Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

LosPoulos

Νεοφερμένος

Ο LosPoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν είπα ότι πρέπει να έχει κάποιος ιδιοφυές νικ. Ας μάθουμε να διαβάζουμε σωστά και να μη βλέπουμε αυτά που θέλουμε να δούμε. ;) Τώρα, σιγά μη κάτσω να σχολιάσω σε έναν άκυρο το προφίλ μου. :P
Στο θέμα μας τώρα: ΔΕΝ ήμουν κολλημένη! Άλλωστε είπα ότι δεν έχω πρόβλημα αν είναι να αναθεωρήσω την άποψή μου. Διάβασα και εγώ την προκήρυξη που παρέθεσε η Guest 278211 και οκ λέει 2ο και 4ο πεδίο.
Αυτό όμως που δε καταλαβαίνω είναι πώς είναι δυνατόν να ανήκει η ΑΕΝ ταυτόχρονα στις στρατιωτικές σχολές, στις οποίες για να εισαχθεί κάποιος - απ' ότι γνωρίζω - πρέπει να ανοίξεις το 5ο πεδίο, συνεπώς να επιλέξεις Μαθηματικά Γ.Π και ΑΟΘ.

Καταρχην η ΑΕΝ δεν ειναι στρατιωτικη με την αυστηρη εννοια του ορου , οπως δεν ειναι κι οι αστυνομικες . Δευτερον οι στρατιωτικες σχολες ειναι κατα κορον στο 4ο κι οχι στο 5ο πεδιο , στρατιωτικες που ανηκουν μονο στο 5ο ειναι μονο ΣΑΣΣ οικονομικο (αυτονοητο) κι Υπαξιωματικών Διοίκησης Αεροπορίας οπως επισης συνυπαρχουν κι ΣΜΥ κι ΣΜΥΝ υπαρχουν φυσικα κι στο 2ο αλλα κι 3ο κι 1ο . Αλλα μην τα πιστευεις κι ολα αυτα που λεω γτ πως να εμπιστευτεις αλλωστε ενα ατομο με αυτο το νικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχην η ΑΕΝ δεν ειναι στρατιωτικη με την αυστηρη εννοια του ορου , οπως δεν ειναι κι οι αστυνομικες . Δευτερον οι στρατιωτικες σχολες ειναι κατα κορον στο 4ο κι οχι στο 5ο πεδιο , στρατιωτικες που ανηκουν μονο στο 5ο ειναι μονο ΣΑΣΣ οικονομικο (αυτονοητο) κι Υπαξιωματικών Διοίκησης Αεροπορίας οπως επισης συνυπαρχουν κι ΣΜΥ κι ΣΜΥΝ υπαρχουν φυσικα κι στο 2ο αλλα κι 3ο κι 1ο . Αλλα μην τα πιστευεις κι ολα αυτα που λεω γτ πως να εμπιστευτεις αλλωστε ενα ατομο με αυτο το νικ

Λοιπόν για να λήξει το θέμα γιατί ειλικρινά βαρέθηκα, σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών που έχω:

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ονομαστικά οι ονομασίες των σχολών)
AEN
ΣΣΑΣ
ΣΣΕ
Σχολές Αστυνομίας
ΣΑΝ
ΣΙ
ΣΜΥΝ
ΣΜΥ
ΣΝΔ
ΣΤΥΑ

Με βάση αυτό το βιβλίο - και συγκεκριμένα αυτήν την πληροφορία - εξέφρασα την άποψή μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Natalie out
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ναταλία τα έχεις κάνει λίγο σαλάτα.
Τις στρατιωτικές σχολές κατά βάση τις επιλέγεις απ'το 4ο πεδίο και όχι απ'το 5ο
Στο 5ο βρίσκονται λίγες "στρατιωτικές".
Επίσης η ΣΜΥ στο 4ο δεν βρίσκεται chaos?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LosPoulos

Νεοφερμένος

Ο LosPoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Λοιπόν για να λήξει το θέμα γιατί ειλικρινά βαρέθηκα, σύμφωνα με τον οδηγό σπουδών που έχω:

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (ονομαστικά οι ονομασίες των σχολών)
AEN
ΣΣΑΣ
ΣΣΕ
Σχολές Αστυνομίας
ΣΑΝ
ΣΙ
ΣΜΥΝ
ΣΜΥ
ΣΝΔ
ΣΤΥΑ

Με βάση αυτό το βιβλίο - και συγκεκριμένα αυτήν την πληροφορία - εξέφρασα την άποψή μου στο συγκεκριμένο θέμα.

Natalie out


Αυτες ειναι οι στρατιωτικες σχολες εκτος αστυνομιας κι εμπορικου ναυτικου οπου ειναι στρατιωτικου τυπου , αφου βγαινοντας απο την μεν αστυνομια απορροφησε απο την ιδια κι στο δε εμπορικο ναυτικο αποκλειστικα απο ιδιωτες πουθενα ο στρατος οπου ισχυει με τις υπολοιπες σχολες κι απο αυτες το 5ο εχει ΣΜΥ ΣΜΥΝ ΣΥΔ κι ΣΣΑΣ (μονο οικονομικο) με τα δυο πρωτα να υπαρχουν κι στο 4ο πεδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
τώρα τι απάντηση περιμένεις;
ναι παίρνεις σούπερ μισθό
και ψοφάς στη δουλειά μες στο καράβι
ικανοποιημένος;
Aυτην ακριβως την απαντηση περιμενα.:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisr21

Νεοφερμένος

Ο sotirisr21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γράφω Πανελλήνιες και τα έχω πατώσει το πολύ 10.000 μόρια να βγάλω μπορώ να μπω με απολυτήριο λυκείου γύρω στο 15 και Lower; Απαντήστε γιατί είναι το όνειρό μου να πάω ΑΕΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπόν για να βάλουμε μία τάξη εδώ,στην Α.Ε.Ν. μπαίνεις από το τέταρτο (4) πεδίο όχι από το 5.Επίσης η Α.Ε.Ν. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΣΧΟΛΗ. Στρατιωτικές είναι μόνο οι σχολές των αξιωματικών και υπαξιωματικών των τριών σωμάτων.(Πεζικό,Πολεμική Αεροπορία,Πολεμικό Ναυτικό)Οι Α.Ε.Ν έχουν αποστρατικοποιηθεί εδώ και 15 χρόνια.Οι περισσότερες στρατιωτικές σχολές βρίσκονται στο 2 και 4 πεδίο.Στο 5 είναι μία-δύο στρατιωτικές και οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ. Για να πάρεις Α.Ο.Θ. και να ξεκλειδώσεις το 5ο πεδίο πας για μπάτσος όχι για ναυτικός. Τώρα για κάποιον φίλο που έγραψε ότι η Α.Ε.Ν. είναι η σχολή με τον σουπερ μισθό και για όλους τους άλλους που κοιτάνε μόνο τα λεφτά και δεν κάθονται να ρωτήσουν,να ψάξουν τι παίζει με αυτό το επάγγελμα,έχω να πω ένα:ΘΑ ΦΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Στρατιωτικές είναι μόνο οι σχολές των αξιωματικών και υπαξιωματικών των τριών σωμάτων.(Πεζικό,Πολεμική Αεροπορία,Πολεμικό Ναυτικό)
ωπα επικρατει συγχυση :P ειναι 3 ΚΛΑΔΟΙ: ο Στρατός Ξηράς , το Πολεμικό Ναυτικό και η Πολεμική Αεροπορία. Το πεζικό είναι ΟΠΛΟ του Στρατου Ξηρας (όπως πυροβολικο, τεθωρακισμενο, μηχανικο κτλ) Όταν λες σωμα , εννοεις τα σωματα που υποστηριζουν τα όπλα ( υλικου πολεμου, οικονομικο, υγειονομικο κτλ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisr21

Νεοφερμένος

Ο sotirisr21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά γράφω Πανελλήνιες και τα έχω πατώσει το πολύ 10.000 μόρια να βγάλω μπορώ να μπω με απολυτήριο λυκείου γύρω στο 15 και Lower; Απαντήστε γιατί είναι το όνειρό μου να πάω ΑΕΝ.Καιγωμαι να μπω στην σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Παιδιά γράφω Πανελλήνιες και τα έχω πατώσει το πολύ 10.000 μόρια να βγάλω μπορώ να μπω με απολυτήριο λυκείου γύρω στο 15 και Lower; Απαντήστε γιατί είναι το όνειρό μου να πάω ΑΕΝ.Καιγωμαι να μπω στην σχολη

Με απολυτήριο είναι πιο δύσκολο να μπεις γιατί πρέπει να μπουν πρώτα όλοι οι άλλοι που έχουν δώσει πανελλήνιες και μπαίνουν και μετά στις θέσεις που μένουν μπαίνουν οι άλλοι με το απολυτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis_pgs

Νεοφερμένος

Ο Giannis_pgs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι έχεις δίκιο,δικό μου λάθος.Στρατό Ξηράς εννοούσα!Τώρα αυτό με τα όπλα και τα σώματα δεν το ήξερα.Το έμαθα όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisr21

Νεοφερμένος

Ο sotirisr21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
και παλη ομως 1200 θα μπουν φετος δισκολο το κοβω να βουν μονο απο πανελληινιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
και παλη ομως 1200 θα μπουν φετος δισκολο το κοβω να βουν μονο απο πανελληινιες

Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν το 80% του 1200 έμπαινε από Πανελλήνιες. Γιατί: οικονομικοί λόγοι, στολή, κύρος, καράβια, ''περιπέτεια'' εφ'όσον δεν έπιασαν στρατιωτικές σχολές. Και το κυριότερο: η εύκολη επαγγελματική διέξοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisr21

Νεοφερμένος

Ο sotirisr21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πφφφφφφφφφφφφ ελεος δεν γινετε να μην μπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τσιφαρας95

Νεοφερμένος

Ο τσιφαρας95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπερες σε ολους. Ειπα και γω να κανω την ερωτηση μου. Τελειωνω αυριο πανελληνιες και με κοβω να πιανω περιπου στα 9500 μορια και ειμαι πολυτεκνος. Πιστευετε οτι θα καταφερω να εισαχθω στη σχολη η θα ειναι αρκετα μεγαλη η αυξηση της βασης?. Επιπλεον: το πτυχιο αγγλικων που κατεχεις (εγω profficiency) σε βοηθαει με επιπλεον μορια μονο αν δηλωσεις απο απολυτηριο? Η και με πανελλαδικες να μπω παλι θα εχω βοηθεια? Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psarrianos

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαρά (Χίος). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Με απολυτήριο είναι πιο δύσκολο να μπεις γιατί πρέπει να μπουν πρώτα όλοι οι άλλοι που έχουν δώσει πανελλήνιες και μπαίνουν και μετά στις θέσεις που μένουν μπαίνουν οι άλλοι με το απολυτήριο.

Δεν ισχύει αυτό... είναι καθορισμένα τα ποσοστά που παίρνει για κάθε κατηγορία... νομίζω με απολυτήριο είναι το 20%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπερες σε ολους. Ειπα και γω να κανω την ερωτηση μου. Τελειωνω αυριο πανελληνιες και με κοβω να πιανω περιπου στα 9500 μορια και ειμαι πολυτεκνος. Πιστευετε οτι θα καταφερω να εισαχθω στη σχολη η θα ειναι αρκετα μεγαλη η αυξηση της βασης?. Επιπλεον: το πτυχιο αγγλικων που κατεχεις (εγω profficiency) σε βοηθαει με επιπλεον μορια μονο αν δηλωσεις απο απολυτηριο? Η και με πανελλαδικες να μπω παλι θα εχω βοηθεια? Ευχαριστω πολυ!

Το πτυχιο αγγλικης γλωσσας σε δινει περισσοτερα μορια με αιτηση με το απολυτιριο για της παννελαδικες νομιζω οχι (αν ξερει καποιος ας απαντηση ποιο σιγουρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sotirisr21

Νεοφερμένος

Ο sotirisr21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
+2000 μορια + απολυτιριο .......... και εγω στα ιδια ειμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τσιφαρας95

Νεοφερμένος

Ο τσιφαρας95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μαλιστα, αρα να μην εχω ελπιδες? Πως με κοβετε? Θα δηλωσω αιτηση και με το απολυτηριο και με παννεληνιες σιγουρα αλλα.....Εχω καρα-αγχωθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Redman20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Redman20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
θα παρουν φετος σιγουρα αποφοιτους λυκειου το 20% των εισακτεων της σχολης? τι δικαιολογητικα χρειαζονταν τα προηγουμενα χρονια γνωριζει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top