Βοήθεια/Απορίες στην Ιλιάδα

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Η πρόταση αυτή της ανδρομάχης είναι ένα λογικό επιχείρημα που δίνει στον άντρα της προκειμένου να μην πάει στη μάχη. Ο έκτορας αρνείται λογω του συναισθήματος της αιδούς. Είναι ένα αίσθημα ντροπής και σεβασμού για την γνώμη του κόσμου. Άλλωστε το κυριότερο πράγμα για το οποίο ενδιαφέρονται οι πολεμιστές είναι η τιμή τους. Ελπίζω να βοήθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikkkkkk....

Νεοφερμένος

Η hinata-sama. .πολυ θα θελα!! βικυ με λενε.....!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
ευχαριστω πλ ναυσικα!!εννοειται οτι μ βοηθησες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweet11

Νεοφερμένος

Η sweet11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Παιδια πολυ ΣΟΣ!!!!!!!Γραφω Ιλιαδα αυριο ά τριμηνο..!!περσι τι επεσε??????????:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariaisabelfan

Νεοφερμένος

Η Στεφανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εμεις που γραξαμε πριν κατι εβδομαδε μας επεσε το χωριο που η αθηνα ερχεται για να συνετισει τον αγαμεμνονα και τον αχιλλεα οταν μαλοναν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenaki12

Νεοφερμένος

Η fenaki12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια, χρειαζομαι βοηθεια. Η καθηγητρα ας μας εβαλε για α υριο στην Ιλιαδα την εξης ΔΙΚΗ ΤΗΣ ερωτηση " Να περιγραψετε το ηθς του Αχιλλεα απτην σταση του απεναντι στον αντιπαλο του" είμαστε στην ραψωδια Χ και ο "αντιπαλος" του Αχιλλεα ειναι ο Εκτορας! μπορει καποιος να βοηθησει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios13

Νεοφερμένος

Ο Marios13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Αύριο γράφω Ιλιάδα μπορείτε να με βοηθήσετε δηλαδή τι θα πέσει; plzz
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Snoraras

Νεοφερμένος

Ο Snoraras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
γεια σασ αυριο γραφω ιλιαδα μπορειτε να μ πειτε τι μπορει να πεσει? πλζ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi07

Νεοφερμένος

Η sofi07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εχω τις ασκήσεις 9 και 10 σελίδα 79 β γυμνασίου μπορείτε να με βοηθήσετε.!??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Παιδιά γράφω πρόχειρο στην ραψωδία Ζ .... Ο Έκτορας στην Τροία .... ποια κομμάτια ειναι σος?
και τι λέτε να πέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε να πέσει Ιλιάδα; Δίνουμε αύριο!! HELP!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eleanna27

Νεοφερμένος

Η Eleanna27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Λοιπόν,στην Ιλιάδα δεν έχω καταλάβει κάτι...
Τι είναι "προοικονομία", "επιβράδυνση" κλπ??
Λοιπόν σε αυτά γενικά το εχω, παντα μας έδιναν φυλλάδιο που τα εξηγεί.
Επιβράδυνση:ουσιαστικά αν έχεις το κομμάτι το οποίο λέει για την διαμάχη του Αχιλλέα με τον Αγαμέμνονα και ξαφνικά παιρνει τον λόγο ο μάντης Κάλχας, σε εκεινο το σημείο ο ποιητης ξεκινά και τον περιγραφει. Αυτή η περιγραφη του μάντη καλχα από τον ποιητη λειτουργεί ως επιβραδύνση δλδ: μας δίνει παραπάνω πληρ. & καθυστερεί την εξέλιξη του έπους κάνοντας μας να έχουμε μεγαλυτερη αγωνια.

Προοικονομία : ουσιαστικά μας αναφέρει κάτι ο ποιητης μεσα στο έπος (πχ ότι η Τροία θα πεσει , σορρυ δν εχω άλλο παραδειγμα) αλλά αυτό είναι κάτι που θα συμβεί αργότερα (ουσιαστικά είναι κάτι σαν το σποιλερ) . Μαθαίνουμε κάτι το οποίο θα συμβεί σε μεταγενέστερη φάση
Αυτά από εμενα, ελπίζω να βοηθηαα!
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Αυτά από εμενα, ελπίζω να βοηθηαα!
Το μήνυμα στο οποίο απαντάς γράφτηκε το 2008 ! !
Φαντάζομαι ότι αυτή που ρωτούσε, τώρα μετά από 13 χρόνια δεν θα ενδιαφέρεται πλέον για την προοικονομία (εκτός αν έχει γίνει φιλόλογος).


1612688874756.png
 

Gewrgia!

Νεοφερμένος

Η Gewrgia! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει να απαντήσω σε αυτές της ερωτήσεις τις ιλιαδας ραψωδία Ζ:

Με βάση τα λόγια που απευθύνει η Ανδρομάχη στον Έκτορα, να παρουσιάσετε την ψυχολογική της κατάσταση.

2.Πως δικαιολογεί ο Έκτορας την άρνηση του να μείνει στα τείχη; Ποια βασική

αξία/συναίσθημα της ομηρικής εποχής τον ωθεί στην απόφαση του να πολεμήσει
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,227 μηνύματα.
Πω τι μου θύμισες τώρα, β γυμνασίου αχ

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω, απλά αναπόλησα το παρελθόν :P
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ιλιάδα ; Παναγία μου.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Στην Ιλιάδα στην ραψωδία Α θα μπορούσατε να με βοηθήσετε λέγοντας μου αν υπάρχει κάποια προοικονομία μεταξύ των στίχων 224-233;

(μπορείτε να βρείτε τους στίχους εδώ)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Το μήνυμα στο οποίο απαντάς γράφτηκε το 2008 ! !
Φαντάζομαι ότι αυτή που ρωτούσε, τώρα μετά από 13 χρόνια δεν θα ενδιαφέρεται πλέον για την προοικονομία (εκτός αν έχει γίνει φιλόλογος).


View attachment 75582

Εμείς δεν κάναμε ποτέ Ιλιάδα. :music2: Λέγεται Ηλιάδα ή Ιλιάδα ή Υλιάδα;
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,438 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!
Στην Ιλιάδα στην ραψωδία Α θα μπορούσατε να με βοηθήσετε λέγοντας μου αν υπάρχει κάποια προοικονομία μεταξύ των στίχων 224-233;

(μπορείτε να βρείτε τους στίχους εδώ)
Από τα λίγα που θυμάμαι για την προοικονομία

1F6C1170-9309-46BE-BA71-FB9C0852F0EF.jpeg

Μου φαίνεται όντως να υπάρχει εδώ:
«Ότι να γίνει… ύβριν»

Δεν το δένω κόμπο βέβαια, έχω ξεχάσει τα πάντα.
 

xrisamikol

Νεοφερμένος

Η ΛΙΝΑ - ΧΡΥΣΑ ΜΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Από τα λίγα που θυμάμαι για την προοικονομία

View attachment 110678
Μου φαίνεται όντως να υπάρχει εδώ:
«Ότι να γίνει… ύβριν»

Δεν το δένω κόμπο βέβαια, έχω ξεχάσει τα πάντα.
σε ευχαριστώ αλλά έχω την εντύπωση ότι οι στίχοι που έχεις στην φωτο δεν είναι οι ίδιοι (ίσως στον υπολογιστή σου δεν γίνεται ο συγχρονισμός, ποιος ξέρει...)
Αυτοί είναι οι στίχοι για τους οποίους ρωτάω:
Με βαρείς λόγους έπειτα και πάλιν ο Πηλείδης
προς τον Ατρείδη εστράφηκεν, ουδ' έπαυε η χολή του:
«Ω μέθυσε, σκυλόματε, και με καρδιάν ελάφου!
μήτε ποτέ με τον λαόν ν' αρματωθείς για μάχην,
μήτε εις καρτέρι να οδηγείς τους πρώτους πολεμάρχους
ετόλμησες· σου φαίνονται τρόμος θανάτου εκείνα·
καλύτερα στο στράτευμα των Αχαιών σ' αρέσει
όποιος σ' εσένα αντιλογά, να του αφαιρείς τα δώρα·
τωόντι αχρείους κυβερνάς, λαοφάγε βασιλέα!
αλλιώς αυτό το αδίκημα θα ήταν το ύστερό σου·
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top