Ποια η διαφορά μεταξύ ΕΠΑ.Λ. και ΕΠΑ.Σ.;

AEK21

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πιά είναι η διαφορα μεταξύ Τεχνικού λυκείου, ΕΠΑΛ κ ΕΠΑΣ?
Επείσης ποιός μπορεί να με βοηθήσει να ανακαλύψω ποιον τεχνικο τομέα θα πρέπει να ακολουθήσω? Δηλ. να με κατευθύνει κ να μπο΄ρεσω να ανακαλύψω που θα ειμαι καλύτερος.
Το σχολείο δεν μου αρέσει, και είμαι αποφασισμένος να μάθω καποια τέχνη.
Ποιά όμως? Χρειάζομαι βοήθεια κ κατεύθυνση. Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Αν πας 3 ρωτα τον καθηγητη που θα σου κανει ΣΕΠ(δεν νομιζω να σε βοηθησει και πολυ αλλα τεσπα)Τωρα για το επαλ επας δεν ξερω την διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πιά είναι η διαφορα μεταξύ Τεχνικού λυκείου, ΕΠΑΛ κ ΕΠΑΣ?
Επείσης ποιός μπορεί να με βοηθήσει να ανακαλύψω ποιον τεχνικο τομέα θα πρέπει να ακολουθήσω? Δηλ. να με κατευθύνει κ να μπο΄ρεσω να ανακαλύψω που θα ειμαι καλύτερος.
Το σχολείο δεν μου αρέσει, και είμαι αποφασισμένος να μάθω καποια τέχνη.
Ποιά όμως? Χρειάζομαι βοήθεια κ κατεύθυνση. Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ?

Σε γραφειο ΣΕΠ πρεπει να απευθυνθεις γι'αυτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AEK21

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
που εχει γραφεια ΣΕΠ? πως το βρισκω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Λογικα στο σχολειο σου θα υπαρχει καποιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SODAW

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SODAW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 921 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πιά είναι η διαφορα μεταξύ Τεχνικού λυκείου, ΕΠΑΛ κ ΕΠΑΣ?
Επείσης ποιός μπορεί να με βοηθήσει να ανακαλύψω ποιον τεχνικο τομέα θα πρέπει να ακολουθήσω? Δηλ. να με κατευθύνει κ να μπο΄ρεσω να ανακαλύψω που θα ειμαι καλύτερος.
Το σχολείο δεν μου αρέσει, και είμαι αποφασισμένος να μάθω καποια τέχνη.
Ποιά όμως? Χρειάζομαι βοήθεια κ κατεύθυνση. Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ?
μα είναι απλό !!!στο ΕΠΑΛ έχεις την δυνατότητα να προχωρήσεις και πανεπιστήμειο όπως και στο ενιαίο ενώ το ΕΠΑΣ σταματάς εκεί δηλ δήνεις νομίζω 4 μαθήματα + της κατέθυνσης και αν θες πας σε ειδική πχ:αισθητικός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πιά είναι η διαφορα μεταξύ Τεχνικού λυκείου, ΕΠΑΛ κ ΕΠΑΣ?
Επείσης ποιός μπορεί να με βοηθήσει να ανακαλύψω ποιον τεχνικο τομέα θα πρέπει να ακολουθήσω? Δηλ. να με κατευθύνει κ να μπο΄ρεσω να ανακαλύψω που θα ειμαι καλύτερος.
Το σχολείο δεν μου αρέσει, και είμαι αποφασισμένος να μάθω καποια τέχνη.
Ποιά όμως? Χρειάζομαι βοήθεια κ κατεύθυνση. Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ?

Νομίζω ότι τα ΤΕΕ καταργούνται από φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κάποιος να μου πει πιά είναι η διαφορα μεταξύ Τεχνικού λυκείου, ΕΠΑΛ κ ΕΠΑΣ?
Επείσης ποιός μπορεί να με βοηθήσει να ανακαλύψω ποιον τεχνικο τομέα θα πρέπει να ακολουθήσω? Δηλ. να με κατευθύνει κ να μπο΄ρεσω να ανακαλύψω που θα ειμαι καλύτερος.
Το σχολείο δεν μου αρέσει, και είμαι αποφασισμένος να μάθω καποια τέχνη.
Ποιά όμως? Χρειάζομαι βοήθεια κ κατεύθυνση. Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ?


Τα Τεχνικά Λύκεια (πρώην ΤΕΛ) έχουν καταργηθεί όπως και τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια (πρώην ΤΕΕ). Οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των ΤΕΕ β΄ κύκλου είχαν το δικαίωμα, εφόσον το επιθυμούν, να δώσουν ειδικές εισαγωγικές-πανελλήνιες εξετάσεις σε 3 μαθήματα (μαθηματικά, έκθεση και μάθημα ειδικότητας) για εισαγωγή μόνο σε ΤΕΙ και αντίστοιχες σχολές (π.χ Αστυφυλάκων) ανάλογα με την ειδικότητά τους. Πλέον και για 1-2 χρόνια ακόμη θα διενεργούνται πανελλήνιες εξετάσεις για τους απόφοιτους ΤΕΕ. Μετά την πα΄ροδο του διαστήματος αυτού, όσοι απόφοιτοι β΄ κύκλου ΤΕΕ επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για εισαγωγή σε ΤΕΙ θα δίνουν τα ίδια μαθήματα με τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Α.

Οι Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) απευθύνονται σε απόφοιτους Γυμνασίου (γίνονται βέβαια δεκτοί και απόφοιτοι Γενικού Ενιαίου Λυκείου (ΓΕΛ), Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ), ΤΕΛ και ΤΕΕ) και έχουν καθαρά εφαρμοσμένο χαρακτήρα. Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΣ αποκτούν πτυχίο κάποιας τεχνικής ειδικότητας (π.χ. κομμωτική, υδραυλικός, ψυκτικός, ηλεκτρολόγος τεχνικός και όχι μηχανικός), μηχανολόγος (τεχνικός και όχι μηχανικός), εργοδηγός, ηλεκτρονικός (τεχνικός και όχι μηχανικός), τεχνικός κατασκευών κλπ.)

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ λαμβάνουν εκτός από το απολυτήριο τους (που θεωρείται ισότιμο με το απολυτήριο ΓΕΛ στην αγορά εργασίας) και επαγγελματικό δίπλωμα της ειδικότητας που επέλεξαν κατά την διάρκεια της φοίτησής τους στο ΕΠΑΛ (επιπέδου 3 αν δεν απατώμαι). Τα ΕΠΑΛ χωρίζονται σε 2 κατηγορίες: ΕΠΑΛ Ομάδας Α (ΕΠΑΛ Α) και ΕΠΑΛ Ομάδας Β (ΕΠΑΛ Β).

Οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Β έχουν δικαίωμα, εφόσον το επιθυμούν, να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις σε 6 ή 7 μαθήματα (7 στην περίπτωση που επιθυμούν να δηλώσουν στο μηχανογραφικό δελτίο σχολές οικονομίας και διοίκησης που ανήκουν στο 5ο επιστημονικό πεδίο) για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οι υποψήφιοι αυτής της κατηγορίας μπορούν να δηλώσουν οποιοδήποτε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ και ΤΕΙ) όπως και οι υποψήφιοι ΓΕΛ. Τα 4 από τα 6 μαθήματα είναι κοινά για υποψηφίους ΓΕΛ και ΕΠΑΛ καθώς και το επιπλεόν 7ο μάθημα επιλογής (Αρχές Οικονομικής Θεωρίας). Τα υπόλοιπα 2 μαθήματα είναι μαθήματα ειδικότητας για ΕΠΑΛ Β και μαθήματα κατεύθυνσης για ΓΕΛ. Οι πανελλήνιες εξετάσεις των τελειόφοιτων ΕΠΑΛ Β είναι μόνο εισαγωγικές και όχι απολυτήριες. Οι πανελλήνιες εξετάσεις των τελειόφοιτων ΓΕΛ είναι και εισαγωγικές και απολυτήριες. Η ειδικότητα των υποψηφίων ΕΠΑΛ Β δεν είναι δεσμευτική για τις σχολές που μπορούν να δηλώσουν.

Οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Α έχουν δικαίωμα, εφόσον το επιθυμούν, να είναι υποψήφιοι για ΤΕΙ και ισοδύναμες σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αν δώσουν ειδικές πανελλήνιες εξετάσεις σε 4 μαθήματα (μαθηματικά, φυσική και 2 μαθήματα ειδικότητας) ανάλογα με την ειδικότητα που επέλεξαν στο ΕΠΑΛ. Τα 2 μαθήματα ειδικότητας είναι κοινά για υποψήφιους ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β. Οι ειδικές πανελλήνιες εξετάσεις των τελειόφοιτων ΕΠΑΛ Α είναι μόνο εισαγωγικές και όχι απολυτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τα Τεχνικά Λύκεια (πρώην ΤΕΛ) έχουν καταργηθεί όπως και τα Τεχνικά Επαγγελματικά Εκπαιδευτήρια (πρώην ΤΕΕ). Οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των ΤΕΕ β΄ κύκλου είχαν το δικαίωμα, εφόσον το επιθυμούν, να δώσουν ειδικές εισαγωγικές-πανελλήνιες εξετάσεις σε 3 μαθήματα (μαθηματικά, έκθεση και μάθημα ειδικότητας) για εισαγωγή μόνο σε ΤΕΙ και αντίστοιχες σχολές (π.χ Αστυφυλάκων) ανάλογα με την ειδικότητά τους. Πλέον και για 1-2 χρόνια ακόμη θα διενεργούνται πανελλήνιες εξετάσεις για τους απόφοιτους ΤΕΕ. Μετά την πα΄ροδο του διαστήματος αυτού, όσοι απόφοιτοι β΄ κύκλου ΤΕΕ επιθυμούν να είναι υποψήφιοι για εισαγωγή σε ΤΕΙ θα δίνουν τα ίδια μαθήματα με τους υποψηφίους ΕΠΑΛ Α.

Οι Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) απευθύνονται σε απόφοιτους Γυμνασίου (γίνονται βέβαια δεκτοί και απόφοιτοι Γενικού Ενιαίου Λυκείου (ΓΕΛ), Επαγγελματικού Λυκείου (ΕΠΑΛ), ΤΕΛ και ΤΕΕ) και έχουν καθαρά εφαρμοσμένο χαρακτήρα. Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΣ αποκτούν πτυχίο κάποιας τεχνικής ειδικότητας (π.χ. κομμωτική, υδραυλικός, ψυκτικός, ηλεκτρολόγος τεχνικός και όχι μηχανικός), μηχανολόγος (τεχνικός και όχι μηχανικός), εργοδηγός, ηλεκτρονικός (τεχνικός και όχι μηχανικός), τεχνικός κατασκευών κλπ.)

Οι απόφοιτοι των ΕΠΑΛ λαμβάνουν εκτός από το απολυτήριο τους (που θεωρείται ισότιμο με το απολυτήριο ΓΕΛ στην αγορά εργασίας) και επαγγελματικό δίπλωμα της ειδικότητας που επέλεξαν κατά την διάρκεια της φοίτησής τους στο ΕΠΑΛ (επιπέδου 3 αν δεν απατώμαι). Τα ΕΠΑΛ χωρίζονται σε 2 κατηγορίες: ΕΠΑΛ Ομάδας Α (ΕΠΑΛ Α) και ΕΠΑΛ Ομάδας Β (ΕΠΑΛ Β).

Οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Β έχουν δικαίωμα, εφόσον το επιθυμούν, να δώσουν πανελλήνιες εξετάσεις σε 6 ή 7 μαθήματα (7 στην περίπτωση που επιθυμούν να δηλώσουν στο μηχανογραφικό δελτίο σχολές οικονομίας και διοίκησης που ανήκουν στο 5ο επιστημονικό πεδίο) για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Οι υποψήφιοι αυτής της κατηγορίας μπορούν να δηλώσουν οποιοδήποτε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (ΑΕΙ και ΤΕΙ) όπως και οι υποψήφιοι ΓΕΛ. Τα 4 από τα 6 μαθήματα είναι κοινά για υποψηφίους ΓΕΛ και ΕΠΑΛ καθώς και το επιπλεόν 7ο μάθημα επιλογής (Αρχές Οικονομικής Θεωρίας). Τα υπόλοιπα 2 μαθήματα είναι μαθήματα ειδικότητας για ΕΠΑΛ Β και μαθήματα κατεύθυνσης για ΓΕΛ. Οι πανελλήνιες εξετάσεις των τελειόφοιτων ΕΠΑΛ Β είναι μόνο εισαγωγικές και όχι απολυτήριες. Οι πανελλήνιες εξετάσεις των τελειόφοιτων ΓΕΛ είναι και εισαγωγικές και απολυτήριες. Η ειδικότητα των υποψηφίων ΕΠΑΛ Β δεν είναι δεσμευτική για τις σχολές που μπορούν να δηλώσουν.

Οι τελειόφοιτοι και απόφοιτοι των ΕΠΑΛ Α έχουν δικαίωμα, εφόσον το επιθυμούν, να είναι υποψήφιοι για ΤΕΙ και ισοδύναμες σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης αν δώσουν ειδικές πανελλήνιες εξετάσεις σε 4 μαθήματα (μαθηματικά, φυσική και 2 μαθήματα ειδικότητας) ανάλογα με την ειδικότητα που επέλεξαν στο ΕΠΑΛ. Τα 2 μαθήματα ειδικότητας είναι κοινά για υποψήφιους ΕΠΑΛ Α και ΕΠΑΛ Β. Οι ειδικές πανελλήνιες εξετάσεις των τελειόφοιτων ΕΠΑΛ Α είναι μόνο εισαγωγικές και όχι απολυτήριες.

:no1::no1:Πολύ σωστά...
Επίσης εγώ ξέρω πως για να πας στο ΕΠΑΣ χρειάζεται να είσαι σε ηλικία από 16-23 κ να έχεις τουλάχιστον ενδεικτικό Α τάξης Γενικού ή Επαγγελματικού λυκειου κ στις ΕΠΑΣ μαθητείας του ΟΑΕΔ,μπορείς να εκπαιδευτείς με παράλληλη πρακτική άσκηση σε ιδιωτικές κ δημόσιες επιχειρήσεις..Η εκπαίδευση διαρκεί 2 χρόνια(δλδ 4 εξάμηνα).Κατά τα 2 χρόνια των σπουδών σου θα εκπαιδεύεσαι θεωρητικά στην εκπαιδευτική μονάδα κ θα πραγματοποιείς παράλληλα,4 ή 5 μέρες την εβδομάδα,την πρακτική σου άσκηση σε δημόσιες ή ιδιωτικές επιχειρήσεις! Στους αποφοίτους των ΕΠΑΣ Μαθητείας του ΟΑΕΔ χορηγείται Πτυχίο Ειδικότητας επιπέδου ΙΙΙ (3) της περ. γ' της παρ. 1 του Ν.2009/1992, το οποίο τους παρέχει τη δυνατότητα να λάβουν άδεια άσκησης επαγγέλματος και να εγγράφονται στα ΙΕΚ. Τα πτυχία των αποφοίτων των ΕΠΑ.Σ Μαθητείας ανήκουν στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση και είναι ισότιμα προς τα πτυχία, που χορηγούνται στους αποφοίτους των ΕΠΑ.Σ του Υπουργείου Παιδείας.
ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ( ΕΠΑ.Σ )

1 ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ( ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ)
2 ΕΡΓΑΛΕΙΟΜΗΧΑΝΩΝ CNC
3 ΘΕΡΜΟΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΓΚ/ΣΕΩΝ & ΣΥΝΤΗΡΗΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
4 ΤΕΧΝΙΤΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ
5 ΜΗΧΑΝΟΣΥΝΘΕΤΩΝ ΑΕΡΟΣΚΑΦΩΝ
6 ΑΜΑΞΩΜΑΤΩΝ
7 ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΡΓΩΝ
8 ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ
9 ΑΡΓΥΡΟΧΡΥΣΟΧΟΪΑΣ
10 ΕΠΙΠΛΟΠΟΙΪΑΣ
11 ΚΕΡΑΜΙΚΗΣ - ΠΗΛΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ
12 ΨΗΦΙΔΟΓΡΑΦΙΑΣ - ΥΑΛΟΓΡΑΦΙΑΣ
13 ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΕΡΓΩΝ ΤΕΧΝΗΣ - ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
14 ΤΕΧΝΙΤΩΝ ΞΥΛΟΓΛΥΠΤΙΚΗΣ
15 ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝΔΥΜΑΤΟΣ
16 ΓΕΩΡΓΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ – ΑΡΔΕΥΣΕΙΣ
17 ΑΜΠΕΛΟΥΡΓΙΑ – ΟΙΝΟΠΟΙΪΑ
18 ΚΗΠΟΤΕΧΝΙΑ – ΕΡΓΑ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
19 ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ
20 ΔΕΝΔΡΟΚΟΜΙΑΣ
21 ΖΩΟΤΕΧΝΙΑΣ
22 ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΑ – ΤΥΡΟΚΟΜΙΑ
23 ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ΑΓΡΟΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΓΡΟΒΙΟΤΕΧΝΙΑΣ
24 ΒΟΗΘΩΝ ΟΔΟΝΤΟΤΕΧΝΙΤΩΝ
25 ΒΟΗΘΩΝ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
26 ΒΟΗΘΩΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ
27 ΒΟΗΘΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΙΩΝ
28 ΧΗΜΙΚΩΝ ΕΓΑΣΤΗΡΙΩΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΥΛΙΚΩΝ
29 ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
30 ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
31 ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
32 ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ
33 ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Όσον αφορά τώρα τα ΕΠΑΛ(τεχνικά λύκεια):

  1. Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στην Α' τάξη των Επαγγελματικών Λυκείων καταθέτουν δήλωση, με την οποία επιλέγουν τον κύκλο μαθημάτων, τον οποίο επιθυμούν να παρακολουθήσουν.
  2. Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στην Β' τάξη επιλέγουν τον τομέα που θα παρακολουθήσουν, ανεξάρτητα από τον κύκλο μαθημάτων που παρακολούθησαν στην Α' τάξη, με εξαίρεση τους τομείς Πλοιάρχων και παρακολουθήσει στην Α' τάξη, τα μαθήματα του Ναυτικού Κύκλου.
  3. Οι μαθητές κατά την εγγραφή τους στην Γ' τάξη επιλέγουν την ειδικότητα που θα παρακολουθήσουν και η οποία πρέπει να αντιστοιχεί προς τον τομέα που παρακολούθησαν στην Β' τάξη.
TOMΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ :
ΤΟΜΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ
MHΧΑΝΟΛΟΓΙΑ γενικής μηχανολογίας ή μηχανολογίας αυτοκινήτων

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων ή ηλεκτρολογικών
υπολογιστών συστημάτων κ δικτύων

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ηλεκτρονικών συστημάτων κ επικοινωνιών

ΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ σχεδιαστών δομικών έργων

ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ γραφικών τεχνών

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ υποστήριξης συστημάτων,εφαρμογές κ δίκτυο Η/Υ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ Κ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ υπαλλήλων διοίκησης κ οικονομικών υπηρεσιών ή υπαλλήλων τουριστικών επιχειρήσεων

ΥΓΕΙΑΣ ΠΡΟΝΟΙΑΣ βοηθών βρεφονηπιοκόμων ή βοηθών ιατρικών κ
βιολογικών εργαστηρίων ή βοηθών νοσηλευτών

ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ,ΤΡΟΦΙΜΩΝ Κ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ τεχνολογία κ έλεγχος τροφίμων ή έργα τοπίου κ περιβάλλον ή σύγχρονη επιχειρηματική γεωργία

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ πλοιάρχων εμπορικού ναυτικού

ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ μηχανικών εμπορικού ναυτικού

αυτά από μένα!!ελπίζω να σε βοήθησα...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AEK21

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ Ειρηνακι βοηθησες.
Λες ότι στην εγγραφή Α Λυκείου ΕΠΑΛ δηλωνεις κύκλο μαθημάτων που επιθυμείς να παρακολουθήσεις. Αυτά τα μαθήματα ποιος σου εξηγεί τι είναι κ ποιο καλύπτει αυτό που σκέφτεσαι να ακολουθήσεις? 'Η ποιος θα με βοηθήσει να αποφασίσω αν πρέπει να πάω σε τμήμα π.χ. Πληροφορικής ή Ναυτικός?
Είμαι πολυ μπερδεμένος. Ξέρω ότι σίγουρα δεν θα πάω σε ΓΕΛ. Επίσης τελειώνοντας το γυμνάσιο θα ειμαι 15 άρα δεν μπορώ να παω στις σχολες ΟΑΕΔ. Δεν θέλω να μείνω 1 χρόνο εκτός σχολείου για να γίνω 16 κ να πάω ΟΑΕΔ.
Χρειάζομαι καθοδήγηση κ αυτό δεν ξέρω που μπορώ να το βρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top