Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

noname7

Νεοφερμένος

Ο noname7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Μια θερμική μηχανή χρησιμοποιεί μια ποσότητα αερίου και διαγράφει την κυκλική μεταβολή του σχήματος οπου η ΓΑ πραγματοποιείται υπο σταθερή θερμοκρασία

Κατά τη μεταβολή ΑΒ το αέριο απορροφά θερμότητα 1500J.Αν δίνονται ακόμη οτι pA=
,Va=1L,Vβ=3L ενω ln3=1 να βρεθούν
1)Η μεταβολή της εσωτερικής ενέργειας του αερίου κατά τις μεταβολές ΑΒ και ΒΓ
2)Το έργο κατά την ισόθερμη μεταβολή
3)Η απόδοση της θερμικής μηχανής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Το σχημα δωσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noname7

Νεοφερμένος

Ο noname7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Παιδιά σος ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του μέτρου της μεταβολής της ορμής με την μεταβολή του μέτρου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
ποιά είναι η διαφορά μεταξύ του μέτρου της μεταβολής της ορμής με την μεταβολή του μέτρου?
Στο σχήμα, έστω Ραρχ = 3 kg.m/s και Ρτελ = 5 kg.m/s
Μεταβολή μέτρου ορμής = Ρτελ - Ραρχ = 2 kg.m/s
Μέτρο μεταβολής ορμής = ΔΡy = 4 kg.m/s (από Πυθαγόρειο θεώρημα).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι προφανώς δεν θα πάρω ευθεία απάντηση, αλλά εγώ που 30 ώρες πριν τη Φυσική έχω τα μαύρα μου τα χάλια, δεν θα ήταν προτιμότερο να προσπεράσω τους ορισμούς και τις αποδείξεις (αναφέρομαι κυρίως σε αυτά του 4ου κεφαλαίου) και να επικεντρωθώ στο να θυμηθώ ασκήσεις; Επειδή παραδοσιακά δεν μπαίνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι προφανώς δεν θα πάρω ευθεία απάντηση, αλλά εγώ που 30 ώρες πριν τη Φυσική έχω τα μαύρα μου τα χάλια, δεν θα ήταν προτιμότερο να προσπεράσω τους ορισμούς και τις αποδείξεις (αναφέρομαι κυρίως σε αυτά του 4ου κεφαλαίου) και να επικεντρωθώ στο να θυμηθώ ασκήσεις; Επειδή παραδοσιακά δεν μπαίνουν...

Στης β' Λυκείου γράφεις ωρέ; :P
Εσυ ξερεις τι επανάληψη έχεις κάνει αλλα νομίζω οτι καλο είναι να δει κανείς μόνο λυμενες κλασσικές ασκήσεις και κυριως να διαβάσει το σχολικό την τελευταία μέρα. Οι αποδείξεις δεν είναι πολλές πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pb13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pb13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Στης β' Λυκείου γράφεις ωρέ; :P
Εσυ ξερεις τι επανάληψη έχεις κάνει αλλα νομίζω οτι καλο είναι να δει κανείς μόνο λυμενες κλασσικές ασκήσεις και κυριως να διαβάσει το σχολικό την τελευταία μέρα. Οι αποδείξεις δεν είναι πολλές πάντως.

τις εχεισ διαβασει τις απόδειξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Το να ασχολείται κάποιος με ασκήσεις οποιουδήποτε μαθήματος χωρίς προηγουμένως να έχει μελετήσει και κατανοήσει πλήρως και σε βάθος την αντίστοιχη θεωρία, μου φαίνεται αδιανόητο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Στης β' Λυκείου γράφεις ωρέ; :P
Εσυ ξερεις τι επανάληψη έχεις κάνει αλλα νομίζω οτι καλο είναι να δει κανείς μόνο λυμενες κλασσικές ασκήσεις και κυριως να διαβάσει το σχολικό την τελευταία μέρα. Οι αποδείξεις δεν είναι πολλές πάντως.

Ότι να' ναι... πάτησα ό,τι βρήκα μπροστά μου. Ας το μεταφέρει κάποιος...

τις εχεισ διαβασει τις απόδειξεις?
Ναι, τις έχω διαβάσει ήδη αρκετές φορές μέσα στη χρονιά. Ξέρω και πως βγαίνουν και τι είναι η καθεμία, απλά αν έπρεπε να τις γράψω ίσως να μην τα κατάφερνα (όπως π.χ. στα μαθηματικά). Το ίδιο και οι ορισμοί.

Το να ασχολείται κάποιος με ασκήσεις οποιουδήποτε μαθήματος χωρίς προηγουμένως να έχει μελετήσει και κατανοήσει πλήρως και σε βάθος την αντίστοιχη θεωρία, μου φαίνεται αδιανόητο.

Παρέλειψα να αναφέρω ότι δεν βγάζω πρώτη φορά τη θεωρία. :P
Το "πλήρως και σε βάθος" δεν ξέρω πως το εννοείς (αν ας πούμε εννοείς πως ξέρω με κάθε λεπτομέρεια τις λεζάντες των εικόνων και τα παραδείγματα, μάλλον δεν την ξέρω πλήρως), αλλά δεν εννοούσα ότι δεν ξέρω τη θεωρία. Αναφέρομαι στη διαδικασία της επανάληψης. Δεν είναι πιο λογικό να δω όσο το δυνατόν περισσότερες ασκήσεις στερεού, από το να δαπανήσω χρόνο στο να ξέρω με ακρίβεια τον ορισμό του κέντρου μάζας ή του θεωρήματος Steiner; Μπορώ βρω τη ροπή αδράνειας ή να υπολογίσω την επιτάχυνση του κέντρου μάζας ενός σώματος χωρίς να ξέρω τους ορισμούς τους (και όχι χωρίς να ξέρω τι σημαίνουν).
Σε ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να ξέρω και τα δύο, όμως τέτοια ώρα δεν είναι πιο "σοφό" να αφιερώσω χρόνο σε αυτά που εξετάζονται (κατά παράδοση πάντα, επειδή ξέρω την "αβεβαιότητα" που χαρακτηρίζει τη δομή των θεμάτων) παρά σε κάτι που έχει μηδαμινές πιθανότητες να εξεταστεί με τέτοιο τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Σε ιδανικές συνθήκες θα έπρεπε να ξέρω και τα δύο, όμως τέτοια ώρα δεν είναι πιο "σοφό" να αφιερώσω χρόνο σε αυτά που εξετάζονται (κατά παράδοση πάντα, επειδή ξέρω την "αβεβαιότητα" που χαρακτηρίζει τη δομή των θεμάτων) παρά σε κάτι που έχει μηδαμινές πιθανότητες να εξεταστεί με τέτοιο τρόπο;
Κατά τη δική μου γνώμη όχι. Από ασκήσεις, ότι ήταν να λύσεις έλυσες, εξασκήθηκες και δεν έχει νόημα να "μάθεις" κι άλλες. Την τελευταία μέρα, το βάρος πρέπει να το ρίξεις στη θεωρία, ώστε να μη σου ξεφεύγει τίποτα, είτε είναι απόδειξη είτε ορισμός είτε "λεπτομέρεια". Αυτό το "δε ζητάνε θεωρία" είναι λάθος συλλογισμός. Πρώτον δεν απαγορεύεται να βάλουν οτιδήποτε. Και δεύτερον ακόμα και αν δεν ζητήσουν "καθαρή" θεωρία, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην μπορέσεις να απαντήσεις σωστά στα δύο πρώτα θέματα, αν δεν ξέρεις τα πάντα που περιέχονται στη θεωρία του σχολικού σου βιβλίου.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Κατά τη δική μου γνώμη όχι. Από ασκήσεις, ότι ήταν να λύσεις έλυσες, εξασκήθηκες και δεν έχει νόημα να "μάθεις" κι άλλες. Την τελευταία μέρα, το βάρος πρέπει να το ρίξεις στη θεωρία, ώστε να μη σου ξεφεύγει τίποτα, είτε είναι απόδειξη είτε ορισμός είτε "λεπτομέρεια". Αυτό το "δε ζητάνε θεωρία" είναι λάθος συλλογισμός. Πρώτον δεν απαγορεύεται να βάλουν οτιδήποτε. Και δεύτερον ακόμα και αν δεν ζητήσουν "καθαρή" θεωρία, υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην μπορέσεις να απαντήσεις σωστά στα δύο πρώτα θέματα, αν δεν ξέρεις τα πάντα που περιέχονται στη θεωρία του σχολικού σου βιβλίου.



Γι' αυτό τόνισα το "παραδοσιακά". Τέλος πάντων. Δηλαδή(ς) λες να μη δω καθόλου ή ελάχιστες ασκήσεις; Πιστεύω αν το κάνω αυτό θα πιάσω με το ζόρι το 10 (8 από Α-Β και 2 από Γ-Δ). Αντίθετα, αν δω καλύτερα τις ασκήσεις του στερεού και μερικές από τα άλλα κεφάλαια (δεν εννοώ καινούριες, εννοώ να θυμηθώ τις παλιές) μπορώ να "κυνηγήσω" ένα 13 ώστε να πιάσω και το βαθμό που θέλω.
Δεν λέω, κάτι παραπάνω θα ξέρεις, απλά μου φαίνεται πως δίνεις συμβουλές για άλλη κατάσταση από αυτή που βρίσκομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Με 1 μέρα διαβάσματος στον τομέα των ασκήσεων δεν σώζεις τίποτα. Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πλέον, δες λίγο τη θεωρία, δώσε και ο,τι γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoukos

Νεοφερμένος

Ο thanoukos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Το να ασχολείται κάποιος με ασκήσεις οποιουδήποτε μαθήματος χωρίς προηγουμένως να έχει μελετήσει και κατανοήσει πλήρως και σε βάθος την αντίστοιχη θεωρία, μου φαίνεται αδιανόητο.


Αρκετοί πάντως έχουμε το στυλ του Μαστρογιάννη μέσα μας :hehe: ...με τα ανάλογα αποτελέσματα συνήθως :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αλεξακις

Νεοφερμένος

Ο Αλεξακις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Το βιβλίο όπως λένε μερικοί από εδώ μέσα άμα διαβάσεις τελευταία μέρα καλά...είναι ότι πρέπει...πρόσεχε τις εικόνες. Δεν θα χρειαστεί να το μάθεις από έξω...κάνε 5-6 αναγνώσεις και εστίασε άμα θες σε ότι σε δυσκολεύει πιο πολύ.Ασκήσεις δες λυμένες καλύτερα και μην προσπαθείς τελευταία μέρα να μάθεις τίποτα αστρονομικά και καινούργια...ό,τι έμαθες τώρα έμαθες! :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mary.Usalove

Νεοφερμένος

Η Mary.Usalove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ποιος μπορεί να μου πόσο κάνει αυτό
SF= -40 ημ(4π x 0,65+π)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Εχω ενα βοηθημα Φυσικης Β Λυκειου θετικης και τεχνολογικης κατευθυνσης Α τευχος των αδερφων Σαββαλα, κοιταξα τα περιεχομενα αλλα δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που κανουμε, δηλαδη δεν υπαρχει πουθενα οριζοντια βολη, κυκλικη κινηση και ορμη, τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,056 μηνύματα.
Εχω ενα βοηθημα Φυσικης Β Λυκειου θετικης και τεχνολογικης κατευθυνσης Α τευχος των αδερφων Σαββαλα, κοιταξα τα περιεχομενα αλλα δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που κανουμε, δηλαδη δεν υπαρχει πουθενα οριζοντια βολη, κυκλικη κινηση και ορμη, τι γινεται?
Αγοράζεις ένα καινούργιο βοήθημα. Η ύλη έχει αλλάξει και το βοήθημά σου ανήκει στο παρελθόν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Αυτο προτεινεις? προσωπικα λυνουμε στο φροντιστηριο Δ θεματα απο τραπεζα και μπορω να πω στην πλειοψηφια τους δεν εχω καποιο προβλημα, χρειαζεται πιστευεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Στο σχήμα, έστω Ραρχ = 3 kg.m/s και Ρτελ = 5 kg.m/s
Μεταβολή μέτρου ορμής = Ρτελ - Ραρχ = 2 kg.m/s
Μέτρο μεταβολής ορμής = ΔΡy = 4 kg.m/s (από Πυθαγόρειο θεώρημα).



Αν εχω καταλαβει σωστα το μετρο της μεταβολης της ορμης ειναι το ιδιο με την μεταβολη της ορμης δηλαδη βαζεις ΔΡ με διανυσματα κανονικα..ενω η μεταβολη του μετρου της ορμης ειναι Ρτελ-Ραρχ χωρις βελακια σαν να ειναι μονομετρα μεγεθη.
Διορθωστε με αν κανω λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top