Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών ΕΜΠ vs Φυσικής

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
υπαρχει αντιστοιχο θεμα σεμφε vs μαθηματικο και αποφασισα ν ανοιξω θεμα με τ φυσικα τμηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ είχα ένα τέτοιο δίλλημα ότα συμπλήρωνα το μηχανογραφικό πέρυσι...
Τελικά επέλεξα Φυσικό. Όσο και αν ακούς για το πόσο καλή είναι η ΣΕΜΦΕ, αν θέλεις να γίνεις Φυσικός καλύτερα θα είναι να πας στο ομώνυμο τμήμα.

Όποιος έχει τέτοιου είδους δίλλημα, να δει να μαθήματα που διδάσκονται σε κάθε τμήμα και μετά να επιλέξει. Πρέπει να είναι μία συνειδητή επιλογή αυτή. Να μην σας παρασύρουν τα παπαγαλάκια...

Θα παραθέσω σε λίγο τους καταλόγους μαθημάτων όλων των τμημάτων φυσικής και της σχολής ΕΜΦΕ.

edit:
ΕΚΠΑ: https://www2.phys.uoa.gr/html/TMIMA_PHYSICS/ProptyxiakaFramesetAll.htm
Αριστοτέλειο: https://www.physics.auth.gr/el/course/index
Ιωαννίνων: https://www.physics.uoi.gr/gr/graduate.html
Πάτρας: https://www.physics.upatras.gr/main.php?categoryId=4&subCategoryId=1
Κρήτης: https://www.physics.uoc.gr/menu/course_list.php
ΣΕΜΦΕ: https://www.semfe.ntua.gr/PROPTYXIAKA.htm
Στα links ψάξτε και λίγο, υπάρχουν και τα μαθήματα των κατευθύνσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solid snake

Νεοφερμένος

Ο solid snake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
το θεμα που με προβληματιζει ειναι το εξης...η σεμφε λογω του οτι ειναι στ εμπ μ φαινεται πως υπερτρει του φυσικου...επισης ειναι 5ετης φοιτηση που σημαινει πως βγαινοντας ειναι σαν ν εχεισ μαστερ...και επειδη ειναι καινουριο τμημα οι υποδομες του θ ναι καλυτερες και τ ερευνητικο του εργο καλυτερο...αυτη την αποψη εχω σχηματισει(χωρις ν ξερω κτ)....απο την αλλη εχω ακουσει πως ειναι πολυ παλουκι κ δν αξιζει...μ εχει μπρδεψει αυτη η σχολη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου καλυτερα να προτιμησεις το φυσικο.Εμενα επειδη πηγαινα συνειδητοποιημενα στο φυσικο με στοχο να ασχοληθω με τη συγχρονη φυσικη και την αστρονομια,μου ελεγαν μερικοι να προτιμησω σεμφε.Αλλα η αληθεια πιστευω ειναι οτι οποιος θελει να ασχοληθει με κατι παρεμφερες καλυτερα να προτιμησει μια κλασσικη σχολη,οπως το φυσικο.Επισης λενε ορισμενοι(χωρις να συμφωνω 100% μαζι τους)οτι στη ΣΕΜΦΕ γινεσαι λιγο απ'ολα και τιποτα συγκεκριμενο..Παντως σε καμια περιπτωση δεν απαξιωνω αυτη τη σχολη,η επιλογη εξαρταται και απο το τι θες να κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Όσο και αν ακούς για το πόσο καλή είναι η ΣΕΜΦΕ, αν θέλεις να γίνεις Φυσικός καλύτερα θα είναι να πας στο ομώνυμο τμήμα.

Όμως δεν μας λες για ποιο λόγο είναι καλύτερα...
Νομίζω ότι αυτό εξαρτάται από τον τομέα της φυσικής με τον οποίο κάποιος θέλει να ασχοληθεί και για αυτό θα συμφωνήσω με το παρακάτω που γράφεις:


Όποιος έχει τέτοιου είδους δίλλημα, να δει να μαθήματα που διδάσκονται σε κάθε τμήμα και μετά να επιλέξει. Πρέπει να είναι μία συνειδητή επιλογή αυτή. Να μην σας παρασύρουν τα παπαγαλάκια...

Πχ. αν κάποιον ενδιαφέρει η αστρονομία τότε μάλλον η Σεμφε θα είναι κακή επιλογή γιατί εκεί δεν διδάσκεται η αστρονομία (για αυτό koyote, μάλλον μας λες ψέματα γιατί αμφιβάλω πολυ για το οτι σου πρότειναν τη Σεμφε για αστρονομία). Ενώ αν θέλει να ασχοληθεί ας πούμε με Πυρηνική φυσική τότε δεν βλέπω τον λόγο να προτιμήσει κάποιο άλλο τμήμα Φυσικής και όχι τη Σεμφε.
Βασικά, exc, αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ πόσα συνολικά μαθήματα διδάσκεστε στο Φυσικό Αθηνάς και συγκεκριμένα τα μαθήματα κορμού και της κατεύθυνσης "Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια" (απ' όσο κατάλαβα παίρνεται μόνο μια κατεύθυνση) για να τα συγκρίνουμε με τα μαθήματα κορμού και τις ροές "Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια" + "Υπολογιστική και Θεωρητική Φυσική" της Σεμφε (στη Σεμφε παίρνουμε δυο ροές).

ΥΓ. koyote, τι εννοείς με το λίγο απ΄ολα και ποιος σου είπε κάτι τέτοιο? Εγώ που σπουδάζω στη Σεμφε σου λέω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει και μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνος σου αν δεις τον οδηγό σπουδών της Σεμφε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δε σου λεω φεματα φιλε μου,ξερω πολυ καλα τι ακουω:)Ο καθενας εχει την αποψη του,αλλα εγω πιστευω οτι αμα καποιος θελει να ασχοληθει με τη φυσικη,η πιο αμεση και καλη επιλογη ειναι το Φυσικο,το οποιο μαλιστα-ασχετα απο τα κακα του ελληνικου πανεπιστημιου-παρεχει ενα αρκετα υψηλο επιπεδο σπουδων σε σχεση με τα αντιστοιχα τμηματα του εξωτερικου.Δεν ειναι τυχαιο εξαλλου οτι οι ελληνες φοιτητες φυσικου προτιμουνται συχνοτατα απο πανεπιστημια του εξωτερικου,και μαλιστα οχι μονο στην αστρονομια αλλα και σε αλλους τομεις της συγχρονης φυσικης,οπως σχετικοτητα ή πυρηνικη φυσικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όμως δεν μας λες για ποιο λόγο είναι καλύτερα...
Τα αμιγή τμήματα φυσικής έχουν κατά τη γνώμη μου καλύτερο πρόγραμμα σπουδών.
---
Βασικά αν μπορείς πες μου σε παρακαλώ πόσα συνολικά μαθήματα διδάσκεστε στο Φυσικό Αθηνάς και συγκεκριμένα τα μαθήματα κορμού και της κατεύθυνσης "Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια" (απ' όσο κατάλαβα παίρνεται μόνο μια κατεύθυνση) για να τα συγκρίνουμε με τα μαθήματα κορμού και τις ροές "Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια" + "Υπολογιστική και Θεωρητική Φυσική" της Σεμφε (στη Σεμφε παίρνουμε δυο ροές).
Καταρχάς να σου πω ότι δεν υπάρχει καμία διάθεση αντιπαράθεσης από μέρους μου.

Λοιπόν, ναι είμαστε υποχρεωμένοι να επιλέξουμε μία κατεύθυνση χωρίς αυτ΄να σημαίνει ότι δεν μπορούμε να πάρουμε μαθήματα άλλων κατευθύνσεων. Έχουμε υποχρεωτικά 27 μαθήματα και 11 εργαστήρια
+3 μαθήματα υποχρεωτικά της κατεύθυνσης
+3 (μαθήματα+και εργαστήρια αν έχουν) με δική σου επιλογή από την κατεύθυνση που επιλέγεις
+5 (μαθήματα+και εργαστήρια αν έχουν) από οποιανδήποτε κατεύθυνση ή από τις ελεύθερες επιλογές που είναι άλλων τμημάτων
+2 η διπλωματική εργασία.

Στο site που έδωσα παραπάνω για το τμήμα φυσικής ΕΚΠΑ έχει όλα όσα σου ανέφερα και επιπλέον μπορείς να δεις και τα συγκεκριμένα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
αλλα εγω πιστευω οτι αμα καποιος θελει να ασχοληθει με τη φυσικη,η πιο αμεση και καλη επιλογη ειναι το Φυσικο

Και παλι δεν μας λες τον λογο...
Εγω με τον ιδιο τροπο σου λεω οτι η Σεμφε ειναι καλυτερη επιλογη ;) γιατι εκει διδασκονται περισσοτερα μαθηματα, το επιπεδο σπουδων ειναι παρα πολυ υψυλο και ειναι σχολη του ΕΜΠ, το οποιο ειναι αναγνωρισμενο στο εξωτερικο, με αποτελεσμα οι Σεμφιτες να προτιμουνται απο τα πανεπιστημια του εξωτερικου για μεταπτυχιακες σπουδες.

Αρχική Δημοσίευση από exc:
Τα αμιγή τμήματα φυσικής έχουν κατά τη γνώμη μου καλύτερο πρόγραμμα σπουδών.
Γιατι? :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γιατί κάνουμε περισσότερα μαθήματα Φυσικής και είναι όλα κυρίως μη εφαρμοσμένης φυσικής.
Φυσική για τη Φυσική όχι για την εφαρμογή.
---
Το τμήμα φυσικής του ΕΚΠΑ είναι αναγνωρισμένο στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Νομιζω οτι στη συνεχεια της προτασης μου,εξηγησα εν μερει το γιατι πιστευω πως το φυσικο ειναι η καλυτερη επιλογη...Σχετικα με τα υπολοιπα λεγομενα σου,διδασκονται περισσοτερα μαθηματα διοτι ειναι περισσοτερα χρονια η σχολη,δεν νομιζω οτι το επιπεδο της ΣΕΜΦΕ ειναι υψηλοτερο απο των φυσικων και το ΕΜΠ ειναι αναγνωρισμενο διεθνως ως πολυτεχνειο,οχι ως φυσικο.Απο εκει και περα ο καθενας εχει την αποψη του,και σιγουρα η ΣΕΜΦΕ ειναι μια πολυ καλη σχολη.Ειναι προφανες οτι εφοσον δεν εχω εισαχθει εκει,δεν μπορω να ξερω τα πραγματα απο πρωτο χερι,αλλα πρεπει να βασιζομαι στα δεδομενα που λαμβανω με αλλους τροπους.Και η μεχρι τωρα εμπειρια μου στις ολυμπιαδες αστροφυσικης και στη NASA,με κανει να εχω αυτην την αποψη.
Παντως απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο προγραμμα σπουδων,φαινεται το προφανες,οτι δεν ειναι ολα τα μαθηματα σχετικα με φυσικη,εφ'οσον η σχολη ειναι εφαρμοσμενων μαθηματικων,παρα μονο της σχετικης κατευθυνσης.Ετσι θεωρω πως αλλο κατευθυνση στη φυσικη με πτυχιο εφαρμοσμενου μαθ/κου,και αλλου κατευθυνση σε καποιο κλαδο της φυσικης με πτυχιο φυσικου.

ΥΓ:εχω μια καλοπροαιρετη απορια,ποσα μαθηματα εχει η ΣΕΜΦΕ για πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και να προσθέσω κάτι ακόμα στα λεγόμενα του koyote: στο φυσικό έχουμε 51 κωδικούς μαθημάτων και 8 εξάμηνα και στη ΣΕΜΦΕ έχετε 62 (στην κατέυθυνση του φυσικού εφαρμογών) και 10 εξάμηνα, άρα ανά εξάμηνο έχουμε περισσότερα μαθήματα.

Επιπλέον εμείς δεν έχουμε μαθήματα οικονομικών κλπ

Χωρίς καμία παρεξ΄γηση όλα αυτά. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να υποτιμήσω τη ΣΕΜΦΕ και τους φοιτητ΄τες της σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ακριβως γι'αυτο το λογο ρωτησα,γιατι ηθελα να δω αμα κανουμε την αναγωγη τι θα προκυψει.Στο φυσικο ΑΠΘ εχουμε 54 μαθηματα για 8 εξαμηνα,και στη ΣΕΜΦΕ 62 μαθηματα(απ'οτι ειπε ο exc)για 10 εξαμηνα,το προγραμμα του φυσικου ειναι πιο φορτωμενο.Βα πω κι εγω οτι δεν μιλω κακοπροαιρετα,ισα ισα μακαρι ολες οι διαφωνιες σε αυτην τη χωρα να ηταν σχετικα με τον καλυτερο τροπο για να σπουδασουν οι μαθητες φυσικη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Γιατί κάνουμε περισσότερα μαθήματα Φυσικής και είναι όλα κυρίως μη εφαρμοσμένης φυσικής.

Χμμμ, δεν νομίζω...
Τα μαθήματα φυσικής (μη εφαρμοσμένης) του κορμού (τέσσερα πρώτα εξάμηνα+5ο για την κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών) που κάνουμε στη Σεμφε:

  1. Φυσική Ι (Μηχανική) και Εργαστήριο
  2. Φυσική ΙΙ (Ηλεκτρομαγνητισμός Ι)
  3. Εργαστηριακή Φυσική
  4. Ειδική Θεωρία της Σχετικότητας
  5. Φυσική ΙΙΙ (Ταλαντώσεις και Κύματα) και Εργαστήριο
  6. Θερμοδυναμική
  7. Φυσική IV (Κβαντομηχανική Ι)
  8. Μηχανική IV (Κινηματική και Δυναμική)
  9. Ηλεκτρομαγνητισμός ΙΙ
  10. Κβαντομηχανική ΙΙ
  11. Στατιστική Φυσική
  12. Οπτική και Εργαστήριο
  13. Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής
+ Μηχανική 1,2,3

Μέτα, στα μαθήματα ροών υπάρχουν αρκετά μαθήματα εφαρμοσμένης φυσικής (πχ. Πυρηνική Τεχνολογία, Πυρηνική Φυσική και Εφαρμογές, Υπολογιστική Φυσική Ι,ΙΙ, Εφαρμογές Ιοντιζουσών Ακτινοβολιών
στην Ιατρική και τη Βιολογία κ.α). Δεν θα τα γράψω όλα εδώ γιατί είναι πάρα πολλά (+τα μαθήματα επιλογής) και σίγουρα πιο πολλά απ΄ ότι στο Φυσικό τμήμα. :P


Τεσπα μάλλον θα αποχωρίσω από τη συζήτηση γιατί δεν οδηγεί πουθενά...
Νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε τη Σεμφε με τα τμήματα Φυσικής γιατί στη Σεμφε διδάσκονται τα ίδια πράγματα και επιπλέον κάποια μαθήματα εφαρμοσμένης φυσικής τα οποία την διαφοροποιούν από τα υπόλοιπα τμήματα Φυσικής. Για αυτό και είναι πενταετής σχολή και κατά τη γνώμη μου αρκετά δυσκολότερη από τα υπόλοιπα φυσικομαθηματικά τμήματα.
-----------------------------------------
Παντως απο μια γρηγορη ματια που εριξα στο προγραμμα σπουδων,φαινεται το προφανες,οτι δεν ειναι ολα τα μαθηματα σχετικα με φυσικη,εφ'οσον η σχολη ειναι εφαρμοσμενων μαθηματικων,παρα μονο της σχετικης κατευθυνσης.Ετσι θεωρω πως αλλο κατευθυνση στη φυσικη με πτυχιο εφαρμοσμενου μαθ/κου,και αλλου κατευθυνση σε καποιο κλαδο της φυσικης με πτυχιο φυσικου.

ΥΓ:εχω μια καλοπροαιρετη απορια,ποσα μαθηματα εχει η ΣΕΜΦΕ για πτυχιο?

Δεν είναι σχολή εφαρμοσμένων μαθηματικών. Στο 5ο εξάμηνο οι φοιτητές επιλεγούν κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών ή Φυσικού Εφαρμογών. Επομένως κάποιος που πήρε κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών δεν είναι μαθηματικός εφαρμογών. Έχει τη δυνατότητα να αποκτήσει τις ίδιες γνώσεις με έναν φοιτητή κάποιου τμήματος Φυσικής άλλα επιπλέον κάνει μαθήματα εφαρμοσμένης φυσικής (πενταετής σχολή).

Σύμφωνα με το νέο πρόγραμμα ο συνολικός αριθμός των υποχρεωτικών μαθημάτων της κατεύθυνσης Φυσικού Εφαρμογών είναι 59.

Και να προσθέσω κάτι ακόμα στα λεγόμενα του koyote: στο φυσικό έχουμε 51 κωδικούς μαθημάτων και 8 εξάμηνα και στη ΣΕΜΦΕ έχετε 62 (στην κατέυθυνση του φυσικού εφαρμογών) και 10 εξάμηνα, άρα ανά εξάμηνο έχουμε περισσότερα μαθήματα.

Επιπλέον εμείς δεν έχουμε μαθήματα οικονομικών κλπ

Χωρίς καμία παρεξ΄γηση όλα αυτά. Σε καμία περίπτωση δε θέλω να υποτιμήσω τη ΣΕΜΦΕ και τους φοιτητ΄τες της σχολής.

51 μαθήματα?? Γιατί εγώ βλέπω (στο site του τμήματος ΕΚΠΑ) μόνο 27 μαθήματα κορμού + 3 μαθήματα κατεύθυνσης = 30 και όχι 51.

Στη Σεμφε επίσης, αν δεν κάνω λάθος, μπορείς να πάρεις και κάποια επιπλέον μαθήματα επιλογής (τα οποία δεν είναι υποχρεωτικά)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Παντως αυτο που λεω για το φυσικο ΑΠΘ ειναι σιγουρο,δηλαδη 54 μαθηματα για πτυχιο.Μαλιστα εχουν υπαρξει εισηγησεις για μειωση του αριθμου αυτου,διοτι καθιστα εξαιρετικα δυσκολη τη σχολη.Δε νομιζω πως τα μαθηματα βασικης φυσικης ειναι περισσοτερα απ'του φυσικου..αλλα τεσπα καθενας εχει την αποψη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
https://www.physics.auth.gr/el/course/index
εδω βλεπω μονο 47 μαθηματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σου ξαναλέω:
27 υποχρεωτικά κορμού
+11 εργαστήρια (αρκετά και γραπτώς εξεταζόμενα)
+3 υποχρεωτικά (κοινά για όσους επιλέγουν την κατέυθυνση) (και τα εργαστήρια τους) από μία κατέυθυνση
+3 όποια θέλεις από την κατεύθυνσή σου
+5 από όποια κατεύθυνση θέλεις ή από τις ελεύθερες επιλογές
+2 θέματα (διπλωματική εργασία)
27+11+3+3+5+2=51
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μα τα 11 εργαστήρια περιλαμβάνονται στα 27 μαθήματα κορμού. Επίσης η διπλωματική δεν θεωρείται μάθημα, το ίδιο και στη Σεμφε στο 10ο εξάμηνο εκπονείται η διπλωματική εργασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μα λες να μην ξέρω τι γίνεται στη σχολή μου? Και σε εσάς τα εργαστήρια των μαθημάτων του κορμού παίρνουν ξεχωριστό βαθμό μετράει σας ξεχωριστό μάθημα (άλλος κωδικός). Δες και την "εργαστηριακή φυσική Ι" στην ιστοσελίδα της ΣΕΜΦΕ: https://www.semfe.ntua.gr/grad_semfe.asp?v=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Μα λες να μην ξέρω τι γίνεται στη σχολή μου? Και σε εσάς τα εργαστήρια των μαθημάτων του κορμού παίρνουν ξεχωριστό βαθμό μετράει σας ξεχωριστό μάθημα (άλλος κωδικός). Δες και την "εργαστηριακή φυσική Ι" στην ιστοσελίδα της ΣΕΜΦΕ: https://www.semfe.ntua.gr/grad_semfe.asp?v=2

Το μαθημα Εργ. Φυσ. 1 που λες ειναι ξεχωριστο μαθημα. Αν δεις το μαθημα πχ
Φυσική Ι (Μηχανική) και Εργαστήριο ή Φυσική ΙΙΙ (Ταλαντώσεις και Κύματα) και Εργαστήριο τα εργαστηρια θεωρουνται μερος των μαθηματων αυτων και ο βαθμος των εργαστηριων ειναι καποιο ποσοστο του τελικου βαθμου.
Απλα εσυ μετρησες τα 11 εργαστηρια χωριστα...
Τεσπα οπως και να εχει τα μαθηματα που κανετε ειναι λιγοτερα. Αλλα το θεμα δεν ειναι η ποσοτητα αλλα η ποιοτητα των μαθηματων. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, η ποιότητα είναι αυτή που μετρά και κυρίως με αυτό το κριτήριο επέλεξα τη σχολή μου.

Να πω όμως κάτι ακόμα. Τα εργαστήριά στα μαθήματα του κορμού σε εμάς έχουν πολύ μεγάλη βαρύτητα, διότι αφενός μας ενδιαφέρει πολύ η σε βάθος κατανόηση κάποιων εννοιών, αφαιτέρου δε επειδή παίρνουν ξεχωριστό βαθμό και εξετάζονται ξεχωριστά (σε μερικά εργαστήρια παίρνουμε και ξεχωριστό σύγγραμμα από το αντίστοιχο μάθημα). Αυτή νομίζω είναι μία πολύ ουσιαστική διαφορά, για αυτό και μετρούν ως ξεχωριστά μαθήματα και τελικώς φτάνουμε στους 51 κωδικούς.

*Φυσικά δεν έχουμε μόνο 11 εργαστήρια, αλλά μόνο τα 11 παίρνουν ξεχωριστό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top