Αρχαία - Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε αυτόν αναφερόμουν, τον κατάλαβα το σκοπό σου. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aphrodite_95

Νεοφερμένος

Η Aphrodite_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βοήθεια!! Έχω μεγάλη δυσκολία στο να μάθω τη γραμματική στα Αρχαία!Σε κάθε διαγώνισμα τα καταφέρνω πολύ καλα σε όλα τα υπόλοιπα εκτός από την γραμματική, που τα πάω χάλια!:'( Μπορεί κανείς να με βοηθήσει με κάποια συμβουλή??:idea:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Η γραμμάτικη είναι νομίζω θέμα διαβάσματος και εξάσκησης. Μη σου πω περισσότερο εξάσκησης. Απλά θα κάθεσαι και θα διαβάζεις καλά καλά τους κανόνες, θα τους κατανοείς και θα κλίνεις ουσιαστικά/ρήματα/επίθετα, περισσότερα απ'όσα σας βάζει η καθηγήτρια, το σ/κ για παράδειγμα που θα έχεις χρόνο. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος, αλλά ελπίζω να βοήθησα κάπως. Μην σε παίρνει από κάτω πάντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
αν τα παρεις με καλο ματι ειναι απλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpis13

Νεοφερμένος

Η Ελπιδα ή Ελπις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κοιτα ισως να χρειαστει να αγορασεις καποιο βοηθητικο για δικη σου διευκολυνση.Μπορεις και να ζητησεις βοηθεια απο την δασκαλα ή απο καποιο φιλο σου αλλα πραγματικα μπορει να γινει πολυ ευκολη η γραμματικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
δεν χρειαζεται βοηθητικο, λιγο σωστο διαβασμα χρειαζεται και τιποτα παραπανω..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sampra

Νεοφερμένος

Ο sampra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
δεν ξέρω εσείς τι λέτε πάντως εμένα με δυσκολεύει το συντακτικό
επειδή η γραμματική στα αρχαία = παπαγαλία εγώ προσωπικά γράφω πολλές φορές το γραμματικό φαινόμενο που πρέπει να μάθω. Άμα δηλαδή έχω να μάθω ένα ρήμα φτιάχνω αρχικά με το excel μια στήλη την εκτυπώνω και μετά αρχίζω και γράφω το ρήμα. Αφού τελειώσω, το διρθώνω μετά πάλι γραφω και στην συναίχεια το διορθώνω. Έτσι όσες φορες χρειαστεί μέχρι να το μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
για αλλη μια φορα να με εδω με ενα ακομα προβληματακι στα αρχαια. πως κλινετε δεν ξερω αν ειναι ο ή η ηδονων τα βρωματα και η γαστηρ? εψαξα στην γραμματικη αλλα τζιφος δεν βρηκα καατι σχετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:bye:

η γαστήρ, της γαστρός, τη γαστρί, την γαστέρα, ω γαστήρ

οι γαστέρες, των γαστέρων, ταις γαστράσι, τας γαστέρας, ω γαστέρες

(με τα σωστά πνεύματα καθ τους σωστούς τόνους)


To βρώμα(περισπωμένη), του βρώματος...

Η ηδονή, της ηδονής............

Ελπίζω να βοήθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
οχι ξεχωριστα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
ΟΚ! Άρα σε βοήθησα!!! Κοίταξε ξανά το μνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
φιλε μπορεις να τα κλισεις και αυτα σε ολες της πτωσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Είναι ΚΛΙΝΕΙΣ.

#!%!@^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
εεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.


Άλλο το κλίνω και άλλο το κλείνω...Το ένα είναι κλίνω το ρήμα και το άλλο κλείνω την πόρτα για παράδειγμα...Το κλείνω μπορείς να το κλίνεις σε όλους τους χρόνους τώρα για το άλλο τί ακριβώς συμβαίνει δεν ξέρω...Τη μνα θες να κλίνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pektroni

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
σορρυ τοτε δικο μου λαθος. εγω απλα θελω αν μπορειτε να που πειτε πως κλινετε Η ηδονή και To βρώμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
η ηδονή
της ηδονης (περισπωμένη)
τηι ηδονή (περισπωμένη)
την ηδονήν
ω ηδονή

αι ηδοναί
των ηδονών (περισπωμένη)
ταις ηδοναίς (περισπωμένη)
τα ηδονάς
ω ηδοναί

το βρώμα (περισπωμένη)
του βρώματος
τωι βρώματι
το βρώμα (περισπωμένη)
ω βρώμα (περισπωμένη)

τα βρώματα
των βρωμάτων
τοις βρώμασι
τα βρώματα
ω βρώματα


Δεν είμαι εντελώς σίγουρη... Αλλά έτσι πιστέυω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
Μπράβο Άννα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλά, ο/η φιλόλογός σας στο Άουσβιτς δούλευε; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top