Φυσικοί Αθήνας

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια μπορεσατε να εγγραφειτε στο https://webadm.uoa.gr ?
Ακολουθω ολες τις οδηγιες, τα συμπληρωνω ολα σωστα αλλα μου βγαζει αυτο:
"Η πιστοποίηση του χρήστη απέτυχε. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι έχετε εισάγει τα σωστά στοιχεία.
Αν το σύστημα εξακολουθεί να μην σας επιτρέπει την πρόσβαση απευθυνθείτε στην γραμματεία της σχολής σας για επιβεβαίωση ή διόρθωση των στοιχείων σας."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δώσε χρόνο στη γραμματεία να περάσει τα στοιχεία σας ηλεκτρονικά πρώτα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
γεια σας κι από μένα! εγώ είμαι δεύτερο έτος στο φυσικό αλλά στα Γιάννενα! δύσκολα τα πράγματα αλλά πολύ ενδιαφέροντα, ειδικά όταν θα ξεκινήσουμε αστρονομία, σύγχρονη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μας εβαλαν να κανουμε ηλεκτρονικη αιτηση βιβλιων..Υπαρχει κανενας παλιος που μπορει να προτεινει το καλυτερο συγγραμμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Φοιτητης φυσικου αθηνας εδω ! παιδια σφιχτιτε γιατι ερχονται δυσκολα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Μονο δυσκολα? Σκαει μυτη μεσα ο κ.Μανουσακης για Φ1 και μας λυνει στον πινακα ενα θεμα εξεταστικης με κατι διανυσματα θεσης.. Βεβαια σηκωθηκα και του την ειπα, αλλα δεν φανηκε να ενοχλειται και συνεχισε και την επομενη ωρα με την ιδια ασκηση..
Ευτυχως μετα την 3η ωρα αρχισα να ΨΙΛΟ-συντονιζομαι, αλλα γενικως το παλικαρι ζει αλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Σόρρυ, αλλά πού νομίζετε ότι βρίσκεστε; Στις φυσικομαθηματικές δεν την λέμε, γιατί πολύ απλά ο καθηγητής θα σε μάθει και μετά το πτυχίο θα είναι αδύνατο ενδεχόμενο. Φιλικά, θα δείτε και άλλα φαινόμενα κβαντικά, παθογένειας,...κτλ μέχρι να πάρετε το ευλογημένο, αλλά το στόμα κλειστό για να πάτε καλά και οι δυο πλευρές. :D Αφείστε να σας διδάσκουν ότι θέλουν, το θέμα είναι να λύνετε αυτά που θα σας χορέψουν στην εξεταστική. Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ. Πάντα έκανα χάζι τον καθηγητή που νόμιζε ότι βρισκόταν στην ΝASA αλλά ρε γαμώτο βρισκόταν σε μια χαμοκέλα αμφιθέατρο με ένα ακροατήριο σε άλλο χωροχρονικό σημείο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@giorgos_1992:

Ο κ. Μανουσάκης είναι πολύ καλός καθηγητής. Μπήκες καθόλου στο άλλο τμήμα να δεις πώς γίνεται το μάθημα; Αποκλειστικά με διαφάνειες. Πίστεψέ με δε θα μαθαίνατε και πολλά στο άλλο τμήμα. Ο πίνακας είναι αναντικατάστατος.

Για συγγράμματα που ρώτησες προηγούμενα:
https://service.eudoxus.gr/secapp/public/?secretariatId=2135
Ανάλυση Ι: προτείνω του Τσίτσα, γιατί είναι πληρέστερο, πιο μαθηματικό και πιο κοντά σε αυτά που ζητούν στις εξετάσεις, αν και οι περισσότεροι προτιμούν του Thomas (FINNEY R.L., WEIR M.D., GIORDANO F.R.). Το βιβλίο των Αθανασιάδη, Γιαννακούλια, Γιωτόπουλου δεν το έχω δει καν.
Εφαρμοσμένα Ι: προτείνω του Χρυσάκη μιας και το άλλο το παίρναμε χρόνια στο Φυσικό και κανείς ποτέ δεν κάθισε να το διαβάσει. Είναι βαρετό, στριφνό, και δεν έχει καθόλου λυμένες ασκήσεις (που είναι το κυριότερο του μαθήματος).
Πιθανότητες-Σ-Σ: προτείνω την 1η επιλογή.
Υπολογιστές Ι: Προτείνω του Μυριρλή που το έχω διαβάσει, αλλά και το άλλο πρέπει να είναι καλό.
Φυσική Ι πρκ: προτείνω φυσικά Ιωάννου-Τρικαλινό.
ΦυσικήΙ: προτείνω Serway που θα σου δώσει να καταλάβεις καλύτερα τη φυσική σημασία σε πολλά θέματα, αλλά το άλλο είναι πληρέστερο και θεμελιωδέστερο επιστημονικώς (και δυσκολότερο στην κατανόηση, όμως).
Στα υπόλοιπα δεν παίρνεται σύγγραμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
@giorgos_1992:
Για συγγράμματα που ρώτησες προηγούμενα:
https://service.eudoxus.gr/secapp/public/?secretariatId=2135
Ανάλυση Ι: προτείνω του Τσίτσα, γιατί είναι πληρέστερο, πιο μαθηματικό και πιο κοντά σε αυτά που ζητούν στις εξετάσεις, αν και οι περισσότεροι προτιμούν του Thomas (FINNEY R.L., WEIR M.D., GIORDANO F.R.). Το βιβλίο των Αθανασιάδη, Γιαννακούλια, Γιωτόπουλου δεν το έχω δει καν.
Εφαρμοσμένα Ι: προτείνω του Χρυσάκη μιας και το άλλο το παίρναμε χρόνια στο Φυσικό και κανείς ποτέ δεν κάθισε να το διαβάσει. Είναι βαρετό, στριφνό, και δεν έχει καθόλου λυμένες ασκήσεις (που είναι το κυριότερο του μαθήματος).
Πιθανότητες-Σ-Σ: προτείνω την 1η επιλογή.
Υπολογιστές Ι: Προτείνω του Μυριρλή που το έχω διαβάσει, αλλά και το άλλο πρέπει να είναι καλό.
Φυσική Ι πρκ: προτείνω φυσικά Ιωάννου-Τρικαλινό.
ΦυσικήΙ: προτείνω Serway που θα σου δώσει να καταλάβεις καλύτερα τη φυσική σημασία σε πολλά θέματα, αλλά το άλλο είναι πληρέστερο και θεμελιωδέστερο επιστημονικώς (και δυσκολότερο στην κατανόηση, όμως).
Στα υπόλοιπα δεν παίρνεται σύγγραμμα.

thanks :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εχει κανεις την υλη για την Φ1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nex.

Νεοφερμένος

Ο nex. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εγω ..... οχι ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Οι πρωτοετείς θα βρείτε τον οδηγό σπουδών με το νέο πρόγραμμα σπουδών που σας αφορά εδώ: https://eclass.uoa.gr/modules/document/file.php/PHYS153/Odigos%20Spoudwn%20gia%20Prwtoeteis%202011-2012/ODHGOS_FYSIKHS_11_B.pdf

ΥΓ: Συγχαρητήρια για την εισαγωγή σας! Καλές σπουδές να έχετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
γεια σε όλους τουςσυναδελφους !!
ΣΟΣ βοήθεια άαααμερααα !!! έχω μια ερώτηση που είναι για το εργαστήριο φυσικης για την πεμπητ και πραγματικα δεν 3ερω κα8ολου τ πρεπει ν γραψω!!! Είναι η παρακατω

Ο τρίτος νόμος του νευτωνα δεν ισχύει (δώστε αιτιολογιμενη απαντηση για ολες τις περιπτώσεις)
α) Σε ελεστικές κρούσεις σωμάτων ίσης μάζας β)σε ελεστικές κρούσεις σωμάτων άνισης μάζας γ)σε πλαστικές κρούσεις σωμάτων άνισης μάζας για οπαιδήποτε δύναμη δ)σε πλαστικές κρούσεςι σωματων άνισης μάζας για δυνάμεις που δρουν από απόσταση
ε)σε ημι=ελαστικές κρούσεις σωμάτων άνισης μάζας για δυνάμεις που δρουν από απόσταση΄;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Ο τρίτος νόμος του Newton δεν ισχύει (δώστε αιτιολογημενη απαντηση για ολες τις περιπτώσεις)
α) Σε ελαστικές κρούσεις σωμάτων ίσης μάζας β) σε ελαστικές κρούσεις σωμάτων άνισης μάζας γ)σε πλαστικές κρούσεις σωμάτων άνισης μάζας για οπαιδήποτε δύναμη δ ) σε πλαστικές κρούσεςι σωματων άνισης μάζας για δυνάμεις που δρουν από απόσταση
ε) σε ημιελαστικές κρούσεις σωμάτων άνισης μάζας για δυνάμεις που δρουν από απόσταση΄;
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής και πώς παίζουν τα είδη της κρούσης. Πάντως, σίγουρα μιλάμε για τον 3ο νόμο του Newton και θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω με κάποιες σκέψεις. Ο 3ος νόμος του Newton, δεν αναφέρεται απλά σε δυνάμεις, αλλά σε αλληλεπιδράσεις μεταξύ σωμάτων. Η αλληπεπίδραση μπορεί να γίνεται μέσω ενός πεδίου. Η διάδοση ενός πεδίου δεν γίνεται ακαριαία, αλλά με πεπερασμένη ταχύτητα (με όριο φυσικά την ταχύτητα του φωτός στο κενό).

Έτσι, αν το σώμα Α μετακινηθεί στη θέση Α', η αλληλεπίδραση δεν θα μεταδοθεί αμέσως στο Β, αλλά θα χρειστεί κάποιο χρονικό διάστημα, κατά το οποίο ο 3ος νόμος δεν θα ισχύει. Ελπίζω να σε βοήθησα, δίνοντας σου αφορμή να σκεφτείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Καλά εμείς τότε τι αποδείξαμε στο εργαστήριο της περασμένης Παρασκευής ότι για την α περίπτωση ισχύει? Ώρες ώρες θα με τρελάνουν αυτοί οι φυσικοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Dias είναι ακριβώς έτσι όπως το δίνουν στο φυλλάδιο του εργαστηρίου.....η αληθεια είναι ότι αυτο το ηξερα τα θέμα έιναι σε ποιες περιπτώσεις ισχύει και σε ποιοες όχι και γιατί όμως γιατι πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω....
οοοκοβοldoo στην πρώτη περίπτωση ισχύει στα σίγουρα :D ....στις υπόλοιπες είναι το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
γεια σε όλους τουςσυναδελφους !!
ΣΟΣ βοήθεια άαααμερααα !!! έχω μια ερώτηση που είναι για το εργαστήριο φυσικης για την πεμπητ και πραγματικα δεν 3ερω κα8ολου τ πρεπει ν γραψω!!! Είναι η παρακατω

Ο τρίτος νόμος του νευτωνα δεν ισχύει (δώστε αιτιολογιμενη απαντηση για ολες τις περιπτώσεις)
α)
Μα έτσι όπως το γραψες κι εσύ κατάλαβα πως σας ζητά να αιτιολογήσετε γιατί δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις!
Υ.Γ. Είμαστε ένα εργαστήριο μπροστά από σας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Αυτό που λες Δία εμένα μου φαίνεται ότι ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις π έχω γράψει...
εγω σκέφτηκα ότι θα έχει σχέση με το αν ισχύει η ΑΔΟ ή όχι σε κάθε περίπτωση... αλλά μετά δν ξερω πως προχωράει... Βοηθεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Μα έτσι όπως το γραψες κι εσύ κατάλαβα πως σας ζητά να αιτιολογήσετε γιατί δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις!
Υ.Γ. Είμαστε ένα εργαστήριο μπροστά από σας:P

όοοχι...Να αιτιολογήσουμε αν ισχύει και γιατί και αν δεν ισχύει πάλι να αιτιολογήσουμε γιατί δεν ισχύει.. αφού είστε ένα εργαστήριο μπροστά μήπως 3έρεις να μου πεις τί να γράψω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δες εμείς κάναμε τα α και β και αποδείξαμε ότι ισχύει ο 3ος νόμος ισχύει για αυτές τις περιπτώσεις. Για τα γ και δ και ε που ημιελαστικές κρούσεις εμείς δεν κάναμε δεν ξέρω να σου απαντήσω...Σίγουρα όμως θα ξέρει ο Δίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top