Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
παιδια έτσι θα το κάνω παράλληλα με κάποιο βιβλίο θα του δίνω και λογοτεχνικα!!!!!!!εισται φοβεροι!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ξεκινα και καποιο Listening πάντως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
εχεις δικιο!!!!!!!!πρεπει να αρχίσω κ τα listening για να του είναι μετά πιο ευκολο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οπως και να χει καλη επιτυχια στο εγχειρημα σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
ευχαριστω!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να έκανε κάποιο κατατακτήριο τεστ για αρχή ώστε να είναι ξεκάθαρο ( όσο γίνεται) σε πιο επίπεδο βρίκεται. Αν ο φίλος σου είναι περίπου στη δική σου ηλικία, μια πολύ καλή λύση είναι τα βιβλία για ADULTS. Είναι εντατικά αλλα δεν νομίζω να είναι αύτό πρόβλημα αφου θα κανονίσετε εσείς με τι ρυθμό θα δουλέψετε, αλλα το πιο σημαντικό τους πλεονέκτημα είναι ότι το Elementary Level απευθύνεται σε false beginners. False beginners είναι όσοι έχουν κάποιες γνώσεις αλλά χρειάζονται όλα φρεσκάρισμα.

Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
σ' ευχαριστω πολύ!!!! δεν ειναι στην ηλικια μου ειναι 4 χρονια μεγαλύτερος!!!! μ αρεσει αυτο το βιβλίο που μ λες!!!!θα το ψάξω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας! Είμαι καινούργια στο forum και ήθελα τη βοήθειά σας. Από μικρή ήθελα να σπουδάσω Αγγλική Φιλολογία και να γίνω καθηγήτρια αλλά δεν τα κατάφερα τελικά. Πήρα το Proficiency ECPE και αποφάσισα να το κυνηγήσω. Ξεκίνησα μαθήματα στην κόρη ενός φίλου που είναι D' Class και τα πάμε μια χαρά. Είμαι πολύ ενθουσιασμένη που κατάφερα να κάνω αυτό που μου άρεσε πάντα, τα αγαπάω πολύ τα Αγγλικά. Τώρα μου προέκυψε και ένα παιδάκι 3ης δημοτικού που πηγαίνει Α' προκαταρκτική και θέλει ιδιαίτερα μαθήματα. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας για το πως διδάσκουν ένα τόσο μικρό παιδί και να μου προτείνετε κάποια βιβλία που θα μπορούσαν να με βοηθήσουν (αν υπάρχουν και σε online μορφη ακόμα καλύτερα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καταρχήν, καλό ξεκίνημα :)
Θα έλεγα πως βασικά ο κάθε καθηγητής έχει το δικό του τρόπο διδασκαλίας και με την τριβή μαθαίνει κι ο ίδιος.
Προσωπικά στα μικρά παιδιά, στόχος μου είναι περισσοτερο να αγαπήσουν τη γλώσσα. Μην τα βαραίνεις με πολύ ύλη, δείξε άφθονη αγάπη και υπομονή. Κάνε πολλές επαναλήψεις.
Υπάρχουν πολλά βιβλία πολλών εκδοτικών οίκων. Πηγαινε σε κάποιο μεγαλο βιβλιοπωλείο και κοιτα τι σου αρέσει. Ειδικά στα μικρα φρόντισε να είναι βατό και εύκολο, μην τρομάξουν γιατί είναι κρίμα. Υπάρχει χρόνος να τρέξεις αργότερα, αφού έχουν καταλάβει τα βασικά :)
Εύχομαι να σε βοήθησα λίγο. Καλή επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σου, μου έφυγε λίγο από το άγχος μου. Η αλήθεια είναι ότι αγαπάω πολύ τα παιδάκια οπότε πιστεύω όλα να πάνε καλά αλλά ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιων άλλων πιο έμπειρων από μένα. Σου εύχομαι και σένα τα καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γνωμη μου ειναι να δεις τι σου αρεσει απο βιβλια.
Κατα τη γνωμη μου τα πιο πολλα ειναι αξιολογα.
Επισης να κανεις καποιο πλανο μαθηματων και καποιο χρονοδιαγραμμα για το ποτε θα βγαλεις τα βιβλία.
Ελπιζω να βοηθησα.
Καλη τυχη στο εγχειρημα σου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenapapad1

Νεοφερμένος

Η elenapapad1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Κάπως έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ, το βασικό βέβαια είναι να με συμπαθήσει και το παιδί για να μπορέσουμε να προχωρήσουμε ακόμα καλύτερα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

irinaki79

Νεοφερμένος

Η Ήρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους/-ες!

Μόλις έκανα εγγραφη γιατι ήθελα τη βοήθεια σας σε κατι αν είναι εύκολο...
Αποφάσισα να διδάξω αγγλικά σε παιδάκια,έχω πτυχίο αγγλικών αριστης γνώσης και γενικά επειδή ξέρω και άλλες γλώσσες πάντα μου άρεσε η ιδέα να ασχοληθώ με αυτό..τώρα δεδομένου ότι είμαι για πολύ καιρό άνεργη αποφάσισα να προσπαθήσω να δω αν θα τα καταφέρω..κυρίως για να αισθανθώ δημιουργική!θα ήθελα να με βοηθήσετε λέγοντας μου για πλανα μαθημάτων/βιβλία κλπ και αν έχετε κάτι να μου προτείνεται θα xερόμουν πολύ!ευχαριστώ εκ των προτερων
!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά με τέτοια ορθογραφία δεν θα σου συμβούλευα την διδασκαλία, γιατί δεν ψάχνεις κάποια δουλειά που να μπορείς όντως να βοηθήσεις κόσμο;Αλλά επειδή όπως είπες είσαι άνεργη καιρό , άμα καταφύγεις σε αυτήν την λύση πρέπει να πάρεις απόφαση να διαβάσεις αρκετά ,να θυμηθείς πολλά πράγματα που θα έχεις ξεχάσει και να κάνεις πολύ κόπο για να σταθείς σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο σε μια τάξη ή ιδαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
γεια σου irinaki79!καλως ηρθες στο i school!
λοιπον δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ.εγω εχω proficiency και στα αγγλικα και στα γερμανικα και κανω ιδιαιτερα στα αγγλικα για παιδια που θελουν να παρουν το ecce.εχω παρει το βιβλιο ecce practice tests book 1 and 2 και κανουμε απο εκει εξασκηση.Φυσικα πριν απο αυτο το βιβλιο τους εκανα μια επαναληψη γρηγορη ολης της γραμματικης ετσι για να θυμηθουν τα βασικα.τωρα σε κατι αλλο δεν μπορωνα σε βοηθησω.ο καθενας εχει το δικο του τροπο.καλη επιτυχια παντως !!!:)
-----------------------------------------
Συγγνώμη αλλά με τέτοια ορθογραφία δεν θα σου συμβούλευα την διδασκαλία, γιατί δεν ψάχνεις κάποια δουλειά που να μπορείς όντως να βοηθήσεις κόσμο;Αλλά επειδή όπως είπες είσαι άνεργη καιρό , άμα καταφύγεις σε αυτήν την λύση πρέπει να πάρεις απόφαση να διαβάσεις αρκετά ,να θυμηθείς πολλά πράγματα που θα έχεις ξεχάσει και να κάνεις πολύ κόπο για να σταθείς σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο σε μια τάξη ή ιδαίτερο.
συγγνωμη η κοπελα αγγλικα θελει να διδαξει τι τη νοιαζει η ελληνικη ορθογραφια;μπορει στα αγγλικα να ειναι τελεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
άλλο τα Αγγλικά, άλλο τα Ελληνικά. μπορεί να κάνει κάποια σημαντικά ορθογραφικά λάθη στην Ελληνική, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν ξέρει Αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gestalt 2

Νεοφερμένος

Η Gestalt 2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Η διδασκαλία της ξένης γλώσσας προυποθέτει την πολύ καλή γνώση της μητρικής.Άμα δεν ξέρεις καλά ελληνικά πως θα μπορέσεις να εξηγήσεις στα αγγλικά ένα φαινόμενο, αν έχεις μαύρα μεσάνυχτα από γλώσσα γενικά, πόσο μάλλον στη μητρική σου; Συνήθως αυτός που γνωρίζει εις βάθος μια ξένη γλώσσα δεν κάνει γελοία λάθη στη μητρική του, που τα μαθαίνει τριπλάσια χρόνια απ'οτι την ξένη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
αυτό είναι κάτι που μπορεί να διορθώσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Η διδασκαλία της ξένης γλώσσας προυποθέτει την πολύ καλή γνώση της μητρικής.Άμα δεν ξέρεις καλά ελληνικά πως θα μπορέσεις να εξηγήσεις στα αγγλικά ένα φαινόμενο, αν έχεις μαύρα μεσάνυχτα από γλώσσα γενικά, πόσο μάλλον στη μητρική σου; Συνήθως αυτός που γνωρίζει εις βάθος μια ξένη γλώσσα δεν κάνει γελοία λάθη στη μητρική του, που τα μαθαίνει τριπλάσια χρόνια απ'οτι την ξένη γλώσσα.

Συμφωνώ! Για να διδάξει κανείς μια ξένη γλώσσα, καλόν θα είναι να γνωρίζει καλά τη μητρική γλώσσα του μαθητή, ούτως ώστε να μπορεί να κάνει παραλληλισμούς.

Ωστόσο, υπάρχουν και καθηγητές ξένων γλωσσών που είναι native speakers της γλώσσας την οποία διδάσκουν και δεν γνωρίζουν ελληνικά ή γνωρίζουν ελάχιστα! Διδάσκουν, όμως, πολύ καλά!!!


Υπάρχουν, εξ'άλλου, δυο θεωρίες για τη διδασκαλία ξένων γλωσσών: η μια λέει ότι είναι καλύτερο να επισημαίνονται οι αντιστοιχίες της ξένης και της μητρικής γλώσσας (προυποτίθεται το παιδί να έχει κατακτήσει πλήρως τη μητρική του) και η άλλη υποστηρίζει ότι καλόν είναι η διδασκαλία να γίνεται με αποκλειστική χρήση της ξένης γλώσσας (ιδίως σε μικρές ηλικίες, που το παιδί μπορεί να αφομοιώσει ευκολότερα τη νέα γνώση!).

Πάντως ας μη βιαστούμε να κρίνουμε την ορθογραφία κάποιου... Γίνονται και τυπογραφικά λαθή!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Συμφωνώ! Για να διδάξει κανείς μια ξένη γλώσσα, καλόν θα είναι να γνωρίζει καλά τη μητρική γλώσσα του μαθητή, ούτως ώστε να μπορεί να κάνει παραλληλισμούς.

Ωστόσο, υπάρχουν και καθηγητές ξένων γλωσσών που είναι native speakers της γλώσσας την οποία διδάσκουν και δεν γνωρίζουν ελληνικά ή γνωρίζουν ελάχιστα! Διδάσκουν, όμως, πολύ καλά!!!

Πάντως, ας μη βιαστούμε να κρίνουμε την ορθογραφία κάποιου... Στο κάτω-κάτω γίνονται και τυπογραφικά λάθη!!!
ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top