Προφορά γαλλικών!

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αγαπητοί συνσπουδαστές των γαλλικών,
αναρωτιόμουνα πάντα γιατί στα γαλλικά οι καθηγητές μου δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ με το να μου μαθούν εξ' αρχής,συστηματικά και ολοκληρωμένα την προφορά της γλώσσας και αρκούνταν στο να με διορθώνουν συνεχώς χώρις να μου λένε το γιατί....Σήμερα το πρωί, μιας και ήθελα να φρεσκάρω τα γαλλικά μου, ανοίγω το λεξικό <<mandeson>> και κοιτάω από περιέργεια τους κανόνες προφοράς (τρεις σελίδες ήταν.. της έμαθα!)Και εκεί που νιώθω χαρούμενη που για πρώτη φορά άρχισα να μιλώ με μια σέξυ,ντελικάτη προφορά,σαν κανονική madame... γυρίζω σελίδα!!!Έλεγε <<κανόνες προφοράς και προχωρημένους>> και βλέπω...μία,δύο,τρεις,τέσσερεις,πέντε...είκοσι τρεις σελίδες εξαιρέσεων και εξαιρέσεων!!!...Ευχαριστώ πολύ...αλλά δε θέλω να μάθω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εκείνες οι σελίδες είναι οι λεπτομέρειες που είναι σπανιότατες και άχρηστες και αφορούν τις ξένες λέξεις κατά 99%. Κατά τα άλλα

1)όλα τονίζονται στη λήγουσα
2) ce ci cy προφέρονται σ - όλα τα άλλα κ
3) ge gi gy ζ παχύ όλα τα άλλα g
το μόνο πρόβλημα είναι τα
4)ένρινα φωνήεντα in im (αν ακολουθούνται από συμφωνο προφέρονται εν)
5)τα ένρινα en em (αν ακολουθούνται από σύμφωνο προφέρονται αν)
και το
Το e
+ κάποια άλλα ελάχιστα δίψηφα φωνήεντα ή ημιφωνήεντα
πχ oi (ουά) - eu(x) - ou (ου) - au(x) (ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Εκείνοι οι κανόνες είναι που κάνουν τη διαφορά, αν το''j'' στη λέξη je θα ακουστεί ενώ τρέμουν στο σωστό σημείο οι φωνητικές χορδές ή αν θα ακουστούν όπως το ελληνικό Ζ στη λέξη ζώνη κλπ... δεν αφορούν ξένες λέξεις.
-----------------------------------------
Απλά για να μιλήσεις δεν χρειάζεται να κάτσεις να αναλύσεις όλα αυτά, αρκεί απλά να μιλάς τη γλώσσα.Ότι θα συννενοηθείς με το Γάλλο θα συνεννοηθείς.Απλά, θα αποκομίσει την εντύπωση που αποκομίζει ο Άγγλος όταν ακούει το 85% των Ελλήνων να μιλάει με προσπάθεια British.Κάτι που στην τελική δεν είναι κακό, εφ' όσον ο αρχικός σκοπός επικοινωνίας εκπληρώνεται.Απλά οι κανόνες έχουν αιτία ύπαρξης, μη λέμε κι ό,τι θέλουμε.
-----------------------------------------
Όσες επεξεργασίες και να κάνεις στο μήνυμα, εκτός κι αν το μετατρέψεις σε pdf συνημμένο, το πλήθος τους δεν το φτάνεις.
-----------------------------------------
εκείνες οι σελίδες είναι οι λεπτομέρειες που είναι σπανιότατες και άχρηστες και αφορούν τις ξένες λέξεις κατά 99%. Κατά τα άλλα

1)όλα τονίζονται στη λήγουσα
2) ce ci cy προφέρονται σ - όλα τα άλλα κ
3) ge gi gy ζ παχύ όλα τα άλλα g
το μόνο πρόβλημα είναι τα
4)ένρινα φωνήεντα in im (αν ακολουθούνται από συμγωνο προφέρονται εν)
5)τα ένρινα en em (αν ακολουθούνται από σύμφωνο προφέρονται αν)
και το
Το e
+ κάποια άλλα ελάχιστα δίψηφα φωνήεντα ή ημιφωνήεντα
πολύ γενικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
αγαπητοί συνσπουδαστές των γαλλικών,
αναρωτιόμουνα πάντα γιατί στα γαλλικά οι καθηγητές μου δεν είχαν ασχοληθεί ποτέ με το να μου μαθούν εξ' αρχής,συστηματικά και ολοκληρωμένα την προφορά της γλώσσας και αρκούνταν στο να με διορθώνουν συνεχώς χώρις να μου λένε το γιατί....Σήμερα το πρωί, μιας και ήθελα να φρεσκάρω τα γαλλικά μου, ανοίγω το λεξικό <<mandeson>> και κοιτάω από περιέργεια τους κανόνες προφοράς (τρεις σελίδες ήταν.. της έμαθα!)Και εκεί που νιώθω χαρούμενη που για πρώτη φορά άρχισα να μιλώ με μια σέξυ,ντελικάτη προφορά,σαν κανονική madame... γυρίζω σελίδα!!!Έλεγε <<κανόνες προφοράς και προχωρημένους>> και βλέπω...μία,δύο,τρεις,τέσσερεις,πέντε...είκοσι τρεις σελίδες εξαιρέσεων και εξαιρέσεων!!!...Ευχαριστώ πολύ...αλλά δε θέλω να μάθω!!!

Ποιο λεξικό έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
πολύ γενικά...

αν αυτά τα γενικά τα ξέρανε κάποιοι θα είχαν λύσει το 90% και πάνω των προβλημάτων προφοράς. Αυτό ισχυριζόταν καθηγητής μου με διδακτορικό στη φωνητική. Σημειωτέον ότι ήθελα να βάλλω 2-3 ακόμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
έχω ένα <<mandeson>> εκδόσεις διαγόρα μαυροκόκκινο είναι...ένα τόμος γαλλοελληνικά και άλλος ελληνογαλλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με αυτό που λες ριζικά.Ενίσταμαι στην πρώτη σου ρήση που τελικά άλλαξες,ότι όλο το θέμα είναι να τονίζεις στη λήγουσα και τα άλλα αφορούν ξένες λέξεις.Καθώς επίσης, αυτή τη στιγμή δεν μιλάω με τον καθηγητή σου με το διδακτορικό, αλλά σε εσένα, και το μου το είπε ο τάδε δεν μου λέει τίποτα, με τον ίδιο τρόπο μπορώ να σου πω κι εγώ μου το είπε ο Chomsky... δεν δίνεις κύρος στα λεγόμενά σου με σπουδές άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
έχω ένα <<mandeson>> εκδόσεις διαγόρα μαυροκόκκινο είναι...ένα τόμος γαλλοελληνικά και άλλος ελληνογαλλικά!


του πότε είναι;


μου το είπε ο Chomsky
Μας είπε να βρούμε οποιοδήποτε κείμενο από εφημερίδα ή περιοδικό και να εφαρμόσουμε τους κανόνες ανάγνωσης - πράγμα που κάναμε και διαπιστώσαμε ότι σχεδόν όλα διαβάζονταν χωρίς ιδιαίτερα λάθη ή και καθόλου. (κάτι που δε συμβαίνει στα αγγλικά) Επίσης μας είπε έαν κανόνα για τα accent grave ή aigu και το καταλάβαμε όλοι.


Δεν άλλαξα γνώμη για τον τόνο (πχ φόρα, φορά - γέρος, γερός) Για την προφορά έδωσα κανόνες (και δε μιλάω για αυτόχθονα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
αγαπητέ νίκο αυτά που μου είπες τα έμαθα απο το λεξικό...αλλά όπως λέει και η κυρία θα μου άρεσε να κάνω τη διαφορά!πριν όταν είπα ότι δε θέλω να μάθω ίσως υπερέβαλα λίγο.το πρόβλημα όμως είναι ότι η καθηγήτρια μου δε θα έχει την υπομονή να μου τα μάθει..συν ότι ο χρόνος είναι χρήμα και ...τσούζει λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanosK

Δραστήριο μέλος

Ο stefanosK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 722 μηνύματα.
αγαπητέ νίκο αυτά που μου είπες τα έμαθα απο το λεξικό...αλλά όπως λέει και η κυρία θα μου άρεσε να κάνω τη διαφορά!πριν όταν είπα ότι δε θέλω να μάθω ίσως υπερέβαλα λίγο.το πρόβλημα όμως είναι ότι η καθηγήτρια μου δε θα έχει την υπομονή να μου τα μάθει..συν ότι ο χρόνος είναι χρήμα και ...τσούζει λίγο...

Αν σε ενδιαφέρει πολύ, κατσε και μάθε τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
δε λέει ούτε μπροστά ούτε πίσω..εκτός κι αν εννοείς το copyright 1972
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Μπορείς και μόνη σου να τα μάθεις χωρίς να σε τσούξει χρηματικά.πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
δε λέει ούτε μπροστά ούτε πίσω..εκτός κι αν εννοείς το copyright 1972


ε ναι, είναι λίγο αρχαίο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
και τι σημαίνει αυτό;αλλάζουν οι κανόνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
είναι πιο εκλογικευμένοι, πιο λογικοί. Υπάρχει λογική στη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ερώτηση: στις προφορικές εξετάσεις πχ του β2,κάνει καθόλου τη διαφορά η προφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
σε καμία εξέταση δε σε κόβουν αν η γλώσσα σου είναι καλή ( η προφορά είναι από 2 έως 5% στα μεγάλα επίπεδα)

25% έκθεση (δεν έχει προφορά)
25% ακουστικά "" ""
25% κατανόηση "" ""

στα 25% των προφορικών το 2% είναι κάτι το απαρατήρητο - σίγουρα είναι ένα μεγάλο συν

Γνωστός μου στο Α2 δεν είχε καθόλου προφορά, δηλ γαλλικό αξάν και πήρε 25/25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Μεταξύ άλλων, ναι, αλλά μη φανταστείς πολλές μονάδες.
-----------------------------------------
σε καμία εξέταση δε σε κόβουν αν η γλώσσα σου είναι καλή ( η προφορά είναι από 2 έως 5% στα μεγάλα επίπεδα)
:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sudoku09

Νεοφερμένος

Η sudoku09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
παρακαλώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top