Κυνόδοντας (Dogtooth)

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
κατα τη ταπεινη μου γνωμη η ταινια δεν ελεγε τιποτα...δηλαδη πραγματικα τι σας αρεσε τοσο πολυ πια..???!!!
Απο σκηνοθεσια εμπαζε πολυ και ηταν τρομερα αργη.
Απο υποθεση δεν μπορω να πω οτι ηταν απαισιο αλλα και ωραια να ητνα η υποθεση ειναι κλεμμενη- το εχει παραδεχτει ο ιδιος.
Σιγουρα μια τετοια ταινια σου μενει αλλα, ημαρτον και εμενα μου εχει μεινει το Μπρουνο που ηταν το μεγαλειο της ΜΑΛΑΚΙΑΣ.
Επειδη πρωταθηκε για οσκαρ δεν σημαινει τιποτα το φοβερο, ποσες ταινιες εχουν πρωταθει και ποσες υπεροχες παραγωγες οχι..?
Πιστευω οτι ξεχωρισε οχι επειδη ηταν ωραιο αλλα επειδη ηταν διαφορετικο, και το διαφορετικο ή το κουλτουριαρικο δεν ειναι παντα ωραιο. Και ας μην λεμε οτι μας αρεσει επειδη ειναι κουλτουριαρικο ή βραβευμενο για να δειξουμε οτι εχουμε "αποψη"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν την εχω δει αλλα εχω ακουσει οτι δεν ειναι ιδιαιτέρως καλη...(πολυ παράξενη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
γιατί δηλαδή σε κάποιον που του αρέσει πρέπει να του κολλάμε την ταμπέλα ψευτοκουλτουριάρη?
δεν έχει κανένα νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τρομερή βλακεία! Πάλι καλά που την είδα στον υπολογιστή και όχι σε σινεμα να πληρώσω.. Μόνο σε καμένους θα μπορεί να άρεσε.. Χθες είδα το HANNA.. πίστευα ότι θα ήταν ωραία μιας και μυστικοί πράκτορες αλλά ίδια βλακεία και αυτή .. Χάσιμο χρόνου είναι μερικές ταινίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
κατα τη ταπεινη μου γνωμη η ταινια δεν ελεγε τιποτα...δηλαδη πραγματικα τι σας αρεσε τοσο πολυ πια..???!!!
Απο σκηνοθεσια εμπαζε πολυ και ηταν τρομερα αργη.
Απο υποθεση δεν μπορω να πω οτι ηταν απαισιο αλλα και ωραια να ητνα η υποθεση ειναι κλεμμενη- το εχει παραδεχτει ο ιδιος.
Σιγουρα μια τετοια ταινια σου μενει αλλα, ημαρτον και εμενα μου εχει μεινει το Μπρουνο που ηταν το μεγαλειο της ΜΑΛΑΚΙΑΣ.
Επειδη πρωταθηκε για οσκαρ δεν σημαινει τιποτα το φοβερο, ποσες ταινιες εχουν πρωταθει και ποσες υπεροχες παραγωγες οχι..?
Πιστευω οτι ξεχωρισε οχι επειδη ηταν ωραιο αλλα επειδη ηταν διαφορετικο, και το διαφορετικο ή το κουλτουριαρικο δεν ειναι παντα ωραιο. Και ας μην λεμε οτι μας αρεσει επειδη ειναι κουλτουριαρικο ή βραβευμενο για να δειξουμε οτι εχουμε "αποψη"...

Νομίζω ότι είσαι λίγο μικρή για την ταινία... νομίζω ήταν άνω των 17! όταν βάζουν συγκεκριμένη καταλληλότητα σε μια ταινία δεν σημαίνει ότι σε περιορίζουν για την πλάκα τους! :whistle:

Τρομερή βλακεία! Πάλι καλά που την είδα στον υπολογιστή και όχι σε σινεμα να πληρώσω.. Μόνο σε καμένους θα μπορεί να άρεσε.. Χθες είδα το HANNA.. πίστευα ότι θα ήταν ωραία μιας και μυστικοί πράκτορες αλλά ίδια βλακεία και αυτή .. Χάσιμο χρόνου είναι μερικές ταινίες
Μάλιστα δεν σου άρεσε το Hanna, ούτε ο κυνόδοντας! :hmm: Ποία ταινία θα πρότεινες να δει κανείς τοτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ρε φίλε όταν οι μοναδικές ελληνικές ταινίες που βλέπεις αυτήν την εποχή είναι η λούφα και παραλλαγή και το kings of mykonos,ο κυνόδοντας αποτελεί όαση για τον ελληνικό κινηματογράφο.Και είναι τεράστια επιτυχία το γεγονός ότι προτάθηκε για oscar,αφού ήταν μια low-budget παραγωγή και η ακαδημία δε συνηθίζει να συμπεριλαμβάνει στις υποψηφιότητες τόσο βίαιες ταινίες.Εξάλλου ο κυνόδοντας είναι πιο <<ανώμαλη>> ταινία από τη σιωπή των αμνών?
Γιατί αυτή (δικαίως) θεωρήθηκε μία από τις καλύτερες ταινίες όλων των εποχών?

Σιγουρα αυτες οι ταινιες που εγραψες ειναι θεωρω τρομερα αθλιες,κακογυρισμενες, με απαισια ερμηνεια και ειμαι σιγουρη οτι σε εναν πολιτισμενο ανθρωπο δεν θα αρεσαν καθολου (δλδ τωρα που το σκεφτομαι φανταζομαι και ο σκηνοθετης να το κανε μονο για τα λεφτα αλλα τελος παντων δεν κρινω τα γουστα του).
Οαση? Επειδη δεν εχουμε καλες ταινιες τελευταια σημαινει οτι επειδη πρωταθηκε μια για οσκαρ ειναι η οαση μας? Δεν νομιζω. Δεν μπορει να ειναι και αυτη μια απο τις βλακειες που παραγει ο ελλ. κινηματογραφος ή εστω λιγοτερο βλακεια, αλλα παραμενοντας μετρια προς το κακη..?
Οσον αφορα τη σιωπη των αμνων εμενα προσωπικα δεν με τρελαινει πολυ. Δεν πιστευω οτι ηταν πιο ανωμαλη. Νομιζω οτι στον κυνοδοντα το ανωμαλο εκανε τοση αισθηση επειδη ηταν πιο λεπτομερες να πω, πιο ψυχρο και σιγουρα πιο διακριτο και εντονο. Αλλα δεν κρινω την ταινια απο το "ανωμαλο" αλλα κυριως απο τα υπολοιπα οπως και θα επρεπε.
Η ερμηνεια της Τζουντι και του Αντονι ηταν καλη. Απο σκηνοθεσια τιποτα το φοβερο. Αλλα ειχε μια υποθεση, ειχε μια ισορροπια, καλο σχετικα ρυθμο. Παντως εμενα μου αρεσε σιγουρα πιο πολυ απο τον κυνοδοντα.

γιατί δηλαδή σε κάποιον που του αρέσει πρέπει να του κολλάμε την ταμπέλα ψευτοκουλτουριάρη?
δεν έχει κανένα νόημα...

οχι φυσικα..!!!
απλα μην θεωρει τον εαυτο του καποιος κουλτουριαρη αν του αρεσει η ταινια ή να του αρεσει επειδη ειναι κουλτουριαρικη..:/: ελπιζω να το εξηγησα καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του στις ταινίες,γιατί να κριθεί από αυτό?
δεν ξέρω αλλά για την συγκεκριμένα ταινία και για όσους την απόλαυσαν έχουν αναφερθεί διάφοροι χαρακτηρισμοί που εμένα μου μοιάζει με μένος!
και σίγουρα δεν είναι θέμα κουλτουριάρη και ποιοτικού θεατή...
Προφανώς όπως αναφέρθηκε η ταινία περνά κάποια μηνύματα τα οποία δεν μπορεί να αντιληφθεί κάθε ηλικία.
Και γω που την έχω δει δεν λέω ότι κατάλαβα πολλά αλλά έτυχε να συζητήσω για αυτήν με καθηγητές μου και να με κατευθύνουν έτσι όταν την ξαναείδα μου άρεσε πραγματικά!
κάθε είδους χαρακτηρισμός που μπορεί να προσβάλλει καλύτερα να αποφεύγεται και ιδιαίτερα για μια ταινία.Γούστα είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Νομίζω ότι είσαι λίγο μικρή για την ταινία... νομίζω ήταν άνω των 17! όταν βάζουν συγκεκριμένη καταλληλότητα σε μια ταινία δεν σημαίνει ότι σε περιορίζουν για την πλάκα τους! :whistle:


εχεις δικιο σε αυτο αλλα δεν θελω να το παιξω εξυπνη αλλα χρονια τωρα διαβαζω παρα πολλα βιβλια για τον κινηματογραφο, εχω κανει μαθηματα σκηνοθεσιας, οι γονεις μου και γενικα η οικογενεια μου ειναι σε σπαστικο σημειο κουλτουριαριδες και γνωστες στο θεμα και εχω δει απο ο,τι παιδικο σε ο,τι πιο θριλερ και ανωμαλο υπαρχει, φιλε εχω δυστυχως συνηθησει.
Και τωρα που το εθεσες, θεωρεις οτι καποιος κατω των 17 δεν μπορρει να δει και να καταλαβει μια τετοια ταινια. Θεωρω οτι ειναι απλα θεμα προσωπικο και θεμα σκετης ωριμοτητας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Παιδιά εγώ ανυπομονούσα να δω την ταινία, αλλά όταν την είδα απογοητεύτηκα από τη χαλαρή πλοκή και τις ερωτικές σκηνές (υπερβολή...). Μου άρεσε βέβαια πολύ το concept, το θεώρησα μεγαλειώδες μέχρι που άκουσα ότι και αυτό κλεμμένο είναι. Τέλος πάντων, είναι μάλλον υπερτιμημένη ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Σιγουρα αυτες οι ταινιες που εγραψες ειναι θεωρω τρομερα αθλιες,κακογυρισμενες, με απαισια ερμηνεια και ειμαι σιγουρη οτι σε εναν πολιτισμενο ανθρωπο δεν θα αρεσαν καθολου (δλδ τωρα που το σκεφτομαι φανταζομαι και ο σκηνοθετης να το κανε μονο για τα λεφτα αλλα τελος παντων δεν κρινω τα γουστα του).
Οαση? Επειδη δεν εχουμε καλες ταινιες τελευταια σημαινει οτι επειδη πρωταθηκε μια για οσκαρ ειναι η οαση μας? Δεν νομιζω. Δεν μπορει να ειναι και αυτη μια απο τις βλακειες που παραγει ο ελλ. κινηματογραφος ή εστω λιγοτερο βλακεια, αλλα παραμενοντας μετρια προς το κακη..?

Κοίτα, όαση είναι θέλεις-δεν θέλεις, δεν βλέπουμε συχνά στον ελληνικό κινηματογράφο ταινίες με περιεχόμενο και μακριά από κλισέ.

Το αν σου άρεσε ή όχι είναι προσωπικό θέμα αισθητικής και δεν κρίνει την αξία της ταινίας.

Νομιζω οτι στον κυνοδοντα το ανωμαλο εκανε τοση αισθηση επειδη ηταν πιο λεπτομερες να πω, πιο ψυχρο και σιγουρα πιο διακριτο και εντονο.

Ίσως επειδή έφερε όλο το νόημα της ταινίας;



Για την αντιγραφή που αναφέρεται:
https://kritiki-gr.blogspot.com/2011/03/vs.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του στις ταινίες,γιατί να κριθεί από αυτό?
δεν ξέρω αλλά για την συγκεκριμένα ταινία και για όσους την απόλαυσαν έχουν αναφερθεί διάφοροι χαρακτηρισμοί που εμένα μου μοιάζει με μένος!
και σίγουρα δεν είναι θέμα κουλτουριάρη και ποιοτικού θεατή...
Προφανώς όπως αναφέρθηκε η ταινία περνά κάποια μηνύματα τα οποία δεν μπορεί να αντιληφθεί κάθε ηλικία.
Και γω που την έχω δει δεν λέω ότι κατάλαβα πολλά αλλά έτυχε να συζητήσω για αυτήν με καθηγητές μου και να με κατευθύνουν έτσι όταν την ξαναείδα μου άρεσε πραγματικά!
κάθε είδους χαρακτηρισμός που μπορεί να προσβάλλει καλύτερα να αποφεύγεται και ιδιαίτερα για μια ταινία.Γούστα είναι

κοιτα σιγουρα, εννοειται οτι αυτα ειναι γουστα...δεν θελω να προσβαλλω την ταινια απλα η συζητηση γινεται πιστευω για να ακφρασουμε την γνωμη μας. οσον αφορα τους χαρακτηρισμους, αυτοι θα υπαρχουν παντα και παντου, εχω χαρακτηρισει και με εχουν χαρακτηρισει. Αυτο γινεται ολη την ωρα, φαντασου σε μια τοσο αμφιλεγομενη ταινια οπως αυτη...και μαλλον δεν καταλαβες, εννοουσα οτι δεν ειναι σωστο να πιστευουμε τοσο σε μια ταινια μονο και μονο για να χαρακτηριστουμε και να το παιξουμε κουλτουριαριδες π.χ. υπαρχουν ανθρωποι που δεν το κανουν αυτο σιγουρα, εγω αναφερομαι στην αλλη ομαδα ανθρωπων...
τεσπα απλα να ξερεις οτι ειλικρινα δεν προσβαλλω την ταινια και αν το κανω συγνωμη και λαθος μου. την γνωμη μου λεω:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ηταν ενας ιδιοφυης τροπος να δειξει σκηνες σεξουαλικου περιεχομενου, καλυμμενες απο το πεπλο της τεχνης.
Δε μας χαλασε βεβαια. Ηταν ομως μια "αρπαχτη" και τιποτα παραπανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

selc

Δραστήριο μέλος

Η selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
όχι οι χαρακτηρισμοί για την ταινία είναι δεκτοί,αν μη τι άλλο!
υπήρξαν όμως χαρακτηρισμοί και για τα άτομα που τους άρεσε,αυτό λέω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Κοίτα, όαση είναι θέλεις-δεν θέλεις, δεν βλέπουμε συχνά στον ελληνικό κινηματογράφο ταινίες με περιεχόμενο και μακριά από κλισέ.

Το αν σου άρεσε ή όχι είναι προσωπικό θέμα αισθητικής και δεν κρίνει την αξία της ταινίας.



Ίσως επειδή έφερε όλο το νόημα της ταινίας;

οαση ναι μπορεις να την θεωρησεις με αυτον τον τροπο, απλα εγω νομιζω οτι οταν λεμε οαση θεωρουμε κατι το ομορφο συνηθως.
Φυσικα και ειναι προσωπικη μου αποψη αυτο συζηταμε ετσι κι αλλιως.
Νομιζω οτι το σεξ δεν ηταν ολο το νοημα της ταινιας. Απλα ενα απο τα μεσα για να το καταλαβουν οι θεατες. Και συγκεκριμενα η ψυχρωτητα και η απορια/αγνωστο οσον αφορα το σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
οαση ναι μπορεις να την θεωρησεις με αυτον τον τροπο, απλα εγω νομιζω οτι οταν λεμε οαση θεωρουμε κατι το ομορφο συνηθως.

Εφόσον δεν υπάρχει αντικειμενικά όμορφο, αρκούμαστε να χαρακτηρίζουμε εντός των πεδίων που μπορούμε να ορίσουμε. Άρα όταν μιλάμε για την αξία ενός πράγματος σε σχέση με άλλα δεν εισάγουμε μέσα παραμέτρους που δεν μπορούμε να ελέγξουμε.

Νομιζω οτι το σεξ δεν ηταν ολο το νοημα της ταινιας. Απλα ενα απο τα μεσα για να το καταλαβουν οι θεατες. Και συγκεκριμενα η ψυχρωτητα και η απορια/αγνωστο οσον αφορα το σεξ.

Ποιος μίλησε για σεξ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
νομιζω οτι στο ανωμαλο εκτος τη βια, την γενικη συμπεριφορα των γονεων, συμπεριλαμβανονται οι σκηνες σεξ. περιεχομενου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
εχεις δικιο σε αυτο αλλα δεν θελω να το παιξω εξυπνη αλλα χρονια τωρα διαβαζω παρα πολλα βιβλια για τον κινηματογραφο, εχω κανει μαθηματα σκηνοθεσιας, οι γονεις μου και γενικα η οικογενεια μου ειναι σε σπαστικο σημειο κουλτουριαριδες και γνωστες στο θεμα και εχω δει απο ο,τι παιδικο σε ο,τι πιο θριλερ και ανωμαλο υπαρχει, φιλε εχω δυστυχως συνηθησει.
Και τωρα που το εθεσες, θεωρεις οτι καποιος κατω των 17 δεν μπορρει να δει και να καταλαβει μια τετοια ταινια. Θεωρω οτι ειναι απλα θεμα προσωπικο και θεμα σκετης ωριμοτητας;)

Φυσικά εχει να κάνει με την ωριμότητα! Αλλά αν νομίζεις ότι σε 2-3 χρόνια δεν θα έχεις αλλάξει καθόλου τρόπο σκέψης κάνεις λάθος! Η αδελφή μου στα 14 της είχε δει το 'Μάτια ερμητικά κλειστα' και είχε πάθει σοκ και μετά από 2-3 χρόνια που την είδαμε μαζί η αποψη της ήταν τελείως διαφορετική! Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στις ακατάλληλες σκηνές... εχει να κανει και η θεματολογία! Π.χ. δεν νομίζω ότι άτομο 15 ετων θα καταλάβαινε απόλυτα το 'Μάικλ Κλέιτον' ... Και για τελειώσω και με τον 'Κυνόδοντα' (μην ειμαι τελείως pff-topic) παρατήρησα οτι οι μεγαλύτεροι καλλιεργημένοι ανθρωποι ανταποκρίθηκαν θετικά στην ταινία. Αντίθετα, συνομήλικα μου άτομα δεν την κατάλαβαν και την αποδοκίμασαν κιόλας(η ωριμότητα που λέγαμε!). Δεν θα ισχυριστώ ότι ηταν η καλύτερη ταινία που έχω δει, ούτε ότι σε κάποια σημεία δεν ήταν τραβηγμένη, όμως είμαι περήφανη που προβλήθηκε στο εξωτερικό μια ελληνική προσπάθεια ανεξάρτητου κινηματογραφου, η οποία μπορεί να συγκριθεί με αξιόλογες 'δουλειες' του εξωτερικου... Και δεν είμαστε ψευτοκουλτουριάριδες επειδή μας άρεσε!

p.s. όλοι έχετε μείνει στο οσκαρ! Ελεος! τα οσκαρ δεν ειναι τα σημαντικοτερα βραβεία κινηματογράφου! Ετσι μας τα προβάλει το Χόλιγουντ και τα MME για να βγάλουν λεφτα! Ο 'Κυνόδοντας' βραβεύτηκε στις Κάννες, και απέσπασε εγκωμιαστικά σχόλια πολλών κριτικών κινηματογράφου ανα τον κόσμο! Αν θέλετε όλους αυτούς να τους βγάλετε καμένους και όπως αλλιώς τους αποκαλείτε ουδεν σχόλιον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Μπορούμε για τ'όνομα του Θεού να σταματήσουμε να πετάμε λέξεις με συνθετικό το "κουλτούρα"?
Ή βρίσκεις κάποιο νόημα στη ταινία ή όχι,ή δε διαφωνείς με την αισθητική της ή τη σιχαίνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μπορούμε για τ'όνομα του Θεού να σταματήσουμε να πετάμε λέξεις με συνθετικό το "κουλτούρα"?
Ή βρίσκεις κάποιο νόημα στη ταινία ή όχι,ή δε διαφωνείς με την αισθητική της ή τη σιχαίνεσαι.
συμφωνω απόλυτα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λινα.Μ

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Φυσικά εχει να κάνει με την ωριμότητα! Αλλά αν νομίζεις ότι σε 2-3 χρόνια δεν θα έχεις αλλάξει καθόλου τρόπο σκέψης κάνεις λάθος! Η αδελφή μου στα 14 της είχε δει το 'Μάτια ερμητικά κλειστα' και είχε πάθει σοκ και μετά από 2-3 χρόνια που την είδαμε μαζί η αποψη της ήταν τελείως διαφορετική! Και φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στις ακατάλληλες σκηνές... εχει να κανει και η θεματολογία! Π.χ. δεν νομίζω ότι άτομο 15 ετων θα καταλάβαινε απόλυτα το 'Μάικλ Κλέιτον' ... Και για τελειώσω και με τον 'Κυνόδοντα' (μην ειμαι τελείως pff-topic) παρατήρησα οτι οι μεγαλύτεροι καλλιεργημένοι ανθρωποι ανταποκρίθηκαν θετικά στην ταινία. Αντίθετα, συνομήλικα μου άτομα δεν την κατάλαβαν και την αποδοκίμασαν κιόλας(η ωριμότητα που λέγαμε!). Δεν θα ισχυριστώ ότι ηταν η καλύτερη ταινία που έχω δει, ούτε ότι σε κάποια σημεία δεν ήταν τραβηγμένη, όμως είμαι περήφανη που προβλήθηκε στο εξωτερικό μια ελληνική προσπάθεια ανεξάρτητου κινηματογραφου, η οποία μπορεί να συγκριθεί με αξιόλογες 'δουλειες' του εξωτερικου... Και δεν είμαστε ψευτοκουλτουριάριδες επειδή μας άρεσε!

Μα μισο λεπτο, δεν καταλαβες δεν ειστε ψευτοκουλτουριαριδες επειδη σας αρεσει, φυσικα οχι. Απλα λεω μην λετε -δεν ξερω ποιοι συγκεκριμενα, δεν αναφερομαι σε εσενα- μην λετε οτι σας αρεσει για να το παιξετε κουκλτουριαριδες...μπορει να σου αρεσει και μεγια σου και χαρα σου αλλα μην υποστηριζει κανεις την ταινια για να το παιξει καποιος...γιατι μεταξυ μας δεν ξερω αν γνωριζεις τετοια ατομα αλλα εγω παρα πολλους δηθεν.
Και ναι και εγω χαιρομαι που αυτη η ταινια βγηκε παρα εξω, ακομα και αν δεν μου αρεσε οσο αλλους, γιατι ειναι απο Ελλαδα , και το οποιοδηποτε ελλ. προιον δλδ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top