Πανεπιστήμια vs TEI

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ πιστεύω στα οργανωμένα αει και στα οργανωμένα τει. Δε θα πρέπει να παίρνει η μπάλα όλα τα τει. Εγώ είμαι στο εμπορίας και διαφήμισης. Προσωπικά όταν με ρωτάνε που πέρασα και λέω Εμπορίας και Διαφήμισης. Με ρωτάνε δηλαδή; Τϊ δηλαδή λέω...Μου κάνουν τει; Και λέω με μια αποφασιστικότητα και χαρά. Ναι τει! Δηλαδή όσο πιο φυσιολογικά λέμε που έχουμε περάσει τόσο φυσιολογικά θα το δουν και οι υπόλοιποι!
Εγώ πιστέυω ότι κάποια τει θα πρέπει να είναι ίδια με αει.Όχι όλα...Μερικά. Ο τρόπος λειτουργάς και των δυο είναι σχεδόν ίδιος. Λειτουργούν με εξάμηνα, υπάρχουν εξεταστικές, η παράδοση και τα εργαστήρια είναι σχεδόν ίδια. Και στα δυο οι καθηγητές έχουν διπλωματική εργασία, οι φοιτητές κάνουν εργασίες. Και στα δύο μέσω πανελλαδικών περνάς.Δηλαδή δε διαφέρουν καθόλου σε αυτούς τους τομείς. Διαφορά μπορεί να υπάρξει στις υποδομές, στην κατάρτιση του προσωπικού ή στο επίπεδο σπουδών. Βασικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν αει και τει. Υπάρχει η πρωτοβάθμια, η δευτεροβάθμια και η τριτοβάθμια εκπαίδευση. Άμα τα τει ήταν υποδιέστερα γιατί να είναισ την τριτοβάθμια;;

Το πρόβλημα εντίνεται ότανάνοιγαν τει παντού στην Ελλάδα ή άνοιγαν τει με τελείως περίεργο ή ανούσο αντικείμενο σπουδών! Εκεί μάλιστα δε γίνετα να είναι ίδο με αει.
Εγώ είμαι υπέρ της συγχώνευσης στα οργανωμένα τμήματα. Και καθώς μιλάμε για τει. Υπάρχουν και αει ανοργάνωτα και αει όπου δεν αναγνωρίζονται επαγγελματικά δικαιώματα επίσης. π.χ. εφαρμοσμένων μαθηματικών. Να μια άλλη ομοιότητα αει και τει. Επίσης υπάρχουν και εαι και τει με ίδιο πρόγραμμα σπουδών. π.χ. πληροφορικής. (ωστόσο δε γνωρίζω τι διαφορές υπάρχουν στα προγράμματά τους. το λέω).

Μερικοί μπορούν αν πουν ότι τα λέω αυτά επειδή είμαι τει. Τα μόρια που έβγαλα με πήγαιναν και σε αει πάντως, έχωνα δηλώσω. Ωστόσο προτίμησα να πάω σε σχολή που να μου αρέσουν τα μαθήματα και όχι σε σχολή ταμπέλα. Ειλικρινά αν κάποιος μου έλεγε να πάωπολυτεχνείο ή ιατρική, ειλικρινά θα έλεγα όχι, γιατί πολύ απλά θα βαριόμουν οικτρά ή δε θα μου άρεσε.

Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι ότι θα πρέπει να γίνει προσαρμογή εκεί που πραγματικά γίνεται δουλειά, είτε είναι αει είτε τει. Εκεί που πραγματικά υπάρχει έργο διδασκαλίας και βγαίνει κάποιος καταρτισμένος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Προσωπικά εγώ πιστεύω στα οργανωμένα αει και στα οργανωμένα τει. Δε θα πρέπει να παίρνει η μπάλα όλα τα τει. Εγώ είμαι στο εμπορίας και διαφήμισης. Προσωπικά όταν με ρωτάνε που πέρασα και λέω Εμπορίας και Διαφήμισης. Με ρωτάνε δηλαδή; Τϊ δηλαδή λέω...Μου κάνουν τει; Και λέω με μια αποφασιστικότητα και χαρά. Ναι τει! Δηλαδή όσο πιο φυσιολογικά λέμε που έχουμε περάσει τόσο φυσιολογικά θα το δουν και οι υπόλοιποι!
Εγώ πιστέυω ότι κάποια τει θα πρέπει να είναι ίδια με αει.Όχι όλα...Μερικά. Ο τρόπος λειτουργάς και των δυο είναι σχεδόν ίδιος. Λειτουργούν με εξάμηνα, υπάρχουν εξεταστικές, η παράδοση και τα εργαστήρια είναι σχεδόν ίδια. Και στα δυο οι καθηγητές έχουν διπλωματική εργασία, οι φοιτητές κάνουν εργασίες. Και στα δύο μέσω πανελλαδικών περνάς.Δηλαδή δε διαφέρουν καθόλου σε αυτούς τους τομείς. Διαφορά μπορεί να υπάρξει στις υποδομές, στην κατάρτιση του προσωπικού ή στο επίπεδο σπουδών. Βασικά δε θα έπρεπε να υπάρχουν αει και τει. Υπάρχει η πρωτοβάθμια, η δευτεροβάθμια και η τριτοβάθμια εκπαίδευση. Άμα τα τει ήταν υποδιέστερα γιατί να είναισ την τριτοβάθμια;;

Το πρόβλημα εντίνεται ότανάνοιγαν τει παντού στην Ελλάδα ή άνοιγαν τει με τελείως περίεργο ή ανούσο αντικείμενο σπουδών! Εκεί μάλιστα δε γίνετα να είναι ίδο με αει.
Εγώ είμαι υπέρ της συγχώνευσης στα οργανωμένα τμήματα. Και καθώς μιλάμε για τει. Υπάρχουν και αει ανοργάνωτα και αει όπου δεν αναγνωρίζονται επαγγελματικά δικαιώματα επίσης. π.χ. εφαρμοσμένων μαθηματικών. Να μια άλλη ομοιότητα αει και τει. Επίσης υπάρχουν και εαι και τει με ίδιο πρόγραμμα σπουδών. π.χ. πληροφορικής. (ωστόσο δε γνωρίζω τι διαφορές υπάρχουν στα προγράμματά τους. το λέω).

Μερικοί μπορούν αν πουν ότι τα λέω αυτά επειδή είμαι τει. Τα μόρια που έβγαλα με πήγαιναν και σε αει πάντως, έχωνα δηλώσω. Ωστόσο προτίμησα να πάω σε σχολή που να μου αρέσουν τα μαθήματα και όχι σε σχολή ταμπέλα. Ειλικρινά αν κάποιος μου έλεγε να πάωπολυτεχνείο ή ιατρική, ειλικρινά θα έλεγα όχι, γιατί πολύ απλά θα βαριόμουν οικτρά ή δε θα μου άρεσε.

Εκεί που θέλω να εστιάσω είναι ότι θα πρέπει να γίνει προσαρμογή εκεί που πραγματικά γίνεται δουλειά, είτε είναι αει είτε τει. Εκεί που πραγματικά υπάρχει έργο διδασκαλίας και βγαίνει κάποιος καταρτισμένος!
σχετικα με αυτο που ειπες για το οτι σε ρωτανε τι ειναι αυτο ?εχω να πω το εξης:αμα καποιος θελει να σε προσβαλλει θα το κανει οποια και αν ειναι η σχολη σου!ειτε επειδη δεν ειναι ικανοποιημενος απο τον εαυτο του επειδη δεν καταφερε να περασει εκει που ηθελε ή επειδη δεν του αρεσει αυτο που σπουδαζει ή επειδη τον εχουν προσβαλλει αλλοι και θελει να ξεσπασει ή απο ζηλεια ή απο αγνοια ή απο ενα σωρο αλλους λογους.....πχ αμα σπουδαζεις ιατρικη που θελει ενα καρο μορια θα σου πουνε: και που θα βρεις δουλεια?και αντε να τελειωσεις....ή αμα σπουδαζεις νομικη θα πουνε :ολοι οι δικηγοροι καθονται και ασχολουνται με διαζυγια σε μεγαλα γραφεια αλλων για ψυχουλα ή αμα σπουδαζεις οικονομικα στον πειραια ας πουμε θα πουνε ναι αλλα δεν εισαι στην ΑΣΟΕΕ και αμα εισαι στην ΑΣΟΕΕ θα πουνε σιγα γεμισαμε παντου οικονομικα αντε να βρεις και εσυ δουλεια...και παει λεγοντας....αυτοι ειναι ανθρωποι ειναι αδειοι και ψαχνουν ικανοποιηση στην υποτιμηση των οσων καποιος αλλος εχει καταφερει! εγω δεν τους παιρνω στα σοβαρα!τους λυπαμαι!αμα σπουδαζεις κατι που σου αρεσει ολα τα αλλα ειναι περιττα....ολες οι σχολες εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους!

Ο θείος μου είναι ανώτατο τραπεζικό στέλεχος και δεν είναι golden boy και παίρνει μισθουλάρα με εξειδικευμένο πόστο εργασίας, ας έχει πτυχίο μαθηματικού και μεταπτυχιακές σπουδές στην επιχειρησιακή έρευνα εδώ και πολλά χρόνια. Το θέμα είναι να το ψάχνεις. Μηδενιστικές απόψεις και απόλυτες γενικεύσεις του στυλ ότι ο μαθηματικός πάει μόνο στην εκπαίδευση δεν το δέχομαι. Θεωρώ προσωπικά ότι έχω αποκτήσει πολλές γνώσεις όπου με κάποιο μεταπτυχιακό σε δυναμικό πεδίο θα μπορέσω να κάνω κάτι. Σε όλες τις επιστήμες πλέον χρειάζεται μεταπτυχιακό, αν δεν ασκείς άμεσα επάγγελμα που να σχετίζεται με την επιστήμη σου. Το πτυχίο Πανεπιστημίου πλέον είναι ένα βασικό απολυτήριο λυκείου...το οποίο δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν μπορούν να το πάρουν όλοι. Άρα μην ισοπεδώνετε την αξία του. Μathph μην είσαι τόσο απαισιόδοξος ή τα βλέπεις τόσο μαύρα. Στο κάτω κάτω αν δεν βρεις δουλειά στην Ελλάδα, υπάρχουν και δουλειές στην Ε.Ε. μέσω προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Κοινότητας. Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα είναι μια μικρή διεφθαρμένη χώρα όπου βασιλεύει η αναξιοκρατία. Οι επιστήμες των μαθηματικών και της φυσικής απαιτούν βιομηχανική οικονομία κάτι που η χώρα μας δεν έχει, γι' αυτό και απασχολούνται σχεδόν όλοι οι μαθηματικοί ή οι φυσικοί στην μέση εκπαίδευση. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι πτυχιούχοι μαθηματικοί ή φυσικοί κοπροσκύλιαζαν όσο σπόυδαζαν. Οπότε τι προοπτικές μπορούν να έχουν αυτοί όταν δεν γνωρίζουν ούτε το ανάπτυγμα Taylor; ε; :/:

Και εξάλλου γιατί θεοποιείτε το επάγγελμα του μηχανικού; Πόσοι μηχανικοί πεινάνε ή βαράνε μύγες; Μην βλέπετε τις φίρμες μηχανικών. Ας δείτε τον μέσο πτυχιούχο μηχανικό που τον ζει ο πατέρας του με μηνιάτικο ανεργίας. Πάντως η μέση εκπαίδευση προσωπικά δεν με χαλάει. Και τα θέματα του ΑΣΕΠ που έχω δει, δεν είναι δύσκολα. Απλά η πλειοψηφία βλέπει ένα ορισμένο ολοκλήρωμα και το βάζει στα πόδια...Βέβαια δεν σκέφτομαι να πάω μόνο στον τομέα διδασκαλίας αλλά κυρίως στον τομέα επιμορφωτικών σεμιναρίων για μαθηματικούς ή σε κάποιο εξειδικευμένο πόστο στο υπουργείο παιδείας ύστερα από ανάλογες μεταπτυχιακές σπουδές. Όποιος ψάχνει για δουλειά βρίσκει. Όποιος θέτει ένα στόχο και τον θέλει πολύ, τον πετυχαίνει. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Και τι είναι εύκολο; Ζούμε σε μια ανταγωνιστική κοινωνία πολλών πτυχιούχων και λίγων θέσεων εργασίας, άρα το βασικό πτυχίο εξ' ορισμού (σε όλες τις επιστήμες) χρειάζεται ζαρζαβατικά (π.χ. μεταπτυχιακές σπουδές σε δυναμικά πεδία επιστημών). Η επιστημονική μονομέρεια πλέον δεν βοηθάει. Εξάλλου το βασικό πτυχίο έχει αποκτήσει μαζικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται...Οι καλοί και οι εργασιομανείς, και αυτοί που έχουν στόχους και το ψάχνουν (επιμορφώνονται δια βίου), ξεχωρίζουν από την μάζα των μυξοκλαμμένων "ανέργων" πτυχιούχων που έμαθαν στην μασημένη τροφή.

Εξάλλου γιατί θα πρέπει ο μαθηματικός ή ο φυσικός ή ... να απασχολείται μόνο στην εκπαίδευση; Νομίζω ότι σαν πτυχίο σου δίνει πολλές γνώσεις και καλή σκέψη για πολλά πράγματα αρκεί να το θελήσεις και να μην φοβάσαι την δουλειά. Υπάρχουν τόσοι τομείς εκτός εκπαίδευσης. Μathph τι εννοείς ότι η αγορά εργασίας δίνει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στους αποφοίτους τεχνολογικών σχολών; Αν ναι, γιατί πιστεύεις ότι κάνει αυτό; :hmm:

συμφωνω σε πολλα απο αυτα που ειπες ...σιγουρα παιρνεις γνωσεις για να κανεις πολλα πραγματα αλλα αμα θελουμε να εξετασουμε το πραγμα με βαση την αγορα εργασιας στην ελλαδα ο μαθηματικος αμα δεν κανει μεταπτυχιακο το πιο συνηθες ειναι να τον δεις στην εκπαιδευση....οσο για το σημειο με το αναπτυγμα TAYLOR παλι θα συμφωνησω...υπαρχουν περιπτωσεις που το πτυχιο δεν αντανακλα τις πραγματικες γνωσεις καποιου!ας μην κοροιδευομαστε...υπαρχουν τροποι να περασεις μαθημα χωρις διαβασμα!ας ελπισουμε οτι οσοι μπαινουν στην εκπαιδευση εχουν τις καταλληλες γνωσεις αφου περνανε πρωτα απο ΑΣΕΠ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Πιστεύω, ότι και κάποια ΙΕΚ πρέπει να είναι ίδια με τα ΑΤΕΙ και με τα ΑΕΙ. Όχι όλα, αλλά μόνο τα οργανωμένα. Ο τρόπος λειτουργίας τους είναι σε όλα σχεδόν ο ίδιος (εξάμηνα, εξεταστικές κτλ). Μάλιστα, στα ΙΕΚ δίνεις και εξετάσεις σε πανελλαδικό επίπεδο για να πιστοποιήσεις το πτυχίο σου. Δύο χρόνια είναι οι σπουδές τους και ένα η πρακτική... σύνολο 2.5 χρόνια.

Μάλιστα, μερικοί στα ΙΕΚ περνάγανε και σε AΤΕΙ, αλλά επειδή κυρίως ήταν μακρυά στην επαρχία πήγαν τελικά σε ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πιστεύω, ότι και κάποια ΙΕΚ πρέπει να είναι ίδια με τα ΑΤΕΙ και με τα ΑΕΙ. Όχι όλα, αλλά μόνο τα οργανωμένα. Ο τρόπος λειτουργίας τους είναι σε όλα σχεδόν ο ίδιος (εξάμηνα, εξεταστικές κτλ). Μάλιστα, στα ΙΕΚ δίνεις και εξετάσεις σε πανελλαδικό επίπεδο για να πιστοποιήσεις το πτυχίο σου. Δύο χρόνια είναι οι σπουδές τους και ένα η πρακτική... σύνολο 2.5 χρόνια.

Μάλιστα, μερικοί στα ΙΕΚ περνάγανε και σε AΤΕΙ, αλλά επειδή κυρίως ήταν μακρυά στην επαρχία πήγαν τελικά σε ΙΕΚ.

ας μην το παρακανουμε ρε παιδια!σε λιγο μας πειτε και τα (ΜΕΡΙΚΑ)κολλεγια να ειναι ιδια με τα ΑΕΙ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
ας μην το παρακανουμε ρε παιδια!σε λιγο μας πειτε και τα (ΜΕΡΙΚΑ)κολλεγια να ειναι ιδια με τα ΑΕΙ!

Γιατί όχι? Πού το παρακάνουμε? Μα είναι οργανωμένα. Δηλαδή, άμα τα ΑΤΕΙ τα οργανωμένα είναι ίδια με τα ΑΕΙ, γιατί τα οργανωμένα ΙΕΚ να μην είναι? Και ναι, γιατί όχι και τα (ΜΕΡΙΚΑ) Κολλέγια ναι είναι ίδια με τα ΑΕΙ? Κάποιο επιχείρημα του να μην είναι?

Πού να βάλουμε λοιπόν την κόκκινη γραμμή στην λογική του "οργανωμένου"? Θαρρώ λοιπόν, τα οργανωμένα ΙΕΚ θα πρέπει να αισθάνονται αδικημένα αν τα οργανωμένα ΑΤΕΙ είναι ίδια με τα ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
To θεμα ειναι η οργανωση ή η ποιοτητα των σπουδων και οι γνωσεις που προσφερουν στους μελλοντικους επιστημονες; Μην τρελαθουμε τωρα βρε Δημήτρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γιατί όχι? Πού το παρακάνουμε? Μα είναι οργανωμένα. Δηλαδή, άμα τα ΑΤΕΙ τα οργανωμένα είναι ίδια με τα ΑΕΙ, γιατί τα οργανωμένα ΙΕΚ να μην είναι? Και ναι, γιατί όχι και τα (ΜΕΡΙΚΑ) Κολλέγια ναι είναι ίδια με τα ΑΕΙ? Κάποιο επιχείρημα του να μην είναι?

Πού να βάλουμε λοιπόν την κόκκινη γραμμή στην λογική του "οργανωμένου"? Θαρρώ λοιπόν, τα οργανωμένα ΙΕΚ θα πρέπει να αισθάνονται αδικημένα αν τα οργανωμένα ΑΤΕΙ είναι ίδια με τα ΑΕΙ.

γιατι απλουστατα τα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ ειναι δημοσια και μας αναγκασαν να δωσουμε πανελληνιες για να μπουμε!
πχ καποιος πληρωνει ενα κολλεγιο ή ενα ΙΕΚ και σπουδαζει παιδαγωγικα....ε ειναι δικαιο να εχει την ιδια αξια με αυτηνου που του βγηκε η ψυχη να περασει με 18.900 μορια στο παιδαγωγικο του πανεπιστημιου αθηνων?
αυτο θα ηταν πληρη ισοπεδωση...ας καταργησουμε τοτε τις πανελληνιες....παμε ολοι σε ΙΕΚ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν κατάλαβε κανένας ότι κάνουμε χιουμοράκι. Ωραία. Μερικοί τσιμπήσατε. Πάλι ωραία. Και φυσικά (εμμέσως) απαντήσατε ήδη, γιατί ΔΕΝ είναι ίδια τα ΑΤΕΙ με τα ΑΕΙ... Για ξανασκεφτείτε το λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δεν κατάλαβε κανένας ότι κάνουμε χιουμοράκι. Ωραία. Μερικοί τσιμπήσατε. Πάλι ωραία. Και φυσικά (εμμέσως) απαντήσατε ήδη, γιατί ΔΕΝ είναι ίδια τα ΑΤΕΙ με τα ΑΕΙ... Για ξανασκεφτείτε το λοιπόν!

φιλε μου δημητρη...μολις με μπερδεψες!:hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, θα παρακαλουσα να σταματησουν εδω τα κακοβουλα σχολια και οι "προσωπικες επιθεσεις", για να αποφυγουμε τα χειροτερα!! Τα σχετικα μηνυματα θα διαγραφουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Λοιπον, θα παρακαλουσα να σταματησουν εδω τα κακοβουλα σχολια και οι "προσωπικες επιθεσεις", για να αποφυγουμε τα χειροτερα!! Τα σχετικα μηνυματα θα διαγραφουν...

Γιατί δεν αντιλαμβάνομαι κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Λοιπον, θα παρακαλουσα να σταματησουν εδω τα κακοβουλα σχολια και οι "προσωπικες επιθεσεις", για να αποφυγουμε τα χειροτερα!! Τα σχετικα μηνυματα θα διαγραφουν...

λοιπον για να ειμαστε ειλικρινεις:whistle:...ολοι ξερουμε οτι οταν ανοιγεται ενα θεμα AEI vs TEI θα υπαρξουν εντασεις :/::/:....ο τιτλος και μονο προκαλει διαφωνιες...τωρα οσον αφορα την διαγραφη συγκεκριμενων μνμτων ας διαγραφουν....δεν τρεχει τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Από που και ως που ίσα;

1) Τα ΑΕΙ είναι 5+ χρόνια σπουδών και τα ΤΕΙ 3-4
2) Στα ΑΕΙ έχεις ανώτερες σπουδές, ενώ στα περισσότερα ΤΕΙ έχει χαμηλότερο επίπεδο
3) Τα ΑΕΙ σε κάνουν επιστήμονα, ενώ τα ΤΕΙ σε κάνουν καταρτισμένο υπάλληλο με τεχνογνωσία
4) Και μόνο το 1 που ισχύει, το καθιστά άδικο

Στο δημόσιο ίσως αναγνωρίζονται, στον ιδιωτικό τομέα όμως δεν πρόκειται να τα αναγνωρίζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Tα ΑΕΙ 5+ χρονια; 4 ειναι και 5+ ελαχιστα, μην τρελαθουμε τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν μπορώ να συγκρίνω τα ΑΕΙ, ΤΕΙ και τα ΙΕΚ ως προς τι γνώσεις παρέχει το καθένα. Πιστεύω ότι η κάθε σχολή πρέπει να κρίνεται ανεξάρτητα από το είδος της.

Στην ερώτηση αν είναι τα ΑΕΙ, ΤΕΙ, ΙΕΚ ίδια η απάντηση είναι απλή:

Για το δημόσιο τομέα δεν είναι ίδια προκηρύσσονται διαφορετικές θέσεις για ΑΕΙ, διαφορετικά για ΤΕΙ και διαφορετικές για ΙΕΚ. Όσα μεταπτυχιακά και διδακτορικά και να κάνει ένας ΤΕΙτζης στο δημόσιο τομέα δεν μπορεί να διεκδικήσει θέσεις για ΑΕΙ.

Για τον ιδιωτικό τομέα σε σχολές που δεν αποκτάς πρακτικά κανένα επαγγελματικό δικαίωμα. ΑΕΙ, ΤΕΙ και σε ορισμένες περιπτώσεις και ΙΕΚ έχουν σημασία μόνο στην αρχή. Αν κάποιος από ΤΕΙ είναι καλός θα εξελιχθεί περισσότερο από έναν ΑΕΙ. Τα ΤΕΙ έχουν ένα θετικό που δεν έχουν ΑΕΙ κατά τις σπουδές σου συμμετέχεις σε κάποιον βαθμό στην αγορά εργασίας. Ο ΑΕΙ όταν βγει στην αγορά εργασία στις περισσότερες φορές δεν έχει ιδέα τι θα αντιμετωπίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Έστω, πάλι τα ΑΕΙ είναι περισσότερα χρόνια από τα ΤΕΙ που είναι 3-4 το πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ετυχε να διαβασω σημερα ολο το θεμα απο την αρχη και να εχω περασει στο ΤΕΙ πληροφορικης φετος .... κ ο αδερφος μ να εχει περασει στην πληροφορικη στο ΑΠΘ περυσι...κ στο πρωτο εξαμηνο κανω τα μαθηματα π κανει αυτος στο δευτερο..γαμησετα ειναι κ στο τει..μια χαρα ...
αλλο ηθελα να πω..ολοι σας μα ολοι κανετε το λαθος και λετε ΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΙ >....σορρυ τσακαλια αλλα ΑΕΙ λεγονται ολα ..κ απλα χωριζονται σε πανεπιστημια και σε τεχνολογικα ιδρυματα...ψαξτε το ,ειναι νομικα κατοχυρωμενο αυτο που λεω........ φιλικα παντα .... καλημερα !
¨)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Wrongturn στο δημόσιο τομέα δεν θα μπορείς διεκδικήσεις κάποιες θέσεις που θα μπορεί να διεκδικήσει ο αδελφός σου. Τις γνώσεις που παρέχει το κάθε ίδρυμα δεν είναι σε θέση να τις συγκρίνει κανένας εκτός αν φοιτήσει κάποιον σε όλες.

Δεν λέγονται ΑΕΙ όλα. Λέγονται ΑΕΙ και ΑΤΕΙ. Μην νομίζεις ότι έγινε ισοδυναμία επειδή προστέθηκε ένα Α πριν το Τ.

Και τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ ανήκουν νομικά στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα... αλλά πρακτικά για το δημόσιο τομέα και τον ΑΣΕΠ δεν είναι ισοδύναμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
φιλε μου συμφωνω για τις ευκαιριες κ αυτα..εγω θα ξαναδωσω προσωπικα ....απλα ολα ΑΕΙ λεγονται...αυτο το λαθος το εκανα κ εγω .... κ σ λεω χωριζονται σε πανεπιστημια κ τει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ανήκουν και τα δυο στην ανώτατη εκπαιδευση αλλά τα πανεπιστήμια τα λένε ΑΕΙ και τα (παλαιότερα ΚΑΤΕΕ) τα ονόμασαν ΤΕΙ και έπειτα ΑΤΕΙ. Και τα δυο νομικά πλέον είναι ανώτατα (πιστεύω ότι αυτό ήθελες να πεις ότι όλα είναι ΑΕΙ).

Στην πράξη στον ΑΣΕΠ (για την πληροφορική π.χ.) συμμετέχουν σε διαφορετικές κατηγορίες "ΠΕ19 Πληροφορικής ΑΕΙ" και οι δεύτεροι "ΠΕ20 Πληροφορικής ΤΕΙ". Αν υπήρχε ισοδυναμία τότε δεν θα υπήρχαν δυο κατηγορίες αλλά μια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top