Βοήθεια/Απορίες στα Αρχαία Ελληνικά

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εμενα μου ειπε αυτη στο ιδιαιτερο οτι ειναι δυσκολα και εχουν δυσκολη μεταφραση
η αληθεια ειναι οτι η μεταφραση στη Β' της αντιγονης(γεν παιδειας) κ τα ρητορικα κειμενα περισσοτερο(κατευθυνσης) εχουν κααααπως δυσκολουτσικη μεταφραση, αλλα αν το θες ρε παιδι μ κ το προσπαθησεις βγαινουν. ολα στη θεωρητικη δυστυχως στηριζονται στο συστηματικο διαβασμα, επαναληψεις κ καπως καλη μνημη. αλλα εγω δν αντεχω με τπτ ομως τους αρχικους χρονους κ να μαθαινω διαφορες,πολλες, λεξεις για να βγαζω τη μεταφραση στα αγνωστα. βεβαια η κοπελα που μου κανει μαθημα τα βλεπει ολα αισιοδοξα κ με παρηγορει οταν κατσουφιαζω κ δν αντεχω αλλο διαβασμα

παντως οτι μεχρι τωρα εχω μαθει τα'χω ξεχασει γμτ κ πρεπει ν'αρχιζω επαναληψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Με κενά πουθενά δεν γίνεται τίποτα...Τα αρχαία της πρώτης λυκείου είναι εύκολα αρκεί να έχεις βάσεις κ καλό καθηγητή...Φυσικά αν διαβάσεις κ εσύ κ έχεις ένα σωστό πρόγραμμα όλα θα πάνε καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η καθηγητρια μας στα αρχαια υπογραμισαμε κατι παραγραφους και ειπε να κανουμε τα υπογραμισμενα ελειαση για την Δευτερα..τι εννοει δεν ΚΑΤΑΛΑΒΑ???:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Είσαι σίγουρη ότι είπε αυτή τη λέξη; Εγώ πρώτη φορά την ακούω.... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μηπως εννοουσε εγκλιτικη αντικατασταση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Οχι καλε τι να κλισουμε 4 ολοκληρες παραγραφους;;;; Τι μπορει να ειναι δηλαδη...;; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Μήπως σας μιλάει και στα αρχαία,εκτός από τα αρχαία που παραδίδει;Ίσως εννοούσε απλώς επανάληψη...



''Το μυστήριο της αρχαϊκής λέξης''.Μα καλά,δεν φροντίζουν πια να είναι κατανοητοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kass0la

Νεοφερμένος

Η Kassy Christina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
χαχααχα ισως αλλα μας ειπε να υπογραμισουμε κατι 4 παραγραφους στις αρχικες σελιδες... κι ειπε αυτη τη λεξη δηλαδη ετσι καταλαβαμε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Πάντως τέτοια λέξη δεν υπάρχει, μάλλον κάτι άλλο θα είπε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ουτε εγω εχω ακουσει κατι τετοιο..
μηπως ειπε κατι αλλο και συ μπερδευτηκες? και οι αλλοι συμμαθητες σου αυτο ακουσαν ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Να βάλετε ελιές πάνω απ'τις παραγράφους και να τις ζουμπίξετε. Έτσι οι παράγραφοι ελειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ούτε κι εγώ ξέρω καμιά λέξη που να προφέρεται "ελείαση". Μήπως εννοούσε ανάλυση;

Εν πάση περιπτώσει, γιατί δε τη ρωτάτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
ελειαση με αναλυση εχουν τοσο μεγαλη ομοιοτητα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ε όταν έχουν πάλι αυτήν την καθηγήτρια, ας τη ρωτήσει τι είπε να κάνουν σε αυτήν την άσκηση και πώς ακριβώς είπε τη λέξη ώστε να μας φύγει η περιέργεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Έχετε και γαμω την δικαιολογία για να μην κάνετε την άσκηση :P (εκτός αν είσαι η μόνη που δεν άκουσε/ κατάλαβε σωστά…)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexanderV

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Δεν υπαρχουν δυσκολα ή ευκολα αρχαια..!Αν διαβαζεις αρκετα και σωστα τα αρχαια τοτε σου ειναι ευκολα.. Αν ομως...δεν διαβαζεις ή καποια δεν εχεις διαβασει παραδειγμα δεν ξερεις ευκτικη δεν θα μπορεις στο τελος να κλινεις κατι στη ευκτικη! ;) Μονο η γραμματικη θα σε δυσκολευει...!
Συμφωνώ. Πάντος προτιμώ να μου φαίνονται δύσκολα τα Αρχαία και να μη βγάλω πλήρες 20 παρά να χάνω τον χρόνο μου (κι δεσμεύοντας τον εγκέφαλό μου) διαβάζοντας παντελώς άρχηστα για εμένα πράγματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FΛNTOM™

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια!Αν ξέρει κανείς και μπορεί να μου κλίνει λίγο το "προείπεν" στην Προστακτική Ενεστώτα και Β' Αορίστου της ίδιας φωνής.Σας παρακαλώ όποιος μπορεί...Και λίγο σύντομα αν είναι δυνατόν:xixi:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Έχετε και γαμω την δικαιολογία για να μην κάνετε την άσκηση :P (εκτός αν είσαι η μόνη που δεν άκουσε/ κατάλαβε σωστά…)


:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree: Αλλά μάλλον δεν ακουσε καλά.Αλλα και πάλι
2-3 παιδια τα γνωστά της κάθε ταξης θα βρουνε τι πάει να πει ελείαση:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
πρόλεγε,προλεγέτω,προλέγετε,προλεγόντων κ' προλεγέτωσαν
πρόειπε,προειπέτω,πρείπετε,προειπόντων κ' προειπέτωσαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Τελικά τι ήταν αυτό που ζήτησε? Να μη μείνουμε και με την απορία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top