Έκθεση - Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Εκλείπουν. Το έκρινα τελείως άσκοπο από μικρή ηλικία και δεν έδωσα την παραμικρή σημασία, δεν ξέρω γρι αρχαία, παρ' όλα αυτά προκαλώ τον οποιονδήποτε να μου υποδείξει κάποιο γλωσσικό ατόπημα που διαπράττω στον προφορικό ή γραπτό μου λόγο.

Υ.Γ.: ότι χρειάζονται για τα νέα ελληνικά. Δώστε βάση στο ΤΙ ΕΙΠΕ ο Πυθαγόρας μεταφρασμένο στα Σουαχίλι όχι τι γλώσσα μίλησε. Μάλλον αυτό εννοούσαν αυτοί που μίλησαν για φεγγάρια, δάχτυλα και ηλίθιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καποιος μαθαινει αρχαια ελληνικα για να μαθει τον τροπο σκεψης των αρχαιων Ελληνων. Επισης, για να μιλαει σωστα νεα ελληνικα και να καταλαβαινει ο ιδιος γιατι η ταδε λεξη γραφεται ετσι και φυσικα για την ιστορια και την αξια που εχει ως γλωσσα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Τι σχέση έχει ο τρόπος σκέψης με τη γλώσσα ρε μάτια μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Τι σχέση έχει ο τρόπος σκέψης με τη γλώσσα ρε μάτια μου;

Ως μεσω εκφρασης ιδεων και αντιληψεων της τοτε εποχης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ως μεσω εκφρασης ιδεων και αντιληψεων της τοτε εποχης.

Aν είναι να περιμένουμε από το σχολείο να μας το κάνει αυτό, τότε θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο τρόπος σκέψεως των αρχαίων ημών προγόνων ήταν ο παπαγαλισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, το σχολικό βιβλίο που έχεις, έχει ένα μικρό κείμενο με μια πληθώρα λόγων για τους οποίους διδασκόμεθα αρχαία ελληνικά. Εκμεταλλεύσου αυτό το κείμενο σε συνδιασμό με τις απαντήσεις των υπολοίπων και θα έχεις μια αρτιότατη απάντηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Aν είναι να περιμένουμε από το σχολείο να μας το κάνει αυτό, τότε θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι ο τρόπος σκέψεως των αρχαίων ημών προγόνων ήταν ο παπαγαλισμός...

Καλα ο τροπος που διδασκεται ειναι ολιγον τι, αθλιος θα ελεγα διοτι χανεται το μαθημα στον τομεα, συντακτικο, γραμματικη κλπ και η ουσια που ειναι τα ιδεωδη παει στραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Επισης, για να μιλαει σωστα νεα ελληνικα και να καταλαβαινει ο ιδιος γιατι η ταδε λεξη γραφεται ετσι

Να υποθέσω δηλαδή πως κάποιος της θεωρητικής θα μπορεί να μου εξηγήσει γιατί το Μανώλης έγινε Μανόλης και γιατί το τραίνο έγινε τρένο όπως επίσης και το αυγό, αβγό. Σωστά?

Ο μόνος λόγος για τον οποίο αποδεχόμουν το να διδασκόμαστε αρχαία ήταν τα ιδεολογικά στοιχεία που υπήρχαν μέσα στα κείμενα. Αν περιμένουμε από τα αρχαία να μάθουμε να γράφουμε και να εκφραζόμαστε σε νέα ελληνικά, ζήτω που καήκαμε. Αν θέλαμε να μπορούμε να εκφραζόμαστε καλύτερα σε νέα ελληνικά, τότε ας κάναμε νέα ελληνικά 6 ώρες στην 1η Λυκείου αντί για αρχαία.

Φιλικά,
Κώστας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Αχ, τι ωραία, μετά από όλη αυτή την καται-γίδα του ρίμπο και του μέταλχεντ διαβάζω όμορφα ποστ σήμερα. Μπράβο παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να υποθέσω δηλαδή πως κάποιος της θεωρητικής θα μπορεί να μου εξηγήσει γιατί το Μανώλης έγινε Μανόλης και γιατί το τραίνο έγινε τρένο όπως επίσης και το αυγό, αβγό. Σωστά?

Ο μόνος λόγος για τον οποίο αποδεχόμουν το να διδασκόμαστε αρχαία ήταν τα ιδεολογικά στοιχεία που υπήρχαν μέσα στα κείμενα. Αν περιμένουμε από τα αρχαία να μάθουμε να γράφουμε και να εκφραζόμαστε σε νέα ελληνικά, ζήτω που καήκαμε. Αν θέλαμε να μπορούμε να εκφραζόμαστε καλύτερα σε νέα ελληνικά, τότε ας κάναμε νέα ελληνικά 6 ώρες στην 1η Λυκείου αντί για αρχαία.

Φιλικά,
Κώστας


Σε ετυμολογικό επίπεδο βοηθάει ναι. Και κυρίως να καταλαβαίνεις από που έρχεται μια λέξη, με τι συνδέεται, πως είναι η σωστή ορθογραφία κλπ. Εννοείται ότι βοηθάει αποφασιστικά στη χρήση της νέας ελληνικής, αλλά με την προυπόθεση ότι είσαι συνδυαστικό μυαλό, επιρρεπές στους συνειρμούς. Και δεν είναι πολλοί έτσι. Εγώ είμαι, γι'αυτό και αν δεν γνώριζα στοιχειώδη αρχαία ελληνικά σήμερα δεν θα μιλούσα έτσι και το γνωρίζω. Το κακό είναι ότι δεν είμαστε πολλοί αυτοί που λειτουργούμε έτσι και είναι λογικό να φαίνεται στους περισσότερους περίεργο το πως τα αρχαία βοηθούν στα νέα σε επίπεδο χρήσης. Απο κει και πέρα σε επίπεδο σκέψης, φιλοσοφίας και ιδεολογίας, εννοείται, δεν το συζητώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σε ετυμολογικό επίπεδο βοηθάει ναι. Και κυρίως να καταλαβαίνεις από που έρχεται μια λέξη, με τι συνδέεται, πως είναι η σωστή ορθογραφία κλπ. Εννοείται ότι βοηθάει αποφασιστικά στη χρήση της νέας ελληνικής, αλλά με την προυπόθεση ότι είσαι συνδυαστικό μυαλό, επιρρεπές στους συνειρμούς. Και δεν είναι πολλοί έτσι. Εγώ είμαι, γι'αυτό και αν δεν γνώριζα στοιχειώδη αρχαία ελληνικά σήμερα δεν θα μιλούσα έτσι και το γνωρίζω. Το κακό είναι ότι δεν είμαστε πολλοί αυτοί που λειτουργούμε έτσι και είναι λογικό να φαίνεται στους περισσότερους περίεργο το πως τα αρχαία βοηθούν στα νέα σε επίπεδο χρήσης. Απο κει και πέρα σε επίπεδο σκέψης, φιλοσοφίας και ιδεολογίας, εννοείται, δεν το συζητώ.

Κοίτα κ εμένα με βοηθούν σε κάποιες περιπτώσεις δύσκολων λέξεων, αλλά δυστυχώς η νέα ελληνική για χάρη της απλοποίησης έχει αλλάξει αρκετά σε σχέση με την αρχαία [και την νεα ελληνική ακόμα] σε σχέση με πριν λίγα χρόνια.

Ξέρω εγώ τι λέω.

Αφού ξέρεις εσύ αρκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μπορείς να μάθεις κι εσύ, πήγαινε στο profile των χρηστών ribo και qwertyuiop2 και πάτα find all posts.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοίτα κ εμένα με βοηθούν σε κάποιες περιπτώσεις δύσκολων λέξεων, αλλά δυστυχώς η νέα ελληνική για χάρη της απλοποίησης έχει αλλάξει αρκετά σε σχέση με την αρχαία [και την νεα ελληνική ακόμα] σε σχέση με πριν λίγα χρόνια.



Αφού ξέρεις εσύ αρκεί :P

Εντάξει, μιλάω για άρτια γλωσσα. Εννοείται πως όταν μιλάω με τον κολλητό μου δεν κάνω συνειρμούς απ'τα αρχαία. Αν και να σου πω είμαι τόσο συνειρμικός που μερικές φορές κι αυτό συμβαίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Απάντησε και σ' αυτό που σε ρώτησα πλιζ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι με ρώτησες;
Α, το edit. Ναι, σε πνευματικό επίπεδο ένας συνειδητοποιημένος μελετητής παίρνει πολλά, δεν το συζητώ. Άλλωστε και η Αναγέννηση σ'αυτα τα κείμενα πάτησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top