Φοιτητική ζωή στο Ηράκλειο Κρήτης

Pera_brexei

Νεοφερμένος

Η Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ :) μακαρι να ειναι οντως ωραια!αληθεια σε ποια σχολη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
στο φυσικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schoolfreak

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Krou θα ήθελα και γω να σε ρωτήσω άν ξέρεις περίπου πόση ώρα κάνει το λεωφορείο προς Βούτες από την Καλοκαιρινού γιατί έπιασα σπίτι λίγο πιο κάτω προς την παραλία και μου είπαν ότι κάνει 45 λεπτά-1 ώρα... Επίσης αν υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών γιατί μου φάνηκε λίγο ακριβά 2 εισητήρια την ημέρα τουλάχιστον κάθε μήνα...

Κατά τα άλλα είναι ωραία πόλη με μικρές αποστάσεις στο κέντρο, πολύ ζωντανή και μου άρεσε αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Krou θα ήθελα και γω να σε ρωτήσω άν ξέρεις περίπου πόση ώρα κάνει το λεωφορείο προς Βούτες από την Καλοκαιρινού γιατί έπιασα σπίτι λίγο πιο κάτω προς την παραλία και μου είπαν ότι κάνει 45 λεπτά-1 ώρα... Επίσης αν υπάρχει κάποια κάρτα απεριορίστων διαδρομών γιατί μου φάνηκε λίγο ακριβά 2 εισητήρια την ημέρα τουλάχιστον κάθε μήνα...

Κατά τα άλλα είναι ωραία πόλη με μικρές αποστάσεις στο κέντρο, πολύ ζωντανή και μου άρεσε αρκετά...


20 λεπτα αναλογα την κινηση ποιος σου ειπε τετοιο πραγμα;
υπαρχει μηνιαια καρτα αλλα δε θυμαμαι τωρα ποσο κανει. πρεπει να την ανανεωνεις καθε μηνα και υπαρχει μονο 1 μερος κ γινεται λιγο χαμος μου εχουν πει.

ειν'ωραια ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schoolfreak

Νεοφερμένος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Μου γνώρισε η κυρία που μου νοικιάζει το σπίτι ένα παιδί που μένει απο πάνω και είναι και αυτός φυσική αλλά απ' ότι κατάλαβα μάλλον θα έκανε λάθος γιατί μπήκα στα λεωφορεία και πάνε με πολύ καλή μέση ταχύτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δε ξερω γιατι να το πει αυτο, δεν κανει τοσο σε καμια περιπτωση. Ακομα και τα πρωϊνα που εχει πιο πολλη κινηση κανα μισαωρο κανει το πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ηράκλειο

Το Ηράκλειο βρίσκεται στα παράλια του Κρητικού Πελάγους στο κέντρο περίπου της Κρήτης. Είναι πρωτεύουσα του ομώνυμου νομού και συγκαταλέγεται στις πέντε μεγαλύτερες σε πληθυσμό πόλεις της Ελλάδας.

Το λιμάνι και το αεροδρόμιο του Ηρακλείου είναι από τα σπουδαιότερα της Ελλάδας σε κίνηση επιβατών και αποτελούν την πύλη της Κρήτης για αρκετές πόλεις της Δυτικής και Ανατολικής Κρήτης.

Στην περιοχή Βουτών Ηρακλείου που απέχει 5 χιλιόμετρα ΝΔ του Ηρακλείου βρίσκεται η πανεπιστημιούπολη, στην οποία στεγάζονται το Τμήμα Βιολογίας, το Τμήμα Φυσικής και το Τμήμα Ιατρικής . Στην περιοχή αυτή βρίσκεται και το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Ηρακλείου, καθώς και το Ίδρυμα Τεχνολογίας και Έρευνας.

Τα τμήματα Επιστήμης Υπολογιστών, Χημείας, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών, τα γραφεία της Πρυτανείας καθώς και οι Διοικητικές Υπηρεσίες Ηρακλείου στεγάζονται σε κτίρια της Λ. Κνωσού, 4 χιλιόμετρα νοτίως του Ηρακλείου κοντά στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού.

Σπουδές στην Κρήτη

Απ' το πολύβουο Ηράκλειο των πολλών ευκαιριών μέχρι το σαγηνευτικό Ρέθυμνο και τα γραφικά Χανιά, το μεγαλύτερο ελληνικό νησί προσφέρεται για σπουδές έντονων ρυθμών και… συγκινήσεων. Κρατήστε τις πολύτιμες συμβουλές του MSN.gr και ξεκινήστε το μακρύ, κρητικό φοιτητικό σας ταξίδι!

© cicada



1) Η πόλη του Ρεθύμνου χαρακτηρίζεται απ' τις καλές της συγκοινωνίες και η μεταφορά από και προς το Πανεπιστήμιο θα σας κοστίσει μόλις 0,60 ευρώ.
2) Οι τιμές των ενοικίων στο Ρέθυμνο είναι εκτοξευμένες για όσους θέλουν να μείνουν εντός πόλης, αλλά σε περιοχές εκτός κέντρου κυμαίνονται μεταξύ 200 και 400 ευρώ ενώ είναι και πιο κοντά στη σχολή (περιοχή Γάλλου). Αν πάντως προτιμήσετε το κέντρο για σπίτι, τσεκάρετε να έχει κοντά στάση λεωφορείου.
3) Οι πλατείες «Τεσσάρων Μαρτύρων» και «Άγνωστου Στρατιώτη» στο Ρέθυμνο θα γίνουν αμέσως στέκια. Εκεί θα βρείτε συγκεντρωμένες καφετέριες αλλά και ουζερί με ντόπια ρακή και παραδοσιακά σουβλατζίδικα.
4) Στα Χανιά λειτουργεί το Πολυτεχνείο Κρήτης, στου οποίου τις σύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις διεξάγονται αγώνες για τους φοιτητές και τις φοιτήτριες. Επίσης, σε μια έκταση 300 στρεμμάτων θα βρείτε το Πάρκο Διάσωσης Χλωρίδας και Πανίδας, ένα «καμάρι» για το νησί και την Ελλάδα.
5) Στο Ακρωτήρι, όπου βρίσκεται το Πολυτεχνείο, μπορείτε να επισκεφθείτε πολλά αξιοθέατα όπως τους τάφους των Βενιζέλων στον Προφήτη Ηλία, τα μοναστήρια των Αγίων Τριάδας, Γουβερνέτου και Ιωάννου αλλά και πολλές παραλίες.
6) Ο πολιτισμός έχει την τιμητική του στην πόλη των Χανίων: εκθέσεις στο Γυαλί Τζαμί, στην Πινακοθήκη και στο κέντρο Αρχιτεκτονικής Μεσογείου θα δώσουν την ευκαιρία στους φοιτητές - λάτρεις των τεχνών να πάρουν σημαντική ανάσα απ' τα μαθήματα.
7) Το Φοιτητικό Πολιτιστικό Κέντρο «Ξενία» στο Ρέθυμνο δεν είναι απλά μια φοιτητική εστία αλλά διαθέτει αίθουσες για διεξαγωγή συνεδρίων αλλά και εκθεσιακό εξοπλισμό για πραγματοποίηση εκθέσεων. Αξίζει να το επισκεφθείτε.
8) Η πανεπιστημιούπολη στο Ηράκλειο βρίσκεται στην περιοχή Βούτες. Τα κτίρια είναι εντυπωσιακά και θυμίζουν πανεπιστήμια προηγμένων χωρών της Ευρώπης και της Αμερικής! Πρόσφατα, εγκαινιάστηκε μάλιστα ένα νέο εκθετήριο - βιβλιοπωλείο όπου φιλοξενούνται επιστημονικά βιβλία και ο χώρος είναι πολύ φιλικός για διάβασμα.
9) Το Ηράκλειο είναι μια κανονική μεγαλούπολη με πολύ κίνηση ενίοτε. Όσοι φοιτητές κατεβείτε στην Κρήτη ως... μοτοσικλετιστές μπορείτε να γραφτείτε στην λέσχη του ΤΕΙ Ηρακλείου και να κάνετε τακτικές εκδρομές με τα υπόλοιπα μέλη!
10) Για τους έχοντες έφεση στην φωτογραφία, συγκροτούνται ομάδες σε όλα τα ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα του νησιού. Πάρτε την φωτογραφική σας μηχανή και ξεκινήστε!

Πηγή: www.msn.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Είμαι από Ηράκλειο....Ζω σε αυτό!!! Έχω να πώ πως από άποψη πολεοδομίας στερεί πάρα πολύ....Αλλά μην λέμε βλακείες...για φοιτητές είναι ότι πρέπει....δεν είναι χαώδες αλλά δν είναι και μικρό για να το βαρεθείς (γρήγορα τουλάχιστον)....έχει καλή νυχτερινή ζωή, μπορείς εύκολα να κάνεις εξορμήσεις, φοβερός καιρός από νωρίς.....Από εμπορικά έχουμε ένα και αυτο μικρό...βόσκει στην παραλιακή του ηρακλείου απέναντι από μία καφετέρια που ειναι πιο αξιόλογη από όλο το πολυκατάστημα ( NV=======> i love it)....... Εγώ προσωπικά δεν παίζει να παραμείνω φοιτητής εδώ γιατί θέλω ν γνωρίσω και άλλα μέρη (Θεσσαλονίκη θέλω ή Αθήνα)....Πάντως την συνειστώ ανεπιφύλακτα σαν πόλη!!! Και εντελώς ενημερωτικά τον τελευταίο καιρό το Ηράκλειο από αισθητική άποψη βελτιώνεται συνεχώς (βλ. παραλιακή με τους ατελείωτους φοίνικες!!!)...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω ως φοιτητης στο Ηρακλειο εδω και μισο χρονο , ερχομενος απο Θεσσαλονικη εχω να πω οτι ειμαι πολυ απογοητεμενος με τη πολη. Δεν ξερω αν ειναι επειδη ειχα συνηθησει στην "θεικη" Θεσσαλονικη (:P) ή αν οντως το Ηρακλειο δεν ειναι και απο τις πιο ομορφες πολεις και καλες πολεις (ειδικα οι δρομοι δεν παλευονται με τιποτα !) ... με το που ηρθα εδω ,δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση το μερος , τιποτα ιδιαιτερο απο θεμα πολης, χλωριδας παρα μονο η Κνωσσος (την οποια και δεν εχω επισκεφθει ακομη , ντροπη μου :redface:). Ελπιζω βεβαια αν ολα πανε καλα να αλλαξω συντομα φοιτιτικη πολη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τα τμήματα Επιστήμης Υπολογιστών, Χημείας, Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Επιστήμης και Τεχνολογίας Υλικών, τα γραφεία της Πρυτανείας καθώς και οι Διοικητικές Υπηρεσίες Ηρακλείου στεγάζονται σε κτίρια της Λ. Κνωσού, 4 χιλιόμετρα νοτίως του Ηρακλείου κοντά στον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού.

Fail.Τα κόκκινα έχουν μεταφερθεί εδώ και χρόνια,και μπλέ είναι στη φάση μεταφοράς στις Βούτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menelaos1991

Νεοφερμένος

Ο menelaos1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Chemwizard Μήπως γνωρίζεις πότε θα μεταφερθεί το τμήμα επιστήμης υπολογιστών στις Βούτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Chemwizard Μήπως γνωρίζεις πότε θα μεταφερθεί το τμήμα επιστήμης υπολογιστών στις Βούτες?
Κατι ακουγεται για φετος το Καλοκαιρι , αλλα τιποτα δεν ειναι 100% σιγουρο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.seven.

Νεοφερμένος

Η. seven. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Από τιμές ενοικίων τι λέει το Ηράκλειο;

Δεδομένου ότι έχω αυτοκίνητο, σε ποια περιοχή θα μου προτείνατε να μείνω;
Δεν με ενδιαφέρει να είμαι κοντά στο κέντρο, αλλά να είναι φθηνό και σχετικά καινούριο το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τα ενοίκια πως είναι στη Κρήτη; Είτε μέσα στη πόλη είτε κοντά στο Επιστήμης Υπολογιστών (δε ξέρω μπορεί να είναι και μέσα στη πόλη..)

Ένα μέτριο φοιτητικό σπίτι σε περιοχή που να μη κάνω ώρες για να φτάσω στο Επιστήμης Υπολογιστών..


Please, απαντήστε σχετικά γρήγορα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν είναι και η πιο φθηνή πόλη δυστυχώς. Τα ενοίκια μοιάζουν με της Θεσσαλονίκης και Αθήνας. Οπότε θα έλεγα ένα 300άρι+/- θα το'χεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
300αρι αμα είναι είναι καλούτσικα είναι...

Ευχαριστώ! άμα ξέρει κανείς άλλος τπτ ας πει, γνώμες μαζεύω.. :)

ΥΓ: Αλεξάνδρα όλα καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Όλα, εδώ στον αγώνα :)

Το τμήμα βρίσκεται ακόμα στις εγκαταστάσεις της Κνωσσού. Δεν ξέρω αν θα το μετακομίσουν τελικά στις Βούτες, όλο αντιμεταθέτουν την ημερομηνία.

Δεδομένης της τωρινής τοποθεσίας πρέπει να επιλέξεις είτε να μείνεις κοντά στη σχολή και σχετικά μακριά από κέντρο (θα χρειάζεσαι ένα λεωφορείο) είτε το ανάποδο αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι έξοδοι. Στην πρώτη περίπτωση ψάχνεις σπίτια σε περιοχές Κνωσσού, Αη Γιάννη, Μεσσαμπελιές, αλλιώς κέντρο και τις γύρω. Για πρώτη χρονιά θα σου πρότεινα την πρώτη λύση ώστε να μη βρίσκεις δικαιολογίες για να μην πηγαίνεις σχολή. Αν δεις πως δε σε ικανοποιεί μπορείς να ψάξεις μετά με την ησυχία σου κάτι πιο κεντρικά και λογικά με μεγαλύτερο ενοίκιο...

Αν μετακομίσει πάμε για εντελώς διαφορετικές περιοχές, σχεδόν εκτός Ηρακλείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Ευχαριστωω...


Μπα, μάλλον τη πρώτη λύση.. :D

Τα ξέρεις καλά βλέπω :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
αν επιλεξεις την πρωτη λυση σε 20 λεπτα με το λεωφορείο θα σαι κεντρο! :P

υπαρχουν και οι εστιες αν σε ενδιαφερει...αλλα δεν ξερω για ποσο θα υπαρχουν...μιας και κατι ακουσα οτι μπορει να κλεισουν...αλλα αν ενδιαφέρεσαι ψαξτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ.

Νεοφερμένος

Η ΚΑΤΕΡΙΝΑΣ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Οι φοιτητες της σχολης πού μένουν συνήθως?κοντά στη σχολή ή΄κέντρο?
Πού θα συναντάς κόσμο απ τη σχολή σου?
Δεν μπορώ καθόλου να φανταστώ πώς είναι η ζωή εκεί.Αλλά με αγχώνει λίγο ο πρώτος καιρός.Γι αυτό δε θα ηθελα να μ'ενω κάπου που δε θα κυκλοφορεί κανείς απ τη σχολή 'η που δε θα έχει φοιτητές.τι προτείνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top