Πρόβλημα με κοινή θέρμανση

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
καλησπερα παιδια.περασα στην πατρα και πηγα κ νοικιασα ενα σπιτι.ειδα στην αρχη μερικα,αλλα ενασ γνωστοσ μασ μασ συστησε ενα στην μεσα αγυια.πηγαμε το ειδαμε και τελικα το νοικιασαμε.αλλα θεωρω οτι ηταν μια βιαστικη κινηση(μασ ελεγαν οτι δεν προλαβαινουμε).προκειται για ενα διαμερισμα 100τμ που ο ιδιοκτητησ το εχει χωρισει σε 2 δυαρια.η εισοδοσ για τουσ δυο ειναι κοινη,και σε βγαζει σε ενα χολ οπου το καθε διαμερισμα εχει την πορτα του.εχει υπερβολικα μικρη τουαλετα.και εκτος αυτου ενα αλλο προβλημα ειναι οτι εχει ναι μεν αυτον. θερμανση αλλα οχι σε καθε διαμερισμα ξεχωριστα.ο θερμοστατησ βρισκεται στον διαδρομο(εχουν και τα δυο διαμερισματα προσβαση.αρα στην ουσια δεν εχει αυτ. θερμανση. αλλα κεντρικη για αυτα τα 2 διαμερισματα.και για το ρευμα στο ενα διαμερισμα εχει εναν μετρητη και θα πρεπει να βλεπουμε τι εχουμε καψει ο καθενας.πιστευετε θα υπαρχει προβλημα με θερμανση-ρευμα?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
χμ...εχεις υπογραψει συμβολαιο; αν οχι και το εχεις μετανοιωσει μπορεις να τους πεις πως δε θα το νοικιασεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
εκανε την βλακεια ο πατερασ μου και υπογραψε συμβολαιο ενω δεν ειχαμε δει και πολυ καλα το σπιτι.επειδη του ειχε πει ο γνωστοσ του οτι ηταν καλο σπιτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
αμαν καταλαβα!
κοιτα, λογικα φοιτητης θα νοικιασει και το διπλα, δεν θα πεσεις (νομιζω) σε κανενα γερο-παραξενο, οποτε δεν πιστευω πως θα υπαρξει καποιο προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Η λυση ειναι μια ...
Θα κανονισεις με τον αλλο/η που θα μενει εκει ποσο θα το αναβετε και θα τα πληρωνετε απο μισα ...
Απλα να ελπιζεις να ειναι συνεργασιμος ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
πιστευετε πως απο τα χριστουγεννα και μετα αν αρχισω να κοιταω για σπιτι θα βρω τιποτα αξιολογο ή ειναι δυσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Περιμενε να δεις πως θα εισαι σε αυτο το σπιτι και μετα σκεψου για αλλο ...
Εκτος αν πραγματικα δεν σου αρεσε καθολου ...
Τωρα για την πατρα δεν ξερω, ισως καποιος αλλος θα σε διαφωτισει στο συγκεκριμενο θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
καλησπερα παιδια.περασα στην πατρα και πηγα κ νοικιασα ενα σπιτι.ειδα στην αρχη μερικα,αλλα ενασ γνωστοσ μασ μασ συστησε ενα στην μεσα αγυια.πηγαμε το ειδαμε και τελικα το νοικιασαμε.αλλα θεωρω οτι ηταν μια βιαστικη κινηση(μασ ελεγαν οτι δεν προλαβαινουμε).προκειται για ενα διαμερισμα 100τμ που ο ιδιοκτητησ το εχει χωρισει σε 2 δυαρια.η εισοδοσ για τουσ δυο ειναι κοινη,και σε βγαζει σε ενα χολ οπου το καθε διαμερισμα εχει την πορτα του.εχει υπερβολικα μικρη τουαλετα.και εκτος αυτου ενα αλλο προβλημα ειναι οτι εχει ναι μεν αυτον. θερμανση αλλα οχι σε καθε διαμερισμα ξεχωριστα.ο θερμοστατησ βρισκεται στον διαδρομο(εχουν και τα δυο διαμερισματα προσβαση.αρα στην ουσια δεν εχει αυτ. θερμανση. αλλα κεντρικη για αυτα τα 2 διαμερισματα.και για το ρευμα στο ενα διαμερισμα εχει εναν μετρητη και θα πρεπει να βλεπουμε τι εχουμε καψει ο καθενας.πιστευετε θα υπαρχει προβλημα με θερμανση-ρευμα?:(

Με τη θερμανση όχι γιατι λιγο-πολύ τις ιδιες αναγκες θα έχετε...Το ρευμα, αν και ο άλλος ειναι φοιτητης κι έχει πάνω-κατω τις ιδιες συσκευές, το μοιράζεστε 50-50. Πάσο θα κανεις αν δεις ο άλλος να έχει πλυντηριο και air-conditioner κι εσύ να μην έχεις. Δεν υπάρχει τροπος να βλέπετε από ΕΝΑΝ μετρητή τι έχει κάψει ο καθένας. Ο μόνος τρόπος ειναι να μπει ανεπίσημα ένας μετρητής ανάμεσα στον πινακα και την παροχή του δικού σου δωματίου. Οπότε ό,τι καις εσύ θα φαινεται στον ανεπίσημο, του οποιου τη μετρηση θα αφαιρεί ο άλλος απ'το κεντρικό ρολόι. Αν βεβαια μου λες οτι αυτο το σπίτι αρχικα ηταν ένα διαμέρισμα, δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να μπει μετρητής που να διαχωριζει πληρως τη δική σου παροχή απ'του άλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
xristo, εμενα οι γονεις μου ψαχνουν τωρα να νοικιασουν για τη μικρη και απ οτι μου ειπαν εχουν βρει 2-3 καινουρια διαμερισματα στο κεντρο με θερμανση κλπ..
νομιζω πως ακομα προλαβαινεις να κοιταξεις και αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Ξέρεις τους ορους του συμβολαιου? Εγω θυμαμαι οτι οταν υπογραψαμε ο μονος ορος ηταν αν φυγω πριν τα 2 χρονια να κρατησουν την εγγυηση.
Αν και εσενα οι οροι ειναι ευνοοικοι, καλυτερα να αλλαξεις.

Μια χαρα προλαβαινεις! Ειναι κλασσικό κολπο να φωναζουν οτι τελειωνουν τα διαμερισματα για να σε πιασουν κοροιδο. Ακομη και σε 1 μηνα μια χαρα θα βρεις.
Εγω θυμαμαι επειδη μεναμε κοντα στην πατρα, δεν νοικιασαμε σε μια μερα(καλα δεν ξεραμε αν θα αγοραζαμε βασικα, γι'αυτο αργησαμε να αποφασισουμε). Πηγαινοηρθαμε αρκετες φορες, και στα τελη σεπτεμβριου(ναι τοσο αργα) ειπαμε να νοικιασουμε, και βρηκα ενα καινουριο σχετικα δυαρι(5ετιας) στην εξω αγυια, γωνιακο, στο 3ο οροφο.(επειδη επεφτε πολυς 1ος οροφος, ειδικα στις πωλησεις, ψαχναν κοροιδα φαινεται...)

Ειχαν και καλα 1 μηνα που μας απειλουσαν οτι θα τελειωναν, αλλα μια χαρα υπηρχαν ακομη σπιτια. Αν πραγματικα νιωθεις οτι θα εχεις μπλεξιματα, καλυτερα να αλλαξεις οσο ειναι νωρις! Δεν μπορει καθε φορα που θα ερχεται ο λογαρισμος της ΔΕΗ να σκεφτεσαι τι σε περιμενει, ειδικα αν μπλεξεις με κανα τρελο(υπαρχουν πολυ περισσοτεροι απ'οτι φανταζεσαι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ξέρεις τους ορους του συμβολαιου? Εγω θυμαμαι οτι οταν υπογραψαμε ο μονος ορος ηταν αν φυγω πριν τα 2 χρονια να κρατησουν την εγγυηση.
Αν και εσενα οι οροι ειναι ευνοοικοι, καλυτερα να αλλαξεις.

Μια χαρα προλαβαινεις! Ειναι κλασσικό κολπο να φωναζουν οτι τελειωνουν τα διαμερισματα για να σε πιασουν κοροιδο. Ακομη και σε 1 μηνα μια χαρα θα βρεις.
Εγω θυμαμαι επειδη μεναμε κοντα στην πατρα, δεν νοικιασαμε σε μια μερα(καλα δεν ξεραμε αν θα αγοραζαμε βασικα, γι'αυτο αργησαμε να αποφασισουμε). Πηγαινοηρθαμε αρκετες φορες, και στα τελη σεπτεμβριου(ναι τοσο αργα) ειπαμε να νοικιασουμε, και βρηκα ενα καινουριο σχετικα δυαρι(5ετιας) στην εξω αγυια, γωνιακο, στο 3ο οροφο.(επειδη επεφτε πολυς 1ος οροφος, ειδικα στις πωλησεις, ψαχναν κοροιδα φαινεται...)

Ειχαν και καλα 1 μηνα που μας απειλουσαν οτι θα τελειωναν, αλλα μια χαρα υπηρχαν ακομη σπιτια. Αν πραγματικα νιωθεις οτι θα εχεις μπλεξιματα, καλυτερα να αλλαξεις οσο ειναι νωρις! Δεν μπορει καθε φορα που θα ερχεται ο λογαρισμος της ΔΕΗ να σκεφτεσαι τι σε περιμενει, ειδικα αν μπλεξεις με κανα τρελο(υπαρχουν πολυ περισσοτεροι απ'οτι φανταζεσαι)

Και εμένα το ίδιο, αν όμως βρω εγώ κάποιον να μείνει τον επόμενο μήνα ή τους το πω και βρούν οι ίδιοι (μου φάνηκαν πολύ πρόθυμοι αν γίνει κάτι τέτοιο να ψάξουν και αυτοί) θα μου δώσουν πίσω και την εγγύηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top