Ψηφιακή Ευρώπη

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητοί μου συμφορουμίτες :P

Μόλις έλαβα το θέμα που θα αναλάβει η επιτροπή που ανήκω στην 20η συνέλευση του Ευρωκοινοβουλιου των Εφήβων η οποία θα γίνει στις 20,21,22 Νοεμβρίου στη Θεσαλλονίκη.

Το θέμα είναι το εξής

"Digital divides or digital opportunities: how should the EU work with the private sector to promote new digital opportunities whilst avoiding new forms of exclusion? "


ή στα ελληνικά



"Ψηφιακά σύνορα ή ψηφιακές Ευκαιρίες: Πώς πρέπει η Ευρωπαική ένωση να συνεργαστεί με τον ιδιωτικό τόμεα για να προωθήσει νέες ψηφιακές ευκαίριες, αποφεύγοντας τη δημιουργία νέων μορφών αποκλεισμού απ' αυτές;"

Μιας και μου φάνηκε ωραίο θέμα, είπα να το βάλω εδώ για να το συζητήσουμε αλλά και για να κλέψω και εγώ καμιά ιδέα :P

Τι νομίζετε λοιπόν; Τι μπορούμε να κάνουμε σαν Ευρωπαική Ένωση έτσι ώστε ακόμα και ο τελευταίος άνθρωπος στη γη να αποκτήσει πρόσβαση στις νέες τεχνολογίες (καλά, όχι και ο τελευταίος, λέμε τώρα)
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το πρώτο βήμα έχει γίνει σε πολλά μέρη ήδη με εγκατάσταση public wi-fi από δήμους και άλλες αρχές, αυτό που επίσης πρέπει να προωθηθεί ειναι η μειωση της χαρτούρας στην ΕΕ και δεν εννοώ, βέβαια, κάτι σκανδαλώδη που συνέβησαν με ερασιτέχνες "λογιστές" που έφτιαχναν ολόκληρες αρχειοθετησεις δεδομένων για τα οικονομικά της Ένωσης χρησιμοποιώντας Excel!!!! Αυτά για αρχή...


PS: Δεν είναι νέες τεχνολογίες, μην αναπαράγετε αυτο το φιλολογίστικο όρο, είναι απλώς τεχνολογία. Ξέρετε, η λέξη "νέος" πολλές φορές παραπέμπει πράγματα στο μέλλον οταν αυτά συμβαινουν στο παρόν και απωθεί αρκετά τους μεγαλύτερους που ειναι κι αυτοί που στην τελική λαμβάνουν αποφάσεις για όλα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητοί μου συμφορουμίτες :P

Μόλις έλαβα το θέμα που θα αναλάβει η επιτροπή που ανήκω στην 20η συνέλευση του Ευρωκοινοβουλιου των Εφήβων η οποία θα γίνει στις 20,21,22 Νοεμβρίου στη Θεσαλλονίκη.

Το θέμα είναι το εξής

"Digital divides or digital opportunities: how should the EU work with the private sector to promote new digital opportunities whilst avoiding new forms of exclusion? "


ή στα ελληνικά



"Ψηφιακά σύνορα ή ψηφιακές Ευκαιρίες: Πώς πρέπει η Ευρωπαική ένωση να συνεργαστεί με τον ιδιωτικό τόμεα για να προωθήσει νέες ψηφιακές ευκαίριες, αποφεύγοντας τη δημιουργία νέων μορφών αποκλεισμού απ' αυτές;"

Μιας και μου φάνηκε ωραίο θέμα, είπα να το βάλω εδώ για να το συζητήσουμε αλλά και για να κλέψω και εγώ καμιά ιδέα :P

Τι νομίζετε λοιπόν; Τι μπορούμε να κάνουμε σαν Ευρωπαική Ένωση έτσι ώστε ακόμα και ο τελευταίος άνθρωπος στη γη να αποκτήσει πρόσβαση στις νέες τεχνολογίες (καλά, όχι και ο τελευταίος, λέμε τώρα)
:D

Που ακριβώς θα γίνει το συνέδριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Λύκειο Βασιλειάδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aχα..Μέχρι πέρσυ γινόταν σε μας πάντως:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top