Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δηλαδη διαλεγεις και σε πια περιοχη θες να πας..?? Αφου ετσι κ αλλιως μεσα στα πλοια θα εισαι.
Ποια η διαφορα? Και γ'ιαυτο που λες για τα πτυχια και τα σχετικα εγω εχω και αγγλικα και πληροφορικη και πολυτεκνος ειμαι.Με περνουνε ανετα ε?
Κα αφου εισαι μεσα στα πλοια η ξενη γλωσσα που βοηθα:/:?

Ναι, η επιλογή της σχολής είναι καθαρά δική σου υπόθεση. Για τα πτυχία τώρα. Στα αγγλικά εάν έχεις Lower έχεις 1000 μόρια επιπλέον, εάν έχεις Proficiency έχεις 2000 μόρια επιπλέον. Η πληροφορική δε παίζει κάποιο ρόλο στη εισαγωγή σου στην Α.Ε.Ν., παρά μόνο όταν θα πας αργότερα σε κάποια εταιρία. Η ξένη-ες γλώσσα-ες βοηθάει στην επικοινωνία σου με τους αξιωματικούς και το πλήρωμα αλλά και σε θέματα διοίκισης. Επίσης αυτό εξαρτάται σε τι είδους πλοία θα υπηρετέις και που λειτουργούν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Έχω διδάξει Αγγλικά 2 χρόνια σε ΑΕΝ. Πέρα από τα μαθήματα (στη στεριά) είναι υποχρεωτικό να ταξιδέψεις ενδιάμεσα να μαζέψεις προϋπηρεσία σαν δόκιμος. Πως θα γίνεις εμποροπλοίαρχος αν δεν έχεις κάνει μπάρκο; Καπετάνιος του γλυκού νερού:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Έχω διδάξει Αγγλικά 2 χρόνια σε ΑΕΝ. Πέρα από τα μαθήματα (στη στεριά) είναι υποχρεωτικό να ταξιδέψεις ενδιάμεσα να μαζέψεις προϋπηρεσία σαν δόκιμος. Πως θα γίνεις εμποροπλοίαρχος αν δεν έχεις κάνει μπάρκο; Καπετάνιος του γλυκού νερού:P:P

Ειναι δυσκολα τα αγγλικα εκει..?? Και ποσα χρονια κανεις μαθηματα εξω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Κώστα, τα Αγγλικά δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα. Πάντα γίνεται μια εισαγωγή στην αρχή, ξεκινώντας από τα βασικά ώστε να μάθουν όσοι δεν ξέρουν και να θυμηθούν όσοι τα ήξεραν . Το επίπεδο φτάνει μέχρι Β1 (ένα χρόνο πριν το Lower) αλλά αν παρακολουθείς από την αρχή δε θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το μάθημα Αγγλικών περιλαμβάνει και ορολογία η οποία είναι αρκετά χρήσιμη πιστεύω μια και η επικοινωνία στα πλοία γίνεται στα Αγγλικά.

Η φοίτηση διαρκεί 4 χρόνια συνολικά.

1ος χρόνος
-α εξάμηνο (Οκτώβρη - Γενάρη)
-μπάρκο

2ος χρόνος
-β εξάμηνο
-γ εξάμηνο

3ος χρόνος
-μπάρκο
-δ εξάμηνο

4ος χρόνος
-ε εξάμηνο
-στ εξάμηνο

* Το τελευταίο μπάρκο δεν είναι υποχρεωτικό. Πας αν δεν έχεις συμπληρώσει την προϋπηρεσία (δε θυμάμαι τώρα πόσο είναι) ή αν θες να βγάλεις κάποια χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Ενταξει τοτε......Β1 δεν ειναι τπτ.Σκοπευω να δωσω το proficiency αφου τελειωσω το σχολειο,αλλα τωρα δεν θυμαμαι τπτ απο αγγλικα.Ελαχιστα πραγματα.Ας τα να πανε. Να κανω και ακομη μια ερωτηση,το μπαρκο τι ειναι??
Παντως σας ευχαριστω για τις πληροφοριες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Κωστα

μπαρκο = ταξιδι σε πλοιο (σαν δοκιμος στην αρχη)
Αφου εχεις proficiency δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Οταν το παρω με το καλο...Και αν περασω ΑΕΝ :D Για τα αλλα μαθηματα γνωριζεται τπτ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Smaragdav

Νεοφερμένος

Η Σμαράγδα Βαμβακάρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Ξέρω ότι η ύλη των μαθηματικών είναι απαιτητική.Τα περισσότερα μαθήματα έχουν να κάνουν με την ειδικότητα σας.
Υπάρχει και ένα μάθημα Αλληλογραφία , το οποίο γίνεται στα Αγγλικά και Ελληνικά. Γίνεται στο ε εξάμηνο και χρειάζεται να έχεις βασικές γνώσεις στα Αγγλικά.
Για τα μαθήματα ειδικότητας δε μπορώ να σου πω πολλά πράγματα, θα σου πουν οι ειδικοί σε αυτά.

Αν περάσεις ΑΕΝ και έρθεις Σύρο, μπορεί να τα πούμε και από κοντά, είναι μικρό το νησί ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Μακαρι να περασω.....Θα με ενδιεφερε να περασω αλλα ποτε δν ξερεις :) Τα μαθηματα ειναι λιγο δυσκολα μωρε τα αλλα.Τα κοιταξα.Εχει και μαθηματικα και φυικες και δεν σημαζευεται το πραγμα.Τελοςπαντων θα δειξει το πραγμα.
Συρο θα δηλωσω Συρο..:D!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω????Άν εχεις μυωπια,αστιγματισμο,δυσχρωματοψία γενικα παθήσεις στην όραση μπορείς να πας?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
εγω για 7.000 ξερω μισθο
2.500 ισως ειναι για οσους πανε με απολυτηριο λυκειου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

komninos

Νεοφερμένος

Ο komninos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ρε παιδια καλησπερα θελω να ρωτησω κατι...Εγω προχθες περασα τους γιατρους ολα καλα,μια χαρα το απολυτηριο μου ειναι στα 13,8,Αγγλικα Πτυχιο δεν εχω αλλα χωρις γνωσεις επιπεδου Proficiency (πλεον δεν προλαβαινω να δωσω:( βλακεια μου που δεν ειχα δωσει) ειμαι πολυτεκνος αλλα θελω να περασω Ασπροπυργο πουθενα αλλου.... Τι ελπιδες εχω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alex Dallas

Νεοφερμένος

Ο Alex Dallas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
φιλε μου οποιος παει για τα λεφτα φευγει συντομα..
πρεπει να σου αρεσει αυτο που κανεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Prowler664

Νεοφερμένος

Ο Prowler664 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας.
Είμαι μαθητης της Γ' λυκείου, έχω κάνει μία μικρή έρευνα για τη σχολή. Η μονη μου απορία είναι η εξης: γνωστό ότι υπάρχουν τρεις κατηγοριες-τροποι που μπαινεις σε μια Α.Ε.Ν. Οι απολαβες εινα ιδιες με εναν που μπηκε με πανελληνιες και καποιον που πηγε με απολητηριο λυκείου? Η ακομα και πολυτεκνου...Ειμαι γιος πολυτεκνων, και αναρωτιεμαι, ποιος τροπος με συμφερει καλητερα...Υπαρχει διαφορά σε χρήματα? Είναι μεγαλη αυτή? Στα χρηματα παιζει ρολο και και ενα πτυχιο Αγγλικών ή κατι παρόμοιο? Ρωτάω γιατι 8α μου αρεσε να μπω σε μια σχολη ΑΕΙ με πανελληνιες και να παω μετα σε ΑΕΝ αν δν υπαρχει σοβαρή διαφορα σε χρηματα.
Παρακλώ δωστε μου τα φώτα σας.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIWTE

Νεοφερμένος

Η Γιωτα!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..μπορει καποιοσ ν μ πει αν χριεαζετε ν δωσεισ α8ληματα οπωσ στισ στρτιωτικεσ σχολεσ γ ν περασει σ σχολη εμπορπλοιαρχων εφοσον εχεισ μπερασει μ τ μοροια/???

συγνωμη γ ν περασεισ με πανελλληνιεσ στην σχολη εμποροπλοιαρχων πρεπει ν περασεισ την διαδικασια που περνανε οσοι 8ελουν ν πανε στρατιωτικεσ σχολες??? δλλδ γιατρουσ & αθληματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γεια σας.
Είμαι μαθητης της Γ' λυκείου, έχω κάνει μία μικρή έρευνα για τη σχολή. Η μονη μου απορία είναι η εξης: γνωστό ότι υπάρχουν τρεις κατηγοριες-τροποι που μπαινεις σε μια Α.Ε.Ν. Οι απολαβες εινα ιδιες με εναν που μπηκε με πανελληνιες και καποιον που πηγε με απολητηριο λυκείου? Η ακομα και πολυτεκνου...Ειμαι γιος πολυτεκνων, και αναρωτιεμαι, ποιος τροπος με συμφερει καλητερα...Υπαρχει διαφορά σε χρήματα? Είναι μεγαλη αυτή? Στα χρηματα παιζει ρολο και και ενα πτυχιο Αγγλικών ή κατι παρόμοιο? Ρωτάω γιατι 8α μου αρεσε να μπω σε μια σχολη ΑΕΙ με πανελληνιες και να παω μετα σε ΑΕΝ αν δν υπαρχει σοβαρή διαφορα σε χρηματα.
Παρακλώ δωστε μου τα φώτα σας.. :D

Ναι, οι απολαβές πλέον έχουν εξισωθεί και για τους 2 τρόπους εισαγωγής. Όμως σε συμφέρει να μπεις με πανελλήνιες διότι μόνο ένα μικρό ποσοστό εισάγεται με απολυτήριο. Στη περίπτωσή σου που είσαι γιος πολυτέκνων έχεις πιο πολλές πιθανότητες εισαγωγής. Δεν υπάρχει διαφορά στα χρήματα. Το πτυχίο Αγγλικών μαίζει ρόλο μόνο στην εισαγωγή σου επειδή εάν έχεις FCE ή ECCE έχεις 1000 μόρια επιπλέον. Εαν έχεις CPE ή ECPE έχεις 2000 μόρια επιπλέον. Πας για πλοίαρχος, μηχανικός ή κάτι άλλο? Δες και τη προκήρυξη του Υ.Ε.Ν. για να δεις περίπου τι κατάσταση παίχτηκε φέτος.

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..μπορεί καποιοσ ν μ πει αν χρειάζεται ν δωσεισ α8ληματα οπωσ στις στρτιωτικεσ σχολεσ γ ν περασει σ σχολή εμποροπλοιάρχων εφόσον εχεισ μπερασει μ τ μοροια/???

συγνωμη γ ν περασεισ με πανελλληνιεσ στην σχολη εμποροπλοιαρχων πρεπει ν περασεισ την διαδικασια που περνανε οσοι 8ελουν ν πανε στρατιωτικεσ σχολες??? δλλδ γιατρουσ & αθληματα???
Αθλήματα όπως στις στρατιωτικές σχολές δε δίνεις. Περνάς από υγειονομική εξέταση όπου πρέπει να περάσεις από επιτροπή γιατρών, να βγάλεις μια ακτινογραφία θώρακος κτλ. Με λίγα λόγια μια κουραστική και μεγάλη διαδικασία για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIWTE

Νεοφερμένος

Η Γιωτα!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δλδ εγω τωρα που πρωτα ο θεοσ εχω περασει εκει..θα πρεπει ν παω ν κανβ τισ εξετασεισ που ειπεσ πριν..η΄θα επρεπε ν τισ κανω ποιο πριν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Επρεπε να ειχες κανει εξετασεις (Ιατρικες κ Αθλητικες κτλπ).....Για να περασεις ΑΕΝ τουλαχιστον. Δεν τ ηξερες????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIWTE

Νεοφερμένος

Η Γιωτα!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν την ειχα βαλει πρωτη στ μηχανογραφικο γιαυτο δεν εχω κανει τπτ.. μολισ μ εκοψεσ τα ποδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Χαχαχα Συγνωμη....:redface: Αλλα απο'τι θυμαμαι στο Μηχανογραφικο η ΑΕΝ διπλα ειχε ενα αστερακι οπως και οι αλλες Στρατιωτικες-Αστυνομικες Σχολες και ελεγε οτι απαιτουνται εξετασεις (και ειδικα η ΑΕΝ κολυμβηση). Επρεπε να το ψαξεις λιγο το θεμα. Ισως ομως να μην ισχυουν αυτα που σου λεω μην απελπιζεσαι!! Θα κανω ενα search και θα σου πω στα σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top