Φυσικοθεραπεία vs Βιοϊατρικών Επιστημών

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την αποψη σας!Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και σκεφτομαι να περασω σε ΤΕΙ του 3ου πεδιου και πιο συγκεκριμενα φυσικοθεραπεια η αισθητικη...μου αρεσουν και τα δυο αλλα πιο πολυ η αισθητικη..ποιο ειναι η γνωμη σας για αυτες τις σχολες??Θα δυσκολευτω στα μαθηματα επειδη ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση??:)Ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena-naxos

Νεοφερμένος

Η ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγω ειμαι τεχνολογικη κ εχω ανοιξει το 3 πεδιο γιατι θελω αισθητικη ειναιν πολυ ενδιαφερον κ εχει χαμηλοτερη βαση σε σχεση με την φυσικοθεραπεια π εχει γυρω στο 17.......σιγουρα θα δυσκολευτεις σε καποια μαθηματα αλλα κ οι δυο σχολες ειναι πολυ καλες και με μελλον:no1:ελπιζω να σε βοηθησα καθολου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου...η αισθητικη ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σχολη..απλα για τα μαθηματα φοβαμαι αρκετα...αν δεν περασω παντως σε καποια φιλολογικη σχολη,που ειναι ο πρωτος μου στοχος,θα περασω σιγουρα σε καποια απ'αυτες τις δυο γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερουσες και οχι κορεσμενες σαν τις φιλολογικες!!Σ'ευχαριστω παρα πολυ:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγω ειμαι τεχνολογικη κ εχω ανοιξει το 3 πεδιο γιατι θελω αισθητικη ειναιν πολυ ενδιαφερον κ εχει χαμηλοτερη βαση σε σχεση με την φυσικοθεραπεια π εχει γυρω στο 17.......σιγουρα θα δυσκολευτεις σε καποια μαθηματα αλλα κ οι δυο σχολες ειναι πολυ καλες και με μελλον:no1:ελπιζω να σε βοηθησα καθολου
Για Αθηνα ειναι 16634 για την ακριβεια. :hmm:

Πραγματικα απορω πως ειναι δυνατον να ειναι τοσο ψηλα η βαση της συγκεκριμενης σχολης. :emm:

Νομιζω παντως πως αφου σου αρεσει περισσοτερο η Αισθητικη,να πας εκει αν δεν περασεις σε καποια φιλολογικη σχολη.

Oσο για το αν θα δυσκολευτεις στα μαθηματα,δεν νομιζω.

Εχει Φυσικη και Χημεια η σχολη,αλλα ποσο δυσκολα να ειναι πια? =/

Συμφωνω μαζι σου...η αισθητικη ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σχολη..απλα για τα μαθηματα φοβαμαι αρκετα...αν δεν περασω παντως σε καποια φιλολογικη σχολη,που ειναι ο πρωτος μου στοχος,θα περασω σιγουρα σε καποια απ'αυτες τις δυο γιατι ειναι αρκετα ενδιαφερουσες και οχι κορεσμενες σαν τις φιλολογικες!!Σ'ευχαριστω παρα πολυ:):)
Αν πας αισθητικος,το μονο σιγουρο ειναι πως θα βρεις δουλεια αμεσως.

Αν πας φιλολογος,λυπαμαι που θα στο πω, αλλα θα αργησεις πραγματικα παααρα μα πααρα πολυ να βρεις δουλεια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δικιο,θα αργησω πολυ να βρω δουλεια απο φιλολογια:(.Παντως θα το σκεφτω πολυ σοβαρα τι θα κανω και αναλογα με το πως θα γραψω στις Πανελληνιες..Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phnelopi

Νεοφερμένος

Η phnelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας...και εγω ελεγα να περασω αισθητικη η φυσικοθεραπεια αλλα ειναι πιο πολλα τα μορια γι αυτη την σχολη!..και για αυτο θα ηθελα την γνωμη σας ...θα πρεπει να παω σε καποιο τει για να περασω σε αυτες τισ σχολες?η μπορω να συνεχισω σε γενικο λυκειο που ειμαι τωρα??ΑΛΛΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ παω απο τεχνολογικη?...η μπορεις και απο θεωρητικη?...ευχαριστω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σε αυτες τις σχολες μπορεις να περασεις κανονικα απο το γενικο λυκειο αρα συνεχισε σε αυτο που εισαι τωρα...οσον αφορα τις κατευθυνσεις μπορεις απο θετικη(χωρις απωλεια μοριων) και απο τεχνολογικη και θεωρητικη με 6ο μαθημα Βιολογια και απωλεια μοριων(μεγαλυτερος βαθμος 18.600 αντι για 20.000)..ελπιζω να σε βοηθησα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phnelopi

Νεοφερμένος

Η phnelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι ευχαριστω αραγε καλυτερα ειναι να παω θετικη που δεν θα χασω καθολου μορια...χαχαχα:D πλακα κανω...και εσυ αισθητικη θες να σπουδασεις?...πιστευεις οτι ειναι καλη σχολη?...:P γιατι και εγω εκει σκεφτομαι να περασω αλλα δεν ειμαι σιγουρη. δεν ξερω αλλα αυτη η σχολη μου εχει κολλησει αλλη σχολη δεν εχω βρει:hmm: Μηπως ειναι καλυτερα απο τεχνολογικη και οχι απο θεωρητικη...δεν ξερω ετσι πιστευω....!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Κοιτα καλυτερα ειναι απο θετικη...εγω ειμαι θεωρητικη και θα εχω απωλεια μοριων αλλα δεν πειραζει γτ η σχολη εχει χαμηλη βαση!Πιστευω πως ειναι πολυ ωραια σχολη με γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση και αν σου αρεσουν τα καλλυντικα και οτι εχει σχεση με την αισθητικη τοτε να περασεις σιγουρα!!Εγω προσωπικα εχω τρελα με ολα αυτα και γι αυτο στοχευω εκει...:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phnelopi

Νεοφερμένος

Η phnelopi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κοιτα καλυτερα ειναι απο θετικη...εγω ειμαι θεωρητικη και θα εχω απωλεια μοριων αλλα δεν πειραζει γτ η σχολη εχει χαμηλη βαση!Πιστευω πως ειναι πολυ ωραια σχολη με γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση και αν σου αρεσουν τα καλλυντικα και οτι εχει σχεση με την αισθητικη τοτε να περασεις σιγουρα!!Εγω προσωπικα εχω τρελα με ολα αυτα και γι αυτο στοχευω εκει...:P:D
ναι οκ ευχαριστω και παλι :P δεν εχω τρελα πολυ με τα καλλυντικα..αλλα πιστευω οτι μου αρεσουν χαχα:) αυτο εξαρταται απο μενα βασικα....οκ ευχαριστω για τισ πληροφοριες και αμα εχω και αλλες αποροιες θα ξαναρωτισω!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αν σου αρεσουν σκεψου το γτ ειναι ωραιο σαν επαγγελμα και εχει και γρηγορη επαγγελματικη αποκτασταση...οτι θες ρωτα με!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panoukious

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
η θεωρητικη κατευθηνση μπορει να παρει ολες τις σχολες του 3 πεδιου? ακομα και ιατρικη?(αν και θελω φυσικοθεραπεια:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
η θεωρητικη κατευθηνση μπορει να παρει ολες τις σχολες του 3 πεδιου? ακομα και ιατρικη?(αν και θελω φυσικοθεραπεια:D)


Οχι. Η Ιατρικη εχει υψηλες βασεις 19++, και το μεγιστο που μπορεις να βγαλεις απο την Θεωρητικη κατ. ειναι 18600 μορια, αρα και 20 σε ολα να γραψεις παλι δεν τη πιανεις την ιατρικη. Ειναι συνηθως για σχολες με χαμηλότερες βασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalaki mar

Νεοφερμένος

Η natalaki mar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μπορεις επισης να παρεις και ενα βιβλιο που υπαρχει κ λεει μερικα απο τα μαθηματα που γινινται στα εξαμηνα!!λεγετε παμε πανεπιστημιο και ειναι πολυ ωραιο γιατι λεει για ολες τις σχολες ακομα και καποιες που τις παραμελουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Eγώ σου λέω να πας φυσιοθεραπεία. Είναι πολύ δύσκολο τ.ε.ι. αλλά σίγουρα δε θα το μετανιώσεις. Όταν τελειώσεις θα μπορείς να ανοίξεις το δικό σου γραφείο. Οι περισσότεροι που πάνε σε φυσιοθεραπευτή έχουν πρόβλημα συνεπώς δε πάνε 1 μονο φορά αλλά πολλές. Το ραντεβού κρατάει περίπου 1 ώρα και για κάθε ώρα παίρνεις 30-50 ευρω. Μπορείς να κάνεις στα ίδια άτομα συνεδριες 2, 3 φορές την βδομάδα.

Επίσης αν πας σε αθλητική ομάδα τα λεφτά και εκεί είναι πάρα πολύ καλά (έχει φυσικά πολύ δουλειά αλλά αν σου αρέσει δε θα έχεις πρόβλημα).

Σαν αισθητικός θα έχεις μεγαλύτερο ανταγωνισμό μη ξεχνάς ότι και οι απόφοιτοι ιεκ έχουν δικαίωμα να ανοίξουν γραφείο αισθητικής. (οι απόφοιτοι ιεκ φυσιοθεραπείας λέγονται βοηθοί φυσιοθεραπευτων και δεν έχουν δικαίωμα να ανοίξουν γραφείο συνεπώς θα έχει ως φυσιοθεραπευτρια λιγότερο ανταγωνιμό άρα καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.

σε συμβουλεύω φυσιοθεραπεία αλλά η απόφαση είναι δική σου κάνε αυτό που σου αρέσεί αλλά σκέψου και ώριμα η απόφαση σου θα επηρεάσει σε μεγάλο βαθμό το μέλλον σου :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Συμφωνω μαζι σου και πραγματικα δεν βιαζομαι να αποφασισω γιατι αυτη η αποφαση ειναι αρκετα σημαντικη για το μελλον μου.Παντως, οντως η φυσιοθεραπεια ειναι αρκετα καλη επιλογη αφου θα μπορω να ανοιξω δικο μου γραφειο αλλα η αληθεια ειναι πως ο κλαδος της αισθητικης μου αρεσει πολυ περισσοτερο(σαν κοριτσι που ειμαι:P)...σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και σιγουρα θα το σκεφτω παρα πολλες φορες μεχρι να παρω την τελικη αποφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diabol

Νεοφερμένος

Ο diabol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια εγω θελω να περασω φυσικοθεραπεια στο Αιγιο...Ειμαι 3η Λυκειου φετος και μολις εμαθα οτι πρεπει για να περασω στο Αιγιο να βγαλω καπου στα 17000 απο το 14000 που ειναι στην θετικη...Στην θετικη ξερω οτι δεν χανεις μορια αλλα τωρα δεν ειναι εφικτο να παω θετικη απο τεχνολογικη και θελω παρα πολυ να περασω φυσικοθεραπεια γιατι μου αρεσει παρα πολυ το επαγγελμα αυτο και μολις εμαθα οτι ειναι τοσο πολυ τα μορια ξενερωσα την ζωη μου πραγματικα....Ποσο πρεπει να γραψω περιπου σε καθε μαθημα για να βγαλω τοσο??δηλαδη τα μαθηματικα κατευθυνσης τα πολλαπλασιαζεις με 1,3 αν δεν κανω λαθος...Αν γραψω κανενα 14 ποσα μορια θα παρω απο αυτο??Και ποσα δινουν και τα υπολοιπα μαθηματα?

και κατι ακομα ξερει κανεις πωσ μπορω και απο που μπορω να κερδισω μορια για την φυσικοθεραπεια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατι να μη μπορεις να πας θετικη δεν το καταλαβα; Δεν εχασες τιποτα τρομερο απο τη β λυκειου, με θεληση μπορεις να ανταπεξελθεις μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amethyst

Νεοφερμένος

Ο Amethyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εννοείται ότι μπορείς να πας Θετική φέτος.... Δεν είναι δα τόσο τρομακτική η χημεία, πιο πολλή σχέση έχει με της Α λυκείου και της Β γενικής!
Αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει πραγματικά περισσότερο, κάνε την αλλαγή, μην κολλήσεις!

Φιλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,000 μηνύματα.
παιδια εγω θελω να περασω φυσικοθεραπεια στο Αιγιο...Ειμαι 3η Λυκειου φετος και μολις εμαθα οτι πρεπει για να περασω στο Αιγιο να βγαλω καπου στα 17000 απο το 14000 που ειναι στην θετικη...Στην θετικη ξερω οτι δεν χανεις μορια αλλα τωρα δεν ειναι εφικτο να παω θετικη απο τεχνολογικη και θελω παρα πολυ να περασω φυσικοθεραπεια .........
Δεν είναι τόσο μεγάλη η απώλεια μορίων όσο νομίζεις.
Ας πούμε ότι θέλεις 14500 μόρια.
Αν είσαι τεχνολογική να ένα παράδειγμα τι πρέπει να γράψεις:
Μαθηματικά κατ. = 12,5 , Φυσική κατ. = 13 , ΑΟΔΕ = 18 , ΑΕΠΠ = 15 , Γλώσσα = 13 , Βιολογία γενικής (υποχρεωτικά) = 20.
Αυτά για το 3o πεδίο βγάζουν 14520 μόρια.
Γιατι να μη μπορεις να πας θετικη δεν το καταλαβα; Δεν εχασες τιποτα τρομερο απο τη β λυκειου, με θεληση μπορεις να ανταπεξελθεις μια χαρα.
Εννοείται ότι μπορείς να πας Θετική φέτος.... Δεν είναι δα τόσο τρομακτική η χημεία, πιο πολλή σχέση έχει με της Α λυκείου και της Β γενικής!
Αν κάποιος από τεχνολογική Β σκοπεύεις να πάει στη Γ θετική πρέπει να σκεφτεί:
α. Σίγουρα η Βιολογία κατ. και η Χημεία κατ. θέλουν πιο πολύ δουλειά από ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ.
β. Ήταν στη Β σωστός στη Χημεία γενικής ή την είχε παρατημένη όπως πολλοί?
γ. Θα του χρειαστούν κάποια πράγματα από τη Χημεία κατ. της Β που δεν έχει κάνει και κυρίως του λείπει ο τρόπος σκέψης.
δ. Θα χρειαστεί πριν το Σεπτέμβριο βοήθεια από καθηγητή (αναγκαστικά ιδιαίτερο) να καλύψει τα κενά του στη Χημεία και αρκετή προσωπική του δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top