Ιταλική και Ισπανική Φιλολογία

cyanna

Νεοφερμένος

Η cyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Παιδια γεια σας!μηπως ξερει κανεις αν για το τμημα ιταλικης-ισπανικης φιλολογιας αθηνας, που απ'οτι ξερω ειναι ενιαιο,απαιτειται εξεταση και στις δυο γλωσσες?γενικα ποιο ειναι το επιπεδο των ειδικων μαθηματων?ακουσα οτι κατεργησαν την ασκηση μεταφρασης,ισχυει?πως θα διαμορφωθει δηλαδη η εξεταση?ποσες χιλιαδες μορια σου δινουν τα ειδικα μαθηματα για τις ξενες φιλολογιες?
Ξερω σας βομβαρδισα με ερωτησεις...οποιαδηποτε πληροφορια για το τμημα καλοδεχουμενη...Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Δεν ειναι πια ενιαιο τμημα!Προσφατα χωριστηκε σε δυο ξεχωριστα τμηματα αλλα αυτο δεν εχει σημασια για τον τροπο εισαγωγης ουτε ειχε ποτε.Απλως δηλωνες-οπως τωρα -τη κατευθηνση που θες να ακολουθησεις-ιταλικη η ισπανικη και δινεις την αναλογη γλωσσα.Καποια μαθηματα-ελληνικα κυριως- ειναι κοινα και τα κανουν και τα δυο τμηματα.Για το μαθημα της μεταφρασης μη φρικαρεις, ηταν πιο δυσκολο με εργασια και κοπηκαν αρκετοι τη πρωτη φορα που το εδωσαν.Υπαρχουν παντως σημειωσεις και αφου καταργηθηκε η εργασια θα εξεταζεται οπως σε ολα τα υπολοιπα μαθηματα.Δεν θυμαμαι τη βαση ακριβως αλλα μαλλον ειναι γυρω στο 13.Να ξερεις ομως οτι πρεπει να γραψεις τη βαση στη ξενη γλωσσα για να περασεις σ'αυτη τη σχολη(οπως και σε καθε αλλο ειδικο μαθημα).Το επιπεδο στις πανελληνιες ειναι το intermedio και με εντατικα μαθηματα και επιμονη πιστευω να το φτασεις σε ενα χρονο.
-----------------------------------------
https://www.isll.uoa.gr/GR1.HTM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cyanna

Νεοφερμένος

Η cyanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...το εχω παρει θερμα το θεμα!ας ελπισουμε να ειμαι ετοιμη μεχρι τον ιουνιο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τι γνωριζετε για αυτην την σχολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ole ole

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
αρκετές πληροφορίες θα βρεις στο www.inital.gr καθώς και στα επίσημα site Ε.Κ.Π.Α. και Α.Π.Θ.

Έχει δίκιο η Έλενα, η Ισπανική σου δίνει καλύτερες επαγγελματικές προοπτικές διότι οι απόφοιτοι είναι λιγότεροι, η Ιταλική είναι επίσης καλή για σύντομη επαγγελματική αποκατάσταση σίγουρα και οι δύο είναι καλύτερες σε αυτόν τον τομέα απο άλλες φιλολογίες.
Περισσότερα για τον νέο τρόπο εξέτασης www.inital.gr και ειδικά στα links past papers https://www.inital.gr/web-links/54-past-pappers- στο link 7 δεν υπάρχουν past papers Ιταλικής και Ισπανικής για τον νέο τρόπο εξέτασης παρα μόνο δείγμα απο το ΥΠΕΠΘ, σε άλλα link 9,10,11 θα βρεις τα past papers των προηγούμενων πανελληνίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σοβαρό άτομο...

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, επειδή πέρασα ιταλική φιλολογία Αθήνας σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να δούμε και ποιοί άλλοι έχουν περάσει στο ίδιο τμήμα. Όποιος πέρασε ας κάνει ένα post!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy_23

Νεοφερμένος

Η amy_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,φέτος αρχιζω την τριτη λυκειου,απο περσυ σκεφτομουν την ιδεα να αρχισω ιταλικα για να δωσω ειδικο μαθημα και να περάσω ιταλικη φιλολογια!!η φιλολογος μου,που θα μου κανει και ιταλικα μου ειπε πως προλαβαινω να βγαλω υλη για να περασω.
το ερωτημα μου ομως ειναι,υπαρχει συγκεκριμενη βαση που πρεπει να γραψω στα ιταλικα για να περασω?η απλα μου δινει μορια για το γενικο συνολο μοριων?αλλα εννοειται πως αν δεν γραψω καλα στα ιταλικα κατεβαινει ο γενικος μεσος ορος μου,ετσι?και επιπλεον τι στυλ θεματα βαζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να γράψεις άνω του 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amy_23

Νεοφερμένος

Η amy_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
εισαι σιγουρη?γιατι μου ειπανε οτι απλα σου δινει μορια και αν δεν γραψεις καλα απλα μειωνεται ο γενικος μεσος ορος.εχω μπερδευτει λιγο με όσα λενε.
Σε ευχαριστω παντως που απάντησες! =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
100% όχι επειδή δεν το έχω ψάξει.
Απ' όσα ακούω όμως πρέπει να πιάσεις τη βάση.

Edit: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2789771#post2789771 #2 post!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

amy_23

Νεοφερμένος

Η amy_23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ωραία,σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Κοίτα, όσο και να γράψεις, κάποια μόρια θα στα προσθέσει :) Είναι εύκολα τα θέματα, κρίνοντας πχ από πέρυσι. Λίγο διαβασματάκι κι όλα θα πάνε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γεια σας,θα ήθελα από κάποιον φοιτητή της ισπανικής να με βοηθήσει με το εξής θέμα,έδωσα intermedio και κόπηκα για πολύ λίγο οπότε θα ξαναδώσω το Νοέμβριο,απλά θα ήθελα να παρακολουθήσω και κάποια μαθήματα στο τμήμα για να βελτιώσω το ακουστικό κομμάτι,μπορείτε να μου προτείνετε κάτι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Παιδιά,είμαι πρωτοετής φοιτήτρια και θα ήθελα να μου πείτε τι χρειάζεται για να κάνω εγγραφή και πότε πρέπει να πάω στη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Είναι εύκολα τα μαθήματα στη σχολή της Ισπανικής φιλολογίας??
Σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλαδικές εξετάσεις μετά από πολλά χρόνια για να πάρω ένα πτυχίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Κοίτα,για να μπορείς να παρακολουθείς τα μαθήματα πρέπει να έχεις γνώσεις το λιγότερο Β2.....όσο για το αν είναι εύκολα θα το απαντήσω ότι κάποια είναι περισσότερο ενδιαφέροντα απο κάποια άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Nik

Νεοφερμένος

Η Maria.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Παιδια το τμημα Ιταλικης, εχεις καλη αποκατασταση? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Παιδια το τμημα Ιταλικης, εχεις καλη αποκατασταση? :)
Σίγουρα η γνώση Ιταλικών θα ήταν ένα τεράστιο συν για έναν εν δυνάμει σερβιτόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Παιδια το τμημα Ιταλικης, εχεις καλη αποκατασταση? :)

Είναι αρκετοί που μαθαίνουν πλέον τα ιταλικά επειδή είναι μια ξένη γλώσσα εύκολη,είναι + στις γνώσεις ξένων γλωσσών και επίσης έχουμε Ιταλούς τουρίστες στη χώρα!!!!!!!!!!!! Μπορείς να διδάσκεις σε σπίτι,σε φροντιστήρια ή ακόμα και να ανοίξεις ένα δικό σου φροντιστήριο!!!!!!!! Επιπλέον αν έχεις γνώσεις C2 αγγλικών μπορείς άνετα να διδάσκεις και τα αγγλικά! Οπότε κάνεις έναν συνδυασμό! Επιπλέον σκέψου πως έχεις μια γκάμα επαγγελματικών επιλογών όπως μεταφράστρια,εκδοτικούς κ.α!
Εγώ το βλέπω θετικά.....................! Θεωρώ πως έχει προοπτικές και σε Ελλάδα και στο εξωτερικό!!!!!!!
Άποψη μου πάντα!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top