Ιστορίας και Αρχαιολογίας Αθήνας

sia_x

Νεοφερμένος

Η sia_x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
οποιαδήποτε πληροφορία απο άτομα που πέρασαν φέτος αλλα και απο άτομα που ήδη σπουδάζουν στην σχολή θα ήταν χρήσιμη! :D (ευκολία σχολής, καθηγητές, περιβάλλον, μαθήματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
ενδιαφερεσαι βεβαια για της Αθηνας αλλα μπορω να σου πω γενικα για το τμημα..η αδερφη μου σπουδαζει στο ιστορικο αρχαιολογικο της Κρητης..τι να σου πω, εχει ενθουσιαστει.!της αρεσουν πολυ τα μαθηματα,παρακολουθει ολες τις παραδοσεις κι ετσι περναει και τα μαθηματα..στο πρωτο ετος ενταξει δεν τα περασε ολα με τη μια αλλα στο δευτερο που πηρε το κολαϊ :Pτα περασε ολα και με πολυ καλους βαθμους σε καποια..τωρα μπαινει στο τριτο ετος και ανυπομονει να ανοιξει η σχολη..χαχα..δεν ειναι κανενα "φυτο" απλα της αρεσει πολυ..!το καλοκαιρι συμμετειχε και σε ανασκαφη που οργανωνει το πανεπιστημιο και τρελαθηκε ! xP μαλιστα βρηκαν πολυ σημαντικα πραγματα και τα δημοσιευσαν και οι εφημεριδες..κατι χρυσα κολιε,κατι σκελετους..αστα να πανε ! :Pοποτε αν σε ενδιαφερει κυριως η αρχαιολογια πιστευω πως θα σου αρεσει πολυ..ειδικα αν συμμετεχεις σε τετοιες δραστηριοτητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sia_x

Νεοφερμένος

Η sia_x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
wow! για φιλολογια πάω αλλα ευχαριστω πολυ! ωραια μου ακουγονται ολα αυτα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sia_x

Νεοφερμένος

Η sia_x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερει κανεις αν στην ιστορια αρχαιολογια αθηνας οι εγγραφες γινονται αλφαβητικα? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew14

Νεοφερμένος

Ο Andrew14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σασ παιδια..θα ηθελα να μου πει καποιος ποτε αρχιζουν τα μαθηματα στο καποδιστριακο στο ιστορικο αρχαιολογικο τησ αθηνασ..ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xotico_girl

Νεοφερμένος

Η xotico_girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχουν αρχισει ηδη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγω εχω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Όλοι ξέρουμε τις μηδαμινές επαγγελματικές προοπτικές για το συγκεκριμένο τμήμα.Στο εξωτερικό ομως υπάρχουν προοπτικές,με ενα μεταπτυχιακό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Γιατί θέλω να γίνω αρχαιολόγος! Δε μου αρέσει κανένα άλλο επάγγελμα. Και το καλό με αυτή τη σχολή είναι ότι έχει και δεύτερη "έξοδο" εφόσον είσαι ταυτόχρονα και φιλόλογος και μπορείς να διδάξεις όχι μόνο ιστορία αλλά όλα τα φιλολογικά. Πάντως μακάρι να μείνει σταθερή ή έστω αν ανέβουν τα μόρια, να είναι λίγα!

Εγω εχω να ρωτήσω κάτι άλλο.
Όλοι ξέρουμε τις μηδαμινές επαγγελματικές προοπτικές για το συγκεκριμένο τμήμα.Στο εξωτερικό ομως υπάρχουν προοπτικές,με ενα μεταπτυχιακό;

Ναι, εννοείται πως θα είναι πολύ καλύτερα με μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Είναι α μόνη σχολή που μου αρέσει! Από ότι είδα και εσύ φοιτητής αρχαιολογίας είσαι! Πως σου φαίνεται η σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα και πολυ απαιτητικο ειναι η αληθεια το τμημα και ειδικα η κατευθυνση αρχαιολογιας-ιστοριας της τεχνης αλλα και τα μαθηματα αρχαιων-λατινικων κτλ ειναι πραγματικα βραχνας....Δεν ειναι τυχαιο οτι θεωρειται το πιο δυσκολο τμημα της φιλοσοφικης απο πολλους....Καθηγητες υπαρχουν και καλοι και περιεργοι οπως παντου αλλωστε.Απο θεματα οργανωσης και ειδικα της γραμματειας;Αστο καλυτερα....Μπορεις να παρεις πολλες πληροφοριες απο το φορουμ των φοιτητων της φιλοσοφικης.Αν σε ενδιαφερει η αρχαιολογια παντως θα πρεπει να συμμετασχεις και σε ανασκαφες το καλοκαιρι με το πανεπιστημιο.Φετος ειχαμε αρκετες πχ στην Κεα,Κυθηρα,Κω κτλ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ειναι πολυ ενδιαφερον αλλα και πολυ απαιτητικο ειναι η αληθεια το τμημα και ειδικα η κατευθυνση αρχαιολογιας-ιστοριας της τεχνης αλλα και τα μαθηματα αρχαιων-λατινικων κτλ ειναι πραγματικα βραχνας....Δεν ειναι τυχαιο οτι θεωρειται το πιο δυσκολο τμημα της φιλοσοφικης απο πολλους....Καθηγητες υπαρχουν και καλοι και περιεργοι οπως παντου αλλωστε.Απο θεματα οργανωσης και ειδικα της γραμματειας;Αστο καλυτερα....Μπορεις να παρεις πολλες πληροφοριες απο το φορουμ των φοιτητων της φιλοσοφικης.Αν σε ενδιαφερει η αρχαιολογια παντως θα πρεπει να συμμετασχεις και σε ανασκαφες το καλοκαιρι με το πανεπιστημιο.Φετος ειχαμε αρκετες πχ στην Κεα,Κυθηρα,Κω κτλ ;)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:) Αν τελικά καταφέρω και περάσω και έχω καμιά απορία θα με βοηθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fly

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 441 μηνύματα.
παιδια περασα και εγω στην σχολη!!!!!ειμαι πλ χαρουμενη καθως πιστευω οτι ανοιγει πολλες προοπτικες οι οποιες μου αρεσουν ολες εξισου!θα ηθελα αν καποιος απο δω ειναι στο τμημα και ξερει να μας πει λεπτομερειες για το πως ειναι τα πραγματα,οι καθηγητες ,τα μαθηματα!!γενκα πληροφοριες για τν σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexandros S.

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Γειά σας...Πέρασα στο Ιστορικο-Αρχαιολογικό Αθήνας!!!! Πέρασε κανείς άλλος φέτος εκεί?? Και εσείς οι ''παλιοί'' του τμήματος μπορείτε να μου δώσετε καμιά περαιτέρω πληροφορία για το τμήμα(όχι μόνο αποκατάσταση) αλλά για καθηγητές , για το περιβάλλον , για μαθήματα , για την Φιλοσοφική γενικότερααα??? Θα το εκτιμήσω ιδιαίτερααααα,.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Φαίρνω στην επιφάνεια παλιό τόπικ /:

Τέλος πάντων... Στο εξωτερικό υπάρχουν προοπτικές π.χ. στην Αμερική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
γεια σας.πειτε εντυπωσεις απο το τμημα παιδια.οσοι εχετε τελειωσει ή ειστε εκει ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Αν σου αρέσει η Ιστορία είναι μια καλή επιλογή.Αλλά δεν αρκεί αυτό διότι θα κάνεις και άλλα μαθήματα οπότε πρέπει να σου αρέσουν και τα υπόλοιπα!!
Επαγγελματικά δύσκολα αλλά με ψάξιμο και καμιά γνωριμία κάτι γίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Φαίρνω στην επιφάνεια παλιό τόπικ /:

Τέλος πάντων... Στο εξωτερικό υπάρχουν προοπτικές π.χ. στην Αμερική;

Γενικότερα ο τομέας της Ιστορίας, πόσο μάλλον της αρχαιολογίας είναι κορεσμένος και το salary στην Αμερική θεωρείται από τα χαμηλότερα (σχεδόν 2-3 φορές λιγότερο από έναν μηχανικό -γύρω στα 40k average starting-). Βέβαια, η περαιτέρω εξειδίκευση μπορεί να οδηγήσει εύκολα σε ειδικές θέσεις εργασίας. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για Αυστραλία :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γενικά η Ιστορία σαν επιστήμη επειδή προαναφέρθηκε απαιτεί εξειδίκευση.Διαρκώς προκύπτουν νέοι ερευνητικοί κλάδοι και τομείς.Εκτός απο τη γνωστή πολιτική,διπλωματική ιστορία υπάρχουν αρκετές επιμέρους ιστορίες όπως:social history,προφορική ιστορία,ιστορία των ιδεών,περιβαλλοντική ιστορία,ιστορία των φύλων(gender history),ιστορία των θρησκειών,πολιτισμική ιστορία(cultural studies) κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Ο κορεσμός αυτός είναι θεωρητικός, η ιστορία θα είναι πάντα επίκαιρη. Το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στην υπερφόρτωση ορισμένων κλάδων π.χ ιστορία της τέχνης. Η ενασχόληση με κλάδους που βρίσκονται ακόμη σε ανάπτυξη ή πρώτο-εμφανίζονται, βεβαίως έχει μέλλον. Απλά, κατά τη γνώμη μου, η σχολή μας δεν σου καλλιεργεί ιδιαίτερα το ενδιαφέρον για έρευνα και προσωπική ενασχόληση. Όποτε θα κατέληγα, στο ότι για να πετύχεις έξω, στον κλάδο των ιστορικών, ως Έλληνας φιλόλογος, πρέπει να το γουστάρεις πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πικάπα υπάρχουν ιστορικοί κλάδοι με προοπτικές όπως η τουρκολογία.Η ιστορία της τέχνης δεν είναι υπερφορτωμένη κάθε άλλο,απλά δεν έχει την ανάπτυξη που έχει στην υπόλοιπη Ευρώπη ή στην Αμερική.Είναι κλειστός κλάδος με τεράστιο ανταγωνισμό.Αλλά και εδώ υπάρχουν τομείς με καλύτερη αποκατάσταση όπως η μουσειολογία,ίσως και κάτι σχετικό με πολιτιστικό μάνατζμεντ κτλ.
Και είμαι ο kirdou όχι η.:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top