Φυσικοί Αθήνας

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Ευχαριστω!Καλη σταδιοδρομια να εχουμε στο φυσικο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Συγχαρητήρια σε όλους και για την επιλογή σας και για την εισαγωγή σας!

Εγώ είμαι στο Φυσικό της Αθήνας, αλλά 2ο έτος.

Είχα γράψει μερικές συμβουλές για το ποιούς καθηγητές να επιλέξετε να παρακολουθήσετε και ποιούς όχι και γιατί, αλλά είπα να μην τις δημοσιεύσω τελικά... Να μην σας επηρεάσω, να αποφασίσετε μόνοι σας.

Μόνο μία συμβουλή θα σας δώσω (που μακάρι να την είχαν δώσει και σε εμένα): να ξέρετε ότι στο εργαστήριο τα προφορικά και τα τεστ θα καθορίσουν στην ουσία το βαθμό σας και όχι η γραπτή εργασία για αυτό μην κάνετε το λάθος και ασχολήστε πάρα πολύ με τις γραπτές εργασίες των εργαστηρίων, γιατί και χρόνο πολύ θα σας τρώνε και παραπάνω βαθμολογία λίγη θα κερδίσετε (μάλλον λιγότερη και από μονάδα). Πηγαίνετε απλώς πολύ καλά προετοιμασμένοι στα τεστ.
[Βεβαίως για να μην παρεξηγηθώ, δε σας λέω να μην ασχολείστε με την γραπτή εργ.!!]

Τέλος πάντων... το μήνυμά μου το γράφω κυρίως για να απευθυνθώ στην "Μαρία Κρικέλη" η οποία έχει απενεργοποιήσει τα πμ...
Αν δικαιούσαι μετεγγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό, δεν υπάρχει λόγος να παρακολουθήσεις μαθήματα στην Πάτρα. Ειδικά για το Φυσικό της Αθήνας γνωρίζω πολύ καλά ότι οι μετεγγραφόμενοι χωρίς ποσοτικό περιορισμό μπορούν να παρακολουθούν και τα εργαστήρια κανονικά: https://physlab.phys.uoa.gr/f1/2008-09/eggrafes.htm
Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι δε σου ζητάνε κανένα δικαιολογητικό κατά την εγγραφή στα εργαστήρια που να αποδυκνείει ότι μπορείς να πάρεις μετεγγραφή. Μόνο η αστυνομική ταυτότητα θα χρειαστεί.

Ζητώ συγγνώμη από τους υπόλοιπους για το ψιλο-off, αλλά με έτρωγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις που τις είχες γράψει να τις δω???:D
Θα τις έγραφα και εδώ μιας και είχα έμπνευση στην κριτική μου για τους καθηγητές, αλλά σκέφτομαι ότι καλύτερα να την πάθετε μία φορά στην αρχή και να προσέχετε μετά.

Σχετικά με τη μετεγγραφή σου και τα εργαστήρια:
Ναι, θα μπορείς να τα κάνεις κανονικά.:)

Δείτε και οι υπόλοιποι που είστε με μετεγγραφή (θα το έβαζα στο αντίστοιχο θέμα των μετεγγραφών, αλλά αφορά μόνο στο τμήμα Φυσικής Αθηνών)[είναι ένα κομμάτι μόνο από το λινκ που έδωσα προηγουμένως]:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
off-topic: exc γιατί στην σχολή σου δεν μπορεί κάποιος που δικαιούται μετεγγραφή λόγω τριτεκνίας με αδέρφια εώς 26 (πιο συγκεκριμένα μεγαλύτερα των 24 και εώς 26) να παρακολουθήσει τα εργαστήρια?αφού στην εγκύκλιο των μετεγγραφών δικαίωμα στη μετεγγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό έχουν όλοι οι φοιτητές που προέρχονται από τρίτεκνη οικογένεια με αδέρφια που δεν υπερβαίνουν το 26ο έτος της ηλικίας τους.

υπάρχει πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο και στη σχολή μου (κτηνιατρική),γιατί η μία σδερφή μου είναι 24 και η άλλη 26?

sorry για το off-topic,αλλά ήταν αναγκαίο να ρωτήσω κατι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδιά εύχομαι σε όλους τους μελλοντικούς φυσικούς τα καλύτερα και παιδιά μην απογοητευτείτε από το όλο κλήμα στη σχολή. Έχω ακούσει πολλά περίεργα!!!! Απλός συνεχίστε να αγαπάτε την επιστήμη!!!!
Ηθελα να ρωτήσω τους παλλιούς αν ξέρουν τπτ για το γυμναστήριο της σχολής
-----------------------------------------
Γεια σου!Εγώ πέρασα Φυσικό πάτρας αλλά από νοέμβριο θα είμαι Φυσικό Αθηνών.:)Καλή αρχή σου εύχομαι και καλή σταδιοδρομία.
επίσης. Καλώς να σε βρούμε!!! Παιδιά έχω πάθος με τις σημιώσεις και θέλω να είναι τέλειες.. όποιος ποτέ χρειαστεί μπορώ να τον βοηθήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VavourasLP

Νεοφερμένος

Ο VavourasLP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γεια σας παιδια και συγχαρητηρια σε οσους μπηκαν στη σχολη!εγω φετος μπηκα στο φυσικο Αθηνας και εχω ακουσει διαφορα για τη σχολη,και καλα και κακα αλλα περιμενω να διαπιστωσω και μονος μου! παντως πλημυρρα φετος στη σχολη...253 ατομα μπηκαν :jumpy:
-----------------------------------------
ΟΣΟΙ ΣΥΜΦΟΙΤΗΤΕΣ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΦΥΣΙΚΟ ΑΘΗΝΑΣ ΓΡΑΨΤΕ ΑΠΟ ΚΑΤΙ!!!!!
-----------------------------------------
ΤΙ ΒΛΕΨΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΑΙΔΙΑ?
-----------------------------------------
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ 170 ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ?
-----------------------------------------
ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕ ΦΑΕΙ Η ΜΟΝΑΞΙΑ

α και μην ανησυχεις στο φυσικο κανεναν δεν τον τρωει η μοναξια απο ο,τι εχω ακουσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
@VavourasLP: 190 δεν ήταν οι εισακτέοι?
@thanoskr: Δεν το είχα δει αυτό που λες και δεν ξέρω και να σου απαντήσω γιατί γίνεται. Φαντάζομαι ότι το κάνουν επειδή στο Εργαστήριο γενικής Φυσικής εξυπηρετεί όλα τα τμήματα της σχολής θετικών επιστημών, αλλά ο αριθμός θέσεών που μπορεί να προσφέρει είναι περιορισμένος.
Όμως, όπως είπα και πριν δεν σου ζητάνε κανένα αποδεικτικό ούτε καν για το ότι μπορείς να πάρεις μετεγγραφή ή ότι έχεις περάσει σε κάποιο άλλο τμήμα Φυσικής. Δηλαδή παρότι το γράφει, το μέτρο τουλάχιστον στο ακαδ.έτος 2008-09 δεν εφαρμόστηκε. Άλλωστε δεν έχουν βγει ακόμη οι ανακοινώσεις για το 2009-2010: μπορεί από φέτος να γίνονται δεκτοί.
Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να σου πω τίποτα που θα είναι αξιόπιστο για τα εργαστήρια της σχολής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
@VavourasLP: 190 δεν ήταν οι εισακτέοι?
@thanoskr: Δεν το είχα δει αυτό που λες και δεν ξέρω και να σου απαντήσω γιατί γίνεται. Φαντάζομαι ότι το κάνουν επειδή στο Εργαστήριο γενικής Φυσικής εξυπηρετεί όλα τα τμήματα της σχολής θετικών επιστημών, αλλά ο αριθμός θέσεών που μπορεί να προσφέρει είναι περιορισμένος.
Όμως, όπως είπα και πριν δεν σου ζητάνε κανένα αποδεικτικό ούτε καν για το ότι μπορείς να πάρεις μετεγγραφή ή ότι έχεις περάσει σε κάποιο άλλο τμήμα Φυσικής. Δηλαδή παρότι το γράφει, το μέτρο τουλάχιστον στο ακαδ.έτος 2008-09 δεν εφαρμόστηκε. Άλλωστε δεν έχουν βγει ακόμη οι ανακοινώσεις για το 2009-2010: μπορεί από φέτος να γίνονται δεκτοί.
Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να σου πω τίποτα που θα είναι αξιόπιστο για τα εργαστήρια της σχολής σου.
171 μπηκαν φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
@VavourasLP: 190 δεν ήταν οι εισακτέοι?
@thanoskr: Δεν το είχα δει αυτό που λες και δεν ξέρω και να σου απαντήσω γιατί γίνεται. Φαντάζομαι ότι το κάνουν επειδή στο Εργαστήριο γενικής Φυσικής εξυπηρετεί όλα τα τμήματα της σχολής θετικών επιστημών, αλλά ο αριθμός θέσεών που μπορεί να προσφέρει είναι περιορισμένος.
Όμως, όπως είπα και πριν δεν σου ζητάνε κανένα αποδεικτικό ούτε καν για το ότι μπορείς να πάρεις μετεγγραφή ή ότι έχεις περάσει σε κάποιο άλλο τμήμα Φυσικής. Δηλαδή παρότι το γράφει, το μέτρο τουλάχιστον στο ακαδ.έτος 2008-09 δεν εφαρμόστηκε. Άλλωστε δεν έχουν βγει ακόμη οι ανακοινώσεις για το 2009-2010: μπορεί από φέτος να γίνονται δεκτοί.
Όπως καταλαβαίνεις, δεν μπορώ να σου πω τίποτα που θα είναι αξιόπιστο για τα εργαστήρια της σχολής σου.

ok!ευχαριστώ:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VavourasLP

Νεοφερμένος

Ο VavourasLP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

χαριτινη

Νεοφερμένος

Η χαριτινη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
και γω μπηκα φυσικο αθηνας αλλα θα ξαναδωσω για πολυτεχνειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ASTRONIK999

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Χουσάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
και γω μπηκα φυσικο αθηνας αλλα θα ξαναδωσω για πολυτεχνειο
κοιτα αν αγαπας τη φυσικη μεινε. αν παλι δεν την αγαπας ξαναδωσε. παντως να ξερεις οτι το πολυτεχνειο ειναι πολυ πιο δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
δεν πρεπει να συγκρινονται ετσι οι σχολες,δυσκολο ειναι κατι οταν δεν το αγαπας,αρα δεν νομιζω οτι πρεπει να κατηγοροποιουνται οι σχολες σε ''ευκολες'' και ''δυσκολες''

στους μηχανολογους μηχανικους κανουν λιγοτερα μαθηματα μαθηματικων απ οτι στο φυσικο,και φανταζομαι οτι και η εκταση της υλης που διδασκονται εκει θα ειναι λιγοτερη απ οτι στο φυσικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το πολυτεχνείο δεν αστειεύεται. Όποιος πέρασε πολυτεχνείο επειδή είναι της μόδας ή επειδή έβγαλε τα μόρια χωρίς να είναι συνειδητή η επιλογή του θα τα βρει σκούρα. Το πολυτεχνείο θέλει κ**ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ακριβως αυτο που ελεγα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Παιδιά, στα Τμήματα Μαθηματικών & Φυσικής, τα μαθηματικά διδάσκονται με σχεδόν όλα τα θεωρήματα και τις αντίστοιχες αποδείξεις τους, που υπάρχουν. Αυτό έχει μεγάλη σημασία για την δυσκολία των Τμημάτων αυτών έναντι των Πολυτεχνείων.

Για παράδειγμα, στο Τμήμα μου διδασκόμαστε Ολοκληρωτικές Εξισώσεις, μάθημα εφαρμοσμένων μαθηματικών το οποίο συναντιέται στους Πολιτικούς Μηχανικούς (σε συνδιδασκαλία με τις μιγαδικές συναρτήσεις) χωρίς τις αποδείξεις των θεωρημάτων (της μαθηματικής θεωρίας). Εμείς το διδασκόμαστε σαν μάθημα, ξεχωριστά ένα εξάμηνο με όλες τις αποδείξεις των θεωρημάτων (2.5 σελίδες η μια) με όλες τις ασκήσεις και αρκετές εφαρμογές από την φυσική, πολυτεχνείο,...κτλ. Κάτι ανάλογο, γίνεται και στα Τμήματα Φυσικής, όπου διδάσκεται το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Χαιρετω και εγω με την σειρα μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πυθαγόρας

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σου συνάδελφε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Πυθαγόρας

Νεοφερμένος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top