδηποτε εχει ακτινοβολια δεν ειναι καλο για τον οργανισμο μας.
Και μεσα σε αυτα και το κινητο.
Και για να δεις οτι δεν υποστιριζω την αλλογιστη χρηση των κινητων εδω ειναι οι βασικες κινησεις που πρεπει να κανει καποιος για να προστατευτει απο αυτα.
Ειναι απλες και λιγες:

1)Δεν μιλαμε με τις ωρες.Ειναι πρωτιμοτερο οι κλησεις να ειναι περισσοτερες και συντομες.Οχι μια και μεγαλη!

2)απο το να μιλησουμε καλλιτερα το sms

3)Καλο ειναι να μην ειναι για ωρα κοντα σε ευπαθη οργανα.(Ματια,γεννητικα οργανα,κτλ κτλ)

4)Οταν ενα κινητο εχει καλο σημα ειναι πολυ καλλιτερο απο οταν εχει λιγοτερο.
Η ακτινοβολια ενος κινητου με γεματο σημα και ενος που ψαχνει να βρει σημα μπορει να ειναι μεχρι και 1000 φορες λιγοτερη.

5)γι' αυτο ειναι καλλιτερο να μιλαμε εξω απο κτισματα ή κοντα σε παραθυρα.

6)Περιορισμενη χρηση στις εγγυες

7)Οχι σε βενζιναδικα

8 )οταν δεν τον χρησιμοποιουμε καλο ειναι να το κλεινουμε.

9)καλα ειναι τα hands free.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@mario
Απο οσο ξερω η ακτινοβολια της οθονης του PC ειναι τελειως αθωα ...Κάνω λάθος :worry:
Μηπως ειναι στην ευρώπη 1.6 το οριο και 2 στην αμερικη;
Επίσης τι ακριβως ειναι το RF;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
χεχ, σχετικά με τα hands free (το οποίο μπάι δε γουέι πιο παλιά νόμιζα ότι έλεγε "ελευθερώστε τον χανς" έτσι όπως το άκουγα :hehe:), είχε γίνει μια έρευνα που είχε δημοσιευτεί και σε "έγκυρο" περιοδικό πριν κάνα χρόνο και βάλε, που είχε προκαλέσει σάλο. δεν ξέρω άμα την θυμάται κανείς... τελικά αποδείχτηκε ότι είχαν κάνει μια μεγάλα πατάτα οι "επιστήμονες" και ότι πράγματι είναι πιο ασφαλές το κινητό με χρήση hands free... περιστοιχιζόμαστε από ορδές ηλιθίων :|.

κλεφτρούλα μ, όσο μπορείς πιο μακριά το κουνητό σου :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αναλογα την οθονη ΤFT ή CRT...;)
H δευτερη εχει περισσοτερη ακτινοβολια αν θυμαμαι καλα.
Κι ομως στις USA ειναι μικροτερο απο οτι στην Ευρωπη.
Παιζει ρολο οτι εχουν και την 1900 Mπαντα εκει ενω εμεις εδψ περαν απο τα UMTS εχουμε 900 και 1800 ΜΗz.

RF = Radio Frequency(και μιλαμε για ενεργεια!)
Oυσιαστικα ειναι τα ραδιοκυμματα που χρησιμοποιει το κινητο.
Χοντρικα χοντρικα.

Το RF δεν ειναι τελειως αποκωμενο απο το SAR.
Απλως με τον δεικτη SAR(Specific Absorption Rate) μετραμε την απορροφηση RF ενεργειας απο το σωμα μας.
Ο δεικτης SAR διαφερει οχι μονο απο κινητο σε κινητο αλλα και απο κληση σε κληση.
Εδω παιζει ρολο το σημα, αποσταση κινητου απο το σωμα μας,εαν χρησιμοποιουμε handsfree.

Τωρα εαν μιλησουμε για Το RF μπορουμε να μειωσουμε την εκθεση μας σε αυτο.
Τα εγραψα πιο πανω.;)


@Weak :Με "μπακαλικα" και απλα λογια το κινητο ειναι φυσικο να ειναι πιο ασφαλες με την χρηση hands free μιας και ο δεκτης του RF *που ειναι το κινητο) ειναι μακρια απο κεφαλι μας.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Οθόνες:
CRT: Έχει ακτινοβολία και μάλιστα αν δεν είναι "καλή" η οθόνη μπορεί να είναι αρκτετά μεγάλη!
TFT: Μηδέν ακτινοβολία! Δεν εκπέμπουν τίποτα! Εξάλου το μόνο που έχουν είναι τρανσίστορς.... δεν υπάρχει το "κανόνι" που υπάρχει στις CRT...

Αλλά αυτή η ακτινοβολία δεν είναι ίδια με των κινητών!!!
Αυτή επιρρεάζει κυρίως τα μάτια.
Τον εγκέφαλο τον επιρρεάζουν αυτά που δείχνει....
Και στις δύο περιπτώσεις ο πονοκέφαλος ή πόνος στα μάτια οφείλεται στην κινούμενη είκόνα, στην παρατεταμένη έκθεση σε μια φωτεινή πηγη και άλλα που δεν έχουν μεγάλη σχέση με ακτινοβολία...


Κινητά:
Από μακριά κι αγαπημένοι!!!
Hands free είναι σχεδόν απαραίτητο!!!
Ξέχάστε SAR και μαρ...
Αν το κινητό δεν έχει καλό σήμα ανεβάζει την ισχύ εκπομπής του... τα υπόλοιπα τα φαντάζεστε...
Την ακτινοβολία του κινητού την νιώθουμε... μετά από μια μεγάλη κλήση, το αυτί σας δεν είναι ζεστό; (όχι δεν είναι από την ένταση των όσων άκουσε...:P)


Εξίσου επικίνδυνα είναι και τα ασύρματα τηλέφωνα... και αυτά ΗΜ ακτινοβολία εκπέμπουν...
Μην ξεχνάμε και τους φούρνους μικροκυμμάτων.... 2.4GHz και ισχύς κοντά ή πάνω από 1ΚWatt!!!!



ΥΓ>κλεφτρούλα, αυτό που κάνεις με το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, πιο πολύ με απόπειρα αυτοκτονίας μου μοιάζει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikita13

Διάσημο μέλος

Η nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 2,471 μηνύματα.
Με λίγα λόγια πρέπει να ξεθάψω δηλαδή το Hands free μου που καπου το έχω παραπεταμένο...Και θα μου πει επιτέλους κάποιος τεκμηριωμένα ποιο είναι πιο καλο το ασύρματο η το μη ασύρματο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Γμτ κουβαλαω ipod με ακουστικα εεε ποσα ακουστικα θα κουβαλαω... για αυτο δεν παιρνω την αποφασει να αγορασω ακουστικα... ασε που δεν μιλαω πολυ στο κινητο...
βεβαια στο φορητο παντα με handsfree

Πάντως οσο για τα κινητα... πιστευω οτι ειναι λιγο υπερβολη τα προβληματα που δημιουργουν... ναι μεν δημιουργουν αλλα οχι τοσα ωστε να πεταξουμε τα κινητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πάντως οσο για τα κινητα... πιστευω οτι ειναι λιγο υπερβολη τα προβληματα που δημιουργουν... ναι μεν δημιουργουν αλλα οχι τοσα ωστε να πεταξουμε τα κινητα


Σαφώς και να μην τα πετάξουμε!
Είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο!
Αλλά να προσέχουμε λιγάκι...;)



@Μπανανίτσα: εγώ λέω ενσύρματο... το ασύρματο όπως και να το κάνεις και αυτό εκπέμπει!!! (λίγο σε σχέση με το κινητό, αλλά εκπέμπει!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Κινητά:
Από μακριά κι αγαπημένοι!!!
Hands free είναι σχεδόν απαραίτητο!!!
Ξέχάστε SAR και μαρ...

Απλως το λεμε να μαθαινουμε κιολας.
Για να ξερουμε οτι ακουγοντας χαμηλο sar απο μονο του δεν λεει τιποτα απολυτως.;)
(Παψε τωρα και σπουδαζω τηλεπικοινωνιες!Θα μου τρομαξεις τους "πελατες"!:P )

Την ακτινοβολία του κινητού την νιώθουμε... μετά από μια μεγάλη κλήση, το αυτί σας δεν είναι ζεστό; (όχι δεν είναι από την ένταση των όσων άκουσε...:P)
Σε αυτο σε παρτιδα κινητωνω της nokia που το ειχε παρουσιασει εντονα υπηρχε προβλημα και στο μεγαφωνακι του κινητου το οποιο κατα την διαρκεια που μιλουσες οταν ακουγες τον αλλο, οι παλιμικες κινησεις του μικροφωνου ειχαν προβλημα με αποτελεσμα αυξησης θερμοκρασιας σε ολη την περιοχη του μικροφωνου.



Εξίσου επικίνδυνα είναι και τα ασύρματα τηλέφωνα... και αυτά ΗΜ ακτινοβολία εκπέμπουν...
Tα ασυρματα ειναι κατα πολυ ασφαλεστρα μιας και η βαση σηματος ειναι λιγα μετρα μακρια (Δεν πιανουν σε πανω απο μερικες δεκαδες μετρα) και χρησιμοποιουν πολυ χαμηλοτερης εντασης "σημα"
Φανταστειτε οτι υπολογιζεται οτι χρησιμοποιουν το 1/600 της ισχυς ενος κινητου.
Μην ξεχνάμε και τους φούρνους μικροκυμμάτων.... 2.4GHz και ισχύς κοντά ή πάνω από 1ΚWatt!!!!



cordlessκλεφτρούλα, αυτό που κάνεις με το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, πιο πολύ με απόπειρα αυτοκτονίας μου μοιάζει....

Κλεφτα κι εγω με την σειρα μου σε προτρεπω να αλλαξεις συνηθεια.;)
Αυτο που κανεις *και το κανουν πολλοι μην νομιζεις οτι το λεμε για εσενα* ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
H μάνα μιας κοπέλας που ξέρω,δεν την αφήνει να πάρει κινητό για αυτό το λόγο.Εν τω μεταξύ,η κοπέλα αυτή είναι 17 χρονών:| .Δεν είναι λίγο υπερβολικό?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ειναι πολυ υπερβολικο maggie κατα την γνωμη ...οταν ποναει χερι δεν κοβει χερι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν μου είχε φανεί τόσο τραγικό σαν συνήθεια και για να γράψω την αλήθεια δεν είχα δώσει βάση στις έρευνες σχετικά με την ακτινοβολία των κινητών:(
Βέβαια μετά απο όλα όσα διάβασα ένα μπορώ να σας εγγυηθώ απο σήμερα το βράδυ το κινητό μου θα "κοιμάται" μακρυά απο μένα:)
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις παραινέσεις τους :clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Μario:
Σε αυτο σε παρτιδα κινητωνω της nokia που το ειχε παρουσιασει εντονα υπηρχε προβλημα και στο μεγαφωνακι του κινητου το οποιο κατα την διαρκεια που μιλουσες οταν ακουγες τον αλλο, οι παλιμικες κινησεις του μικροφωνου ειχαν προβλημα με αποτελεσμα αυξησης θερμοκρασιας σε ολη την περιοχη του μικροφωνου.


Άλλο αυτό...
Αυτό που λέω εγώ έχει να κάνει με την ακτινοβολία!
Η κεραία του κινητού είναι ακριβώς πίσω από το ακουστικό... και κατά συνέπεια δίπλα στο αυτί μας!!!
Αυτή είναι που ζεσταίνει την περιοχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Covenant

Δραστήριο μέλος

Ο Covenant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 677 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Η κεραία του κινητού είναι ακριβώς πίσω από το ακουστικό... και κατά συνέπεια δίπλα στο αυτί μας!!!
Εγω θα το ελεγα πιο ρεαλιστικα...χιλιοστα απο τον απροστατευτο εγκεφαλο μας...το αυτι δεν παθαινει τιποτα,χονδρος ειναι...:(

Αρχική Δημοσίευση από weak and powerless:
χεχ, σχετικά με τα hands free (το οποίο μπάι δε γουέι πιο παλιά νόμιζα ότι έλεγε "ελευθερώστε τον χανς" έτσι όπως το άκουγα :hehe:), είχε γίνει μια έρευνα που είχε δημοσιευτεί και σε "έγκυρο" περιοδικό πριν κάνα χρόνο και βάλε, που είχε προκαλέσει σάλο. δεν ξέρω άμα την θυμάται κανείς... τελικά αποδείχτηκε ότι είχαν κάνει μια μεγάλα πατάτα οι "επιστήμονες" και ότι πράγματι είναι πιο ασφαλές το κινητό με χρήση hands free... περιστοιχιζόμαστε από ορδές ηλιθίων :|.

κλεφτρούλα μ, όσο μπορείς πιο μακριά το κουνητό σου :).
Δεν ξερω αν ηταν οντως ερευνα ή τελικα urban legend,εγω ξερω το πιο χαζο πραγμα που ακουσα ειναι οταν εχεις ενσυρματο hands free και μιλας,τοτε ολη η ακτινοβολια του κινητου κατεληγε στον εγκεφαλο (και ακομα πιο βαθια λογω της ψειρας που μπαινει μεσα στο αυτι)...
Ειλικρινα δεν ξερω ποσο ηλιθιοι μπορει να ειναι αυτοι που το γραψαν/ειπαν/πιστευουν κατι τετοιο για τον απλο λογο οτι το αλλο μεταφερει μονο ηχο και δεν γινεται το καλωδιο του handsfree κεραια...
Αν ηταν ετσι τοτε θα επρεπε να εχουμε το handsfree για να εχουμε ικανοποιητικο σημα...
Αυτη η ημιμαθεια ειναι οτι χειροτερο υπαρχει...και τρομοκρατει κιολας τα ατομα τα οποια δεν γνωριζουν,εκει ειναι το χειριστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top