Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία Προσανατολισμού

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Που έχετε φτάσει στη χημεία της Γ΄λυκείου ; Που βρίσκεται δυσκολίες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AFAKHS

Νεοφερμένος

Ο GreekPolice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εμεις βρισκομαστε στον Lewis..τελειωνουμε το κεφαλαιοο. Μεχρι εδς, καμια απολυτος δυσκολια, μακαρι κ η συνεχεια να ειναι παρομοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ποιες ομάδες στο ΠΠ έχουν ένα μονήρες ηλεκτρόνιο στην εξωτερική στιβάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ευκολη η χημεια της Γ'. Μονο λιγο στο τελος η οργανικη θελει πολυ διαβασμα και καλη αποστηθιση και εισαι ΟΚ!
Α, και λιγο προσοχη στη θεωρια του 3ου κεφ. γιατι πολλες φορες την παραμελουμε!
Το 1ο ειναι οντως αρκετα ευκολο!
-----------------------------------------
Ποιες ομάδες στο ΠΠ έχουν ένα μονήρες ηλεκτρόνιο στην εξωτερική στιβάδα;

Δεν ειμαι σιγουρος. Η 1 η 11 η 6 και η 13??????
-----------------------------------------
Ωχ μ@λ@κια πρεπει να εκανα. Για το αλλο παλικαρι πηγαινε η ερωτηση............ sorry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Ρώτησα τον καθηγητή μου στο σχολείο "Σε περίπτωση που τεθεί ερώτημα στις πανελλήνιες πόσα στοιχεία περιέχει ο τομέας s του Π.Π,τί θα πρέπει να απντήσουμε;13 ή 14(μαζί με το ήλιο);"
Ο καθηγητής μού τα μάσαγε λίγο και εν τέλει δεν έβγαλα άκρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά
Ρώτησα τον καθηγητή μου στο σχολείο "Σε περίπτωση που τεθεί ερώτημα στις πανελλήνιες πόσα στοιχεία παριέχει ο τομέας s του Π.Π,τί θα πρέπει να απντήσουμε;13 ή 14(μαζί με το ήλιο);"
Ο καθηγητής μού τα μάσαγε λίγο και εν τέλει δεν έβγαλα άκρη.
Δυσκολο να βαλουν τετοια ερωτηση..υπαρχουν τοσα πολλα σημαντικα και ουσιωδη να βαλουν που αυτο το θεωρω ως και απιθανο να μπει αλλα τεσπα φυσικα και το He γιατι να μη το βαλεις αυτο,δεν βρισκω καποιο λογο...αφου ανηκει στο τομεα αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Λογικα θα συμπεριλαβεις και το Ηλιο! Εγω θα το δικαιολογουσα κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Κι εγω πιστευω πως πρεπει να ειναι και το ηλιο μεσα.. ψαξε καπου (βοηθηματα,ιντερνετ) τον περιοδικο πινακα χωρισμενο αναλογα με τους τομεις και δες σε ποιον απ ολους τον βαζουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
στον s ειναι ετσι κι αλλιως γι αυτο δεν υπαρχει αμφιβολια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kvgreco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Να παραθέσω και την απάντηση του καθηγητή μου.
Είπε ότι πρέπει να αιτιολογήσουμε την απάντησή μας.Δηλαδή θα λέμε ότι ο τομέας s έχει 13 στοιχεία όπως φαίνεται και στον Π.Π,αλλά συμπεριλαμβάνοντας και το ήλιο με τη συμπληρωμένη s υποστιβάδα,έχουμε 14.Τελικά τί απαντάμε;Προσωπικά θα το παίξω 1-2 το ματς!:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Να παραθέσω και την απάντηση του καθηγητή μου.
Είπε ότι πρέπει να αιτιολογήσουμε την απάντησή μας.Δηλαδή θα λέμε ότι ο τομέας s έχει 13 στοιχεία όπως φαίνεται και στον Π.Π,αλλά συμπεριλαμβάνοντας και το ήλιο με τη συμπληρωμένη s υποστιβάδα,έχουμε 14.Τελικά τί απαντάμε;Προσωπικά θα το παίξω 1-2 το ματς!:what:
Θα απαντησεις ακριβως αυτο που σου ειπε ο καθηγητης ετσι θα χεις και τεκμηριωμενη απαντηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Σωστά και η 17η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στον s τομέα βρίσκονται όσα στοιχεία δέχονται τελευταία ηλεκτρόνια s1 ή s2. Με αυτή τη λογική το He είναι στοιχείο του s τομέα. Άρα μετράει με τα άλλα (κν 14). Η διαφορετική τοποθέτηση του στον περιοδικό πίνακα, όπως και αυτή του Η (που εμφανίζεται πολλές φορές στη μέση του πίνακα) έχει να κάνει με τις ιδιότητες και την ένταξή του στα ευγενή αέρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zaxosm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Ωχ..... εχω αρχισει να τα ξεχναω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Εγά στο μάθημα εκτός σχολείου ξεκίνησα απο το 5ο κεφάλαιο και τώρα μου φαίνεται πολύ εύκολο !! Και το τρίτο είναι ώραιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demand

Νεοφερμένος

Ο Demand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εμεις βρισκομαστε στον Lewis..τελειωνουμε το κεφαλαιοο. Μεχρι εδς, καμια απολυτος δυσκολια, μακαρι κ η συνεχεια να ειναι παρομοια

Μήπως εννοείς Leona Lewis?

:D:D:D:lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Και εγώ,μέχρι στιγμής,θεωρώ οτι η χημεία είναι ένα σχετικά απλό μάθημα,στο οποίο αν είσαι προσεχτικός(και το τονίζω),μπορείς να γράψεις έναν αξιοπρεπέστατο βαθμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η χημεια ειναι μακραν το ευκολοτερο μαθημα της θετικης κατευθυνσης και το ευκολοτερο 100αρι, αν δεν κανεις χαζα αριθμητικα λαθη (οπως εγω :P). Η υλη ειναι πολυ περιορισμενη και οι "τυποι" ασκησεων συγκεκριμενοι. Τα θεματα της (με τη δεδομενη υλη) δεν εχουν περιθωριο να "ξεφυγουν" τοσο οσο στα μαθηματικα η τη φυσικη κατευθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ρε συ chris_90,έχω καταλάβει γενικά από τα posts σου οτι είσαι πολύ συνειδητοποιημένο παιδί...πρέπει να ήταν πραγματικά ατυχία το γεγονός οτι δεν πέρασες στη σχολή που ήθελες!Καλή επιτυχία για φέτος(και σε όλους μας φυσικά),και αν συνεχίσεις έτσι θα πάς πολύ καλα!;)



ps:όποιος έχει καμιά καλή άσκηση χημεία από 3ο κεφάλαιο να την ανεβάσει αν γίνεται(αν και αυτός ο άτιμος ο Σαλτερής έχει τα πάντα!χαχα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top