Βοήθεια στη διδασκαλία/προετοιμασία μαθημάτων για Ιδιαίτερα

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εμείς από A Junior!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!! Λοιπόν έχω πρόβλημα… ένας φίλος μου, μου ζήτησε να του κάνω προετοιμασία για lower γιατί δεν θέλει να πάει σε φροντιστήριο….. το θέμα είναι ότι εγώ ενώ θέλω πολύ να του κάνω μάθημα γιατί πιστεύω ότι έχω τις γνώσεις δεν ξέρω ΠΩΣ!!!! Μπορεί κάνεις να μου πει ένα τρόπο να των ʽʼδιδάξωʼʼ??? το παιδί δεν έχει και πολύ καλές βάσεις από τα προηγούμενα χρόνια που πήγαινε φροντιστήριο… δεν ξέρω πώς να το χειριστώ…. Μπορεί κάνεις να βοηθήσει????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Λοιπόν αφού δεν έχει καλές βάσεις,άρχισέ τον από τα πρώτα κιόλας.Αλφαβήτα κτλ

Δεν θα κάνεις κάτι συνταρακτικό!Απλά θα του βάζεις να μαθαίνει ορθογραφία λέξεις για την επόμενη φορά,ώστε να έχει λεξιλόγιο,θα του εξηγείς τη γραμματική που θα πηγαίνει βάσει του βιβλίου που έχετε διαλέξει να κάνετε και θα διορθώνετε τις ασκήσεις.
Για αρχή αυτά...

Απλά να πάρετε εύκολα βιβλία για να κάνετε το μάθημα πιο βατό!

Αν θες κάτι,στείλε μου πμ...Δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τη διδασκαλία(αν και πολύ θα το θελα!:p),αλλά έχω αρχίσει και κάνω κάτι παρόμοιο στη ξαδέρφη μου που ήταν στο στάδιο της A Junior αφού δεν έκανε ποτέ της Αγγλικά,και πετυχαίνει!!:PΈχει και πλάκα μην σου πω..Αφού θα αποκτήσει κάποιες γνώσεις θα του δίνεις και τραγούδια που του αρέσουν να τα μεταφράζει κτλ κτλ!!Αρκεί να μην βαρεθείτε!;)

Good Luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!!! Λοιπόν έχω πρόβλημα… ένας φίλος μου, μου ζήτησε να του κάνω προετοιμασία για lower γιατί δεν θέλει να πάει σε φροντιστήριο….. το θέμα είναι ότι εγώ ενώ θέλω πολύ να του κάνω μάθημα γιατί πιστεύω ότι έχω τις γνώσεις δεν ξέρω ΠΩΣ!!!! Μπορεί κάνεις να μου πει ένα τρόπο να των ʽʼδιδάξωʼʼ??? το παιδί δεν έχει και πολύ καλές βάσεις από τα προηγούμενα χρόνια που πήγαινε φροντιστήριο… δεν ξέρω πώς να το χειριστώ…. Μπορεί κάνεις να βοηθήσει????


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!:no1:

γειά!

κατ'αρχάς, προτού κανεις οτιδήποτε, πρέπει να είσαι απολύτως βέβαιη ότι εσύ η ίδια γνωρίζεις πολύ καλά έως άπταιστα την αγγλική γλώσσα, ούτως ώστε να είσαι έτοιμη να απαντήσεις σε κάθε του απορία και να μιλάς με confidence and fluency!

από κει και πέρα, θα σε συμβούλευα να πάρεις βιβλία (teacher's book & student's book) για να προετοιμάσεις το μάθημά σου σωστά. δες πρώτα ποιά ακριβώς είναι τα κενά του και ξεκίνησε αναπληρώνοντας αυτά και κάνοντας παράλληλα μια γενική και συνολική επανάληψη στη γραμματική και το συντακτικό. αφού τα εμπεδώσει αυτά, ξεκίνα τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου του (πρότεινέ του βιβλία που να ταιριάζουν στα ενδιαφέρνοτά του και εφημερίδες ή περιοδικά)- εννοείται πως θα προμηθευθείς και ένα βιβλίο εξειδικευμένο στο λεξιλόγιο του επιπέδου του παιδιού - π.χ. lower.

αφού τα κατακτήσει όλα αυτά, τότε προχωρείστε σε εκθέσεις, speaking και listening.

εναλλακτικά, αν το παιδί δεν έχει πολλά κενά που πρέπει να καλύψει, τότε μπορεις παράλληλα με τη γενική επανάληψη να του δίνεις εκθέσεις και να προετοιμάζεται σε speaking και listening.

στη θέση σου θα του έδινα ένα διαγνωστικό test πρώτα για να δω που ακριβώς υστερεί.

αυτά θα έκανα εγώ, ως μέλλουσα (ελπίζω) εκπαιδευτικός... δεν έχω διδακτική εμπειρία, επομένως ό,τι γράφω βασίζεται σε θεωρητικές γνώσεις παιδαγωγικών και διδακτικής...

the choice is yours!

εξ'άλλου, κάθε μαθητής είναι ατομική περίπτωση και οι θεωρητικές μέθοδοι διδασκαλίας που διδάσκονται στους μέλλοντες εκπαιδευτικούς στα πανεπιστήμια δεν ισχύουν για όλους ανεξαιρέτως, παρά μόνο για ένα μέσο όρο... επομένως, εσύ, που θα συνεργαστείς με το παιδί, είσαι αυτή που θα καθορίσει τι ακριβώς χρειάζεται!

Good luck!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο!!!! Lita Athens: έχεις δίκιο για αυτά που λες όμως νομίζω ότι ξέρω πολύ καλά την γλώσσα καθώς κάνω μάθημα (σαν μαθήτρια εννοώ) 10 χρόνια (είναι τραγικό!!!!!:Ρ) έχω παρατηρήσει ποια είναι τα κενά του γιατί του έκανα συγκεκριμένες ερωτήσεις από γραμματική και λεξιλόγιο και δεν μπορούσε να μου απαντήσει αν και ήταν πολύ απλές… μου έχει πει και ο ίδιος ότι θέλει γενικά μια πολύ καλή επανάληψη γιατί δεν θυμάται και πολλά!!! Όσο για τα βιβλία ψάχνω να βρω κάτι στα μέτρα του!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
δεν ήξερα για πόσο καιρό έκανες αγγλικά, γι αυτό και επεσήμανα την άπταιστη γνώση ως απαραίτητο στοιχείο, γιατί πολλές φορές δυστυχώς άτομα με μέτρια γνώση μιας γλώσσας αναλαμβάνουν τη διδασκαλία της... γεγονός που μπερδεύει και το μαθητή...

εφ'όσον όμως, όπως γράφεις, γνωρίζεις καλά τη γλώσσα, τότε και με τη βοήθεια των βιβλίων για καθοδήγηση θα τα καταφέρεις!

και πάλι, καλή τυχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν θες παντως προτασεις για βιβλία εδω είμαστε.
Πες μας επίπεδο να σου πουμε κατα τη γνωμη μας τι ταιριάζει να κανει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!και τους δυο!!!
Λοιπόν teol20 το παιδί βασικά δεν έχει τις απαραίτητες για να δώσει lower έχει πάρα πολλά κενά και σε γραμματική και σε λεξιλόγιο… είναι μεγάλο πρόβλημα….. χρειάζεται πολύ δουλειά… μου έχουν πει ήδη για κάποια βιβλία αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις… γενικά εσύ τι μου προτείνεις για τέτοιο επίπεδο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Θες να του ξεκινησεις απο γραμματικη Β1 ή να πεσουμε σε κατι πιο χαμηλο;
Grammarway 3 απο Express Publishing για γραμματικη σε Β1.
Ειναι φανταστικο βιβλιο.
Απο λεξιλογιο κανεις κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
βασικα ναι grammarway μου ειχαν προτείνει!!!! ωραια!!!!μπααααα για πες και κανενα για λέξεις!!!!!!!!!κατι καλο θέλω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Aν θες κατι σε coursebook κανε το Connect B1+ της Βurlington.
Εχει και Workbook και Companion.
Αυτο ειναι κατι αρκετα καλο.
Αν θες κατι αλλο πολυ καλη σειρα ειναι και τα What if...? της Hillside Press.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Θες να του ξεκινησεις απο γραμματικη Β1 ή να πεσουμε σε κατι πιο χαμηλο;
Grammarway 3 απο Express Publishing για γραμματικη σε Β1.
Ειναι φανταστικο βιβλιο.
Απο λεξιλογιο κανεις κατι;
εχω κανει αυτο το βιβλιο και αν και φαινεται ωραιο δεν ειναι...πραγματικα αισχρο... κανε καλυτερα το grammar steps του γριβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ρε,αν δεν έχει καλό επίπεδο,θα τον μπερδέψει κατευθείαν το Grammarway το 3..Αν όχι το 1,το 2 οπωσδήποτε. Η κοπέλα είπε ότι δεν ξέρει σχεδόν τίποτα,άρα με βιβλίο μεγάλου επιπέδου θα πελαγώσει γιατί δεν θα καταλαβαίνει τίποτα!! :/

Από λεξιλόγιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα CLICK ON,είναι πολύ καλά. Αν δεν γνωρίζει τίποτα από λέξεις,από την αρχή. Click on 1 και πάει λέγοντας...Εσείς τι πιστεύετε;; :)
-----------------------------------------
Και μετά του δίνεις κατευθείαν από τα προπαρασκευαστικά βιβλία των εξετάσεων,Edexcel πχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
τα γαματα που καναμε εμεις ηταν τα action(action a,b,c,και μετα laser D,το καλυτερο απ' ολα!!).το what if το καναμε στο σχολειο,μαπα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Οι αποψεις ποικίλουν πάντως.
Αν το παιδι θελει να ξεκινησει απο το 0 τοτε να το πειτε ρε παιδια.
Παντως αν ειναι ετσι ξεκινησε απο C Regular.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bj.eirini

Νεοφερμένος

Η bj.eirini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
συνφωνώ το what if το θεωρώ λίγο άκυρο σαν βιβλίο... και εμεις στο σχολείο το κάνουμε...θέλω να τον ξεκινήσω από το 0!!!!!!!!!!!!!ξέρει πράγματα αλλά λιγα απο εδώ λίγα απο εκει δεν έχει κάτι σίγουρο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αν λεμε απο αρχη-αρχη παρε το splash! 1 και 2.φοβερο. Ben ftw :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
δεν ξέρω συγκεκριμένα βιβλία να σου προτείνω, παντως σίγουρα θα τον βοηθούσαν καποοια αγγλικά παιδικά βιβλία (λογοτεχνικά) ή βιβλία σε simple english...
-----------------------------------------
... για να έρθει σε επαφή με τη γλώσσα ως σύνολο και όχι μόνο με συγκεκριμένους τομείς της..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Kαλυτερα να του πηγαινεις καποια διηγηματα οπως ειπωθηκε και παραπανω να του λες να τα διαβαζει και να του λυνεις καποιες αγνωστες λέξεις.
Ξεκινα απο simplified version διηγηματων Α2 και πάνω και δουλεψε ετσι.
Παραλληλα δουλεψε και καποια γραμματικη και κάποιο Listening παλι σε Α2-Β1.
Δες πως τραβαει και σιγα-σιγα αυξησε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
δες και τα ενδιαφέροντα του... τί είδους λογοτεχνία του αρέσει κλπ.
πάντως, τα λογοτεχνικά βιβλία κατ'εμέ παίζουν σημαντικό ρόλο στην εξοικείωση με τη γλώσσα!
-----------------------------------------
με τα βιβλία θα αποκτήσει μια γενικότερη εκτίμηση - αγάπη για τη γλώσσα, που θα εκετείνεται πέρα από την τυπική απόκτηση κάποιου διπλώματος.

θυμηθείτε τη διδασκαλία των ελληνικών στο δημοτικό σχολείο, με τις απλουστευμένες ιστορίες, τα παραμύθια του Τριβιζά ή της Δέλτα κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top