Λογοτεχνία - Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

bill13

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν το ξέρω το κείμενο αλλά ξέρω ότι για όλα τα κείμενα πρέπει να ξέρουμε:
1.ενότητες
2.χαρακτηρισμός/ηθογράφιση προσώπων
3.αφηγηματική τεχνική
g o o d l u c k ! ! ! !
Ευχαριστώ!!!!!!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Και σχήματα λόγου θα ήταν χρήσιμο στα πεζά, όπως και το μέτρο και η ομοιοκαταληξία στα ποιήματα.

(το λέω για αυτους που γράφουν μετά, εσύ μάλλον έγραψες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εμείς γράψαμε σήμερα στην "Καλλιπάτερα" του Λορέντζου Μαβίλη. Μπήκαν τα επιχειρήματα της Καλλιπάτειρας, η σημασία της διαλογικής μορφής και χωρισμός σε ενότητες, να πούμε τί είναι κάποια σχήματα λόγου, να δικαιλογήσουμε, γιατί το συγκεκριμένο ποιήμα εντάσσεται στην ποιητική μορφή του σονέτου και τέλος να χαρακτηρίσουμε την Καλλιπάτειρα παίενοντας υπόψη τη θέση της γυναίκας στην αρχαιότητα... Αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κότσιος

Νεοφερμένος

Ο Κότσιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ποια ειναι η συνδεση του εικαστικου εργου του Βλαση Κανιαρη με το κειμενο Κασπαρ Χαουζερ ?
-----------------------------------------
Ρε παιδια δεν ξερει κανεις?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Λοιπόν και εμείς εκεί είμαστε! Η εικόνα δείχνει ένα άνθρωπο που δεν έχει κεφάλι.Από τα χαρακτηριστικά του προσώπου ξεχωρίζουμε έναν άνθρωπο. Τώρα, στο κείμενο ο Κώστας έχει χάσει την ταυτότητα του και νιώθει πως δεν έχει πατρίδα,πως ειναί ένας ασήμαντος ξένος κτλ. άρα έχει γίνει ένας απρόσωπος ξένος χωρίς προσωπικότητα. ....................Συγγνώμη αν σε μπέρδεψα περισσότερο. Βλέπεις και εγώ δεν το κατάλαβα απόλυτα....(ή καθόλου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nagini

Νεοφερμένος

Η Σταματίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Δάφνη (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν τη χρειάζεσαι ακόμα την πληροφορία, αλλά..

Οι βαλίτσες συμβολίζουν τη μετανάστευση. Το δωμάτο είναι άδειο, για να δείξει την μοναξιά και την κενότητα του απρόσωπου ήρωα. Ασπρόμαυρο για να δείξει τη μονοτονία και την απαισιοδοξία, ενώ περιλούζεται με φως σαν από προβολέα του παρελθόντος.

Σύντομα και περιεκτικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γεια σας!!!!!:bye:
Η καθηγητρια μας,μας εβαλε να βρουμε πληροφοριες για την Ευαγγελικη Σχολη αλλα αν το ψαξω στο google θα μου βγαλει παρα πολλα πραγματα και τα περισσοτερα δεν θα ειναι και πολυ χρησιμα... γι'αυτο μηπως μπορει καποιος να μου πει τα πιο βασικα????

Ευχαριστω :):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.

Rea

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Το 1ο ειναι οτι ακριβως εψαχνα:jumpy::jumpy::jumpy:!!!!Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
διαβασαμε το κειμενο στη σελ 32 και μας εβαλε να βρουμε το μερος τον χρονο και τον αφηγητη.. και μας κανει την εξης ερωτηση...πως κανει ο καθηγητης ενδιαφερον το μαθημα;;
ποιος μπορει να με βοηθησει;;;;:(

γεια σε ολους.. εχω να κανω μια ασκηση στ κειμενα και δεν την καταλαβαινω..σελ 36 ασκ 3..ποιος μπορει ν με βοηθησει;;; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
αν θυμόμουν που έχω βάλει το βιβλίο της Β' γυμνασίου θα σε βοηθούσα αλλά τώρα...:P:sorry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
αααα ευχαριστω παντως..νομιζω πως θα κανουμε κενο στα κειμενα...αν κανουμε εχεις χρονο αν βρεις το βιβλιο ή αν εχεις κανενα γνωστο :thanks:

ενταξει την εκανα..δεν χριαζεται να ψαξεις..:thanks:πολυ παντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ionsokolata

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
συγγνώμη κιόλας αλλά για να καταλάβω...σε πιό κείμενο είναι;;;;;;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με μια ασκηση στα κειμενα στην σελ 36 η ασκ 4 λεει:ο αφηγητης αναφερει οτι ο ιδιος δυσκολευοταν να ανταποκριθει στην προσπαθεια συγκεντρωσης του λαογραφικου υλικου.γιατι; πως κρινετε τη <<μικρη πονηρια>> του;
στο κειμενο λεει οτι ο σημαθητης τ αφηγητη δυσκολευτηκε σχετικα μ τν εργασια που τους εβαλαν κ :nono:ο αφηγητης..εχω μπερδευτει λιγο..
*κ τι εννοει λαογραφικο υλικο στην ερωτηση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia

Νεοφερμένος

Η ivilinia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω γραφω αυριο!!!!!!Ειμαι παντελως ανετη και τωρα 8α κατσω για καμια επανάληψη. Τα Σος ειναι να ξερεις να: χωριζεις παραγραφους σε ενότητες, να ξερεις την γλωσσα του κειμενου(λιτη, δημοτικη,πλουσια σε ιδιοματικα στοιχεια-δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτα- , λαικη κλπ),το νοημα του κειμένου σε μια παραγραφουλα,την περιληψη(εχει διαφορα απο το νοημα γιατι στην περιληψη λες εω συντομια τι λεει το κειμενο ενω στο νοημα λες το νοημα που μας περναει το κειμενο). ευχηθητε μου τυχη και σας ευχομαι και σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo1996

Νεοφερμένος

Ο Thodoris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:(:(:(Παιδιά βοήθεια,δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοεί η Τσιακνιά όταν μιλάει για την άγρυπνη πόλη.Η εργασία είναι για αύριο.:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TAZ

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
στην ασκηση 3 τη μεταφορα που χρησιμοποιει η ποιητρια ειναι<<σαν κουλουριασμενο φιδι>>.η πολη τις νυχτες δε κοιμαται παρα μονο λουφαζει.η ακινησια της ειναι επιφανειακη και παραπλανητικη καθως οι κινδυνοι που παραμονευουν ειναι πολλοιστο συσχετισμο αυτο βλεπουμε(φιδιου-πολης) βλεπουμε την καχυποψια στις ανθρωπινες σχεσεις,τα αγχη και την ανασφαλεια των ανθρωπων.

οσο για την 4 χωρις να ειμαι σιγουρος....
η επιμονη εχει σα στοχο να προβαλει τη διαβιωση των ανθρωπων στο αστικο περιβαλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theo1996

Νεοφερμένος

Ο Thodoris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στην ασκηση 3 τη μεταφορα που χρησιμοποιει η ποιητρια ειναι<<σαν κουλουριασμενο φιδι>>.η πολη τις νυχτες δε κοιμαται παρα μονο λουφαζει.η ακινησια της ειναι επιφανειακη και παραπλανητικη καθως οι κινδυνοι που παραμονευουν ειναι πολλοιστο συσχετισμο αυτο βλεπουμε(φιδιου-πολης) βλεπουμε την καχυποψια στις ανθρωπινες σχεσεις,τα αγχη και την ανασφαλεια των ανθρωπων.

οσο για την 4 χωρις να ειμαι σιγουρος....
η επιμονη εχει σα στοχο να προβαλει τη διαβιωση των ανθρωπων στο αστικο περιβαλλον

:no1::no1::no1:Ευχαριστώ πάρα πολύ,σου είμαι ευγνόμων:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
μπορειτε να κλειδωσετε αυτο το θεμα; νομιζω εχει κ αλλα θεματα για τ κειμενα..κ πολλα μαλιστα...επισης εχει κλεισει αυτο τ θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Μήπως μπορείτε να μου πείτε ποια/ες είναι η/οι (αφηγηματικη/ές) τεχνικη/ές στο κείμενο "Γιατί?" του Γιάννη Μαγκλή και να τις αναλύσετε αν είναι δυνατόν?
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top