Ιστορία Τέχνης

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη την επιστημη;Γνωριζω οτι ιστορικοι τεχνης βγαινουν εκτος απο το Ιστορικο-Αρχαιολογικο στο οποιο ειμαι φοιτητης και απο την σχολη Καλων Τεχνων ισως και απο την Αρχιτεκτονικη αλλα και απο καποια τμηματα ακομα...Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ θεωρητικης,τεχνοκριτικης και ιστοριας τεχνης;Οσοι γνωριζεται λεπτομερειες περιμενω τις αποψεις σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D3xt3r_th3_Tr3ck

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλή σχολή ακούγεται.....αλλά εντάξει δεν τρελενόμαστε κι'όλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη την επιστημη;Γνωριζω οτι ιστορικοι τεχνης βγαινουν εκτος απο το Ιστορικο-Αρχαιολογικο στο οποιο ειμαι φοιτητης και απο την σχολη Καλων Τεχνων ισως και απο την Αρχιτεκτονικη αλλα και απο καποια τμηματα ακομα...Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ θεωρητικης,τεχνοκριτικης και ιστοριας τεχνης;Οσοι γνωριζεται λεπτομερειες περιμενω τις αποψεις σας
Ειμαι Γ' Λυκειου φετος και εχω διαλεξει Ιστορια της Τεχνης ως μαθημα επιλογης.

Δεν περιμενα να μου αρεσει τοσο πολυ ειναι η αληθεια, ειναι κατι διαφορετικο και πολυ ενδιαφερον. :heart:

Μου αρεσαν ιδιαιτερα καποιες αναλυσεις που εχουμε αρχισει να κανουμε σε καποιους πινακες.

Ξερω οτι ιστορικοι τεχνης βγαινουν απο Ιστορικο-Αρχαιολογικο,για αυτο που ρωτας ομως δεν γνωριζω κατι. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eλενα σε ευχαριστω για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι κανοντας φετος στην σχολη μου μαθημα Ιστορια της Τεχνης δεν περιμενα και εγω να ειναι τοσο ενδιαφερον σαν αντικειμενο.Υπαρχουν ομως αρκετα ερωτηματα και προσπαθω να συγκεντρωσω περισσοτερες πληροφοριες για τη επαγγελματικη υποσταση της συγκεκριμενης επιστημης καθως υπαρχουν πολλοι παρακειμενοι επαγγελματικοι τιτλοι οπως κριτικοι τεχνης,θεωρητικοι τεχνης-αρχιτεκτονικης κτλ.Ποιες ειναι οι ενδεδειγμενες σπουδες για ασχοληθεις με την τεχνοκριτικη λχ;Αν το εχει ψαξει κανεις ας μας πει.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eλενα σε ευχαριστω για την απαντηση.Η αληθεια ειναι οτι κανοντας φετος στην σχολη μου μαθημα Ιστορια της Τεχνης δεν περιμενα και εγω να ειναι τοσο ενδιαφερον σαν αντικειμενο.Υπαρχουν ομως αρκετα ερωτηματα και προσπαθω να συγκεντρωσω περισσοτερες πληροφοριες για τη επαγγελματικη υποσταση της συγκεκριμενης επιστημης καθως υπαρχουν πολλοι παρακειμενοι επαγγελματικοι τιτλοι οπως κριτικοι τεχνης,θεωρητικοι τεχνης-αρχιτεκτονικης κτλ.Ποιες ειναι οι ενδεδειγμενες σπουδες για ασχοληθεις με την τεχνοκριτικη λχ;Αν το εχει ψαξει κανεις ας μας πει.....:)
Ναι καταλαβαινω τι εννοεις.

Θα προσπαθησω να βρω καποιες πληροφοριες γι'αυτο που ρωτας γιατι και εμενα με ενδιαφερει πολυ και θα σου τις παραθεσω.

Αν γνωριζει καποιος οτιδηποτε για το συγκεκριμενο θεμα,εννοειται πως μας ενημερωνει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα!Είμαι απόφοιτη του τμήματος Ιστορίας Αρχαιολογίας με ειδικότητα Αρχαιολογίας. Η αλήθεια είναι ότι η Ιστορία της Τέχνης είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον μάθημα!Σκεφτόμουν να κάνω μεταπτυχιακό πάνω στο αντικείμενο, αλλά αυτό το οποίο διαπίστωσα και από συζητήσεις είναι ότι πρόκειται για ένα επάγγελμα που έχει μεγάλη ζήτηση στο εξωτερικό και οχι τόσο στην Ελλάδα!Κι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με αυτό πρέπει να κάνει ένα μεταπτυχιακό κυρίως στη Νεοελληνική Τέχνη. Όσον αφορά για την κριτική τέχνης νομίζω ότι θα πρέπει να έχεις σπουδάσεις ή να παρακολουθήσεις σεμινάρια δημοσιογραφικών σχολών πλην του Ιστορικού Αρχαιολογικού. Έτσι νομίζω. Πάντως αν είσαι στη σχολή της Αθήνας, σε συμβουλεύω να συζητήσεις με τον Παυλόπουλο. Είναι πολύ προσιτός άνθρωπος και μπορεί να λύσει όλες σου τις απορίες στα σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τζινα σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.Νομιζω οτι στο ΑΠΘ υπαρχει κατευθυνση Ιστοριας Τεχνης σε αντιθεση με της Αθηνας.....Στο εξωτερικο θεωρειται απο τις καλυτερες σπουδες δεν ειναι τυχαιο οτι τα καλυτερα πανεπιστημια cambridge,oxford κτλ εχουν προγραμματα πολυ αξιολογα σε αντιθεση ως συνηθως με την Ελλαδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnnA_Obstacle2

Νεοφερμένος

Η AnnA_Obstacle2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στην Καλών τεχνών υπάρχει θεωρητικό τμημα (συγκεκριμένα Θεωράς και Ιστορίας της Τέχνης https://www.aht.asfa.gr/):jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη την επιστημη;Γνωριζω οτι ιστορικοι τεχνης βγαινουν εκτος απο το Ιστορικο-Αρχαιολογικο στο οποιο ειμαι φοιτητης και απο την σχολη Καλων Τεχνων ισως και απο την Αρχιτεκτονικη αλλα και απο καποια τμηματα ακομα...Ποια ειναι η διαφορα μεταξυ θεωρητικης,τεχνοκριτικης και ιστοριας τεχνης;Οσοι γνωριζεται λεπτομερειες περιμενω τις αποψεις σας

Μιας και είσαι φοιτητής του ιστορικού - αρχαιολογικού, το οποίο χωρίζεται σε δυο κατευθύνσεις, απ'ό,τι νομίζω, την κατεύθυνση ιστορίας και την κατεύθυνση αρχαιολογίας - ιστορίας της τέχνης (αυτός είναι ο διαχωρισμός του τμήματος στο Παν/μιο Αθηνών, στα άλλα Παν/μια δεν γνωρίζω τι ισχύει), γιατί δεν ρωτάς τους ειδικευμένους καθηγητές σου...? :) Αν σε ενδιαφέρει η ιστορία της τέχνης ως ειδίκευση, τότε οι καθηγητές του μαθήματος αυτού στο τμήμα σου θα είναι οι πιο κατάλληλοι για να σε συμβουλεύσουν σχετικά με τα μεταπτυχιακά, τις επαγγλεματικές προοπτικές κλπ.

Φιλικά,:P:P:P
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δικιο εχεις.Απλα ειπα να ανοιξω ενα θεμα μιας και ενδιαφερει και αλλους και δεν υπηρχε....Ισως καποιος που το εχει ψαξει αρκετα η εχει τελειωσει παρομοιες σπουδες να ξερει κατι παραπανω και πρακτικα.:P
Ισως τετοιες σπουδες να ειναι καλυτερα να τις κανεις Γαλλια-Αγγλια που φημιζονται για αυτες...Γιατι στην κατευθυνση Αρχαιολογια μαλλον ως....τσοντα αντιμετωπιζεται η Ιστορια Τεχνης με 5 μολις μαθηματα.....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Δικιο εχεις.Απλα ειπα να ανοιξω ενα θεμα μιας και ενδιαφερει και αλλους και δεν υπηρχε....Ισως καποιος που το εχει ψαξει αρκετα η εχει τελειωσει παρομοιες σπουδες να ξερει κατι παραπανω και πρακτικα.:P
Ισως τετοιες σπουδες να ειναι καλυτερα να τις κανεις Γαλλια-Αγγλια που φημιζονται για αυτες...Γιατι στην κατευθυνση Αρχαιολογια μαλλον ως....τσοντα αντιμετωπιζεται η Ιστορια Τεχνης με 5 μολις μαθηματα.....:mad:
Ας προσεχες :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτησω κατι.η ιστορια της τεχνης ειναι κ για μενα ενας υπεροχος τομεας,κατι στο οποιο θα ηθελα να ειδικευτω.
αν καποιος δεν επιλεξει την κατευθυνση της αρχαιολογιας μπορει να κανει μεταπτυχιακο στην ιστορια της τεχνης??επισης σε ποιες χώρες υπαρχουν καλα μεταπτυχιακα πανω σε αυτο ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Επανέρχομαι λοιπόν πιο ενημερωμένος σαφώς απο το αρχικό πανικόβλητο ποστ:P.Θεωρητικα μπορείς να κάνεις τέχνη και απο την ιστορική κατεύθυνση.Ομως σίγουρα καλύτερα είναι να έχεις πάρει την αρχαιολογική κατεύθυνση γιατί το προτιμούν οι καθηγητές.Αλλωστε η κατεύθυνση είναι αρχαιολογία και ιστορία τέχνης όποτε καλό είναι να υπάρχει και ως τίτλος στην ειδίκευση σου όταν και άν αναζητήσεις κάποιο μεταπτυχιακό.Ούτως η άλλως όμως και η αρχαιολογία ουσιαστικά ιστορία αρχαίας και βυζαντινής τέχνης και αρχιτεκτονικής δεν είναι;Τι είναι η κλασικη και ακόμα περισσότερο η βυζαντινή αρχαιολογία δηλαδη;Η μόνη καθαρή αρχαιολογία ειναι η προιστορική ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
Οκ σε ευχαριστω πλ!!! και να φανταστω οτι αγγλια υπαρχουν τα καλα μεταπτυχιακά?(οντως επειδη εψαχνα παλια θεματα ειδα ποσο πανικοβλητος ησουν:P)

ααα εχω κ αλλες ερωτησεις.οταν με το καλο παρουμε πτυχιο αναγραφεται η κατευθυνση μας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Για τέχνη το Λονδίνο είναι ο δημοφιλέστερος προορισμός αλλα και η Γαλλία.Για κλασική αρχαιολογία η Γερμανία και για ιστορίες δεν ξέρω....Η ειδίκευση αναγράφεται στο πτυχίο σου.Αυταααα

Επαγγελματικά όμως και πρέπει να το πούμε η ιστορία της τέχνης στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη.Ακόμα με μαστερ να κάνεις δηλαδή είναι πιο πιθανό να καταλήξεις σε ένα λύκειο να κάνεις αρχαία και ιστορία δυστυχώς.Οι πινακοθήκες και οι γκαλερί στην Ελλάδα είναι απειρολάχιστες,προκυρήξεις ασεπ βγαίνουν σπάνιοτατα και πάνε μέσω γνωστών και φίλων απο όσο ξέρω....Πρέπει να έχεις χοντρό μέσο για να δουλέψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
ναι ναι το ξερω αυτο.....δυστυχως....:(
σ ευχαριστω πλ ομως για ακομα μια φορα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Aλήθεια δεν υπάρχει κανείς στο φόρουμ απο το τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης στην Καλών τεχνών να ανταλλάξουμε απόψεις;Κανείς δεν το δήλωσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν ξέρω τι μαθήματα τέχνης έχετε στο ιστορικό, αλλά αν θέλεις ιστορία της τέχνης κ είσαι σίγουρος γ αυτό γιατί να πας μέσω... Λαμίας; Τώρα αν σε ενδιαφέρει αυτό το τμήμα, και θέλεις ιστορία τέχνης ως μεταπτυχιακό οκ.

Γενικά πάντως, και μόνο το ότι ο θεωρητικός της τέχνης αναπτύσσεται μέσα στην ΑΣΚΤ, μπαίνει σε εργαστήρια, μιλάει με καλλιτέχνες, έχει ακόμα και τη δυνατότητα να πάρει μέρος σ αυτά τα λέει όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Εντάξει δεν πάς και μέσω Λαμίας καταλαβαίνεις πιστεύω οτι και η ιστορία και η αρχαιολογία έχουν τεράστια σχέση με την ιστορία της τέχνης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ένα τμήμα ιστορίας της τέχνης αποκλειστικά έχει να σου προσφέρει πολύ περισσότερα πάνω στον τομέα.. Είναι αυτονόητο ότι προσεγγίζει το αντικείμενο από πολλές περισσότερες οπτικές και σου δίνει πολύ περισσότερα όσον αφορά την τέχνη.
Τώρα ότι οι δύο τομείς έχουν σχέση είναι φυσικά προφανέστατο νομίζω. Αλλά ούτε η ιστορία της τέχνης είναι κατ εξοχήν αρχαιολογία ούτε το ανάποδο. Κ γ αυτό χρησιμοποίησα τη φράση "μέσω Λαμίας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top