Τί πρέπει να σπουδάσεις για να γίνεις αστροναύτης;

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αυτό αφορά εμένα και κανέναν άλλο..το αν με ικανοποιούν ή όχι...:bye:
Κανείς δεν είπε το αντίθετο.
Η συζήτηση που κάνουμε αφορά το επίπεδο των πανεπιστημίων σε Ευρώπη και ΗΠΑ και το γεγονός πως δεν μπορείς να ξέρεις ότι σε ένα από τα δυο θα ειναι καλύτερα από το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έχω καταστάλαξει ευτύχως... όποτε δεν χρειάζεται το όλο θέμα....

Καλή σου συνέχεια!!!:bye:
Δυστυχώς βέβαια δεν βγήκε κάτι από τη συζήτηση γιατί πάλι στην αρχή καταλήξαμε αλλά δεν πειράζει.Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Γεια σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Μα δεν θυμάμαι να ρώτησα κάτι ή να ζήτησα κάτι....

Γιατί τότε η συζήτηση???Δεν έχει νοήμα απλά απάντησα στο θέμα για τον αστροναύτη...τίποτα παραπάνω...

Εγώ προσωπικά έχω κατασταλαξει στις επιλογές μου.Το συζήτησα με άλλους και το απόφασισα.Αν μου βγει σε καλό ή κακό ή θα το μετανιώσω αυτό θα φανεί στο μέλλον.Αυτο αφορά μόνο εμένα...

Ο καθένας κάνει τις επιλόγες του και κάνει αυτό που θέλει.Αν κάποιος θέλει να πάει και στον Βόρειο Πόλο δεν θα του πω κάτι για την επιλόγη του,γιατί αφορά αυτόν...

Δεν υπήρχε λόγος να γίνει από την αρχή η συζήτηση

Καλή συνέχεια!!:bye::)
Η συζήτηση άρχισε από το ποστ που εμμέσως υποβίβασες τα ελληνικά πανεπιστήμια και εξύψωσες τα αμερικάνικα.Επίσης το κομμάτι που στάθηκε αφορμή για μένα να γράψω εκείνο το μεγάλο ποστ ήταν πως είπες πως μόνο η Αμερική σου προσφέρει τη δυνατότητα να σπουδάσεις aerospace engineering.Και εκεί εγώ τα πήρα.Το ξέρω ότι δεν ζήτησες τη γνώμη κανενός αλλά από τη στιγμή που έγινε μια συζήτηση είπα μήπως βγει κάτι.Τεσπα.
Δεν έκρινα σε καμία περίπτωση τις επιλογές σου.Απλώς σχολίασα μερικές ανακρίβειες και γενικότητες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Καταρχάς δεν υποβίβασα τα πανεπιστήμια τα ελληνικά...φαίνεται ότι δεν πρόσεχες τι έγραφα...
Μμμμ για θυμήσου λίγο καλύτερα:
Στην Αμερική είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.Δεν το κοιτάνε με χώρες, επίπεδο κτλ....εκεί υπάρχει διαφορετικό σύστημα..Υπάρχουν πολλοί Έλληνες που δουλεύουν στην ΝΑΣΑ αλλά όχι σε τομείς όπως μηχανολόγοι ή αστροναύτες γιατί αυτοί οι τομείς στην Ελλάδα είναι σε χαμηλότερο επίπεδο από ό,τι στην Αμερική.
Υποβιβασες ή όχι?

Όχι μόνο υποβίβασες το επίπεδο σπουδών των μηχανολογων αλλά και τους τομείς με τους οποίους ασχολούνται οι μηχανολογοι στην Ελλαδα:
Και που δουλεύουν στην Ελλάδα οι μηχανολόγοι???Σε κανά λούνα πάρκ...
Η μελέτη για κάλυψη ενεργειακών αναγκών σε ένα κτίριο,τα δημόσια έργα επίβλεψη ηλεκτρομηχανολογικων εγκαταστάσεων,οι μελέτες για κάλυψη ενεργειακών αναγκών σε απομακρυσμένες περιοχές(χωριά,νησιά) με εξολοκλήρου ΑΠΕ,η ανάπτυξη αντιρυπαντικής τεχνολογίας σε βιομηχανίες,το πετρέλαιο,το φυσικό αέριο,η έρευνα για ανάπτυξη ενέργειας από βιομάζα και τόσοι άλλοι τομείς,αν για σένα όλα αυτά είναι "λουνα παρκ" τότε δεν ξέρεις τί είναι η επιστήμη του μηχανολόγου.

Μ' άρεσε που είπες ότι η μηχανολογία είναι θέμα πρακτικής.Μηχανικός πας να σπουδάσεις.Όχι τεχνίτης.Δεν προορίζεσαι για συντηρητής-επισκευαστής.Τί περίμενες,να κόβεις τον τορνο και να είσαι όλη μέρα με ένα κατσαβίδι στο χέρι?

Και από τη στιγμή που ούτε εσύ πηγές Αμερική δεν μπορείς να ξέρεις το επίπεδο σπουδών εκεί...:)
Καμία αντίρρηση.Εγώ όμως δεν είπα ότι η Ευρώπη είναι καλύτερη ή ότι μόνο εκεί έχω την ευκαιρία να σπουδάσω αυτό που θέλω.Για μένα τόσο η Αμερική(ΗΠΑ και Καναδάς) οσο και η Ευρώπη προσφέρουν εξίσου καλές ευκαιρίες για σπουδές και εργασία στον τομέα του aeronautical και aerospace engineering.Δεν είπα οι κάποια από τις δυο είναι καλύτερη από την άλλη.

Μην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια...κουράστηκα...
Και εγώ κουράστηκα αλλά δεν βαριέσαι.Συζήτηση να γίνεται:)

Χαιρετώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Όχι δεν υποβίβασα απλά έκφρασα την δυσαρέσκεια μου σε μερικά μαθήματα του Πολυτεχνείου και σε μελλοντικές προοπτικές....Ήρεμησε λίγο...
Ήρεμος είμαι:)
Τεσπα,τα συμπεράσματα βγαίνουν εύκολα από κάποια λόγια.




Το ίδιο λέμε....

Αναφέρθηκα για μένα που αποτελεί προσωπικό μου στόχο...οπότε δεν μπορείς να αναφέρεσαι ότι έλεγα γενικότητες...

Την απόφαση μου την πήρα έτσι και αλλιώς και οι ερώτησεις μου ικανοποιήθηκαν κυρίως από ειδήμονες που σπούδασαν και δούλεψαν Αμερική...


Δεν πρόκειτε να ξαναποστάρω...κουράστηκα να εξηγώ το ίδιο πράγμα 1000 φορές....


Αντίο!!:bye::D
Όταν ζητάς πληροφορίες για σπουδές για να συγκρίνεις δεν ακούς μόνο την μια πλευρά.Αυτό είναι άλλο θέμα βεβαια.
Αν έλεγες εξαρχής ότι όσα είπες είναι προσωπική σου άποψη δεν θα είχε γίνει όλη αυτή η συζήτηση.Έτσι όπως τα είπες όμως μου φάνηκαν γενικοτητες.

Λοιπόν ας μην το συνεχίσουμε άλλο.Δεν προσφέρει τίποτα η συζήτηση.

Γεια σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εμενα ενας συμμαθητης μου θελει να γινει πυρηνικος φυσικος στην νασα!δεν ξερω κιολας αμα τα λεω καλα !αλλα πρεπει αν ειναι τρομερα δυσκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
και γω θελω να γινω αστροναυτης........ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Αχ..και γω μικρή ήθελα να γίνω πυρηνικός φυσικός στη NASA!πω πω πόσα χρόνια το σκεφτόμουν:redface:
Ευτυχώς μεγάλωσα και άλλαξα γνώμη!:worry:
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Αχ..και γω μικρή ήθελα να γίνω πυρηνικός φυσικός στη NASA!πω πω πόσα χρόνια το σκεφτόμουν:redface:
Ευτυχώς μεγάλωσα και άλλαξα γνώμη!:worry:
:P
να φανταστω οτι ειδες την πραγματικοτητα διοτι δεν ειναι ευκολο και απλο πραγμα!αλλο πυρηνικος φυσικος σε ενα εργοστασιο που και εκει ωραια ειναι αλλα στην νασα?ειναι υπερβολικα δυσκολο και ειδικα για εναν οχι αμερικανο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
To πρώτο που πρέπει να σπουδάσεις είναι ....Ρώσικα!!!!

και εξηγούμαι: Μέσα στη χρονιά ήρθαν στο σχολείο μας Ρώσοι κοσμοναύτες. Έδειξαν βίντεο και φωτογραφίες από τις αποστολές τους και απάντησαν σε ερωτήσεις μαθητών και καθηγητών. Μια από τις ερωτήσεις ήταν: "Πόσο απατηλό είναι το όνειρο ενός παιδιού που θέλει να γίνει αστροναύτης;"
Η απάντηση ήταν: "στη Ρωσία ψάχνουμε με τον φακό να βρούμε κάποιον. Λίγοι σπουδάζουν, δεν υπάρχει ανθρώπινο δυναμικό σε αυτόν τον τομέα. Ελάτε στη Ρωσία!"
Ο συγκεκριμένος ήταν μηχανικός του στρατού κάτι σαν την ΣΜΑ στην Ελλάδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
To πρώτο που πρέπει να σπουδάσεις είναι ....Ρώσικα!!!!

και εξηγούμαι: Μέσα στη χρονιά ήρθαν στο σχολείο μας Ρώσοι κοσμοναύτες. Έδειξαν βίντεο και φωτογραφίες από τις αποστολές τους και απάντησαν σε ερωτήσεις μαθητών και καθηγητών. Μια από τις ερωτήσεις ήταν: "Πόσο απατηλό είναι το όνειρο ενός παιδιού που θέλει να γίνει αστροναύτης;"
Η απάντηση ήταν: "στη Ρωσία ψάχνουμε με τον φακό να βρούμε κάποιον. Λίγοι σπουδάζουν, δεν υπάρχει ανθρώπινο δυναμικό σε αυτόν τον τομέα. Ελάτε στη Ρωσία!"
Ο συγκεκριμένος ήταν μηχανικός του στρατού κάτι σαν την ΣΜΑ στην Ελλάδα
τοτε οσοι ενδιαφερονται ας μαθουν ρωσικα!!!μην τα θελουμε και ολα δικα μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τοτε οσοι ενδιαφερονται ας μαθουν ρωσικα!!!μην τα θελουμε και ολα δικα μας!
Ποια όλα θέλουμε δικά μας; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σιγά μην μάθουμε και Ταϋλανδέζικα! Αγγλικά δεν ξέρουν αυτοί δηλαδή?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Aν είναι στις προϋποθέσεις άσκησης του επαγγέλματος αναγκαστικά πρέπει να μάθεις την οποιαδήποτε γλώσσα εφόσον θέλεις το συγκεκριμένο επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Σιγά μην μάθουμε και Ταϋλανδέζικα! Αγγλικά δεν ξέρουν αυτοί δηλαδή?:mad:
μήπως θες να μιλάνε και ελληνικά δηλαδή?.....:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
μήπως θες να μιλάνε και ελληνικά δηλαδή?.....:worry:


Όχι τα Αγγλικά μου αρκούν...:)
Αμα ακούσεις πως μιλάνε οι Ρώσοι θα δεις γιατί κάνω έτσι. Αυτή η γλώσσα δεν μαθένεται ρε παιδί μου.:(

Aν είναι στις προϋποθέσεις άσκησης του επαγγέλματος αναγκαστικά πρέπει να μάθεις την οποιαδήποτε γλώσσα εφόσον θέλεις το συγκεκριμένο επάγγελμα.

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι την γλώσσα για το επάγγελμα αλλά για τις σπουδές στο πανεπηστήμιο εκείνης της χώρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
οκ ρε παιδια αμα βολευει αγγλικη και εγω μαζι σας!εγω για καλο το ειπα!!!!αμεσως να με φατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos01

Νεοφερμένος

Ο nikos01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Ρίξτε μια ματιά και σε αυτό (είναι λίγο παλιό):
ΖΗΤΕΙΤΑΙ: Αστροναύτης




Τέσσερις νέους Ευρωπαίους αστροναύτες (και τέσσερις αναπληρωματικούς) που θα επανδρώσουν τις επόμενες διαστημικές αποστολές του, αναζητά ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Διαστήματος, ο οποίος έχει θέσει ήδη σε τροχιά στο διάστημα το δικό του εργαστήριο, Columbus. Το εργαστήριο βρίσκεται στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, όπου αναπτύσσει από τις αρχές του έτους τη δική του έρευνα και πειράματα.
Δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία επιλογής έχουν και Έλληνες ενδιαφερόμενοι καθώς είναι η πρώτη φορά που οι όροι πρόσληψης των αστροναυτών είναι κοινοί και για τις 17 χώρες-μέλη του ΕΟΔ, ανάμεσα στις οποίες βρίσκεται πλέον και η Ελλάδα.
Ολοκληρωμένη ενημέρωση για την προκήρυξη αιτήσεων της ΕΟΔ, τους όρους συμμετοχής και τα κριτήρια επιλογής πραγματοποιήθηκε την Παρασκευήστο ΑΠΘ.
Σύμφωνα με τους επιστήμονες της ΕΟΔ, η λειτουργία του Columbus δίνει πλέον τη δυνατότητα στην Ευρώπη να διεξάγει τη δική της επιστημονική έρευνα σε μια σειρά από θεματικές περιοχές, από τη βιολογία και την ανθρώπινη φυσιολογία μέχρι την επιστήμη των ρευστών, των υλικών ή την παρατήρηση της Γης.

Η ΕΟΔ επιθυμεί να ανανεώσει την ομάδα των αστροναυτών της, που σήμερα αποτελείται από 8 άτομα (δύο Γάλλοι, 2 Ιταλοί, ένας Γερμανός, ένας Σουηδός, ένας Ιταλός και ένας Βέλγος) με μέσο όρο ηλικίας 45-50 ετών, τη στιγμή που η ηλικία των ενεργών αστροναυτών πρέπει να κυμαίνεται από 27-39 έτη.
Οι επόμενες διαστημικές πτήσεις-αποστολές προγραμματίζονται για το 2013-15, ενώ η διάρκειά τους θα είναι περίπου έξι μήνες.
Ο μισθός του αστροναύτη της πρώτης βαθμίδας φτάνει περίπου τις 4.500 ευρώ, ποσό το οποίο αυξάνει ανάλογα με τις βαθμίδες, ωστόσο, τα στελέχη της ΕΟΔ διευκρινίζουν ότι δεν πρόκειται για εύκολη υπόθεση, καθώς πέρα από τα απαραίτητα προσόντα και δεξιότητες, απαιτούνται ψυχολογικές και πνευματικές ικανότητες.

Προσόντα - επιδεξιότητες, υγεία - φυσική κατάσταση
Η διαδικασία επιλογής είναι ανοιχτή για κάθε ενδιαφερόμενο. Ωστόσο, οι αιτούντες θα πρέπει να διαθέτουν πτυχίο πανεπιστημίου ή ισοδύναμο με τις Φυσικές Επιστήμες (φυσική, βιολογία, χημεία, μαθηματικά) είτε πτυχίο Μηχανικού ή Ιατρικής και κατά προτίμηση με τριετή εργασιακή εμπειρία στο αντικείμενο είτε με εμπειρία ως ιπτάμενοι πιλότοι. Οι σπουδές που σχετίζονται με αεροναυπηγική και αστροναυτική αποτελούν ισχυρό αλλά όχι απαραίτητο πλεονέκτημα.
Θα πρέπει να είναι σε θέση να μιλούν και να γράφουν στην αγγλική, ενώ η γνώση και άλλων ξένων γλωσσών θεωρείται επιπλέον πλεονέκτημα. Κατά τη διάρκεια δε της αστροναυτικής εκπαίδευσης οι επιλαχόντες θα μάθουν τη ρωσική γλώσσα (είναι η δεύτερη επίσημη γλώσσα στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό).
Θα χρησιμοποιηθούν φυσιολογικά και ψυχολογικά πρότυπα υγείας, που έχουν προκύψει από την αποδεικτική ιατρική. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να είναι σε θέση να περάσουν μια ιατρική εξέταση από ειδικό Ιατρικό Εξεταστή Ιπταμένων, εξουσιοδοτημένο από την Εθνική Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, να μην πάσχουν από οποιαδήποτε ασθένεια, από εθισμό σε ναρκωτικές ουσίες, αλκοόλ και κάπνισμα, να έχουν φυσιολογικό βαθμό κίνησης και λειτουργικότητας σε όλα τα μέλη του σώματος, να διαθέτουν 100% ικανότητα όρασης και στα δύο μάτια (δεκτά γυαλιά και φακοί επαφής), να μην πάσχουν από οποιαδήποτε ψυχιατρική ασθένεια, να επιδείξουν χαρακτηριστικά προσωπικότητας που θα τους επιτρέπουν να εργαστούν σε απαιτητικό περιβάλλον.
Υποψήφιες θα μπορούν να είναι και γυναίκες, καθώς σύμφωνα με τα στελέχη της ΕΟΔ τουλάχιστον από σωματικής άποψης δεν είναι δυσκολότερο για μια γυναίκα να γίνει αστροναύτης, ενώ οι απαιτήσεις είναι ίδιες.
Απαιτείται καλή συλλογιστική ικανότητα, ικανότητα εργασίας υπό πίεση, μνήμη, προσανατολισμού, επιδεξιότητας, ευελιξίας, ομαδικότητας, χαμηλό επίπεδο επιθετικότητας και συναισθηματική σταθερότητα.

Η ζωή στο Διάστημα - καθημερινότητα των αστροναυτών
Η παρατεταμένη παραμονή στο Διάστημα έχει σωματικές επιπτώσεις, όπως απώλεια μάζας και δύναμης στους μυς και τα οστά, μείωση του ελέγχου ορθής στάσης και κίνησης, σημαντική απώλεια όγκου αίματος και συνεπώς μειωμένη καρδιαγγειακή λειτουργία. Τα συμπτώματα είναι προσωρινά και το γραφείο Ιατρικής Υποστήριξης Πληρώματος βοηθά τους αστροναύτες να επανέλθουν σε φυσιολογική υγεία με την επιστροφή τους στη Γη.
Η 12ωρη εργασιακή ημέρα στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό αρχίζει με μια κλήση αφύπνισης. Ύστερα από ένα γρήγορο καθαρισμό με ένα ύφασμα με σαπούνι, το πλήρωμα τρώει πρωινό και στη συνέχεια εκτελεί τις εργασίες της ημέρας. Αρκετός χρόνος απαιτείται για δραστηριότητες «νοικοκυριού», όπως καθάρισμα και επιδιορθώσεις, αφού εκεί είναι το σπίτι των αστροναυτών. Υπάρχουν τρία γεύματα, ενώ διατίθενται ποτά και σνακς. Τουλάχιστον δύο ώρες την ημέρα αφιερώνονται στην άσκηση. Το φόρτωμα του οχήματος μεταφοράς με σκουπίδια και το ξεφόρτωμα νέων προμηθειών είναι πολύ βασικό καθήκον. Οι αστροναύτες μπορεί να βγουν από το σκάφος στο Διάστημα για εργασία.
Το περισσότερο φαγητό τους πρέπει να ετοιμαστεί με ειδικό τρόπο για να καταναλωθεί σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας και ο συνηθέστερος από αυτούς είναι η αποξήρανση.
Για να χρησιμοποιήσουν την τουαλέτα χρησιμοποιούν ζώνη καθίσματος και ζώνες στα πόδια που τους συγκρατούν στο κάθισμα, ενώ υψηλής ταχύτητας ρεύματα αέρα τραβούν τα απορρίμματα σε ειδικά δοχεία υποδοχής, όπου αποξηραίνονται, γίνεται επεξεργασία με χημικά και αποθηκεύονται κατάλληλα.
Οι αστροναύτες δεν κάνουν μπάνιο, καθώς το νερό είναι από τα πολυτιμότερα αγαθά στον σταθμό. Ετσι κι αλλιώς τα «ντους» δεν είναι βολικά σε συνθήκες μειωμένης βαρύτητας, αφού το νερό απλά αιωρείται. Αντί αυτού οι αστροναύτες χρησιμοποιούν υγρές πετσέτες.
Επίσης, δεν μπορούν να ξαπλώσουν σε κρεβάτι λόγω έλλειψης βαρύτητας. Οι υπνόσακοι είναι δεμένοι σε κουκέτες ώστε να μην αιωρούνται και οι αστροναύτες μπορούν να κοιμηθούν όρθιοι, ανάποδα ή αιωρούμενοι στον αέρα.
Ο Σταθμός δεν έχει πλυντήριο, ενώ κάθε κιλό που μεταφέρεται εκεί κοστίζει. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα με τα ρούχα, τα οποία οι αστροναύτες δεν αλλάζουν πολύ συχνά (συνήθως ένα σορτς και ένα T-shirt για κάθε τρεις μέρες, ενώ οι μπλούζες και τα παντελόνια για κάθε 10 μέρες).

Η διαδικασία αιτήσεων - επιλογής
Η υποβολή αιτήσεων θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 19 Μαΐου και θα διαρκέσει τέσσερις εβδομάδες. Η εγγραφή για τις αιτήσεις γίνεται διαδικτυακά και σε δύο βήματα, στη διεύθυνση https://www.esa.int/astronautselection από όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αντλήσουν περισσότερες πληροφορίες.
Αρχικά θα γίνει η επιλογή με βάση τα στοιχειώδη κριτήρια, θα ακολουθήσουν ψυχολογικές εξετάσεις για τους επιλαχόντες, δεύτερος κύκλος ψυχολογικών εξετάσεων και συνεντεύξεων, ιατρικές εξετάσεις, συνεντεύξεις εργασίας.
Ο τελικός κατάλογος των αιτούντων θα κατατεθεί στη συνέχεια στο Γενικό Διευθυντή του ΕΟΔ για την επιλογή.
https://www.athina984.gr/node/5781
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

W0lf_00

Νεοφερμένος

Ο W0lf_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Λοιπον τωρα τελευταια με εχω παθει ενα κολλημα με το διαστημα και θελω να παω μεχρι εκει τι πρεπει να σπουδασω τι πρεπει να κανω...Παρακαλω οσοι ξερετε διαφωτιστε με λιγο.....;);););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σε βρίσκω υπερβολικό...


Καταρχάς δεν υποβίβασα τα πανεπιστήμια τα ελληνικά...φαίνεται ότι δεν πρόσεχες τι έγραφα...

Είπα το εξής





Για το σκοπό τον δικό μου με εξυπηρετεί η Αμερική δεν θα το πω 100 φορές...

Αναφέρθηκα και αναφέρομαι σε μένα...δεν γενικεύω...

Είδες να λέω του τύπου:

''Η Ελλάδα είναι χάλια η Αμερική είναι τέλεια..πηγαίντε όλοι εκει''??!!όχι βέβαια...


Αναφέρθηκα για μένα που αποτελεί προσωπικό μου στόχο...οπότε δεν μπορείς να αναφέρεσαι ότι έλεγα γενικότητες...

Την απόφαση μου την πήρα έτσι και αλλιώς και οι ερώτησεις μου ικανοποιήθηκαν κυρίως από ειδήμονες που σπούδασαν και δούλεψαν Αμερική...


Και από τη στιγμή που ούτε εσύ πήγες Αμερική δεν μπορείς να ξέρεις το επίπεδο σπουδών εκεί...:)Όλοι ψάχνουμε και όλοι βρίσκουμε,αλλά η προσωπική εμπειρία είναι καλύτερη

Αλλά την Αμερική την προτίμησα και για άλλους λόγους...

Και για να μην γυρνάμε στα ίδια...







Mην αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια...κουράστηκα...


Καλή σου μέρα:)

Τρολλαρεις ετσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top