Ερωτήσεις σχετικά με το απολυτήριο και τη βεβαίωση πρόσβασης

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Χα, το ξέρω. Αλλά κράτα και μια πισινή. Πολλά έχω ακούσει που δεν είναι ψέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Χα, το ξέρω. Αλλά κράτα και μια πισινή. Πολλά έχω ακούσει που δεν είναι ψέματα.

Σίγουρα αλλά δεν είναι παντού έτσι.Παράδειγμα.Την προηγούμενη Πέμπτη γράφαμε σε ένα από τα αμφιθέατρα η μισή α λυκείου και όσο γράφαν βιολογία γενικής.Σε πληροφορώ είχαμε 3 μηδενισμούς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Ηλία, δε ξέρω, αλλά έχω ακούσει πάρα πολλά για τα μεγάλα ιδιωτικά της Αθήνας. Παράδειγμα; Μαθητές που δεν πατάνε ποτέ, έχουν σε όλα τα μαθήματα 20 χωρίς να το αξίζουν. Στις πανελλήνιες, έχουν επιτηρητές τους δικούς τους καθηγητές και αποφασίζουν που θα στείλουν τα γραπτά τους για διόρθωση οι ίδιοι, στις ενδοσχολικές, τους δίνουν τα θέματα και τους αφήνουν να αντιγράφουν. Και άλλα πολλά. Εξάλλου, δε μπορώ να διανοηθώ κάποιος που πληρώνει, να μην παίρνει τελικά αυτό που θέλει. Εξαιρέσεις υπάρχουν σίγουρα πάντως. Λίγες ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως για το 20 είναι γραμμή και στο δικό μου σχολείο αλλά στα μαθήματα κατεύθυνσης.Άμα το αξίζεις και στη γενική γιατί όχι:)

Αυτό για τους επιτηρητές πρώτη φορά το ακούω πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Εδώ σου λέω γίνεται της παρανομίας. Σκέψου και τ' άλλο. Τα ιδιωτικά είναι καθαρά επιχειρήσεις. Ζουν με τη διαφήμιση των επιτυχόντων τους στις πανελλαδικές εξετάσεις. Δε θα έκαναν ό,τι ήταν δυνατό για να "διαφημιστούν" περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αυτα που λεει ο who τα εχω ακουσει και εγω, τοσο για ιδιωτικα της Αθηνας, οσο και για ιδιωτικά της επααρχιας. Επισης, σε κάποια ιδιωτικά, δεν γινονται τα μαθηματα γενικής παιδειας στη Γ λυκειου, αλλά μοναχα τα μαθηματα κατευθυνσης. Με άλλα λογια, αντι για 5 κάνεις 12 ωρες μαθηματικα κατ κλπ...Εξαιρεσεις βεβαια παντα υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ευτυχώς το σχολείο μου είναι μη-κερδοσκοπικό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Πληρώνεις ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πληρώνεις ή όχι;

Πληρώνεις αλλά δεν έχει μέτοχο και ιδιοκτήτη.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ευτυχώς το σχολείο μου είναι μη-κερδοσκοπικό:P
Ιδιωτικο και μη κερδοσκοπικο; Οξυμωρον... :P Επιχειρηση ειναι κι αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι όμως δεν είναι:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Εγώ έχω να καταγγείλω ότι όλοι οι συμμαθητές μου στο φροντιστήριο είναι από τα ιδιωτικά και όλοι ανεξαιρέτως:
1)Έχουν 20 σε όλα τα μαθήματα κι εκτός κατεύθυνσης,δηλαδή να βλέπεις μαθητή της θεωρητικής να έχει 20 στα μαθηματικά.(Εγώ μέχρι και αρχαία κατεύθυνσης είχα 19 στο πρώτο τετράμηνο για "επισήμανση" και χάνω 60 μόρια από αυτό.Δηλαδή αν παιχτεί στη λεπτομέρεια το πράγμα,που θα παιχτεί,τι κι αν εγώ είμαι καλύτερη στα αρχαία?Οι βαθμοί των ιδιωτικών θα με φανε λάχανο).
2)Δεν έχουν καν αγοράσει τα βιβλία γενικής.
3)Ζήτημα αν έχουν κάνει γενική παιδεία 10 ώρες όλη τη χρονιά.Πράγμα που σημαίνει περισσότερες ώρες κατεύθυνση.
4)Δε γράφουν ούτε το υποχρεωτικό διαγώνισμα της γενικής παιδείας του πρώτου τετραμήνου,ενώ εμείς γράψαμε κοινωνιολογία μέχρι και στο δεύτερο τετράμηνο.
5)Τώρα στις ενδοσχολικές τους δίνουν φυλλάδια με τα θέματα και τις απαντήσεις τους,τα βγάζουν πάνω στο θρανίο τους και αντιγράφουν.=Καλύτερο απολυτήριο με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
6)Δικαιούνται(άτυπα)ένα μήνα επιπλέον απουσίες.
7)Στις γιορτές,δεν κάνουν γιορτή ανήμερα της γιορτής αλλά την παραμονή και κερδίζουν έτσι κι ένα ωραιότατο 3ημερο.Θυμάμαι στην 25η Μαρτίου δεν πήγαιναν για μια εβδομάδα σχολείο.Αν συνυπολογίσεις τις μέρες που χάνουμε εμείς για καταλήψεις,είναι λιγότερες από αυτές που χάνουν με τις γιορτές.Το τραγικό είναι βέβαια ότι με ένα σνομπ υφάκι στη διάρκεια των καταλήψεων λένε:Α!Εσείς στα δημόσια κάθεστε κι επειδή είναι κι αδιάφοροι οι καθηγητές παίρνετε κι όλοι 20.Το δημόσιο,λένε,είναι η καλύτερη λύση για τρίτη Λυκείου.Μα έλα που επειδή ακριβώς οι καθηγητές είναι αδιάφοροι κι ένα βήμα πριν τη σύνταξη νοιάστηκαν αν θα περάσεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη.
8)Ας μη σχολιάσω τις δραστηριότητες που γίνονται στα πλαίσια του σχολείου και την πληθώρα εκδρομών κατά τη διάρκεια της χρονιάς.Σε μια περίπτωση μάλιστα βρήκαν και παραθυράκι στο νόμο για να πανε εκδρομή ενώ δεν προβλεπόταν.

Αυτά θυμήθηκα.Συγγνώμη αν ήμουν επιθετική,αλλά ήμουν απόλυτη για τα συγκεκριμένα παιδιά που γνωρίζω και που προέρχονται από 4 διαφορετικά μεγάλα ιδιωτικά της Αθήνας.Δε σημαίνει ότι συμβαίνει το ίδιο και για τα υπόλοιπα παιδιά των ιδιωτικών.Είναι πάντως σπάσιμο νεύρων να ισχυρίζεσαι ότι υπάρχει δημόσια δωρεάν παιδεία ενώ οι συνθήκες σπρώχνουν τους περισσότερους προς την ιδιωτική.Κι εγώ αν είχα την οικονομική δυνατότητα σε ιδιωτικό θα έστελνα το παιδί μου(αν και αν λειτουργούσε όπως τα παραπάνω,μάλλον ένα βολεμένο παιδί θα έκανα)γιατί δε θα ήθελα να φτύνει αίμα για να βγάλει ένα βαθμό από τη στιγμή που ο άλλος τον έχει
δεδομένο.Και καταλήγουμε πάλι,όπως πάντα,ότι οι συνθήκες δεν είναι ίδιες για όλους ούτε καν για το "αδιάβλητο"σύστημα των Πανελληνίων.Λυπάμαι που μπήκα σ'αυτή τη διαδικασία της σύγκρισης,αλλά είναι αναπόφευκτο σε ένα ανταγωνιστικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Συγγνώμη, αλλά κάνεις πολύ μεγάλο λάθος γιατί όποιος πάει στο ιδιωτικό δε βγάζει τέλειους βαθμούς. Καταρχάς αυτό εξαρτάται από το ιδιωτικό στο οποίο πας.(καποια ιδιωτικα συμφωνω ότι χαριζουν βαθμους).Εγώ πιστεύω ότι στα περισσότερα ιδιωτικά προσπαθουν να ανεβάσουν τους βαθμους στους κακούς μαθητές ωστε να περάσουν την τάξη και γι αυτό έχει δημιουργηθεί ηάποψη αυτή για τα ιδιωτικά . Στους άριστους όμωσ μαθητές αντιθέτως είναι πολύ αυστηροί. Εγώ πάω σε ιδιωτικό και για παραδειγμα από την τάξη μου έμειναν 7 παιδια και τρία έβγαλαν γενικό μέσο όρο πάνω απο 18.5.Οπότε δεν μπορεί να λες ότι όσοι πάνε στο ιδιωτικο παίρνουν τέλειους βαθμους. Εξάλλου, πολλά παιδια που εχουν ερθει από δημόσια σχολεια στο δικό μου και ειχαν μέσο όρο 18 , στο σχολείο μου βγάζουν 16 το πολύ 17. Οπότε δεν μπορεί να είσαι απόλυτος γιατί όλα τα ιδιωτικα δεν ακολουθούν την ίδια τακτική. Εγω για παράδειγμα, τώρα τελείωσα τη γ γυμνασίου και ήμουν η μόνη που εβγαλε γενικό μέσο όρο 20, αλλά για να το βγάλω αυτο το βαθμο διάβαζα όλη τη χρονια κάθε μέρα το λιγότερο 4 ώρες και στις εξετάσεις ειχα <<παιθάνει>> στο διάβασμα όλες τις ημέρες και εξάλλου οι μέσοι όροι και όλα αυτα φαίνονται από τους βαθμούς που παίρνεις στις εξετάσεις. Εκεί φαίνεται ο μαθήτης. Γι'αυτο μην είσαι απόλυτοσ γιατί αυτό δεν ισχύει πάντα.

20; :fss: :P

Τέλος πάντων, on topic.

Πιστεύω ότι καταντάει ολίγον τι χαζό να ζητάνε από τα παιδιά που έχουν αφιερωθεί όλο το χρόνο σε 6,7 μαθήματα να πάνε να γράψουνε εξετάσεις σε μαθήματα που δεν ξέρουν καν με το τι έχουν να κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Εγώ ξέρω:P.Μου κανε ο Τζιμμάκος ιδιαίτερο μαθηματικά γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Πληρώνεις αλλά δεν έχει μέτοχο και ιδιοκτήτη.:)

Το ακούσαμε και αυτό.... Αρε κόσμε πόσο χόρτο τρως... Και στην Βέροια στο ιδιωτικό στην Γ' Λυκείου κάνουν μόνο μαθήματα κατ/σης... Και ισχύει αυτό που λέτε για τους βαθμούς. Ένας γνωστός μου πέρσι είχε απολυτήριο 18,5 και πανελλαδικές έβγαλε κοντά στα 8000 μόρια. Τι μου λέτε τώρα ότι δεν βάζουν βαθμούς και πράσινα άλογα. Δεν λέω ότι είναι κακό, πάντως συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ ξέρω:P.Μου κανε ο Τζιμμάκος ιδιαίτερο μαθηματικά γενικής.

Κάνω πράγματα και δε θυμάμαι; Κακό αυτό.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το ακούσαμε και αυτό.... Αρε κόσμε πόσο χόρτο τρως... Και στην Βέροια στο ιδιωτικό στην Γ' Λυκείου κάνουν μόνο μαθήματα κατ/σης... Και ισχύει αυτό που λέτε για τους βαθμούς. Ένας γνωστός μου πέρσι είχε απολυτήριο 18,5 και πανελλαδικές έβγαλε κοντά στα 8000 μόρια. Τι μου λέτε τώρα ότι δεν βάζουν βαθμούς και πράσινα άλογα. Δεν λέω ότι είναι κακό, πάντως συμβαίνει.

Όπως προείπα καλύτερα όταν δεν ξέρουμε κάτι να μην μιλάμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efoula18

Νεοφερμένος

Η εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
μετραει αν πας να σπουδασεις στο εξωτερικο, εννοειται αφορα κυριως τους βαθμους που εχουν σχεση με το αντικειμενο σπουδων σου.
π.χ.αν πας για νομικη πρεπει να εχεις καλο βαθμο στα θεωρητικα ( των πανελληνιων κυριως).
κατ'αναλογια με αλλου τυπου αντικειμενα σπουδων.
αλλα οπου και να πας εξω πρεπει να εχεις αξιοπρεπες απολυτηριο.οχι οτι δε θα σε παρουν αν εχεις καλους βαθμους ( αποδεκτους απο το συγκεκριμενο παν/μιο), αλλα ποτε δεν ξερεις!
παντως ενα ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΦΗΜΙΣΜΕΝΟ πανεπιστημιο εξω σε σε δεχεται αν δεν εχεις καλο απολυτηριο!
για αλλα, λιγοτερο 'class' δε μετραει και πολυ!
συμπερασμα:και για πανεπιστημιακες και μεταπτυχιακες ( οχι τοσο για μεταπτυχιακες βασικα, ο αδερφος μου εχει απολυτηριο 13 και τον πηραν για μεταπτυχιακο σε καλη σχολη στην αγγλια!)
απαιτειται αξιοπρεπες απολυτηριο, αναλογα ΠΑΝΤΑ με το τμημα οπου θελεις να φοιτησεις!
οσο μεγαλυτερο το τμημα τοσο καλυτερο απολυτηριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaela24

Νεοφερμένος

Η rafaela24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ακουσα πως αν καποιος εχει βαθμο απολυτηριου πανω απο 18 μπορει να εργαστει σε υπηρεσιες οπως ΔΕΗ, ΟΤΕ και αλλου!ισχυει κατι τετοιο?μπορει καποιος να μου πει????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top