Σχολές ΑΕΝ (Εμποροπλοιάρχων)

MrsCullen

Νεοφερμένος

Η Φραντζέσκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γνωριζει κανενας πώς γινεται να περασει κανεις απο ΕΠΑΛ Μηχανολογικος Τομεας σε Χολη Εμποροπλοιάρχων? Ρωτάω διοτι ακούγεται πως πια μπορεις να περασεις και με το απολυτήριο σου... Αλλα η ολη κατασταση ειναι πολυ θολη...!

Λογω του τομεα μου κ άλλων παραγόνυων περνάω Ειδική Κατηγορια αλλα δεν γνωριζω αν θα χρειαστει να δώσω πανελλήνιες ή απλα να κανω αίτηση...

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια γιατί ξεκιναει και η τελευταια χρονια και οσο να'ναι πρεπει να ξερω αν πρεπει να αγχωθω απο τωώρα ή οχι!!! :s:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Γνωριζει κανενας πώς γινεται να περασει κανεις απο ΕΠΑΛ Μηχανολογικος Τομεας σε Χολη Εμποροπλοιάρχων? Ρωτάω διοτι ακούγεται πως πια μπορεις να περασεις και με το απολυτήριο σου... Αλλα η ολη κατασταση ειναι πολυ θολη...!

Λογω του τομεα μου κ άλλων παραγόνυων περνάω Ειδική Κατηγορια αλλα δεν γνωριζω αν θα χρειαστει να δώσω πανελλήνιες ή απλα να κανω αίτηση...

Χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια γιατί ξεκιναει και η τελευταια χρονια και οσο να'ναι πρεπει να ξερω αν πρεπει να αγχωθω απο τωώρα ή οχι!!! :s:!:
Περνάς και με πανελλαδικές και με προκύρηξη και οι βάσεις στιν πανελλαδικές είναι λίγο πάνω από τη βάση οπότε είναι εφικτό με λίγο διάβασμα.Αλλιώς προκήρυξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
περνάς και με το απολυτήριο.(βγάλανε και διαφήμηση στην τηλεώραση)
ο πατέρας μου ήταν πλοίαρχος στο εμπορικό ναυτικό, και τα χρήματα είναι πολύ καλά αλλα τα ταξίδια είναι ζόρι.

ενδιαφέρεσαι και για πλοιάρχων ή μόνο μηχανικών?

τώρα εσύ που είσαι και γυναίκα φαντάζομαι θα δυσκολευτείς παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonymous

Νεοφερμένος

Ο Anonymous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τι την θες ρε κοπέλα μου την Εμποροπλοιάρχων να σε φάει η θάλασσα ...... τόσες άλλες σχολες υπάρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stathis23

Νεοφερμένος

Ο Stathis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια σας,θελω να ρωτησω αν παιζει ρολο ο βαθμος του απολυτηριου για εμποροπλοιαρχων...και αν υπαρχει καποια σχετικη ιστοσελιδα...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
γεια σας,θελω να ρωτησω αν παιζει ρολο ο βαθμος του απολυτηριου για εμποροπλοιαρχων...και αν υπαρχει καποια σχετικη ιστοσελιδα...ευχαριστω

Στις Α.Ε.Ν. παιζεί ρολο ο βαθμός του απολυτηρίου σου αν και εγώ το κόβω οτι πρέπει να έχεις πάνω από 14 για να είσαι υπολογίσιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
εγώ το κόβω οτι πρέπει να έχεις πάνω από 14 για να είσαι υπολογίσιμος.

Όχι απαραίτητα, ίσως να παίζει ρόλο σε ποιό τμήμα θα πάει κάποιος (Ασπρόπυργος, Χανιά, Σύρος κ.ο.κ) καθώς γίνεται μηχανογραφημένη αίτηση. Χρειάζονται και κάποιες εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος.

Να προσθέσω πως σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποια πιστοποίηση ξένης γλώσσας βοηθάει. Επίσης αν κάποιος είναι πολύτεκνος και επιλέξει να περάσει σε σε τμήμα που είναι μακριά από την περιοχή διαμονής του, μόνο τότε δικαιούτε να μείνει σε εστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azakoza

Νεοφερμένος

Ο azakoza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μηπως ξερει κανεις τα ωραρια των πλοιαρχων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
γνωρίζεις όλον τον κόσμο, έχεις δικιά σου καμπίνα στο πλοίο, παίρνεις τρελά λεφτά,
(τα θετικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allokotos

Νεοφερμένος

Ο allokotos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δεν υπάρχουν ωράρια,φεύγεις για μήνες και ταξιδεύεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κάτσε φιλαράκο,δεν έχει "8ωρο" το πλοίο!:D
Μπορεί μέσα στη νύχτα να πάθει ζημιά μια μηχανή,να πιάσει φουρτούνα!

@gaspar:
Ποιόν κόσμο θα γυρίσει ρε φίλε;Εννοείς τα λιμάνια και τις ιερόδουλες;:P
Και στο οικονομικό θα διαφωνήσω θεωρώ τα 2500? πολύ λίγα για να παρατήσω το σπίτι μου...μην ξεχνάτε,ΚΑΙ οι ναυτιλιακές ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ είναι όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα (όπως έγραψα και σε άλλη συζήτηση) και "βγάζουν" από εσένα...αν μιλούσαμε για 10000? πρώτο μισθό με προοπτική αυξήσεων και bonus τότε μάλιστα!Αλλά όπως στη στεριά σε εκμεταλλεύονται με το 700άρικο το ίδιο (σε άλλη κλίμακα) γίνεται κι εδώ...

Εγώ συμβουλεύω όποιον θέλει να πάει Εμποροπλοιάρχων για τα λεφτά να το ξεχάσει...κάντε ότι σας αρέσει και σας "γεμίζει",άλλωστε πλέον με την απασχόληση περιουσία δε χτίζει κανείς,τουλάχιστον ευχαριστηθείτε αυτές τις ώρες και μην τις κάνετε αγγαρεία!Και αν σας αρέσει κάτι,και καλύτεροι θα γίνεται και καλύτερα θα αμοίβεστε!

Όσοι πάλι έχουν έστω την παραμικρή υποψία ότι τους αρέσει κάτι τέτοιο ας πάνε,άλλωστε σε 2 εξάμηνα θα κάνουν το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι (όπου εκεί θα "τα δουν όλα") και αν δουν ότι δεν την παλεύουν τα παρατάνε δεν τους πήραν και τα χρόνια!Εγώ 20 είμαι και λέω να αλλάζω κλάδο,άλλος ξεκινά στα 30 τι να λέμε τώρα!:)

Υ.Γ. Μόνο μην μου παρουσιάζετε ως επιχείρημα το γνωστό "μ'αρέσει η θάλασσα"...κι εμένα μ'αρέσει η θάλασσα,γι'αυτο κάνω πολλά μπάνια και είμαι και ναυαγοσώστης...το καλοκαίρι όμως!:iagree:Πάνω στο πλοίο θα είστε με τους αλλοδαπούς δε θα τσαλαβουλάτε!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κάτσε φιλαράκο,δεν έχει "8ωρο" το πλοίο!:D
Μπορεί μέσα στη νύχτα να πάθει ζημιά μια μηχανή,να πιάσει φουρτούνα!

@gaspar:
Ποιόν κόσμο θα γυρίσει ρε φίλε;Εννοείς τα λιμάνια και τις ιερόδουλες;:P
Και στο οικονομικό θα διαφωνήσω θεωρώ τα 2500? πολύ λίγα για να παρατήσω το σπίτι μου...μην ξεχνάτε,ΚΑΙ οι ναυτιλιακές ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ είναι όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα (όπως έγραψα και σε άλλη συζήτηση) και "βγάζουν" από εσένα...αν μιλούσαμε για 10000? πρώτο μισθό με προοπτική αυξήσεων και bonus τότε μάλιστα!Αλλά όπως στη στεριά σε εκμεταλλεύονται με το 700άρικο το ίδιο (σε άλλη κλίμακα) γίνεται κι εδώ...

Εγώ συμβουλεύω όποιον θέλει να πάει Εμποροπλοιάρχων για τα λεφτά να το ξεχάσει...κάντε ότι σας αρέσει και σας "γεμίζει",άλλωστε πλέον με την απασχόληση περιουσία δε χτίζει κανείς,τουλάχιστον ευχαριστηθείτε αυτές τις ώρες και μην τις κάνετε αγγαρεία!Και αν σας αρέσει κάτι,και καλύτεροι θα γίνεται και καλύτερα θα αμοίβεστε!

Όσοι πάλι έχουν έστω την παραμικρή υποψία ότι τους αρέσει κάτι τέτοιο ας πάνε,άλλωστε σε 2 εξάμηνα θα κάνουν το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι (όπου εκεί θα "τα δουν όλα") και αν δουν ότι δεν την παλεύουν τα παρατάνε δεν τους πήραν και τα χρόνια!Εγώ 20 είμαι και λέω να αλλάζω κλάδο,άλλος ξεκινά στα 30 τι να λέμε τώρα!:)

Υ.Γ. Μόνο μην μου παρουσιάζετε ως επιχείρημα το γνωστό "μ'αρέσει η θάλασσα"...κι εμένα μ'αρέσει η θάλασσα,γι'αυτο κάνω πολλά μπάνια και είμαι και ναυαγοσώστης...το καλοκαίρι όμως!:iagree:Πάνω στο πλοίο θα είστε με τους αλλοδαπούς δε θα τσαλαβουλάτε!:lol:
2500 για ενα παιδι 18 ειναι ποολλλαααα.Πρωσοπικα πιστυω οτι δεν υπαρχει θεμα συκγρισης.Κατι ακομα νομιζω οτι πλεον ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αυτοι που δεν πηγαινουν για τα χρηματα.Ο γνωστος μου που πηγε το εκανε μονο και μονο γιατι ειχαν οικονομικα προβληματα(εχει κανει το πρωτο εξαμηνο θεωρια αλλα δεν ξερει αν τελικα θα παει γιατι λεει κατι κουλα οτι δεν τους βγαζουν βιβλιαριο υγειας...δεν ξερω κατα ποσο ισχυει κατι τετοιο-μπορει να αλλαξε γνωμη και να φοβαται-:'()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
2500 για ενα παιδι 18 ειναι ποολλλαααα.Κατι ακομα νομιζω οτι πλεον ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου αυτοι που δεν πηγαινουν για τα χρηματα.

Άλλο να έχεις βιοποριστικό πρόβλημα...
Αν θέλεις 2500 ρε φίλε πήγαινε να γίνεις θερμοϋδραυλικός ή κάτι τέτοιο τι ασχολείσαι με τις σχολές;Είναι ανάγκη να σπουδάσεις για να βγάλεις λεφτά;

Σε πληροφορώ ότι αυτοί που "δεν" είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ενός χεριού,θα χτυπάνε σύντομα την γκλάβα τους αλλά θα είναι αργά...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azakoza

Νεοφερμένος

Ο azakoza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
εγω παιδία σκεφτομαι να περασω εμποροπλοίαρχων, να κανω καποια χρονια και μετα να πάω πολεμικο ναυτικο.. Αυτο γινετε, η οχι...? Με ποια κριτιρια μπορω να αλλαξω τμημα..? πρεπει να ξανα δωσω πανελαδικες..?Ακομη εναν ειναι αυτο εφικτό, με τη βαθμό θα ειμαι..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolissg4

Νεοφερμένος

Ο tolissg4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
παιδες να ρωτήσψ κατι...? Εχω διαβασει στο site της σχολης οτι απο ΕΜΠΟΡΟΠΛΟΙΑΡΧΟΣ μπορεις να μπεις στο πολεμικο ναυτικο... Αυτο αληθεύη καθολου...?? Και αν με τι μιστο ωραριο κτλπ.. Τωρα οσο αφορα τα 2500ευρο ειστε λαθος..ενασ φιλος μου, που ειναι στην σχολη, σαν μηχανικος πήρς πρωτο μισθο 4000ευρο... ;) δν ειναι και ασχημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Αν περασεις ΑΕΝ γινεται να δηλωσεις να μην πας στην θαλασσα?? Ειναι απαραιτητο?
Τοσες δουλεις γραφειου υπαρχουν! Για πειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gpetrakis

Νεοφερμένος

Ο gpetrakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αν περασεις ΑΕΝ γινεται να δηλωσεις να μην πας στην θαλασσα?? Ειναι απαραιτητο?
Τοσες δουλεις γραφειου υπαρχουν! Για πειτε

Οι Α.Ε.Ν έχουν μόνο τμήματα ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ. Αφού ταξιδέψεις κάποια χρόνια και πάρεις τα ανωτέρου βαθμού διπλώματα θα μπορέσεις να βγεις στη στεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sxetlant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Απόστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Οι Α.Ε.Ν έχουν μόνο τμήματα ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ. Αφού ταξιδέψεις κάποια χρόνια και πάρεις τα ανωτέρου βαθμού διπλώματα θα μπορέσεις να βγεις στη στεριά.

Σωστός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas (agia)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kostas (agia) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 905 μηνύματα.
Οι Α.Ε.Ν έχουν μόνο τμήματα ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ. Αφού ταξιδέψεις κάποια χρόνια και πάρεις τα ανωτέρου βαθμού διπλώματα θα μπορέσεις να βγεις στη στεριά.

Δν γινεται κατευθειαν να σε βαλουνε καπου..??? Μωρε λες να παω?
Και για ποσα χρονια μιλαμε περιπου ρε Αποστολη:/:

Όχι απαραίτητα, ίσως να παίζει ρόλο σε ποιό τμήμα θα πάει κάποιος (Ασπρόπυργος, Χανιά, Σύρος κ.ο.κ) καθώς γίνεται μηχανογραφημένη αίτηση. Χρειάζονται και κάποιες εξετάσεις αν δεν κάνω λάθος.

Να προσθέσω πως σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποια πιστοποίηση ξένης γλώσσας βοηθάει. Επίσης αν κάποιος είναι πολύτεκνος και επιλέξει να περάσει σε σε τμήμα που είναι μακριά από την περιοχή διαμονής του, μόνο τότε δικαιούτε να μείνει σε εστία.


Δηλαδη διαλεγεις και σε πια περιοχη θες να πας..?? Αφου ετσι κ αλλιως μεσα στα πλοια θα εισαι.
Ποια η διαφορα? Και γ'ιαυτο που λες για τα πτυχια και τα σχετικα εγω εχω και αγγλικα και πληροφορικη και πολυτεκνος ειμαι.Με περνουνε ανετα ε?
Κα αφου εισαι μεσα στα πλοια η ξενη γλωσσα που βοηθα:/:?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top