Νοηματική γλώσσα

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Σκέφτομαι ν' αρχίσω νοηματική στα Χανιά - μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ότι μιλάς (sic) κυρίως με χειρονομίες και μπορείς να επικοινωνήσεις με ανθρώπους με τους οποίους δύσκολα θα μπορούσες αλλιώς.
Έχει τύχει ν' ασχοληθείτε; Σας φαίνεται ψιλοάχρηστο ή θα σας ενδιέφερε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν το εχω σκεφτει ποτε να ασχοληθω,φαινεται πολυ ενδιαφερον πραγματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Σκέφτομαι ν' αρχίσω νοηματική στα Χανιά - μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ότι μιλάς (sic) κυρίως με χειρονομίες και μπορείς να επικοινωνήσεις με ανθρώπους με τους οποίους δύσκολα θα μπορούσες αλλιώς.
Έχει τύχει ν' ασχοληθείτε; Σας φαίνεται ψιλοάχρηστο ή θα σας ενδιέφερε;

Χμμ. Προσωπικά έχω ασχοληθεί αρκετά με την γλώσσα του σώματος, και για μένα με μια λέξη, είναι ενδιαφέρον. Βεβαία όλα αυτά με βιβλία όχι με μαθήματα, μπορώ να σου δώσω μερικά.
Είναι και ανάλογα για τι θες την νοηματική γλώσσα.
Απλά και αθώα να μιλάς με ανθρώπους με προβλήματα? Η να διαβάζεις τους άλλους από την γλώσσα του σώματος?

ΥΓ: Με το να σου "δώσω" εννοώ να στα στείλω ή να σου δώσω τους τίτλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Σκέφτομαι ν' αρχίσω νοηματική στα Χανιά - μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ότι μιλάς (sic) κυρίως με χειρονομίες και μπορείς να επικοινωνήσεις με ανθρώπους με τους οποίους δύσκολα θα μπορούσες αλλιώς.
Έχει τύχει ν' ασχοληθείτε; Σας φαίνεται ψιλοάχρηστο ή θα σας ενδιέφερε;
μου φαινεται τελειως αχρηστο,εκτος αν εχεις καποιον γνωστο και δεν μπορεις να συννενοηθεις αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ναι, κι εγω.:xixi:
Aν και μου φαινεται δυσκολη γλωσσα η νοηματικη. =/
Προς το παρον βλακειες, ξερω μονο το καλημερα και το καληνυχτα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Ωραία είναι να ξέρεις νοηματική αλλά πιστεύω πως είναι αρκετά δύσκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
πολύ ενδιαφέρον και σίγουρα χρήσιμο
θα ήθελα να μάθω.. προς το παρόν περιορίζομαι σε κάτι βιντεάκια με τα βασικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
είναι εξίσου χρήσιμο με το να μάθεις όποια δήποτε γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Ωραιο ακουγεται αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερνα ποτε μου. Δεν εχω καθολου υπομονη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
είναι εξίσου χρήσιμο με το να μάθεις όποια δήποτε γλώσσα
δεν ειναι το ιδιο.το πληθος των ανθρωπων που ξερουν τη νοηματικη γλωσσα ειναι ελαχιστος,αρα δεν υπαρχει και λογος να την γνωριζεις.καλυτερα να μαθεις οποιαδηποτε αλλη γλωσσα,πιο χρησιμη θα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ωχου μωρε ναπστορ γαμω την τυχη μου γαμω, ΤΟ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ και το προτιμαμε απο το να μαθουμε Αφρικανικα, οσο περισσοτεροι ανθρωποι και να τα μιλουν.
Γκεγκε πια?
Αμαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
Χρυση μου μην εξαπτεσαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Θα ηρεμησω αν ερθει τελικα αυτος ο μαυρος που μου υποσχεθηκες να μου κανει αερα.. :p
(τελος του οφ.:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Σκέφτομαι ν' αρχίσω νοηματική στα Χανιά - μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το ότι μιλάς (sic) κυρίως με χειρονομίες και μπορείς να επικοινωνήσεις με ανθρώπους με τους οποίους δύσκολα θα μπορούσες αλλιώς.
Έχει τύχει ν' ασχοληθείτε; Σας φαίνεται ψιλοάχρηστο ή θα σας ενδιέφερε;
:nono: ψιλοαχρηστο δε θα το ελεγα με τιποτα...
Αλλα αρκετα ενδιαφερον ειναι...:xixi:

μπορείς να επικοινωνήσεις με ανθρώπους με τους οποίους δύσκολα θα μπορούσες αλλιώς
και ο λογος ειναι αυτος.. Ειναι ωραιο να μπορεις να επικοινωνεις με αυτους τους ανθρωπους οταν οι περισσοτεροι δε μπορουν..

Νοηματικη θα μαθω στη σχολη και πολυ χαιρομαι για αυτο...:xixi:
Αντε με το καλο.. :xixi:

Αν δεν υπηρχε ομως η δυνατοτητα να μαθω και εγω απο την σχολη μου την Νοηματικη γλωσσα ισως και εγω απο μονη μου να πηγαινα να μαθω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Χμμ. Προσωπικά έχω ασχοληθεί αρκετά με την γλώσσα του σώματος, και για μένα με μια λέξη, είναι ενδιαφέρον. Βεβαία όλα αυτά με βιβλία όχι με μαθήματα, μπορώ να σου δώσω μερικά.
Είναι και ανάλογα για τι θες την νοηματική γλώσσα.
Απλά και αθώα να μιλάς με ανθρώπους με προβλήματα? Η να διαβάζεις τους άλλους από την γλώσσα του σώματος?

ΥΓ: Με το να σου "δώσω" εννοώ να στα στείλω ή να σου δώσω τους τίτλους.

Εννοώ αυτή τη νοηματική γλώσσα - αλλιώς θα έλεγα γλώσσα του σώματος.
Η δεύτερη μου φαίνεται έμφυτη σε όλους λίγο πολύ, όχι; :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εννοώ αυτή τη νοηματική γλώσσα - αλλιώς θα έλεγα γλώσσα του σώματος.
Η δεύτερη μου φαίνεται έμφυτη σε όλους λίγο πολύ, όχι; :xixi:

Χμμ, ναι έμφυτη είναι, αλλά πχ υπάρχουν 40 και, στοιχεία που δείχνουν άμα ένας άνθρωπος νιώθει ενοχές για το ψέμα του. Ο απλός άνθρωπος άντε να ξέρει 5, και να μην είναι και εντελώς σίγουρος για αυτά.
Ενώ άμα είσαι ενημερωμένος θα ήξερες και το γιατί κάνει αυτή την κίνηση και το τι δείχνει αυτή η κίνηση.

Ναι, άλλο κατάλαβα εγώ μου φάνηκε παράξενο να θέλει ένας άνθρωπος να μάθει ξαφνικά την νοηματική γλώσσα, και νόμιζα εννοούσες γενικά περί επικοινωνία μεταξύ κινήσεων κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κουνελι

Νεοφερμένος

Η γιωτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδια ενδιαφερομαι να δωσω την νοηματικη γλωσσα και να διαβασω μονη μου μηπως γνωριζει κανεις να μου πει που ειναι τα κεντρα που διεξαγωνται οι εξετασεις και καθε ποτε μπορει να δωσει καποιος?
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top