Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
την ελυσες my ass
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Παιδιά σας ευχαριστω πολύ που νοιάζεστε για εμένα και μου απαντάτε στις ασκησεις που σας βάζω αλλά στην προκέιμενη περίπτωση η άσκηση αυτή δεν ήταν δικιά μου αλλά ενος φιλου μου που τους την είχα βάλει στο σχολείο ο καθηγητής τους και δεν μπόρεσε να την λύσει παρα το ότι καθισε και διαβασε την θεωρία παρα πολύ καλά, γι'αυτο μου ζητησε εάν μπορώ να την κάνω εγώ.Ωστόσο εγώ την έλυσα αλλά δεν ήμουν τόσο σιγουρος γι΄αυτο σας ζητησα να με βοηθησετε.:D

Όποιου και να ήταν, ΔΕΝ διάβασε τη θεωρία καθόλου. Παραείναι εύκολη ασκησούλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Μία απορία :
Τι εννοεί με το "ελάττωση της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας του Σ1".
Ηλεκτρική δυναμική ενέργεια δεν έχει ένα σύστημα σωμάτων και θεωρούμε (καταχρηστικά) ότι είναι του Q όταν το άλλο είναι ακίνητο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Μία απορία :
Τι εννοεί με το "ελάττωση της ηλεκτρικής δυναμικής ενέργειας του Σ1".
Ηλεκτρική δυναμική ενέργεια δεν έχει ένα σύστημα σωμάτων και θεωρούμε (καταχρηστικά) ότι είναι του Q όταν το άλλο είναι ακίνητο ;
Προφανώς και έχεις δίκιο. Γιαυτό και είναι λάθος η πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Θα μποραυσατε να με βοηθησετε και σε αλλη μια μια ασκηση ; :P Λοιπον
Ενα φορτισμενο σωματιδιο τοποθετειται με μηδενικη ταχυτητα σε σημειο ηλεκτροστατικου πεδιου οπου η δυναμικη του ενεργεια να ειναι u=0. Το φορτισμενο σωματιδιο ......
Α) θα παραμεινει ακινητο
Β) δεν δεχεται δυναμη απο το ηλεκτροστατικο πεδιο.
Επιλεξτε την σωστη απαντηση με αιτιολογηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Θα μποραυσατε να με βοηθησετε και σε αλλη μια μια ασκηση ; :P Λοιπον
Ενα φορτισμενο σωματιδιο τοποθετειται με μηδενικη ταχυτητα σε σημειο ηλεκτροστατικου πεδιου οπου η δυναμικη του ενεργεια να ειναι u=0. Το φορτισμενο σωματιδιο ......
Α) θα παραμεινει ακινητο
Β) δεν δεχεται δυναμη απο το ηλεκτροστατικο πεδιο.
Επιλεξτε την σωστη απαντηση με αιτιολογηση.
Και αυτή η άσκηση του ...φίλου σου είναι?
Σκέψου πού είναι U=0 και θα βρεις την απάντηση.
(πάντως η άσκηση παραείναι ασαφής)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ναι του φιλου μου είναι υπαρχει καποιο προβλημα? Δεν καταλαβαίνω την ειρωνεία?:mad: Η ασκηση αυτη εαν θες να ξερεις δεν εχει καμμια σωστη απαντηση. Ετσι λοιπόν θα σου εφυστούσα την επομένη φορά την προσοχη να διαβάζεις και να κατανοεις καλυτερα τις ασκησεις που βαζω Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!:P
Καλό Βράδυ:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοηθεια στην εξης ασκηση.
Στην μηχανη Carnot αν γνωριζουμε οτι κατα την αδιαβατικη εκτονωση ο ογκος του αεριου οκταπλασιαζεται και οτι γ=5/3 ,να υπολογισετε τον συντελεστη αποδοσης της μηχανης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Στην μηχανη Carnot αν γνωριζουμε οτι κατα την αδιαβατικη εκτονωση ο ογκος του αεριου οκταπλασιαζεται και οτι γ=5/3 ,να υπολογισετε τον συντελεστη αποδοσης της μηχανης.

Διάβασα κάπου ότι ο Carnot "σκοτώθηκε σε μονομαχία για την αγάπη ενός άνδρα". Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά η φάτσα του θα συνηγορούσε για κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosPapas

Νεοφερμένος

Ο SotosPapas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Νομιζω οτι το αποτελεσμα ειναι 0,75 αλλα και παλι ευχαριστώ για την μεθοδολογία.

Την πρωτη φορα στο κινητο εδειχνε οτι εγραψες 25%. Δεν ξερω γιατι.Συγγνώμη για την διόρθωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Latvala

Νεοφερμένος

Ο Latvala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Έχουμε μια μπάλα σε ύψος H και την αφήνουμε να πέσει. Κάθε φορά που πέφτει και κάνει αναπήδηση, χάνει ένα ποσοστό ενέργειας λ, πόσο είναι το διάστημα που διάνυσε ;

Κάπως έτσι μου το έδειξαν:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Έχουμε μια μπάλα σε ύψος H και την αφήνουμε να πέσει. Κάθε φορά που πέφτει και κάνει αναπήδηση, χάνει ένα ποσοστό ενέργειας λ, πόσο είναι το διάστημα που διάνυσε ;
Αν Ε = mgH η ερχική ενέργεια, αφού μετά από κάθε αναπήδηση χάνει ποσοστό λ, η ενέργεια στις διαδοχικές αναπηδήσεις είναι:
Ε , (1-λ)Ε , (1-λ)²Ε , (1-λ)³Ε , . . .
Άρα το ύψος στο οποίο κάθε φορά φτάνει είναι:
Η , (1-λ)Η , (1-λ)²Η , (1-λ)³Η , . . .
Έτσι διανύει συνολικά διάστημα:
s = Η + 2(1-λ)Η + 2(1-λ)²Η + 2(1-λ)³Η + . . .
(To 2 διότι σε κάθε αναπήδηση έχουμε πτώση από το ίδιο ύψος)
s = Η + 2(1-λ).[Η + (1-λ)Η + (1-λ)²Η + (1-λ)³Η + . . .]
Το άθροισμα μέσα στην αγκύλη είναι άθροισμα άπειρων όρων φθίνουσας γεωμετρικής προόδου με πρώτο όρο Η και λόγο (1-λ). Αυτό δεν είναι στην ύλη του λυκέιου. (Αν δεν κάνω λάθος έχει αφαιρεθεί πλέον και από τα βιβλία). Αν σου έβαλαν την άσκηση σε σχολείο δεν είσαι υποχρεωμένη να ξέρεις να την λύσεις. Αν ενδιαφέρεσαι "εγκυκλοπαιδικά" να τι παίζει:
Αν μια γεωμετρική πρόοδος είναι φθίνουσα, δηλαδή έχει λόγο < 1, τότε το άθροισμα των άπειρων όρων της είναι:
Σ = (πρώτος όρος) / (1 - λόγος)
Έτσι το άθροισμα στην αγκύλη είναι: Η / λ. Άρα:
s = Η + 2(1-λ).H/λ => s = H.[1 + 2(1-λ)/λ]

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.

Διάβασα κάπου ότι ο Carnot "σκοτώθηκε σε μονομαχία για την αγάπη ενός άνδρα". Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, αλλά η φάτσα του θα συνηγορούσε για κάτι τέτοιο...

Δεν σκοτώθηκε σε μάχη της Γαλλίας ως στρατηγός ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Χαχαχα τελικά οι περισσότεροι φυσικοί έχουν τα θεματάκια τους με τις προσωπικές τους ζωές,ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Δεν σκοτώθηκε σε μάχη της Γαλλίας ως στρατηγός ?
Όχι. Υπήρχαν πολλοί Carnot. Ο δικός μας πέθανε 36 χρονών, δύσκολο για στρατηγός, μάλλον πρόκειται για ...ξάδερφό του. Αν ψάξεις, αλλού αναφέρεται ότι πέθανε από χολέρα και αλλού σε μονομαχία.
Χαχαχα τελικά οι περισσότεροι φυσικοί έχουν τα θεματάκια τους με τις προσωπικές τους ζωές,ε;
Κακιούλες, κακιούλες, ε?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τι κακιούλες; Εγώ μια κουβέντα είπα. Από κει και πέρα "ο νοών νοείτω":whistle: που έλεγε και μια φιλόλογος συνέχεια στο γυμνάσιο:P...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Έχω μια απορία για τους ρυθμούς μεταβολής (στιγμιαία) διανυσματικών μεγεθών.
Ζητάει μία άσκηση τον ρυθμό μεταβολής της ταχύτητας (επιτάχυνση δηλαδή) και δίνει ως απάντηση έναν αρνητικό αριθμό.
Στη φυσική, ρυθμό μεταβολής πχ. της ταχύτητας ποιό από αυτά εννοούμε;


Το πρώτο που είναι ο ρυθμός μεταβολής του μέτρου του διανύσματος, που μπορεί να πάρει αρνητική τιμή ενώ το δεύτερο στην ουσία είναι το μέτρο του διανύσματος της επιτάχυνσης άρα πάντα θετικός αριθμός. (Ξέρω,είναι λεπτομέρεια, που στην περίπτωση που η κίνηση γίνεται σε ευθεία το πολύ να αλλάξει ένα πρόσημο αλλά μου έχει κολλήσει :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yamcha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 271 μηνύματα.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Χρήσιμο το link αλλά δεν αναφέρει τι ακριβώς είναι το du/dt, μέτρο διανύσματος ή διαφορά μέτρων.
Στην wiki λέει
(με παχιά γράμματα εννοεί τα διανύσματα λογικά)
άρα σύμφωνα με αυτό το μέτρο της επιτάχυνσης είναι το μέτρο του ρυθμού μεταβολής του διανύσματος, δηλαδή πάντα ≥0 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Η επιτάχυνση είναι διανυσματικό μέγεθος. Για να καθοριστεί χρειάζεται και διεύθυνση. Επομένως για μία μονοδιάστατη κίνηση, δε θα πάρεις καμία από τις εκφράσεις που λες (btw, η ισότητα που γράφεις στη δεύτερη είναι τελείως λάθος). Θα πάρεις το du/dt, πράγμα που περιλαμβάνει και την διεύθυνση με το πρόσημο.
Για u=-5t+20, προφανώς du/dt=-5.

Κάνε μία ανάλυση μόνο σου και δες τι βγάζεις για d|u|/dt, για u=-5t+20 και ποια η σχέση του με αυτό που είπα εγώ.
Εξέτασε ειδικά τον χρόνο t=4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top