Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πάντως παιδιά ξεκίνησα φροντιστήριο και τη Τρίτη έχω Φυσική. Αν και τα κατάλαβα σχεδόν, απλώς με είχαν μπερδέψει. Τελικά το επίμονο διάβασμα κάνει θαύματα. :P

Ρε παιδιά συζητούσα πριν λίγο με έναν συμμαθητή μου και με ρώτησε αν θα πάω φροντιστήριο φέτος που θα πάω Α' Λυκείου. Παραξενεύτηκε και μου είπε ότι αυτός και όλοι θα πάνε και μου πρότεινε να πάω και εγώ. Αξίζει; Δεν είναι πολύ νωρίς για φροντιστήρια από την Α' Λυκείου; Πιστεύω πως δεν είναι καθόλου απαραίτητα.

XAXAXA Κατά τ'άλλα το φροντιστήριο στην α' λυκείου δεν είναι καθόλου απαραίτητο.

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=3281776#post3281776
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ας μην δουλευόμαστε μεταξύ μας, αυτός που θα πάρει ένα βοήθημα για το σχολικό μάθημα και το ξεκοκκαλίσει μόνος του, στο τέλος θα είναι καλύτερος στο αντίστοιχο μάθημα από τα παιδιά των φροντιστηρίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ας μην δουλευόμαστε μεταξύ μας, αυτός που θα πάρει ένα βοήθημα για το σχολικό μάθημα και το ξεκοκκαλίσει μόνος του, στο τέλος θα είναι καλύτερος στο αντίστοιχο μάθημα από τα παιδιά των φροντιστηρίων.

Συμφωνώ απόλυτα, αλλά δεν είναι έτσι για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
καλημερα και καλο μηνα, θα ηθελα αν μπορειτε να μου λυσετε μια ασκηση γιατι δεν ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα. Λοιπον:βλημα μαζας m1=100gr κινειται με οριζοντια ταχυτητα υ1=400m/s και διαπερνα ενα ακινητο κιβωτιο μαζας m2=2kg που βρισκεται πανω σε λειο οριζοντιο επιπεδο. Αν το βλημα βγαινει απο το κιβωτιο με ταχυτητα υ1=100m/s σε χρονο Δt=0.1s να βρειτε τη μεση οριζοντια δυναμηπου ασκει το βλημα στο κιβωτιο..βρηκα -300N ενω στο βιβλιο λεει μονο την απαντηση λεει 300N...μπορειτε να μου πειτε αναλυτικα τι κανω;;παιρνω τον τυπο F=Δp/Δt αλλα βγαινει -300...ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
καλημερα και καλο μηνα!!!λοιπον,αυτη ειναι η ασκ 13 του βιβλιου. λοιπον,για να βρεις την δυναμη κανεις:
f=Δp/Δt=m2*u2-0/Δt = 2*15/0.1 -->> F=300 N!!!
αυτο ειναι!!! ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
καλημερα και καλο μηνα!!!λοιπον,αυτη ειναι η ασκ 13 του βιβλιου. λοιπον,για να βρεις την δυναμη κανεις:
f=Δp/Δt=m2*u2-0/Δt = 2*15/0.1 -->> F=300 N!!!
αυτο ειναι!!! ελπιζω να βοηθησα

το 0 απο που βγαινει ρε φιλε....δεν καταλαβα...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
το 0 απο που βγαινει ρε φιλε....δεν καταλαβα...:/
επειδη λεει οτι ειναι ακινητο γινετε η u=0 αρα m*u=0. απο τις λυσεις το ειδα γιατι εμεις δεν καναμε ακομα αυτην την ασκηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
επειδη λεει οτι ειναι ακινητο γινετε η u=0 αρα m*u=0. απο τις λυσεις το ειδα γιατι εμεις δεν καναμε ακομα αυτην την ασκηση

α οκ φιλε σε ευχαριστω ..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
α οκ φιλε σε ευχαριστω ..:P

παρακαλω! να σαι καλα! αν θες κατι αλλο πες μου! κι εμεις αυτην την ασκ την εχουμε για την αλλη φορα αλλα δεν την εκανα ακομα!!! καιρος να την κανω τωρα!:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παρακαλω! να σαι καλα! αν θες κατι αλλο πες μου! κι εμεις αυτην την ασκ την εχουμε για την αλλη φορα αλλα δεν την εκανα ακομα!!! καιρος να την κανω τωρα!:redface::P
χαχα...καντην ειναι και καλη για διαγωνισμα....:P.,..πιστευω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSpecial

Νεοφερμένος

Ο SuperSpecial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Φίλε σου ζητάει τη δύναμη που ασκήθηκε στο κιβώτιο και όχι στο βλήμα.Άρα θα πάρεις το Δp του κιβωτίου που είναι το αντίθετο του Δp του βλήματος λόγω Α.Δ.Ο.(γι'αυτό σου βγήκε με -).Δε χρειαζόταν καν να δώσει τη μάζα του κιβωτίου δηλαδή.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Παιδιά ποιο από τα δυο καλύπτει περισσότερο και σε βάθος(με προοπτική και την γ λυκείου)?
Σαββαλας αδελφοί Σαββαλα
ή
Σαββαλας Παναγιωτακοπουλος/Μαθιουδακης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Παιδιά ποιο από τα δυο καλύπτει περισσότερο και σε βάθος(με προοπτική και την γ λυκείου)?
Σαββαλας αδελφοί Σαββαλα
ή
Σαββαλας Παναγιωτακοπουλος/Μαθιουδακης?
Αδελφοί Σαββάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Σιγουρα καλυπτουν τα αδελφια Σαββαλας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δυο κινητά Α και Β περνούν ταυτόχρονα από το ίδιο σημείο με ταχύτητες UoA = 8m/s και UoB = 20m/s με την ίδια κατεύθυνση. Το Α κάνει επιτάχυνση α=2m/s^2 ενώ το Β κινείται με σταθερή ταχύτητα.
Να βρείτε πότε και που θα ξανασυναντηθούν.

Το πότε το βρήκα, στο που θα ήθελα λίγη βοήθεια γιατί το αποτέλεσμα που βγάζω δεν βγάζει νόημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Σου βγαινει αρνητικο?

Δεν εχει σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ που το έκανα μου βγαλε t=12 sec & |x|=240m
τι σου βγήκε παράξενο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
οκ την κατάφερα τελικά, απλά στον τύπο Δx = Uot + 1/2at^2 ξεχνούσα να βάλω το t στο τετράγωνο και έβγαινε t=0 δλδ δεν έβγαζε νόημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
t=0 δλδ δεν έβγαζε νόημα :P


Και όμως βγαίνει νόημα. Από το σύστημα των δύο εξισώσεων προκύπτει t(t-12)=0 που δίνει t=0 , t=12sec
Ο χρόνος t=0 sec αναφέρεται στο αρχικό σημείο συνάντησης δηλ στο ξεκίνημα της χρονομέτρησης και ο t=12sec αναφέρεται στη συνάντηση 240m πιο πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Σε ποιο κεφάλαιο βρίσκεστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top