Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,232 εγγεγραμμένα μέλη και 2,448,481 μηνύματα σε 77,527 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 194 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Welcome to the library. Say goodbye to the books

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε: στις 02:22, 11-10-09:

http://www.boston.com/news/local/mas...stPop_Emailed1

Επιτέλους. Άντε με το καλό στην Ελλάδα.

Είναι στα Αγγλικά Btw.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 15:45, 11-10-09:

Βασικα εγω ειμαι και υπερ και κατα... υπερ γιατι οπως και να το κανουμε μια βιβλιοθηκη μπορει να εχει πολλαπλασιο αριθμο ψηφιακων απο κανονικων βιβλιων και φυσικα ειναι πολυ πιο ευχρηστη. Αλλα δε ξερω, μου φαινεται και καπως πιο ριψοκινδυνο απο την εννοια οτι ενα βιβλιο εχει υλικη υποσταση δεν χανεται δεν σβηνεται... μπορει να καταστραφει βεβαια αλλα οχι τοσο ευκολα εκτος αν το κανει καποιος με προθεση...
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

O orathac έγραψε: στις 16:14, 11-10-09:

Κοίτα για να αποφάσισε μια από τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες του κόσμου να βάλει αυτό το σύστημα, λογικά θα έχουν ένα σύστημα ασφάλειας, αλλιώς δεν θα ρίσκαραν τόσα πολλά για αυτό. Σίγουρα θα υπάρχουν backup, κλειστό σύστημα κλπ.
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε: στις 21:33, 11-10-09:

Κρίμα τα βιβλία... Πραγματικά κρίμα. Δε νομίζω κάτι ψηφιακό να μπορεί να αναπληρώσει την αίσθηση του χειροπιαστού, όσος χώρος και αν εξοικονομείται...

Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι το οικονομικό... Δεν είναι όλοι οι μαθητές εύποροι...
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 21:58, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kansas Rocks!
Κρίμα τα βιβλία... Πραγματικά κρίμα. Δε νομίζω κάτι ψηφιακό να μπορεί να αναπληρώσει την αίσθηση του χειροπιαστού, όσος χώρος και αν εξοικονομείται...

Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα, όπως αναφέρεται και στο άρθρο είναι το οικονομικό... Δεν είναι όλοι οι μαθητές εύποροι...
+1

επισης ειναι κουραστικο να διαβαζεις σε υπολογιστη
ά και θελει μπαταριες
Παράθεση

Mad1kas

Απόφοιτος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O Mad1kas έγραψε: στις 22:15, 11-10-09:

Ναι,επίσης δεν θα σωθούν εκατομμύρια στρέμματα δασών αν υιοθετηθεί αυτό το σύστημα.
Έχουμε την λύση σε ένα από τα μεγαλύτερα πρόβληματα του πλανήτη και μας ξινίζει το ότι δεν έχουμε 0,45ευρώ για μπαταρίες
και το ότι θα χαθεί η αίσθηση του να πιάνεις το βιβλίο.

EDIT: Συμφωνώ με τον φίλο από κάτω, χρησιμοποιούνται διαφορετικές τεχνολογίες για αυτόν τον σκοπό.
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O orathac έγραψε: στις 22:19, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από fasdag
+1

επισης ειναι κουραστικο να διαβαζεις σε υπολογιστη
ά και θελει μπαταριες
Υπάρχουν ειδική υπολογιστές γιαυτό, δεν θα έχουν 1000 λαπτοπ στην βιβλιοθήκη.
Παράθεση

οΟοNantiAoOo (ναντια-βασουλα)

Μαθητής Β' λυκείου

H ναντια-βασουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 205 μηνύματα.

H οΟοNantiAoOo Μπουκλεεεεες♥ έγραψε: στις 22:39, 11-10-09:

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου....αν ειναι δυνατον ποια ολα ψηφιακα θα τα κανουμε; αφηστε κατω τα βιβλια γκρρρ
Παράθεση

napstor

Μαθητής Β' λυκείου

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε: στις 22:50, 11-10-09:

για μενα ειναι πολυ κουραστικο το διαβασμα στην οθονη αρα και δεν μπορω να το κανω.κριμα που εχουμε μπει σε μια εποχη ψηφιοποιησης.
Παράθεση

Σελήνη (Εύα)

Φοιτητής

H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Διαιτολογίας και Διατροφής Χαροκοπείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Σελήνη έγραψε: στις 23:35, 11-10-09:

Και εμένα με κουράζει το διάβασμα στην οθόνη. Και, ναι, κατ'εμέ μειονέκτημα είναι και η απώλεια της επαφής με το βιβλίο.
Παράθεση

meidei

Μαθητής Β' λυκείου

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

O meidei .. έγραψε: στις 23:57, 11-10-09:

Εγώ λέω να ξαναξεκινήσουμε να σκαλίζουμε σε λίθινες πλάκες.
Έχουν πολλά θετικά
*Ξεχωριστή αίσθηση και υφή
*Οικολογικές
*Δυσκολία στη παράνομη αντιγραφή και διακίνηση
*Δεν καίγονται, δεν σκίζονται
*Δεν θέλουν μπαταρίες
*Έτσι κάναμε παλιά, γιατί έπρεπε να το γυρίσουμε στο χαρτί;
Παράθεση

napstor

Μαθητής Β' λυκείου

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 682 μηνύματα.

O napstor έγραψε: στις 23:59, 11-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από meidei
Έχουν πολλά θετικά
*Οικολογικές
*Δεν θέλουν μπαταρίες
πες τα ρε μεγαλε.θελαμε και ''εξελιξη''.
Παράθεση

Μαρουλάκι (Χρονοκράτωρ)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H Μαρουλάκι έγραψε: στις 00:29, 12-10-09:

Συμφωνώ με την ιδέα και είναι πολύ καλή αλλά τίποτα δεν είναι καλύτερο από το αληθινό αυθεντικό βιβλίο.
Παράθεση

~kynthia (Κύνθια)

Φοιτητής

H Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ~kynthia goodbye, Nerya. έγραψε: στις 14:24, 12-10-09:

Αν προχωρήσει η τεχνολογία και είναι πιο ευχάριστο/ξεκούραστο το διάβασμα σε ψηφιακή μορφή, θα είναι ευκολότερο.
Για μένα το ιδανικό θα ήταν να είναι όλα τα βιβλία ψηφιοποιημένα, χωρίς όμως να αλλάζει κάτι στις βιβλιοθήκες - να υπάρχουν δηλαδή ψηφιακά αντίτυπα στα οποία θα μπορείς να έχεις πρόσβαση (ελεγχόμενη, μέσω της βιβλιοθήκης ή πληρώνοντας).

Η αίσθηση του να έχεις το βιβλίο στα χέρια σου, να γυρνάς τις σελίδες, να σημειώνεις, να το μυρίζεις , δεν συγκρίνεται με εκείνη της ψηφιακής του μορφής.
Παράθεση

Eruyomo (Μάνος)

Φοιτητής

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών Κρήτης (Χανιά) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,476 μηνύματα.

O Eruyomo monsters under your bed έγραψε: στις 14:34, 12-10-09:

Μην το σκέφτεστε μόνο οτι θα γίνεται στην οθόνη ενός υπολογιστή μόνο. Υπάρχουν ειδικά ebook readers με τεράστια αυτονομία και ξεκούραστη οθόνη, γραφίδα για σημειώσεις κτλ.

Φανταστείτε και τις ευκολίες που αυτά παρέχουν. Πχ, θα είναι ταυτόχρονα και audio books για αυτούς με προβλήματα όρασης. Θα μπορείς να ψάχνεις κάτι σε χρόνο dt και γενικά όλα τα ωραία των ψηφιακών μέσων.

Επίσης αν τα πρότυπα αποθήκευσης παραμείνουν ανοικτά (πχ pdf, postscript) τότε μιλάμε για ουσιαστικά άπειρο χρόνο ζωής (δεν έχουν υλική υπόσταση, μπορεί να γίνουν άπειρα αντύτυπα κτλ) και φυσικά πολύ πιο οικολογικα!

Α, και στις μετακομίσεις θα σου βγαίνει λίγο λιγότερο η μέση
-----------------------------------------
Μην το σκέφτεστε μόνο οτι θα γίνεται στην οθόνη ενός υπολογιστή μόνο. Υπάρχουν ειδικά ebook readers με τεράστια αυτονομία και ξεκούραστη οθόνη, γραφίδα για σημειώσεις κτλ.

Φανταστείτε και τις ευκολίες που αυτά παρέχουν. Πχ, θα είναι ταυτόχρονα και audio books για αυτούς με προβλήματα όρασης. Θα μπορείς να ψάχνεις κάτι σε χρόνο dt και γενικά όλα τα ωραία των ψηφιακών μέσων.

Επίσης αν τα πρότυπα αποθήκευσης παραμείνουν ανοικτά (πχ pdf, postscript) τότε μιλάμε για ουσιαστικά άπειρο χρόνο ζωής (δεν έχουν υλική υπόσταση, μπορεί να γίνουν άπειρα αντύτυπα κτλ) και φυσικά πολύ πιο οικολογικα!

Α, και στις μετακομίσεις θα σου βγαίνει λίγο λιγότερο η μέση
Παράθεση

neni

Δραστήριο Μέλος

H neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

H neni έγραψε: στις 20:47, 12-10-09:

αυτο.:no1:
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O orathac έγραψε: στις 21:01, 12-10-09:

Μ'αρέσει το επιχείρημα, "αίσθηση του βιβλίου", μάλλον πρέπει να ανοίξετε λίγο τα μάτια σας, δίνετε τόση σημασία στο που γράφτηκε το βιβλίο παρά το τι έχει να πει.
Άμα το μόνο επιχείρημα για τα βιβλία είναι η αίσθηση του χαρτιού νομίζω ότι πρέπει να σοβαρευτείτε λιγάκι.

Είναι πιο cult ναι συμφωνώ άλλα δεν πρέπει η κουλτούρα να μας αφήσει πίσω.
Παράθεση

Kansas Rocks! (Δέσποινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 982 μηνύματα.

H Kansas Rocks! έγραψε: στις 22:23, 12-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από orathac
Μ'αρέσει το επιχείρημα, "αίσθηση του βιβλίου", μάλλον πρέπει να ανοίξετε λίγο τα μάτια σας, δίνετε τόση σημασία στο που γράφτηκε το βιβλίο παρά το τι έχει να πει.
Άμα το μόνο επιχείρημα για τα βιβλία είναι η αίσθηση του χαρτιού νομίζω ότι πρέπει να σοβαρευτείτε λιγάκι.

Είναι πιο cult ναι συμφωνώ άλλα δεν πρέπει η κουλτούρα να μας αφήσει πίσω.

Αυτα που κάνουν το βιβλίο είναι όλα μαζί... Ακόμα και το εξωφυλλο παίζει κάποιο ρόλο, αμελητέο ίσως...
Αν έχεις μπροστά σου μια ξερή άχαρη οθόνη ενός υπολογιστή, ε, τι να το κάνεις? Πόσο να χαρείς την αισθηση που σου χαρίζει, όχι μόνο υλικά, αλλά και πνευματικά ένα βιβλίο?
Να το ξεφυλλίσεις λίγο, να αφαιρεθείς και λίγο, να τσακίσεις τη σελίδα, όλα παίζουν το ρόλο τους... Όλα είναι μέρος της απόλαυσης που σου χαρίζει ένα βιβλίο.
Είναι συνήθεια πλέον νομίζω, και δύσκολα μπορεί να αλλάξει.
Παράθεση

orathac (Γεώργιος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O orathac έγραψε: στις 22:50, 12-10-09:

Αυτα που κάνουν το βιβλίο είναι όλα μαζί... Ακόμα και το εξωφυλλο παίζει κάποιο ρόλο, αμελητέο ίσως...
Αν έχεις μπροστά σου μια ξερή άχαρη οθόνη ενός υπολογιστή, ε, τι να το κάνεις? Πόσο να χαρείς την αισθηση που σου χαρίζει, όχι μόνο υλικά, αλλά και πνευματικά ένα βιβλίο?
Να το ξεφυλλίσεις λίγο, να αφαιρεθείς και λίγο, να τσακίσεις τη σελίδα, όλα παίζουν το ρόλο τους... Όλα είναι μέρος της απόλαυσης που σου χαρίζει ένα βιβλίο.
Είναι συνήθεια πλέον νομίζω, και δύσκολα μπορεί να αλλάξει.
Ναι αυτή η συνήθεια δεν πρέπει να μας σταματάει από το να πηγαίνουμε μπροστά.
Άμα ζούμε ακόμα με ανθρώπους που δεν μπορούν να κόψουν μερικές συνήθειες ειδικά όταν προσφέρουν τόσα αρνητικά δεν θα πάμε μπροστά.
Το εξώφυλλο είναι καλλιτεχνική προσέγγιση, και θα είναι εκεί σε μια οθόνη.
Η γραφή παλιά γινόταν σε πέτρα, μετά σε ένα μοναδικό βιβλίο και στο διάβασαν, τώρα έχουμε ευκαιρία να κάνουμε άλλο ένα βήμα μπροστά και αυτή την φορά θα είναι και οικολογικό βήμα, βάζετε ένα γελοίο εμπόδιο μπροστά?

Μια ξερή άχαρη οθόνη σου προσφέρει την ίδια πνευματικά απόλαυση με ένα κομμάτι χαρτί, με ένα λίθο κλπ. Υλιστικά ναι, έχεις δίκιο. "Έλα να δεις την συλογή μου από 1000 βιβλία" όγκοοοοοοοοοοοοοοοοος από το να πεις "έλα να σου δείξω 2 γκίγκα πιντιεφ βιβλίων". Άλλα θα βάλετε την πείνα σας να καταλαμβάνεται όγκο με της υλικές σας κατάκτησης από κάτι τόσο χρήσιμο, που όχι μόνο θα σου δώσει άπειρο χώρο άλλα και θα μειώσει τόσο πολλά έξοδα.
Τα μισά βιβλία που αγοράζεις θα έπρεπε να τα έχεις τζάμπα, ναι. Βιβλίο που ο συγγραφέας είναι νεκρός και έχουν περάσει 70-100 χρόνια, μπορεί να το έχει σπίτι του δωρεάν. Αλλά εμείς πληρώνουμε αυτούς που τα εκτυπώνουν κλπ κλπ.
Ακόμα και στο pc μου, πολλά βιβλία τα κατεβάζω νόμιμα, δεν έχω καμία όρεξή να πληρώνω 30 ευρώ για 300 κωλόχαρτα.

ΥΓ: Ο Παππούς μου είχε 1200+ βιβλία, όταν γύρισε Ελλάδα δεν μπόρεσε να τα πάρει όλα, τώρα έχει κάπου στα 300 βιβλία τώρα, όλα τα άλλα τα έδωσε σε ορφανοτροφεία η Γιαγιά μου, θα προτιμούσα να τα είχα εδώ. Με αυτό το σύστημα, όχι μόνο θα παίρνεις μαζί σου όλα τα βιβλία σου, αλλά μπορείς ακόμα να πας ταξίδι με τρένο και να έχεις όλες τις πεζογραφίες του Σαίξπηρ σε ένα τετράδιο.
Παράθεση

juste un instant (Βασίλης)

Επιφανές Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 3,347 μηνύματα.

O juste un instant Examens, histoire, économie FINI - 1 heu έγραψε: στις 22:54, 12-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από meidei
Έχουν πολλά θετικά
*Οικολογικές
*Δεν θέλουν μπαταρίες
Στην νεολιθική, μεσολιθική ή παλαιολιθική περίοδο να πάμε;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια