Φαρμακευτική στη Μπρατισλάβα Σλοβακίας: αξίζει;

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Μη συγκρινεις την ιατρικη με τη φαρμακευτικη.Αλλη σχολη η μια αλλη η αλλη.

Και ναι θα συμφωνησω με την woochoogirl/.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
και καλα θα κανεις :)
ο καθενας με τισ αποψεις του.
εσενα αν σου δωθει η ευκαιρια να κανεισ το ονειρο σου πραγματικο.τητα μην το κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Λυπηρό πάντως το όνειρο ενός νέου να είναι να ξεκινήσει δουλειά στα 31(!) και αυτή απλά επειδή την έχουν έτοιμη οι γονείς του. Εντάξει έχουμε οικονομική κρίση, αλλά μου ακούγεται πέρα από το σπουδάζω κάτι μόνο για το βόλεμα, λίγο τραγικό το να ξεκινήσεις να δουλεύεις πρώτη φορά τόσο μεγάλη.
30 ετων δεν εισαι μεγαλος για να ξεκινησεις μια νεα καριερα μην λεμε υπερβολες.Σε αυτη την ηλικια ξεκιναει πολυς κοσμος αν βαλεις μεταπτυχιακα,δευτερα πτυχια κτλ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι εγώ κόλλησα περισσότερο στο ότι θα έχω στρωμένη δουλειά παρά στο ότι είναι όνειρο ζωής. Για τα μεταπτυχιακά δε βγαίνεις στα 30 σου για δουλειά. Για διδακτορικά ναι, αλλά φτύνεις και αίμα... Τέλος πάντων αν εσένα η τσέπη σου αντέχει τέτοια σχέδια εμένα τι λόγος μου πέφτει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγω κολλαω καταρχην στο οτι ειναι ονειρο ζωης και εδω και ενα χρονο που δουλευω στο φαρμακειο μ'αρεσει παρα πολυ. εκανα βλακεια που εχασα 5 χρονια στην σχολη και ενα για μεταπτυχιακο και δεν πηγα απο την αρχη οπου τωρα θα ημουν ηδη φαρμακοποιος αλλα ξερω πως τωρα αν δεν παω στα 40 μου και στα 50 θα το μετανιωνω που μου εδωσαν οι γονεις αυτην την ευκαιρια και δεν το εκανα. και δεν μου ειναι καθολου ευκολο να φυγω γιατι εχω στρωσει την ζωη μου εδω και τα αφηνω ολα πισω και οταν παω θα ειμαι ηδη 27. και φυσικα το να ξερεις πως θα γυρισεις και θα εχεις ετοιμη δουλεια ειναι πολυ ανακουφιστικο.και ετοιμη δουέια δεν εννοω απαραιτητα το φαρμακειο της μαμας μου,ισως ανοιξω δικο μου οπως και η αδερφη μου αλλα και παλι θα εχω μια standar δουλεια χωρις αφεντικο και με καλο εισοδημα.
παντως ξερω και ατομα που πηγε στα 45 του για φαρμακευτικη και θεωρω πως καλα εκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν σου αρέσει πήγαινε και κάντο, αλλά αν δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στο εισόδημα...εντάξει λίγο παρακινδινευμένο. Απ'τη στιγμή που θ'ανοίξουν όλα τα κλειστά επαγγέλματα θα ανταγωνιστείς οποιονδήποτε έχει ένα κεφάλαιο και θέλει ν'ανοίξει φαρμακείο, οπότε το share του εισοδήματος απ'τον κλάδο θα σταματήσουν να το μοιράζονται 100 άνθρωποι σε μια πόλη. Εκτός του ότι τα ταμεία δεν ειναι και οι καλύτεροι πελάτες και κυρίως μ'αυτούς δουλεύεις. Δεν λέω φυσικά οτι θα πεινάσεις, αλλά εντάξει, μη δένεις και κόμπο ότι και σε 5 χρόνια θα ισχύει αυτό το νούμερο που λες (8 χιλιάδες ευρώ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν σου αρέσει πήγαινε και κάντο, αλλά αν δίνεις πολύ μεγάλη σημασία στο εισόδημα...εντάξει λίγο παρακινδινευμένο. Απ'τη στιγμή που θ'ανοίξουν όλα τα κλειστά επαγγέλματα θα ανταγωνιστείς οποιονδήποτε έχει ένα κεφάλαιο και θέλει ν'ανοίξει φαρμακείο, οπότε το share του εισοδήματος απ'τον κλάδο θα σταματήσουν να το μοιράζονται 100 άνθρωποι σε μια πόλη. Εκτός του ότι τα ταμεία δεν ειναι και οι καλύτεροι πελάτες και κυρίως μ'αυτούς δουλεύεις. Δεν λέω φυσικά οτι θα πεινάσεις, αλλά εντάξει, μη δένεις και κόμπο ότι και σε 5 χρόνια θα ισχύει αυτό το νούμερο που λες (8 χιλιάδες ευρώ).

καλα σιγουρα λογικα θα χειροτερεψουν τα πραγματα αλλα να σου πω και 2.000 τουλαχιστον να βγαζω καθαρα δεν θα ειναι και ασχημα.το προτιμω απο το να δουλευω σε καποιον εξω με πιεση. εκτις αν μπω στο δημοσιο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
καλα σιγουρα λογικα θα χειροτερεψουν τα πραγματα αλλα να σου πω και 2.000 τουλαχιστον να βγαζω καθαρα δεν θα ειναι και ασχημα.το προτιμω απο το να δουλευω σε καποιον εξω με πιεση. εκτις αν μπω στο δημοσιο :P

Στα νοσοκομεια,δεν βγαζουν τοσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αγνη

Νεοφερμένος

Η αγνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
στο δημοσιο εννοω στον τομεα που εχω τελειωσει τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

praxitelison

Νεοφερμένος

Ο praxitelison αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποπό έχω να μπω από το καλοκαίρι στο forum από τότε που ξεκίνησα αυτό το νήμα και δεν περίμενα να εξελιχθεί περισσότερο η συζήτηση

Anyway
Αφού πια περιμένω τώρα το πτυχίο μου να πάρω από την εφαρμοσμένη πληροφορική την άνοιξη, έχω βάλει στόχο να ξαναδώσω πανελλαδικές για το 2010-2011 διότι ήθελα να σπουδάσω φαρμακευτική από τα 18 μου και το θεωρώ ένα προσωπικό όνειρο ζωής, το θέμα είναι ότι είμαι 22 χρονών και τώρα που τελειώνω την σχολή εφαρμοσμένη πληροφορική του πανεπιστημίου Μακεδονίας και δεν ξέρω εάν ηλικιακά είναι κάπως αργά για μένα, Το να γίνω φαρμακοποιός ήταν ένα από τα όνειρά μου όταν έδινα πανελλαδικές αλλά δεν το κατάφερα τότε και μπήκα στην σχολή πληροφορικής. Με είχε συμβουλέψει ο καθηγητής μου στο φροντιστήριο τότε ότι είναι σχολή με εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση, και αυτό με ενθάρρυνε να την συνεχίσω με την σχολή μέχρι τέλος. Ωστόσο τώρα δεν είμαι πια ευχαριστημένος με αυτό που σπούδασα διότι βλέποντας ότι δεν υπάρχουν θέσεις εργασίας για πληροφορική στο δημόσιο, και στον ιδιωτικό τομέα σου ζητούν προϋπηρεσία τουλάχιστον 2-4 χρόνια, επίσης έχουμε περίπου 40 σχολές πληροφορικής (ΑΕΙ/ΤΕΙ) χωρίς να βάζω μέσα τα ΙΕΚ στην Ελλάδα πράγμα που σημαίνει τεράστια προσφορά εργασίας σε μια μικρή για την Ελλάδα ζήτηση εργασίας πληροφορικής, επίσης δεν υπάρχει φορέας για την πληροφορική για την εργασιακή εκπροσώπησή του ακόμη τουλάχιστον και τέλος μπαίνουν και τα κολέγια πια στο παιχνίδι της αγοράς εργασίας οπότε καταλαβαίνεται...

Στην τελική συμφωνώ με εκείνον που έγραψε πιο πάνω: καλύτερα να ξαναδώσω πανελλαδικές παρά να ξοδεύω λεφτά στην Μπρατισλάβα...

Τώρα όσον αφορά για σένα Αγνή η προσωπική γνώμη είναι να συνεχίσεις και να δοκιμάστείς στην νέα πορεία της φαρμακευτικής σχολής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Για να πάει κάνενας εξωτερικό για να σπουδάσει φαρμακευτική πρέπει να υπάρχει ένας και μόνος λόγος (όταν στην οικογένεια υπάρχει ένα φαρμακείο) αλλιώς είναι μεγάλο λάθος... Καλύτερα να πάει ιατρική ή οδοντιατρική σε αντίθετη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GlobalEdu.gr

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος Παπαδάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Χαιρετώ τα μέλη του iSchool, είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να σας παραθέσω έναν προβληματισμό μου που έχω αυτό το καιρό.
Είμαι φοιτητής πληροφορικής της εφαρμοσμένης πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Θεωρώ το εαυτό μου από τους καλούς φοιτητές αφού γνωρίζοντας το τρόπο υπολογισμού του βαθμού πτυχίου μου βγάζω χοντρικά 8.2 βαθμό πτυχίου με τα μαθήματα που ήδη έχω περάσει. Πέρα από όλα αυτά επειδή είμαι στο τελευταίο πια έτος της σχολής έχει αρχίσει ο προβληματισμός για την επαγγελματική αποκατάσταση και δεν ξέρω αλλά παρατηρώ βλέποντας μόνο τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ότι δεν δίνονται αρκετές θέσεις για πληροφορική (10-20 το πολύ θέσεις τις καλύπτουν και τα ΤΕΙ πληροφορικής) και επίσης αναζητώ θέσεις εργασίας σε ιδιωτικές εταιρίες πληροφορικής από διάφορα sites όπως kariera.gr και παρατηρώ ότι η μεγαλύτερη ζήτηση για πληροφορική είναι στην Αθήνα με τεράστια διαφορά σε σύγκριση για Θεσσαλονίκη ενώ εγώ προτιμώ Θεσσαλονίκη για εργασία. Μέσα σε αυτήν την απελπισία που με έχει πιάσει μου έπεσε στα χέρια πρόσφατα ένα διαφημιστικό φυλλάδιο φροντιστηρίου που προετοιμάζει του μαθητές για την σχολή της φαρμακευτικής στην Μπρατισλάβα. Το θεώρησα καλή προοπτική και ίσως ένα επάγγελμα που θα έχει πάντοτε αρκετά λεφτά και απολαβές έχοντας ένα φαρμακείο και επειδή ήμουν και από θετική κατεύθυνση να πάω με του τελειώσω την σχολή της εφαρμοσμένης πληροφορικής στην φαρμακευτική της Μπρατισλάβας.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι έαν κάποιος που σκέφτεται να πάει σε αντίστοιχη σχολή στο εξωτερικό στην Μπρατισλάβα είτε έχει γνώσεις και εμπειρία πάνω στα πανεπιστήμια της Μπρατισλάβας εάν αξίζει αυτή η θυσία δηλαδή να αλλάξω τομέα και να διαλέξω την φαρμακευτική του εξωτερικού ή θα είναι απλώς χάσιμο χρόνου και μια επιπόλαιη κίνηση.


(Δεν γνωρίζω εάν θα έπρεπε να βρίσκεται αυτό το θέμα στο Thread: 3ο πεδίο εαν δεν πρέπει τότε συγνώμη και ας το διορθώσουν οι admin του forum :))

Η φαρμακευτική σχολή της Μπρατισλάβας είναι αρκετά καλή. Σπουδές Φαρμακευτικής υψηλού κύρους σε άλλα Πανεπιστήμια της ΕΕ είναι το Πανεπιστήμιο του Καρόλου (Charles University) στην Τσεχία και το Δασοτεχνικό Πανεπιστήμιο Σόφιας (Forestry University - Sofia) στη Βουλγαρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top