Πρόγραμμα διαβάσματος

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γεια σας! Φαναζομαι πως ολοι μας αναρωτιωμαστε εαν προετοιμαζομαστε σωστα για τις εξετασεις...Εχω ενα μεγαλο μειονεκτημα! Διαβαζω νυχτα... Δεν μπορω να πω πως διαβαζω πολλες ωρες αλλα οι ωρες που συγκεντρωνομαι ειναι οι ωρες που θα επρεπε να κοιμαμαι...Το βραδυ υπαρχει απολυτη ησυχια...Την αλλη μερα ομως ειμαι κουρασμενη...Μαλλον εχω προβλημα οργανωσης του χρονου...Εσεις τι ωρες διαβαζετε? Ποια ειναι η αποψη σας επι του θεματος γενικοτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εγω σε αντιθεση με εσενα μετα τις 10 30 το βραδυ βαριεμαι να διαβασω..Ειμαι του πρωινου διαβασματος ..Ειμαι και πιο συγκεντωμενη και διαβαζω πιο ευκολα.Σηκωνομαι δηλ καμια φορα κατα τις 6 30-7 και αρχιζω..Αυτο να κανεις κ εσυ.Ειναι λιγοτερο κουραστικο και διαβαζεις και πιο πολλα μαθηματα.!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Κι εγώ πάντα διάβαζα βράδυ. Φέτος το έχω καταργήσει γιατί δυστυχώς δεν έχω χρόνο να κοιμηθώ το μεσημέρι. Γενικά, δεν είμαι ιδιαίτερα οργανωτικό άτομο, δε συγκεντρώνομαι εύκολα και δε μπορώ να διαβάζω συνεχόμενα, γι αυτό κάνω περισσότερες ώρες να τελειώσω το διάβασμα απο άλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το ιδιο κι εγω...Αργω πολυ στο διαβασμα...Κοιμαμαι βεβαια λιγο το μεσημερι αλλα δεν ειναι το ιδιο...Μου φαινεται δυσκολο να αλλαξω την τακτικη μου αν κ ξερω οτι δεν ειναι κ ο,τι καλυτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Κ εγώ βράδυ...πολύ βραδυ...αν και ο χρόνος το βράδυ περνάει πολυ γρηγορα. Δηλαδή 11 το πρωι με 5 το απογευμα και 11 το βραδυ με 5 το πρωι εχει μεγαλη διαφορα. Αυτο το συστημα το εχω απο το δημοτικό. Ποτε δεν διαβαζα το μεσημερι. Τωρα θα το αλλάξω? Αυτο που πρεπει ομως να κανουμε ειναι μετα το πασχα να κοιμομαστε ενα τεταρτο πιο νωρις ανα βδομαδα. Δεν θα την παλεψουμε αλλιώς τα πρωινα των πανελλαδικων. Οτι θα ξυπνησουμε ειναι σιγουρο το θεμα ειναι η αποδοση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannisZzz

Νεοφερμένος

Ο GiannisZzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οντως πρεπει να βρεις κατι που βολευει εσενα ωστε να μπορεις να συγκεντρωνεσαι και να εχεις παραγωγικο διαβασμα. Παραδειγματος χαρη, δεν μπορω να διαβασω με τιποτα μετα το φαγητο και μπορω να διαβαζω βραδινες ωρες. Επισης καθε βδομαδα απο τις διακοπες των Χριστουγεννων και μετα καθομαι και κανω επαναληψη ενα μαθημα, απο την αρχη μεχρι εκει που εχω φτασει στο φροντιστηριο. Ηδη εχω βγαλει ΑΕΠΠ, και Μαθηματικα γενικης και την αλλη βδομαδα ερχεται Φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

n1kous

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω διαβαζω τη μεσημερι,πριν τα φροντ.,και μετα κι εγω μορω να συγκεντρωθω παλι το βραδυ...παντως το θεμα ειναι οτι ειμαι η ταβανοθεραπεια μου παιρνει πολυ χρονο οποτε δε διαβαζω οσο θελω να διαβασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εμας στο φροντιστηριο μας δινουν στα παιδια της 3ης συγκεκριμενο προγραμμα με ωρες διαβασματος, υπνου, φαγητου, ξεκουρασης κτλ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Plato

Νεοφερμένος

Ο Plato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εμας στο φροντιστηριο μας δινουν στα παιδια της 3ης συγκεκριμενο προγραμμα με ωρες διαβασματος, υπνου, φαγητου, ξεκουρασης κτλ
Σε ποιό φροντηστήριο πας ρε μεγάλε?..Μήπως μπορείς να μας πεις τίποτα πάνω κάτω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Σε ποιό φροντηστήριο πας ρε μεγάλε?..Μήπως μπορείς να μας πεις τίποτα πάνω κάτω???

Μου το ζητησε και μια κοπελα... δεν μας το εχουν δωσει σε εμας ακομα (ειμαι β λυκειου), απο τον Αυγουστο θα το παρουμε εμεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Σιγά μην σας πούν και πότε θα πηγαίνετε τουαλέτα.Σορρυ κιόλας.:mpam:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Σιγά μην σας πούν και πότε θα πηγαίνετε τουαλέτα.Σορρυ κιόλας.:mpam:

οχι, αυτο δεν μας το λενε ;)

απλα μας προτεινουν ενα προγραμμα! Ποτε θα διαβασουμε τι, ποτε θα δουμε τηλεοραση, ποτε θα παμε για καφε, ποτε θα βγουμε για ποτο, ποτε πρεπει επαναληψη κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το θεμα της οργανωτικοτητας παντως ειναι σημαντικο...Το διαβασμα ειναι μονο ενα απο τα τοσα αλλα που δεν κανουμε σωστα λογω ελλειψης οργανωσης...Εαν υπαρχει ομως προγραμμα απο το φροντιστηριο σου,σε παρακαλω,προσαθησε να το βρεις απο καποιον μεγαλυτερο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δεν διαβαζω με τιποτα μετα της 10...δεν την παλευω..
Θα σηκωθω συνηθως 5 η 6 το απογευμα απο τον υπνο..αναλογα τι ωρα θα σχολασω απο το σχολειο και θα ξεκινησω διαβασμα μεχρι της 9 η 10...

Ωρες διαβασματος?Μετα τα χριστουγεννα...εγιναν λιγοτερες και απο οτι ητανε περσυ..:D

Edit:Sorry τωρα ειδα οτι ειναι της θεωρητικης το τοπικιον..εγω ειμαι τεχνολογικη..αν γινετε ας σβηστει το ποστ μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vglakis16

Νεοφερμένος

Ο Ευάγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου κάνεις μεγάλο λάθος...Το ότι δεν μπορείς να συγκεντρωθείς οφείλεται στην έλλειψη ύπνου κοιμήσου τουλάχιστον ενα 7ωρο και διάβασε στον ελεύθερο σου χρόνο...Εάν πάλι δεν μπορείς να συγκεντρωθείς πιές ενα τσάι φάε καμια σοκολάτα κάνε ενα χαλαρωτικό μπάνιο και ξαναπροσπάθησε...Εγώ όποτε δεν μπορώ να συγκεντρωθώ κάνω ένα απο αυτά που προανέφερα ή σκέφτομαι τι χάνω όσο ο χρόνος τρέχει (πανεπηστήμιο , φοιτιτική ζωή , φρεπεδάκι με φίλους-φοιτητές , ατελείωτο clubbing και όχι κράξιμο απο γονείς) κάντω κ θα με θυμηθείς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrypap3

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τη συγκεκριμενη περιοδο,τωρα δηλαδη, νιωθεις,νιωθετε μια...κουραση...? Μια...ψυχολογικη αποδυναμωση? Εγω εχω αρκετο αγχος ,ειμαι κ καπως ανασφαλες ατομο κ ολα αυτα ειναι πολυ εντονα τελευταια...Τις περισσοτερες φορες το ψυχολογικο κομματι ειναι που εμποδιζει τη συγκεντρωση μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RainbowEU

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ας προσθέσω και εγώ κάτι. Επειδή εργάζομαι και οι ώρες είναι ελάχιστες για διάβασμα, έφτιαξα ένα πρόγραμμα με το τι έχω να διαβάσω από αρχές Φλεβάρη μέχρι αρχές του Μάη. Πχ. Λατινικά ένα κεφάλαιο την ημέρα - μετάφραση και κάτι από Γραμματική. Ιστορία συγκεκριμένες σελίδες, με επανάληψη το Σαββατοκύριακο, κλπ. Πιο κάτω προσθέτω κι άλλα μαθήματα. Έτσι μοιράστηκε η ύλη στις ημέρες που απομένουν. Υπάρχει χώρος και για μέρες που δεν θα μπορώ να τα καλύψω όλα.

Σύμφωνα με κάποιο αλγόρυθμο στο internet (δες supermemo) η πρώτη επανάληψη πρέπει να γίνει 4 μέρες μετά την 1η φορά, στη συνέχεια μετά από 7 μέρες, μετά από 12, μετά από 20 κ.ο.κ. ώστε αυτό που διαβάζει κανείς να το κάνει κτήμα του.

Το κυριότερο: Να βλέπει κανείς τον στόχο και να μην τον ξεχνά. Αυτό που κάνουμε όλοι εδώ, είτε μαθητές είτε απόφοιτοι το κάνουμε για μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Κατά την άποψη μου κάνεις μεγάλο λάθος...Το ότι δεν μπορείς να συγκεντρωθείς οφείλεται στην έλλειψη ύπνου κοιμήσου τουλάχιστον ενα 7ωρο και διάβασε στον ελεύθερο σου χρόνο...Εάν πάλι δεν μπορείς να συγκεντρωθείς πιές ενα τσάι φάε καμια σοκολάτα κάνε ενα χαλαρωτικό μπάνιο και ξαναπροσπάθησε...Εγώ όποτε δεν μπορώ να συγκεντρωθώ κάνω ένα απο αυτά που προανέφερα ή σκέφτομαι τι χάνω όσο ο χρόνος τρέχει (πανεπηστήμιο , φοιτιτική ζωή , φρεπεδάκι με φίλους-φοιτητές , ατελείωτο clubbing και όχι κράξιμο απο γονείς) κάντω κ θα με θυμηθείς;)

Αυτο ειναι πολυυυυ σημαντικο, και πεισμωνει πολυ κοσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariana17

Νεοφερμένος

Η mariana17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Όντως... Εγώ όποτε δεν εχω όρεξη για διάβασμα, ρίχνω μια ματιά στην ιστοσελίδα της σχολής που θέλω να περάσω, και αποκτάω όρεξη πολύ για διάβασμα.. το ίδιο βέβαια ισχύει και όταν σκέφτομαι για το καλοκαίρι, για το νέο σπίτι και για την εν γενει, καινούρια ζωή που με περιμένει.. δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι είναι αποτελεσματικότερο απο σοκολάτα ή τσάι ή κάτι άλλο.. γιατί ουσιαστικά έχεις τον ίδιο σου τον στόχο να σε ωθεί και είναι-κατά την άποψη και την εμπειρία μου πάντα- πιο ισχυρό από οτιδήποτε άλλο..
όσον αφορά πάντως για το πρόγραμμα διαβάσματος απο τα φροντιστήρια.. εγώ θεωρώ ότι το πρόγραμμα πρέπει να το βγάζει μόνος του κανείς.. γνωρίζοντας τισ αντοχές και τον εαυτό του γενικότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
ναι ομως ετσι καποια στιγμη λες "ελα μωρε, ξερω τον εαυτο μου, θα το κανω μετα" με αποτελεσμα να μενεις πισω... το κανουν πολλοι αυτο! γι αυτο ειναι καλο να περνεις ενα προγραμμα απο τον αλλον, και να το νιωθεις καπως σαν "υποχρεωση" να το χρησιμοποιησεις σωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top